Aktuální zprávy

 

Zde na této stránce najdete aktuální zprávy, určené hlavně pro posluchače kurzů.  Domácí úkoly však mohou být i inspirací pro všechny, kdo mají chuť kreslit či malovat doma. Pozor! Nezapomeňte si stránku vždy aktualizovat, jinak se vám načte starý obsah!

17.10.2021

Milí malíři, 
znovu bych vás všechny ráda upozornila,  že lekce, které neproběhly za dobu kovidové uzávěry ve školním roce 2020/2021, jsou stále týden co týden nahrazovány nejen podle klasického rozvrhu, ale také velkým navýšením počtu náhradních termínů. Dokonce jsme rozšířili nabídku kurzů i do Ostravy, aby vás neobtěžovalo uzavření mostu přes Odru.
I v Ostravě je navýšena nabídka lekcí k nahrazování, a to o 17,5 hodin týdně oproti původnímu rozvrhu!
 
 Provoz Viridianu se od jeho znovuotevření nezastavil, a byla nabízena opravdu velká škála možností, jak si ušlé kurzy nahradit, a to i po celou dobu prázdnin. 
Je zřejmé, že pro zachování existence Viridianu není možné nahrazovat lekce donekonečna. Proto jsme dali hlavy dohromady s těmi, kdo v době prázdnin na kurzy přišli, a vymysleli jsme systém tzv. pružných a pevných lekcí. 
 
Pevné lekce jsou lekce, které probíhají v období řádného školního roku, tedy v období  od 1. září do 30. června.  Kvůli kovidu jsou to také ty lekce, které probíhají doposud jako náhrady za lekce z minulého školního roku, ušlé z důvodu uzavření ateliéru kvůli vládním opatřením. Vaše místo v kurzu je na nich pevně rezervováno podle toho, na který den a hodinu jste byli přihlášeni. Pokud je v tuto dobu Viridian otevřen, každý týden se vám jedna pevná lekce odečítá, a to i v případě, že se kurzu nezúčastníte.  Pevné lekce si můžete vybrat i ve větším množství najednou, například přepočtem na ateliérové hodiny na průběžné výuce. Můžete je také darovat nebo odečíst od platby následného kurzovného.
Pokud se dopředu včas z pevné lekce odhlásíte, můžete si ji nahradit podle pravidel o náhradách lekcí, uvedených na www.viridian.cz, Počet pevných lekcí, který vám ještě zbývá, zjistíte dotazem na mailu info@viridian.cz.
 
Pružné lekce jsou ty, na které jste se nedostavili během 9 týdnů, kdy náhradní lekce probíhaly o prázdninách.  Stále máte ještě možnost tyto lekce využít, nevzniká vám však u nich nárok na pevný termín kurzu, je potřeba se na termínu lekce vždy domluvit. Tyto lekce je ale nutné vybrat nejpozději do 6.12.2021 nebo do vyčerpání předplatného, poté jejich platnost vyprší, stejně jako u lekcí pevných. Pružné lekce nemůžete darovat formou dárkového certifikátu, ale můžete za sebe někoho na kurz poslat, případně ho vzít na kurz sebou. Pružné lekce si také můžete vybrat i ve větším množství najednou, například přepočtem na ateliérové hodiny na průběžné výuce. Pokud jste již vyčerpali pevné lekce, je možné si pružné lekce vybrat pouze v předplaceném období.
 
Pokud budete mít jakékoliv nejasnosti, určitě se neváhejte zeptat – ať už na telefonu 608777107 nebo na info@viridian.cz

—————————————————————————————————————————————————————

Milí malíři, sobotní workshop olejomalby (plánovaný na 2. října 2021), je již obsazen, a je přihlášena i řada náhradníků. Pro všechny další zájemce je však stále ještě možnost učit se olejomalbu na průběžných lekcích, pokud na nich bude volné místo. Můžete psát na info@viridian.cz nebo volat na 608777107, určitě nějaké další termíny najdeme.

 

 

Milí malíři, pomalu nám dobíhá nahrazování lekcí, které jsme po dobu uzávěry nemohli společně zažít. Lekce, které neproběhly za dobu kovidové uzávěry ve školním roce 2020/2021 jsou stále postupně nahrazovány nejen podle klasického rozvrhu, ale také velkým navýšením počtu náhradních termínů. Dokonce jsme rozšířili nabídku kurzů i do Ostravy, aby vás neobtěžovalo uzavření mostu přes Odru.
I v Ostravě je navýšena nabídka lekcí k nahrazování, a to o 17,5 hodin týdně oproti původnímu rozvrhu!
 
Každý z vás zvolil jinou formu a tempo náhrad, a tak je také pro každého z vás připravena informace, kolik lekcí si ještě máte nahrazovat. Provoz Viridianu se od jeho znovuotevření nezastavil, a byla nabízena opravdu velká škála možností, jak si ušlé kurzy nahradit, a to i po celou dobu prázdnin. 
Je zřejmé, že pro zachování existence Viridianu není možné nahrazovat lekce donekonečna. Proto jsme dali hlavy dohromady s těmi, kdo v době prázdnin na kurzy přišli, a vymysleli jsme systém tzv. pružných a pevných lekcí. 
 
Pevné lekce jsou lekce, které probíhají v období řádného školního roku, tedy v období mezi od 1. září do 30. června.  Kvůli kovidu jsou to také ty lekce, které probíhají doposud jako náhrady za lekce z minulého školního roku, ušlé z důvodu uzavření ateliéru kvůli vládním opatřením. Vaše místo v kurzu je na nich pevně rezervováno podle toho, na který den a hodinu jste byli přihlášeni. Pokud je v tuto dobu Viridian otevřen, každý týden se vám jedna pevná lekce odečítá, a to i v případě, že se kurzu nezúčastníte.  Pevné lekce si můžete vybrat i ve větším množství najednou, například přepočtem na ateliérové hodiny na průběžné lekci. Můžete je také darovat nebo odečíst od platby následného kurzovného.
Pokud se dopředu včas z pevné lekce odhlásíte, můžete si ji nahradit podle pravidel o náhradách lekcí, uvedených na www.viridian.cz, Počet pevných lekcí, který vám ještě zbývá, zjistíte dotazem na mailu info@viridian.cz.
 
Pružné lekce jsou ty, na které jste se nedostavili během 9 týdnů, kdy náhradní lekce probíhaly o prázdninách.  Stále máte ještě možnost tyto lekce využít, nevzniká vám však u nich nárok na pevný termín kurzu, je potřeba se na termínu lekce vždy domluvit. Tyto lekce je ale nutné vybrat nejpozději do 6.12.2021, poté jejich platnost vyprší, stejně jako u lekcí pevných. Pružné lekce nemůžete darovat formou dárkového certifikátu, ale můžete za sebe někoho na kurz poslat, případně ho vzít na kurz sebou. Pružné lekce si také můžete vybrat i ve větším množství najednou, například přepočtem na ateliérové hodiny na průběžné lekci. 
 
Pokud budete mít jakékoliv nejasnosti, určitě se neváhejte zeptat – ať už na telefonu 608777107 nebo na info@viridian.cz
 
Ještě mám pro vás informaci o naší společné výstavě – byla převezena do krásné knihovny v Petřvaldě u Karviné a vy se na ni můžete zajít podívat až do konce roku 2021. Poté pak poputuje do Vítkovic, ale o tom vám napíši příště.
Mějte se všichni moc hezky, těším se na vás i na vaše nové obrázky!
Vaše Eli
 

8.9.  2021

Milí malíři, nezapomínejte, prosím, že náhrady kurzů, ušlých za kovid, běží nepřetržitě od chvíle, kdy jsme na jaře znovu otevřeli Viridian.  Tyto náhradní lekce, průběžné lekce, workshopy i plenéry probíhaly i po celou dobu prázdnin, abyste si mohli ušlé lekce vybrat. Týdenní počet nabízených náhradních lekcí byl výrazně navýšen oproti loňskému rozvrhu, abyste měli co největší prostor si lekce nahradit. Tyto náhrady poběží až do 6. prosince 2021, je to doba, o kterou se nám posunul náš plán lekcí, které se přesunuly kvůli kovidu až do nového školního roku. A je to tedy i termín, do kterého si budete moci lekce, ušlé za dobu kovidu, nahradit, případně vyměnit za dárkové poukazy.  Nezapomeňte se proto, prosím, nejpozději do 10. září 2021 písemně nahlásit do konkrétních kurzů na  info@viridian.cz, a to dle vlastního výběru ať už do Hlučína, nebo do Ostravy nebo Ostravy, po tomto datu budou neobsazená místa nabízena dalším zájemcům o kurzy! 

Mějte se moc hezky, těším se na vás ve Viridianu!

 

 

30.8. 2021                    OD 6. ZÁŘÍ 2021 ZAČÍNÁ OPĚT VE VIRIDIANU  VÝUKA, MŮŽETE SI VYBRAT Z NABÍDKY LEKCÍ V ATELIÉRU V HLUČÍNĚ I V OSTRAVĚ!

Milí malíři,

už je to téměř tady – bude nám začínat nový školní rok! I když je pravda, že nám ten minulý stále ještě neskončil, protože nahrazujeme kovid celé prázdniny. Nu což, takový je život a musíme ho brát se vším, co přináší. On ten prevítský kovid sice nechodí do supermarketů, květinářství a podobně, ale do malých obchodů a provozoven ano. A tak jsme pod tíhou vládních opatření nejdříve museli ateliér nadlouho zavřít, a v době uzávěry jej přebudovali tak, abyste mohli tvořit v případě potřeby i odděleně. Jak jsme byli rádi, že jsme jakž takž dali místnosti v přízemí do stavu, aby se vám tam líbilo a abyste tam mohli nerušeně a kovidem neohroženi tvořit!

Ale jak se říká o tom čertovi a velké hromadě, kovid nestačil, a chvilku poté, co jsme otevřeli Viridian v Hlučíně, zavřeli most přes Odru. Co na tom, že ženijnímu vojsku trvá několik hodin, maximálně dva dny, postavit most přes řeku, po kterém mohou jezdit vesele i tanky. Naše extraúderné ředitelství silnic a dálnic si dalo na opravu mostu čas do konce roku 2021, a jak známe jejich vražedné pracovní tempo, budeme rádi, když to stihnou do konce roku 2022. 

Zatímco našim posluchačům z Prajzske uzavření mostu přes Odru nijak nevadí, ostravští kurzisté teď tráví svůj drahocenný čas v kolonách a nestíhají přijet na kurz včas. A tak přišel další nápad, a to vybudovat nové, další místo Viridianu v starším domku v Ostravě – Kunčičkách, na ulici Velichova 422/5. Dům ani zahrada kolem zatím nejsou podle našich představ, ale tři místnosti uvnitř se nám horko těžko podařilo dát do stavu snad vhodného pro malování. Důležité je, že jsme tam vybudovali tři WC, takže fronty nebudou :-).

Je to řešení v nouzi nejvyšší, protože, jak už jsem psala, od chvíle, kdy zavřeli most přes Odru, mají ostravští kurzisté velký problém přijet načas do kurzů, a ten problém bude téměř neřešitelný, až začne trošku mrznout. Oprava mostu je v nedohlednu, tak jsme se snažili připravit podmínky pro malování v Ostravě. Je to hlavně díky tomu, že máte zájem do Viridianu chodit, což je pro nás úžasný motor. 
Dům v Ostravě – Kunčičkách je na dobrém místě, hned vedle zastávek MHD, kdy busem je to z centra Ostravy jen jedna zastávka! Dá se k němu sjet z Rudné a vlaková zastávka je od něj 6 minut, tramvajová cca 10 minut pěšky. Zatím je to doslova a do písmene z nouze ctnost, nebo možná i nectnost, co já vím, ale věřím, že časem domek i zahradu zvelebíme a vytvoříme tak další krásné místo k malování i relaxaci.
Velkou výhodou, kromě dobré dostupnosti, je i možnost parkování zdarma přímo u domu a také to, že zde můžeme dělat i mega akce – pozemek má 4000 m2. Chtěli bychom tu udělat ráj pro hmyz i ptáky, už sestavujeme plán výsadby stromů, keřů a rostlin, které je nejvíce přilákají. Také samozřejmě plánujeme i krásnou zahradu pro vás malíře, abyste mohli malovat živé květiny přímo na zahradě. Možná jsou to jen sny, ale celý Viridian je sen, kterému na začátku nikdo nevěřil…tak si to zatím takto maluji na růžovo s vírou, že se to podaří.
 
Budu moc ráda, když si místo oblíbíte, podobně, jako ateliér v Hlučíně. Můžete zde jezdit nárazově, jak budete potřebovat, nebo se zde přihlásit na pravidelné lekce – ateliér v Ostravě bude nyní otevřen v úterky a ve středy, ateliér v Hlučíně bude v provozu v pondělky a ve čtvrtky.
Nejlepší bude, když se zde přijedete podívat – třeba v pátek 3. září na opékání špekáčků od 18:00 hodin. Přijďte v oblečení k ohni a pokud máte kytaru či jiný hudební nástroj, vezměte jej sebou, zařádíme :-). Prosím, nahlaste mi svou účast a zda vám mám koupit špekáček.
 
Všechny informace o provozu i akcích najdete zde na stránkách na www.viridian.cz, pokud bych vám je nestihla včas poslat. Mějte se všichni  moc hezky, a nezapomeňte, že nám od 6. září opět začíná oficiální výuka, ať už v Hlučíně, nebo v Ostravě.
Těším se na vás moc!
 
Vaše
Eli
———————————————————————————————————————————————

24.8.2021

Veselé Vánoce 2020, milí malíři! Dnes v 16:00 je spolu krásně oslavíme! Těšíme se na vás!

 

———————————————————————————————————————————————————–

16.8. 2021 

Milí malíři,

v době nejhlubšího kovidu jsme si slíbili, že spolu Vánoce oslavíme, i kdyby to mělo být v létě. Ten čas právě uzrál a tak vás všechny zvu na malé Vánoční posezení u malého vánočního stromečku s malými vánočními dárky.

Pokud se vám bude chtít upéct cukroví, upečte, pokud budete chtít udělat bramborový salát, udělejte, hlavně se ale nijak nestresujte, nemusíte nosit vůbec nic, jen přineste sebe a svou milou energii, která nám všem tolik v době uzávěry chyběla. V době kovidové jsme si více než kdy jindy uvědomili, jak důležití jeden pro druhého jsme, jak moc potřebujeme vzájemnou blízkost a vědomí, že někam patříme.
Pojďme si společně aspoň trošku vynahradit chvíle, o které jsme byli nuceně připraveni. Vánoce, ukradené kovidem v loňském roce, oslavíme společně 24. srpna 2021 od 16:00 hodin ve stanu na zahradě Viridianu v Hlučíně, pokud by bylo chladno, přemístíme se dovnitř.
Pokud přece jen chcete něco donést, můžete samozřejmě cokoliv na zub, a nemusí to být jen vánoční cukroví či kapr, a pokud chcete přinést i něco pod stromeček, tak prosím přineste dáreček v maximální ceně 20 Kč, ale zabalený ve stylu „kočka v měchu“ – pamětníci znají, pro mladší ročníky to znamená, že balíček bude zabalen tak, aby nebylo na první pohled poznat, co v něm je, na obalu pak bude nakreslená kočka. 
Pokud budete mít čas pomoci s výzdobou, kontaktujte mne, prosím, na mobilu 608777107.
 
Nezapomeňte, že se můžete zúčastnit ještě těchto dalších akcí:
                                    
středa     18.8. 2021   od    18.00 do cca 20:30 noční plenér na náměstí v Hlučíně, v případě špatného počasí průběžná výuka v ateliéru
 
čtvrtek   19. 8. 2021   od     9:00 do 13:00   průběžná výuka
                                         a od   15:00 do 20:30  průběžná výuka
pondělí  23. 8. 2021   od    15:00 do 20:30  průběžná výuka
 
úterý       24. 8. 2021   od   16.00 do cca 21:00 VÁNOCE VE VIRIDIANU
 
středa    25. 8. 2021    od   17:00 do 19:30    Akvarel úplně od začátku – I. část, můžete se hlásit i na průběžnou výuku v této době
čtvrtek   26. 8. 2021   od     9:00 do 11:30    Akvarel úplně od začátku – I. část,   můžete se hlásit i na průběžnou výuku v této době
 
čtvrtek   26. 8. 2021   od   15:00 do 20:30   průběžná výuka
 
pátek      27. 8 . 2021  od     9:00 do 14:00   Malujeme akrylem úplně od začátku, můžete se hlásit i na průběžnou výuku v této době
středa  1. 9. 2021 od 17:00 do 19:30  – Akvarel úplně od začátku – II. část, můžete se hlásit i na průběžnou výuku v této době
čtvrtek 2. 9. 2021 od 9:00 do 11:30 – Akvarel úplně od začátku – II. část, můžete se hlásit i na průběžnou výuku v této době
 
pátek        3. 9 . 2021  od     9:00 do 14:00   Malujeme akrylem úplně od začátku II.část, můžete se hlásit i na průběžnou výuku v této době
 
středa      8. 9. 2021 od 17:00 do 19:30  – Akvarel úplně od začátku – III. část, můžete se hlásit i na průběžnou výuku v této době
čtvrtek     9. 9. 2021 od 9:00 do 11:30 – Akvarel úplně od začátku – III. část, můžete se hlásit i na průběžnou výuku v této době
 
Těším se na vás, brzy na viděnou!
 
Vaše
Eli
 
—————————————————————————————————————————————————————–
 

 Milí malíři, v úterý 10. srpna 2021 od 15:00 se opět sejdeme na Loděnici v Děhylově! Nezapomeňte si skládací stoličky, skicáky, repelent a oblečení proti chladu a dešti! Pokud nebude hezké počasí, budeme mít průběžnou výuku ve Viridianu. Těším se na vás!

 

3.8. 2021

Milí malíři, jak se říká, člověk míní, osud mění, měla jsem být na dovolené v Čechách, ale místo toho jsem si zamarodila a tak jsem neměla odvahu dávat vám termíny lekcí dříve, než budu mít pocit, že by se mohly uskutečnit. Reaguji na vaše přání a hlavně na to, jak vám vyhovovaly průběžné i speciální lekce a mám pro vás nabídku termínů, ze kterých si snad všichni vyberete. Každému z vás také pošlu mejlík s informacemi, kolik hodin výuky máte ještě předplaceno.

Možná jste si už všimli, že mezi výčtem termínů je i datum Dne otevřených dveří 12. srpna, noční plenér na náměstí v Hlučíně, ale také Vánoce ve Viridianu 24.8.! Nešálí vás zrak, opravdu budeme 24. srpna slavit Vánoce! Vzpomínáte si, jak jsem vám v době Covidu slíbila, že společné oslavy Vánoc si nenecháme ujít, i kdybychom je měli slavit v létě? Takže – oslavíme si Vánoce se vším všudy- s cukrovím, vánočkou, naším pidistromečkem i s dárečky. Zatím můžete péct cukroví, více informací vám napíšu později. Teď ale si pročtěte termíny lekcí a nezapomeňte si lekce včas zarezervovat na info@viridian.cz:

Průběžná výuka: 
středa    4. 8. 2021 od 8:00 do 14:00
čtvrtek   5. 8. 2021 od 15:00 do 20:30
pondělí  9. 8. 2021 od 15.00 do 20.00 
úterý    10. 8. 2021 od 15.00 do 20:30 (pouze v případě, že bude špatné počasí – pokud bude hezky, je výuka přesunuta na Loděnici Děhylov!)
čtvrtek 12. 8. 2021     DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ V ATELIÉRU VIRIDIAN od 9:00 do 20:00
pondělí 16. 8. 2021 od 15:00 do 20:30
úterý      17. 8. 2021 od 10:00 do 14:00
                                     a  od 16:00 do 19:30
středa 18.8. 2021 od 18.00 do cca 20:30 noční plenér na náměstí v Hlučíně, v případě špatného počasí průběžná výuka v ateliéru
čtvrtek  19. 8. 2021  od   9:00 do 13:00
                                      a od 15:00 do 20:30
pondělí 23. 8. 2021  od 15:00 do 20:30
čtvrtek 26. 8. 2021   od 15:00 do 20:30
 
úterý 24. 8. 2021 od 16.00 do cca 21:00 Vánoce ve Viridianu
a dále je možno se hlásit na tyto
 
Specializované lekce:
středa  25. 8. 2021 od 17:00 do 19:30  – Akvarel úplně od začátku – I. část
čtvrtek 26. 8. 2021 od 9:00 do 11:30 – Akvarel úplně od začátku – I. část
 
středa  1. 9. 2021 od 17:00 do 19:30  – Akvarel úplně od začátku – II. část
čtvrtek 2. 9. 2021 od 9:00 do 11:30 – Akvarel úplně od začátku – II. část
 
středa  8. 9. 2021 od 17:00 do 19:30  – Akvarel úplně od začátku – III. část 
čtvrtek 9. 9. 2021 od 9:00 do 11:30 – Akvarel úplně od začátku – III. část
 
pátek  27. 8 . 2021  od 9:00 do 14:00 Malujeme akrylem úplně od začátku
 
Workshop:
pátek  27. 8 . 2021  od 9:00 do 14:00 Malujeme akrylem úplně od začátku
 
Plenéry:
úterý   10. 8. 2021 od 15:00 do 20:00 Loděnice Děhylov (v případě špatného počasí výuka v ateliéru na Hrnčířské ulici v Hlučíně)
středa 18. 8. 2021 od 18.00 do cca 20:30 noční plenér na náměstí v Hlučíně (v případě špatného počasí výuka v ateliéru na Hrnčířské ulici v Hlučíně)
 
Přihlášky posílejte, prosím, pouze na email info@viridian.cz
V případě, že se už nestihnete přihlásit prostřednictvím emailu, můžete se přihlásit i na telefonu 608777107. 
 
Bližší informace k workshopu Malujeme akrylem úplně  od začátku:
– tento workshop je koncipován tak, abyste se  dozvěděli maximum informací o tomto moderním výtvarném médiu.
Krok za krokem si vysvětlíme, jak pracovat s akrylovými barvami, dozvíte se, jak zvládnout plynulé přechody barev a stínování, jaká média můžete pro malbu akrylovými barvami použít, jakými materiály můžete skicovat pod malbu akrylem, které barvy jsou a nejsou krycí.
Na začátku bude trocha teorie, abyste věděli, proč se akrylové barvy chovají tak, jak se chovají – tedy rychle schnou, po zaschnutí jsou nerozpustné ve vodě, krásně lomí světlo a podobně. Protože pouze tehdy, kdy známe vlastnosti barev a jejich podstatu, máme šanci si danou techniku osvojit tak, aby sloužila našim představám. A také budete mít větší odvahu k experimentování a hledání vlastního uměleckého přednesu.
Ukážeme si různé techniky, jak s akrylovými barvami pracovat, poté budete mít možnost si tyto techniky vyzkoušet a nacvičit, pak se pustíme do malby vlastního obrázku.
V ateliéru budete mít k dispozici sololity různých velikostí, média, laky, strukturální hmoty a skvělé akrylové barvy Maimeri. 
Štětce si, prosím, přineste vlastní (pokud si je ale zapomenete, půjčíme vám je v ateliéru).
Pokud už nemáte předplatné a máte o tento workshop zájem, je cena tohoto workshopu 990Kč včetně potřebného materiálu  a našepsovaného sololitu velikosti A4- A3.
 

Bližší informace k průběžné výuce:
po rozhovorech s vámi, kdy jsme se společně snažili nalézt co nejlepší způsob, jak nahradit lekce, které neproběhly z důvodu vládních opatření, jste projevili největší zájem o možnost setrvat v ateliéru déle, než je délka běžných lekcí, a nahradit si tak více ušlých hodin najednou. Také byste rádi přijeli do ateliéru v jinou dobu, než ve kterou obvykle lekce začínají.
Prostě se vám zalíbil způsob výuky, který jsme zavedli po znovuotevření Viridianu, kdy pracujete na svých kresbách a malbách různými technikami a máte průběžné konzultace.
Také jste navrhli, aby byly vaše hodiny, které máte předplaceny, sečteny, a od nich se odečítal váš pobyt v ateliéru při průběžné výuce, stejně jako vaše náhradní lekce nebo workshopy. Z tohoto důvodu převedeme vaše lekce, které jste si nemohli vybrat kvůli kovidu, na „ateliérové hodiny“ (označíme je AH), abyste věděli, kolik hodin celkově ještě máte k náhradě. 
Výpočet bude probíhat takto: když máte například ještě deset lekcí, které neproběhly kvůli vládním opatřením, je to celkem 25 hodin, které můžete v ateliéru tvořit, protože každá lekce trvá 2,5 hodin. A 10 x 2.5= 25 AH.
Když si tedy zarezervujete ateliér na 6 hodin (např. od 10.00 do 14.00), zbude vám 25 – 6 = 21 ateliérových hodin (AH) k nahrazování.
 
Jak to tedy konkrétně bude fungovat?
1) Zarezervujete si dobu, kdy chcete v ateliéru tvořit, na emailu info@viridian.cz, například 8.7. 2021 od 8.00 do 14.00 a podobně.
 
2) Když přijdete do ateliéru, vezmete si výtvarné potřeby, které budete k vaší tvorbě potřebovat, a bude vám přiděleno místo v některém z ateliérů. Budu mezi vámi průběžně chodit a společně budeme konzultovat vaše otázky. V podstatě to teď takto děláme od znovuotevření ateliéru, jen jsme měli pevně danou dobu od-do. Nyní si můžete zvolit, kdy přijdete a kdy budete chtít odejít. 
 
Teď ještě pravidla, která jste si sami odhlasovali:
– Doba, po kterou si zarezervujete ateliér, je závazná.
– Pokud přijedete do ateliéru později, bude se vám počítat doba od začátku rezervace. 
– Pokud budete odcházet dříve, bude se vám počítat  doba do konce rezervace. 
– V případě, že si budete chtít pobyt v ateliéru prodloužit nad dobu rezervace, a v ateliéru bude místo, bude se vám počítat doba až do vašeho odchodu z ateliéru. 
– Pokud budete chtít do ateliéru přijít dříve, než začíná vámi rezervovaná doba, bude to možné také jen za podmínky, že je v ateliéru místo.V tomto případě se vám započítává i doba před rezervací. 
– Čas příchodu a odchodu bude zaznamenán do denní evidence a podle této evidence a podle doby, kterou jste si zarezervovali emailem, se vám budou ateliérové hodiny odečítat, odečítání bude po půlhodině. 
– Pokud se do ateliéru nebudete moci dostavit, je potřeba se včas odhlásit, a to opět písemně na emailu info@viridian.cz. Pro náhradu ušlých hodin budou platit stejné podmínky, jako u náhrad lekcí. Přesná pravidla naleznete zde: 
 
 
Přihlašování na lekce, stejně jako odhlašování z lekcí, je možné pouze na emailu info@viridian.cz.  Znamená to, že lekce a rezervace ateliéru, ze kterých se včas neodhlásíte emailem, jsou považovány za vámi absolvované lekce. 
 
 Bližší informace k lekcím Akvarel úplně od začátku I.-III.:
 tři speciální úvodní lekce akvarelu jsou určeny začátečníkům a všem, kdo se chtějí učit akvarelu od základů.
 
          I. část je převážně teoretická, dozvíte se, jak s akvarelem pracovat, jaké pomůcky potřebujete a jak s nimi správně zacházet. Zkusíte si připravit papír pro malbu akvarelem. Dozvíte se to nejdůležitější – jaké jsou možnosti oprav chyb v této nejtěžší výtvarné technice. Na následující lekci si vše vyzkoušíte.
         II. část naváže na první lekci, budeme si prakticky zkoušet nejrůznější způsoby, jak s akvarelem pracovat. Poté už můžete pracovat na vlastním obrázku, který namalujete podle trojrozměrného modelu, případně podle předlohy. Vyzkoušíte si práci se sobolím štětcem, mořskou houbou, nožíkem a podobně. Poznáte, jak velký rozdíl je mezi barvami studentské a mistrovské kvality. 
         III. část je opět zcela věnována praxi –  budete malovat svůj vlastní obrázek, dozvíte se, jaké další techniky můžete s akvarelem kombinovat. 
Po absolvování těchto lekcí se můžete věnovat akvarelu i v době „průběžné výuky“.
 
Brzy najdete na stránkách Viridianu i termíny dalších průběžných lekcí a specializovaných lekcí. 
———————————————————————————————————————————————————————–

18.7.2021

Milí malíři, 

zatím mám pro vás první skvělou zprávu,  to, že noční plenér bude! Snad se nám počasí vydaří a budeme si noční malování užívat stejně, jako v předchozích letech.

18. 8. 2020  od 18.00 hodin vás zvu na noční plenér v centru Hlučína (nezapomeňte čelovky, skládací stoličky, repelent a věci na malování), sraz v 18.00 na náměstí v Hlučíně. V případě špatného počasí náhradní výuka v Ateliéru Viridian na Hrnčířské ulici č. 20 v Hlučíně.

Těším se na vás, bude to super jako vždy!

Vaše Eli

————————————————————————————————————————————————————————

6. 7. 2021

Milí malíři,
 
společně jsme se dohodli na tom, jakou formou byste nejraději nahrazovali lekce, které neproběhly z důvodu vládních opatření.
Zde je je první várka termínů pro nahrazování lekcí, ke kterým níže najdete podrobnější informace:
Průběžná výuka: 
čtvrtek   8.7. 2021 od 9.00 do 21.00
pondělí 12.7. 2021 od 8.00 do 20.00
úterý    13.7. 2021 od 8.00 do 21.00
čtvrtek  15.7. 2021 od 8.00 do 16.00 
pondělí 19.7. 2021 od 8.00 do 17.00
středa 21.7.2021 od 8.00 do 17.00
 
Specializované lekce:
čtvrtek   15.7. 2021 od 17.00 do 19.30  – Akvarel úplně od začátku – I.část
pondělí  19.7. 2021 od 17.00 do 19.30  – Akvarel úplně od začátku – II. část
středa    21.7. 2021 od 17.00 do 19.30 –  Akvarel úplně od začátku – III. část
 
Workshop:
sobota  17.7. 2021  od 9.00 do 17.00 Malujeme akrylem úplně od začátku
 
Přihlášky posílejte, prosím, pouze na email info@viridian.cz
 
Bližší informace k workshopu Malujeme akrylem úplně  od začátku:
– tento workshop je koncipován tak, abyste se během jednoho dne dozvěděli maximum informací o tomto moderním výtvarném médiu.
Krok za krokem si vysvětlíme, jak pracovat s akrylovými barvami, dozvíte se, jak zvládnout plynulé přechody barev a stínování, jaká média můžete pro malbu akrylovými barvami použít, jakými materiály můžete skicovat pod malbu akrylem, které barvy jsou a nejsou krycí. Na začátku bude trocha teorie, abyste věděli, proč se akrylové barvy chovají tak, jak se chovají – tedy rychle schnou, po zaschnutí jsou nerozpustné ve vodě, krásně lomí světlo a podobně. Protože pouze tehdy, kdy známe vlastnosti barev a jejich podstatu, máme šanci si danou techniku osvojit tak, aby sloužila našim představám. A také budete mít větší odvahu k experimentování a hledání vlastního uměleckého přednesu.
Ukážeme si různé techniky, jak s akrylovými barvami pracovat, poté budete mít možnost si tyto techniky vyzkoušet a nacvičit, pak se pustíme do malby vlastního obrázku.
V ateliéru budete mít k dispozici sololity různých velikostí, média, laky, strukturální hmoty a skvělé akrylové barvy Maimeri. 
Štětce si, prosím, přineste vlastní (pokud si je ale zapomenete, půjčíme vám je v ateliéru).
Pokud už nemáte předplatné a máte o tento workshop zájem, je cena tohoto workshopu 1485 Kč včetně potřebného materiálu, našepsovaného sololitu
 

Bližší informace k průběžné výuce:
po rozhovorech s vámi, kdy jsme se společně snažili nalézt co nejlepší způsob, jak nahradit lekce, které neproběhly z důvodu vládních opatření, jste projevili největší zájem o možnost setrvat v ateliéru déle, než je délka běžných lekcí, a nahradit si tak více ušlých hodin najednou. Také byste rádi přijeli do ateliéru v jinou dobu, než ve kterou obvykle lekce začínají.
Prostě se vám zalíbil způsob výuky, který jsme zavedli po znovuotevření Viridianu, kdy pracujete na svých kresbách a malbách různými technikami a máte průběžné konzultace.
Také jste navrhli, aby byly vaše hodiny, které máte předplaceny, sečteny, a od nich se odečítal váš pobyt v ateliéru při průběžné výuce, stejně jako vaše náhradní lekce nebo workshopy. Z tohoto důvodu převedeme vaše lekce, které jste si nemohli vybrat kvůli kovidu, na „ateliérové hodiny“ (označíme je AH), abyste věděli, kolik hodin celkově ještě máte k náhradě. 
Výpočet bude probíhat takto: když máte například ještě deset lekcí, které si máte nahradit, je to celkem 25 hodin, které můžete v ateliéru tvořit, protože každá lekce trvá 2,5 hodin. A 10 x 2.5= 25 AH.
Když si tedy zarezervujete ateliér na 6 hodin (např. od 10.00 do 14.00), zbude vám 25 – 6 = 21 ateliérových hodin (AH) k nahrazování.
 
Jak to tedy konkrétně bude fungovat?
1) Zarezervujete si dobu, kdy chcete v ateliéru tvořit, na emailu info@viridian.cz, například 8.7. 2021 od 8.00 do 14.00 a podobně.
 
2) Když přijdete do ateliéru, vezmete si výtvarné potřeby, které budete k vaší tvorbě potřebovat, a bude vám přiděleno místo v některém z ateliérů. Budu mezi vámi průběžně chodit a společně budeme konzultovat vaše otázky. V podstatě to teď takto děláme od znovuotevření ateliéru, jen jsme měli pevně danou dobu od-do. Nyní si můžete zvolit, kdy přijdete a kdy budete chtít odejít. 
 
Teď ještě pravidla, která jste si sami odhlasovali:
– Doba, po kterou si zarezervujete ateliér, je závazná.
– Pokud přijedete do ateliéru později, bude se vám počítat doba od začátku rezervace. 
– Pokud budete odcházet dříve, bude se vám počítat  doba do konce rezervace. 
– V případě, že si budete chtít pobyt v ateliéru prodloužit nad dobu rezervace, a v ateliéru bude místo, bude se vám počítat doba až do vašeho odchodu z ateliéru. 
– Pokud budete chtít do ateliéru přijít dříve, než začíná vámi rezervovaná doba, bude to možné také jen za podmínky, že je v ateliéru místo.V tomto případě se vám započítává i doba před rezervací. 
– Čas příchodu a odchodu bude zaznamenán do denní evidence a podle této evidence a podle doby, kterou jste si zarezervovali emailem, se vám budou ateliérové hodiny odečítat, odečítání bude po půlhodině. 
– Pokud se do ateliéru nebudete moci dostavit, je potřeba se včas odhlásit, a to opět písemně na emailu info@viridian.cz. Pro náhradu ušlých hodin budou platit stejné podmínky, jako u náhrad lekcí. Přesná pravidla naleznete zde: 
 
 
Přihlašování na lekce, stejně jako odhlašování z lekcí, bude možné pouze na emailu info@viridian.cz.  Znamená to, že lekce a rezervace ateliéru, ze kterých se včas neodhlásíte emailem, jsou považovány za vámi absolvované lekce. 
 
 Bližší informace k lekcím Akvarel úplně od začátku I.-III.:
 tři speciální úvodní lekce akvarelu jsou určeny začátečníkům a všem, kdo se chtějí učit akvarelu od základů.
 
          Začneme ve čtvrtek 15.7. od 17.00 do 19.30 (I. část).Tato část bude převážně teoretická, dozvíte se, jak s akvarelem pracovat, jaké pomůcky potřebujete a jak s nimi správně zacházet. Zkusíte si připravit papír pro malbu akvarelem. Dozvíte se to nejdůležitější – jaké jsou možnosti oprav chyb v této nejtěžší výtvarné technice. Na následující lekci (19.7.) si vše vyzkoušíte.
          V pondělí   19.7. od 17.00 do 19.30 (II. část)  navážeme na první lekci a budeme si prakticky zkoušet nejrůznější způsoby, jak s akvarelem pracovat. Poté už můžete pracovat na vlastním obrázku, který namalujete podle trojrozměrného modelu, případně podle předlohy. Vyzkoušíte si práci se sobolím štětcem, mořskou houbou, nožíkem a podobně.
           Ve středu   21.7. od 17.00 do 19.30 (III. část)   už budete malovat svůj vlastní obrázek, dozvíte se, jaké další techniky můžete s akvarelem kombinovat. 
Po absolvování těchto lekcí se můžete věnovat akvarelu i v době „průběžné výuky“.
 
Brzy najdete na stránkách Viridianu i termíny dalších průběžných lekcí a specializovaných lekcí. 
 

Ještě informace k nahrazování „kovidových „lekcí. Z důvodu vládních opatření byla naše výuka odsunuta o několik měsíců. Proto nyní probíhá náhradní výuka i v době prázdnin, a budete mít hodně možností i v průběhu září, října, listopadu a prosince si ušlé lekce nahradit, případně je někomu darovat nebo převést na jinou osobu. Konečné datum pro náhradu lekcí, ušlých kvůli nucenému uzavření ateliéru, bude 17.12.2021. Do tohoto data bychom měli vyřešit všechny ušlé „kovidové“ lekce, samozřejmě individuálně s každým z vás podle toho, kolik vám ještě lekcí k náhradě chybí. 
Vy, kdo ještě nemáte předplatné kurzů, nebo jste si už předplacené lekce vyčerpali, se můžete v případě zájmu také na lekce a workshopy přihlásit, stačí napsat na info@viridian.cz a pokud bude v kurzu volné místo, můžete si kurz předplatit a absolvovat s námi.
 
Pro bližší informace informace můžete také volat na číslo 608 777 107.
Prosím, dejte mi vědět, zda jste zprávu četli až do konce a berete výše uvedené informace na vědomí.
 
Přeji vám krásné, bezstarostné léto plné hezkých zážitků a těším se na vás ve Viridianu!
Vaše
Elen Thiemlová

————————————————————————————————————————————–

3. 7.  2021

Milí malíři,

tak už je to tady, vaše výstava visí v Knihovně města Ostravy v Přívoze, na náměstí Svatopluka Čecha 7, a je opravdu nádherná! Určitě se na ni zajděte podívat a pozvěte i své přátele a známé. Odvedli jste obrovský kus práce a je to na vašich obrázcích vidět. 

Pozvánku vám ještě rozešlu do mejlu, abyste ji mohli rozeslat. Vzhledem k situaci kolem kovidu je výstava bez vernisáže, ale pokud se podaří dojednat alespoň dernisáž, určitě vám dám vědět.

Zde je seznam všech vystavujících, kterým gratuluji k výstavě a věřím, že na příští výstavě se seznam ještě rozšíří:

Mgr. Magdaléna Balcarová
Ing. Šárka Boháčová
Ing. Zdeněk Burdek
Vladimír Carbol
Adam Carda
Věra Černíková
Ing. Milan Černoch
Ing. Pavel Červenka
MUDr. Lenka Dašková
Ing. Petr David
Viktorie Davidová
Mgr. Eliška Dorníková
Josef Foltýnek
Lenka Frydrychová
Ing. Šárka Galajdová
JUDr. Taťana Hanslik
Eva Hanzlíková
Ing. Alena Hladíková
Marek Hoblík
Rudolf Holubek
Jiří Hrbáč
Ing. Jiří Hrubý
Ing. Lucie Huláková
MUDr. Yasir Ibrahim
Iveta Chrubasíková
Veronika Chrubasíková
Pavla Chlebišová
Ing. Jana Janečková
Ing. Alena Janíková
Mgr. Irena Juchelková
Mgr. Markéta Kabelková
MUDr. Pavla Karlová
MUDr. Lenka Karpetová
Mgr. Helena Kočí
Ing. Helena Konečná
Ing. Kateřina Konečná
Ing. Luděk Konečný
David Korchan
Jakub Korchan
PhDr. Sabina Korytářová, Ph.D
Miroslav Košťál
Ing. Hana Kotková
Ing. Radmila Kováříková
Mgr. Michaela Králová
RNDr. Kateřina Krpcová
Ing. Josef Kubáň
Mgr. Marcela Kufková
MUDr. Ladislav Kulaviak
Ing. Eliška Kulová
Ing. Jiřina Leciánová
Dana Legutová
Ing. Lenka Lollková
Radmila Balušková – Lysáková
Jackie Lyu (Tchaj – wan)
MUDr. Marika Makhoul
Kamila Malčoková
Ing. Michaela Michalinová
Miroslava Gubalová
Bc. Monika Mikušová
Soňa Mílová
Jana Musialová
Stanislava Návratová
Mgr. Martina Němčíková
Ing. Martina Novotná
Ing. Hana Nováková
Markéta Nováková
Mgr. Daria Piňosová
Olga Pokorná
Ing. Martina Povýšilová
MUDr. Jiří Prokop
Mojmír Prokop
Veronika Prokopová
Věra Přívozníková
Mgr. Jan Rek
Jan Salawa
Jana Schlossarková
Ing. Hana Simonová
Ing. Jana Skácelová
Ing. Jana Slabá
Ing. Zdeněk Slabý
Mgr. Dana Stavinohová
Vladimír Suchý
Mgr. Hana Sýkorová
Ing. Simona Šeligová
Ing. Eva Šolcová
Eliška Šustková, DiS
Jana Teichmannová
Ing. Šárka Teichmannová
Veronika Trčková
Ing. Dušana Tzimas
Mgr. Marcela Urbišová
Pavla Valčíková
Mgr. Lenka Vann
Ing. Hana Vaňková
Ing. Lucie Vašková
Ing. Hana Vídenská
Mgr. Libuše Widlová
Kim Younghee
Ing. Magdaléna Zálešáková
MUDr. Jitka Záthurecká
Mgr. Lenka Závodančíková
Sandra Zdražilová (Jordánsko)
Jarmila Zubalová
 

Věřím, že se vám společná výstava bude líbit stejně, jako všem, kdo už ji doposud viděli. Těším se na viděnou a přeji vám všem krásný prodloužený víkend!

Vaše

E.T.


 
Milí přátelé,
zavzpomínejme spolu na úžasného člověka, skvělého malíře, spisovatele a zoologa Ludvíka Kunce, se kterým jsme měli to štěstí strávit tolik krásných chvil. Jeho přednášky o kresbě a malbě zvířat byly nezapomenutelné, dokázal nás rozesmát i vyděsit k smrti napodobováním řevu šelem. Trávil s námi i všechny naše vánoční večírky, vernisáže a akce, jako byly mobilní výstavy či lampiónové průvody. Jezdil s námi malovat do zoo, do přírody i do psích útulků. Pomáhal nám malovat obrazy pro dětská oddělení nemocnic.
I když byl v malbě daleko před námi, vždycky patřil k nám a nikdy se na nás nepovyšoval. Opravdový mistr svého řemesla, i se skromností, která je opravdovým mistrům vlastní.
Ludvík Kunc nás opustil ve věku 87 let, jeho pohřeb bude 7.července 2021 ve 13.30 hodin v kapli vítkovického hřbitova.
Navždy ale bude mezi námi díky svým nedostižným kresbám zvířat, kterými je vyzdobena nejen ostravská ZOO, ale i spousta jeho krásných knih.
Ludvíku, děkujeme za vše a doufáme, že už se svým milovaným rysem Sixim opět vyrážíte na dobrodružné nebeské výpravy!

 

 


28.6. 2021

Milí malíři,

jen velice krátce, protože chystám vaši překrásnou výstavu a musím  stihnout všechny vaše obrázky a obrazy nalepit na panely a opatřit jmenovkami do středy do 7.00 hodin ráno, protože, jak víte ve středu 30.6. 2021 máme sraz v knihovně v Přívoze a budeme výstavu instalovat.

Ptáte se na prázdninové termíny lekcí, hned po instalaci výstavy se budu snažit vám zde prázdninové termíny vypsat, teď to ale fakt nestíhám. Zatím první termín, na který můžete přijít, je ve čtvrtek 1.7. 2021 od 9.00 do 11.30, od 15.00 do 17.30 a od 18.00 do 20.30. Můžete být i na dvojlekci od 15.00 do 20.30. Takže – rychlejší vyhrává, můžete se na lekci zapsat, budu s vámi počítat.

Mějte se zatím moc hezky, ozvu se co nejdříve!

Vaše Eli

—————————————————————————————————————————————————————–

15.6. 2021

Milí malíři,

blíží se prázdniny a jak jsme se dohodli, budete moci navštěvovat ateliér i v době prázdnin. Je však potřeba připravit plán lekcí tak, aby vám co nejlépe vyhovoval. Rozmyslete si, prosím, které dny vám nejlépe vyhovují pro návštěvu kurzu a dejte mi co nejdříve vědět. 

Nezapomeňte, prosím, že uzávěrka pro přihlášení vašich obrazů  na výstavu v knihovně v Ostravě – Přívoze je 20. června. Také už pomalu dokončujte své obrázky pro Křížovou cestu, pan Matýsek už se ptal, jak jsme daleko. 

Co nejdříve přijdu s dalšími informacemi, zatím se mějte hezky a nezapomeňte, že ve všech skupinách teď opakujeme perspektivu a máte z ní domácí úkol!

Tak se mějte hezky a nepolevujte ve svém uměleckém úsilí!!! 🙂

Vaše Eli

————————————————————————————————————————————————————————-

24.5. 2021

Milí malíři, reaguji na vaše četné žádosti o víkendové programy v ateliéru a přidávám zde první termín, na který se můžete přihlásit:

V sobotu 5. června 2021 od 9.00 do 17.00 se můžete přihlásit na

SOBOTNÍ TVOŘIVĚ – RELAXAČNÍ WORKSHOP  od 9.00 do 17.00 hodin

Stejně jako  při naši pravidelné ateliérové práci se můžete zdokonalovat v různých technikách a budovat si tak solidní základ pro vlastní tvorbu. Také můžete pokračovat ve vámi započatých dílech, a to dokonce i na olejomalbách, jen je potřeba si v případě olejomalby donést vlastní barvy, média a štětce a domluvit se, ve kterém z ateliérů budete moci pracovat s terpentýnem.

Na programu budou všechny vámi oblíbené techniky, které si sami vyberete (tužka, akvarel, kvaš, pastelky Prismacolor a jiné, pastely suché i olejové, tuš, akryl a podobně), kterými můžete tvořit v celkem šesti ateliérech, ve velkém párty stanu nebo na nově zastřešeném  balkóně.

Při nahlášení se na workshop nahlaste, prosím, i techniku, kterou budete chtít pracovat, budete mít vše pro práci při příchodu do ateliéru připraveno. Ale nevadí, pokud se rozhodnete až při příchodu na lekci, vše společně zvládneme co nejrychleji nachystat.

Od 12.00 do 12.30 si uděláme pauzu na oběd – můžete si na něj zajít do úžasných hlučínských restaurací, které by již v této době měly být otevřeny. Pokud si ale vezmete velkou svačinu, můžete si v ateliéru uvařit čaj nebo kávu a naplno se věnovat tvorbě.

Pro zájemce bude ve 13.00 sraz ve stanu na zahradě, kde si můžeme společně zopakovat základy perspektivy, kompozice,  a odpovědět na vaše otázky. V případě hezkého počasí si také můžeme jít ukázat zákonitosti perspektivy do hlučínských uliček a dát si velkou porci zmrzliny, nebo hamburger, jak to máte rádi.

Předpokládaný konec workshopu je v 17.00 hodin. 

Tento workshop bude náhradou za 3 lekce, ušlé za dobu Covidu. Přihlášení na workshop je závazné a v případě vaší neúčasti se na něj vztahují stejná pravidla, jako na běžné kurzy.

Je jen na vás, zda si tuto sobotní akci prožijete jako více relaxační, tedy spojíte ji s odpočinkem na zahradě, procházkou po Hlučíně atd., nebo se budete intenzívně věnovat tvorbě. Věřím, že se vám bude takto příjemně strávená sobota líbit.

Nezapomeňte se včas přihlásit, počet míst na workshopu je omezen! 

Těším se na vás!

Vaše Elen Thiemlová

—————————————————————————————————————————————————————

 

 

16.5.2021

Milí přátelé, jak už jsem vám psala, dlouhou dobu nuceného uzavření ateliéru jsme využili k přestavbě a rozšíření ateliéru a také k přizpůsobení výuky tak, abychom mohli tvořit střídavě odděleně nebo společně, podle toho, jak nám vládní opatření dovolí.  Vzhledem k trvajícímu omezení počtu osob zatím budeme tvořit odděleně v celkem šesti vybavených ateliérech, skupinová výuka podle rozpisu lekcí bude možná  ve velkém párty stanu nebo na zastřešeném balkóně. Momentálně jsme se domluvili se stávajícími posluchači na postupných náhradách lekcí, které budou probíhat i o prázdninách. 

Ještě jednou bych vám chtěla poděkovat  za veškerou pomoc, podporu a zájem, díky vám jsme přečkali tuto dobu temna a našli sílu zabojovat za záchranu Viridianu. A díky vám se na vás všechny mohu opět těšit!

Tak na viděnou u stolů i stojanů!!

Těším se na vás moc!

Vaše Eli

 

 

———————————————————————————————————————————————————-

9.5. 2021

Milí malíři, zde je slíbený odkaz na článek z Regionu Opavsko.

 

8.5. 2021

Milí přátelé,  Ateliér Viridian se snad už brzy opět otevře. Těší mne vaše netrpělivost a hlavně zájem nejen o kurzy stávající, ale i o znovuobnovenou nabídku kurzu staromistrovské olejomalby, jejíž termíny se dozvíte hned, jak to bude možné. Momentálně čekáme na vyjádření vlády a doufáme, že již není daleko doba, kdy budeme opět moci ve Viridianu společně tvořit.

Vzhledem k tomu, že se blíží čas naší výstavy v Městské knihovně v Ostravě – Přívoze, poprosím vás, kdo máte zájem se výstavy, se účastnit, abyste zaslali co nejdříve vyplněnou přihlášku s fotografií vašeho díla na adresu

 
                                                                                     elen.thiemlova@gmail.com.

    

Nejdříve pošlete nabídku – vyplněnou přihlášku s fotografií obrazu, který jste ochotni na výstavu přivézt. Kvůli výběru je potřeba, aby každý váš obraz měl svou vyplněnou přihlášku, tedy jeden obraz – jedna přihláška. Pokud budete chtít nabídnout k výběru více vašich děl, ke každému dílu zašlete přihlášku

A toto je důležité – prosím, přihlaste se jen vy, kdo můžete obrazy či obrázky doručit po vlastní ose. Pokud bude váš obraz vybrán, budete vyzváni, abyste jej doručili – a teď, prosím, pozor:

Obrazy na papírech bez rámu je nutno dovézt do 1.6.2021 do Viridianu, protože je musíme nalepit spolu s dalšími na podkladní papír a dá hodně práce vymyslet, jak je co nejlépe s ostatními obrázky vykomponovat.

Vybrané obrazy v rámech nebo paspartách bude potřeba dovézt (nebo po někom doručit) přímo do knihovny v termínu, který se dozvíte hned, jak to bude možné.

Pokud budete mít jakékoliv dotazy, pište nebo volejte, teď se hlavně dobře doma rozhlédněte, co byste mohli na výstavu nabídnout.

Prosím, buďte připraveni i na variantu, že vaše dílo na výstavu nebude vybráno, prostor v knihovně má své limity. Každopádně budou vaše obrázky použity na nějakou další naši společnou výstavu.

Přihlášku pošlu všem, kdo si o ni napíší,  ale můžete si ji zkopírovat i odsud:

     

 Přihláška na kolektivní výstavu v Knihovně města Ostravy, pobočka Přívoz, červenec až srpen 2021

 

JMÉNO, PŘÍJMENÍ, TITUL: …………………………………………………………………………………………………………………………….

ADRESA: …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

TELEFON:                                            E-mail:

——————————————————————————————

NÁZEV DÍLA: ………………………………………………………………………………………….

TECHNIKA : …………………………………………………………………………………………….

ROK: ……………………………………………………………………………………………………….

OBRAZ JE NAMALOVÁN NA   A) papíře  B) plátně C) sololitu D) lepence E) jiné

ROZMĚR V OBRAZU V RÁMU nebo v paspartě: ………………………………………………………………………………….

ROZMĚR OBRAZU BEZ RÁMU nebo rozměr papíru: …………………………………………………………………….

FOTO OBRAZU – NUTNÉ!  V případě, že je obraz zarámován nebo zapaspartován, prosíme foto obrazu i s rámem nebo paspartou!!

 

 

        ….zde vložte fotografii přihlašovaného díla nebo přiložte k přihlášce

 

POTVRZUJI SVÝM PODPISEM, ŽE :

– OBRAZ JE V ŘÁDNÉM A STABILNÍM RÁMU, OPATŘEN ZEZADU PEVNÝM ZÁVĚSEM

– OBRAZ JE ZEZADU POPSÁN POVINNÝMI ÚDAJI (JMÉNO AUTORA, ADRESA, TELEFON, NÁZEV DÍLA, TECHNIKA, ROK)

– JSEM SI VĚDOM SKUTEČNOSTI, ŽE PRACOVNÍCI KULTURNÍHO CENTRA NEPŘEBÍRAJÍ HMOTNOU ODPOVĚDNOST ZA VYSTAVOVANÉ OBRAZY A ŽE VÝSTAVA ANI JEDNOTLIVÉ OBRAZY NEJSOU POJIŠTĚNY.

– NEPOŽADUJI ÚHRADU ZA ZVEŘEJNĚNÍ SVÉHO AUTORSKÉHO DÍLA.

– BERU NA VĚDOMÍ, ŽE DÍLA NERÁMOVANÁ, DORUČENÁ POUZE NA PAPÍŘE, VYŽADUJÍ ÚPRAVU – JE NUTNÉ JE NALEPIT NA PODKLADNÍ PAPÍR, COŽ BUDE PROVEDENO S MAXIMÁLNÍ OPATRNOSTÍ

– OSOBNĚ ZAJISTÍM VČASNÉ DORUČENÍ  SVÉHO OBRAZU NA VÝSTAVU A PO SKONČENÍ VÝSTAVY SI OBRAZ BEZ PRODLENÍ ODVEZU VE STANOVENÉM TERMÍNU

 

 

DATUM:                                                                         PODPIS:      

vvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvv

Moc vás všechny zdravím, přeji vám krásný zbytek víkendu a těším se na vás i na vaše obrazy!

Vaše Eli

   

———————————————————————————————————————————————————–

25.4. 2021

Krásné nedělní ráno, milí malíři,

jen narychlo, abyste věděli, že na vás myslím, vás upozorňuji, že byste nejpozději dnes večer měli zkontrolovat svou elektronickou poštu, zda vám ode mne přišel mejlík. Pokud ve své poště nic nenajdete, kontaktujte mne, prosím, zjistíme, kde se stala chyba. Mějte se všichni moc hezky a doufám, že již brzy na viděnou ve Viridianu!

Vaše Eli

—————————————————————————————————————————————————————-

22.4.2021

Milí přátelé,

protože vládní omezení stále neberou konce, připravili jsme ateliér pro individuální výuku, jak jsem vám již minule psala. Každému z vás momentálně chystám mejlík, ve kterém vám nabídnu termíny a podobně. Prosím, vydržte,  ještě doděláváme nové ateliéry, tak je toho času málo. Ale vyvíjí se to nadějně a věřím, že budete mít z nových místností a možností (olejomalba, relax na zahradě, možnost pronájmu ateliéru a podobně) radost. Více v osobním mejlíku – nezapomeňte si kontrolovat poštu, mejlík by vám měl přijít nejpozději v neděli.

Mějte se všichni co nejlépe, nachystejte si všechny vaše práce, na kterých byste chtěli pokračovat, také obrázky na výstavy a podobně a až se domluvíme na termínu, nezapomeňte si je vzít sebou!

Už se na vás moc těším!

Vaše Eli

—————————————————————————————————————————————————————

11. 4. 2021

Vážení přátelé Viridianu, milí malíři,


dneškem končí nouzový stav, ale stále ještě není jasné, zda bude možno otevřít také ateliér. Při pohledu na hloučky lidí, přehrabujících se v supermarketech ve zboží nabízeném v akčních nabídkách, je mi smutno, že shlukování lidí není nijak omezováno ve velkých řetězcích, ale malé obchůdky a provozovny, včetně Viridianu, nesmí fungovat ani při dodržení všech opatření.

Stále čekám, až kompetentní orgány jasně definují, co se smí, a co ne. Během zítřka se snad situace vyjasní a budu vám moci sdělit návrh, jak pokračovat s kurzy při dodržení aktuálních omezení.

V době nucené uzávěry jsme totiž Viridian rozšířili o přízemní místnosti, ze kterých jsme vytvořili další samostatné ateliéry, ve kterých můžete pracovat jednotlivě nebo ve dvojicích. Tím se nám otevírá možnost pokračovat ve vámi započatých kurzech, a to tak, že budeme střídat kurzy individuální s kurzy skupinovými – jak nám situace kolem kovidu dovolí.

Pro vás, kdo jste si kurzy předplatili, to přinese výhodu, že budete mít individuální kurz za stejnou cenu, jako kurz skupinový, až do vyčerpání vašeho předplatného. Budete tak mít možnost v době, kdy je provoz omezen na daný počet osob, navštěvovat Viridian a tvořit zde sólo nebo ve dvojici, a až se opatření uvolní, užívat si opět přítomnosti celé skupiny.

Každopádně tak už nebudete muset přerušovat své tvůrčí úsilí a budete moci opět Viridian pravidelně navštěvovat, i když bude počet osob v místnosti omezen.Vypracovali jsme plán, jak dodržovat i ta nejpřísnější opatření, abychom zabránili šíření viru. Jen pro vaši informaci budete mít k dispozici čtyři WC a v každém z ateliéru stanoviště s desinfekcí. Konzultace budou probíhat v oddělené místnosti, vždy s nasazenými respirátory.Výhodou oddělené výuky bude, že pokud budete v ateliéru sami, můžete pracovat bez respirátoru.

Další skvělou zprávou je, že se chystá zastřešení vámi tolik oblíbeného balkónu, takže malování na čerstvém vzduchu bude možné nejen na zahradě ve velkém  pártystanu, ale i na balkóně s krásným výhledem na baštu a kostel.

Téměř v centru Ostravy pak plánujeme otevřít pobočku Viridianu s dalšími ateliéry – přímo vedle koňského ranče, takže budete moci malovat i koně! Také v Ostravě budete mít k dispozici samostatné ateliéry, balkón, velkou zahradu a dostatek místa k parkování zdarma. Je zde i skvělá dostupnost MHD.

A nejlepší zprávou nakonec je, že se díky rozšíření prostor Viridianu budeme moci opět vrátit ke staromistrovské olejomalbě.

Po čtvrtstoletí existence Viridianu a nucené přestávce tak otevíráme novou etapu fungování ateliéru, který by měl lépe odolávat nečekaným změnám a zásahům „vyšší moci“. Všichni, kdo mají kurzy předplaceny, tak mají možnost rozvíjet své malířské dovednosti ještě intenzivněji. 

Pro nové zájemce o kurzy zatím připravujeme nabídku kurzů, které budou pružně reagovat na vládou vyhlášené změny.

Během týdne vám napíši více a už se na vás všechny moc těším! Snad už velmi brzy na viděnou!

Vaše

Eli

——————————————————————————————————————————————-

9.4.2021

Tak jsme zase všichni našponovaní zvědavostí, zda vydrží prohlášení vlády o tom, že se mohou scházet lidé v počtu do deseti osob v místnostech. I kdyby ale vláda nakonec počet osob v místnostech omezila, můžete se od pondělka věnovat tvorbě – kromě místností nahoře budete mít totiž k dispozici i dolní místnosti, které právě předěláváme na ateliéry.

Brzy vám napíšu více, milí malíři.

Prozatím chystejte domácí úkoly, už se nám to snad blíží! 

Těším se na vás!

Vaše Eli

—————————————————————————————————————————————-

3.4.2021

Milí malíři,

moc vám všem přeji, abyste si užili co nejlépe Velikonoční svátky. Děkuji vám všem za krásná přání, která mi posíláte, mám z nich vždy velkou radost. Přeji vám, aby sváteční nálada zaplnila vaše srdce a nenechala ani kousek místa pro splín. 

Prosím, nezapomeňte, že stále ještě můžete začít pracovat na některém ze zastavení Křížové cesty, termín uzávěrky se kvůli kovidu opět posouvá, a tak i vy, kdo jste doposud váhali, máte možnost přidat se k tomuto krásnému projektu.

Buďte všichni zdraví a užívejte si jara! Snad se brzy budeme moci zase scházet, už se nemohu dočkat, až vás všechny zase uvidím!

Vaše Eli

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

 

19.3.2021

Milí přátelé, dneska to bylo opět moc milé virtuální dostaveníčko s vámi, jen jste nám chyběli vy, kdo jste se nemohli zúčastnit.  Takže moc prosím, zkuste si vyšetřit čas, naštelujte kompíky a buďte připraveni, že vám deset minut před vysíláním přijdou na váš mejlík přihlašovací údaje. Zde jsou termíny pro jednotlivé skupiny:

– v pondělí 22.3. bude od 18.00  další setkání pro pokročilé z pondělní večerní skupiny (kurz od 17.45)
                            a  v 19.00 zkusíme spojení se skupinou začátečníků z pondělního odpoledne (kurz od 15.00)
 
v úterý 23.3. se setkáme v 10.00 se skupinou pokročilých, která je zvyklá navštěvovat kurzy Viridianu v úterky dopoledne (od 9.00)
                                                v 18.00 se skupinou mírně pokročilých z úterý odpoledne (kurz od 16.00)
 
– ve středu 24.4. se v 18.00 uvidíme se skupinou, která má za necovidové doby kurz ve středy dopoledne (od 9.00 hodin)
                                    bude v 19.00  další setkání pro pokročilé ze čtvrteční ranní skupiny
ve čtvrtek 25. 3. v 17.00 hodin se opět těším na skupinu pokročilých, kteří byli zvyklí navštěvovat kurzy ve čtvrtky od 15.00 hodin.
 
                             od 18.00 se také ve čtvrtek 25.3. setkáme se čtvrteční skupinou mírně pokročilých, která mívala výuku ve čtvrtky od 18.00 hodin.
 
 Moc se na vás všechny těším a přeji vám krásný víkend! 
 
Vaše
Eli
P.S.: A nezapomeňte, že máte fůru domácích úkolů a několik výstav před sebou!
P.P.S.: A přeji krásný svátek všem Jožkům!!!
—————————————————————————————————————————————————————–

18.3. 2021

Po dnešním krásném a milém virtuálním setkání se dvěmi skupinami přidávám další termíny, kdy se můžeme vidět alespoň na monitorech:

 
– v pátek 19.3. bude v 18.00 setkání pro pokročilé ze čtvrteční ranní skupiny
                               a od 19.00 pro pokročilé z pondělní večerní skupiny (kurz od 17.45).
 
– v pondělí 22.3. v 19.00 zkusíme spojení se skupinou začátečníků z pondělního odpoledne (kurz od 15.00)
 
– v úterý 23.3. se setkáme v 10.00 se skupinou pokročilých, která je zvyklá navštěvovat kurzy Viridianu v úterky dopoledne (od 9.00)
                                                v 18.00 se skupinou mírně pokročilých z úterý odpoledne (kurz od 16.00)
 
– ve středu 24.4. se v 18.00 uvidíme se skupinou, která má za necovidové doby kurz ve středy dopoledne (od 9.00 hodin)
 
ve čtvrtek 25. 3. v 17.00 hodin se opět těším na skupinu pokročilých, kteří byli zvyklí navštěvovat kurzy ve čtvrtky od 15.00 hodin.
 
                             od 18.00 se také ve čtvrtek 25.3. setkáme se čtvrteční skupinou mírně pokročilých, která mívala výuku ve čtvrtky od 18.00 hodin.
 
 
Moc se na vás všechny těším!
 
Vaše
Eli
——————————————————————————————————————————————————————–

17.3.2021

Milí přátelé,

zde jsou termíny našeho prvního virtuálního setkání pro jednotlivé skupiny:

ve čtvrtek 18. 3. v 17.00 hodin se těším na skupinu pokročilých, kteří byli zvyklí navštěvovat kurzy ve čtvrtky od 15.00 hodin.
Od 18.00 se také ve čtvrtek 18.3. setkáme se čtvrteční skupinou mírně pokročilých, která mívala výuku ve čtvrtky od 18.00 hodin.
V pátek 19.3. bude v 18.00 setkání pro pokročilé ze čtvrteční ranní skupin
od 19.00 pro pokročilé z pondělní večerní skupiny.
Moc se těším, že vás po dlouhé době uvidím alespoň takto virtuálně
Zítra zde přidám další termíny.
Vaše
Eli
————————————————————————————————————————————————-

11.3.2021

Krásný večer, milí malíři!

Protože jsme se už opravdu dlouho neviděli, chtěla bych vám nabídnout možnost setkání přes videokonference, na kterých si můžeme navzájem popovídat a pobavit se nejen o přípravě na výstavy, ale také o dalších možnostech vašeho výtvarného vzdělávání. Můžeme se setkat třeba po skupinách, tak, jak jste byli zvyklí chodit do kurzu, nebo ve větším počtu. Připojení na videokonferenci bude jednoduché, kdo budete mít zájem, napište mi na e-mail a pošlu vám další informace. Věřím, že brzy nastane doba, kdy se budeme moci setkávat zase osobně, ale do té doby bychom mohli být spolu alespoň virtuálně.

Těším se na vaše mejlíky a hlavně na naše videosetkání!

Vaše Eli

—————————————————————————————————————————————————————

9.3. 2021 

Milí malíři,

nakonec se naše společná výstava v Muzeu Hlučínska musí přesunout, což se asi dalo očekávat. Volal mi pan ředitel Chrástecký, že vystavovatelé, kteří mají v Muzeu Hlučínska výstavu nyní, zažádali o její prodloužení až do konce června, protože jejich výstavu nikdo neviděl díky covidu. A to s výstavou přijeli až z Čech, tak se není čemu divit, že by byli rádi, kdyby jejich práce nevyšla vniveč.

A protože v Muzeu Hlučínska mají další výstavní termíny plné až do konce roku, mohli bychom předběžně dostat termín na podzim příštího roku, ale to se uvidí podle situace, kterou nám covid ještě v budoucnu vytvoří. To ale nic nemění na situaci, že máte být v plné malířské pohotovosti, protože na léto máme domluvenu výstavu v Knihovně v Přívoze. Takže přihlášky, které jste mi doposud poslali, přesunu do složky „Výstava Viridianu v Ostravě – Přívoze“ a budeme čekat, co se bude dál dít. 

Vy, kdo jste ještě přihlášky poslat nestihli, je můžete průběžně posílat. Nadále, prosím, pracujte i na zastaveních křížové cesty, těším se na každý váš obrázek.

A také opět připomenu, že máte pracovat také na projektech našich dvou budoucích putovních výstav, která mají témata : „Voda“ a Vše, co potřebuji k životu“. A nezapomeňte, že mi můžete kdykoliv volat, pokud budete potřebovat s něčím poradit.

V nejbližší době vás budu také kontaktovat, protože bych s vámi ráda zkusila kontakt přes službu ZOOM na internetu. Rozešlu vám brzy mejlíky s přihlašovací adresou.

Těším se na viděnou, už si připravujte dotazy!

Opatrujte se a buďte hlavně zdraví!!!

Vaše Eli

————————————————————————————————————————————————————–

 

3.3. 2021

Je to právě  sto devatenáct let, kdy se narodil malíř a grafik Josef Drha, člověk, kterému vděčím nejen za to, že mne učil malířskému kumštu a grafickému řemeslu, ale také za to, že mne přivedl na myšlenku založit Viridian.

Z jeho úst jsem poprvé slyšela to magické slovo Viridian, když mi diktoval, které olejové barvy si mám nakoupit, a právě on to byl, kdo mi vyprávěl, jak jako mladý chodil do večerních kurzů kresby. Byl to úžasný člověk a skvělý malíř, který byl pro malování ochoten položit život. Do krajiny jsme vyjížděli i tehdy, když mu bylo přes devadesát let, a nikdy mi nedovolil, abych mu pomohla nést malířské náčiní. A že bylo těžké! Plná polní pro olejomalbu je nejen těžká, ale i objemná.

Do úmoru byl ochoten trmácet se se mnou krajinou a nikdy se nespokojil s motivem na „první dobrou“. Vždy si vyhlédnutý motiv prohlížel ze všech možných stran a úhlů, než konečně sedl ke stojanu a začal malovat. Měl také neskutečný smysl pro humor a občas si ze mne i rád vystřelil. A nikdy se neurazil, když jsem mu to vrátila. Jeho odchod do malířského nebe, těsně před vánoci v roce 2009, byl těžkou ranou pro nás všechny z Viridianu – až do svých 96 let nám totiž předával své rady a zkušenosti nejen ve Viridianu, ale i u sebe v ateliéru.

Vy, kdo jste neměli to štěstí mistra Drhu zažít, se můžete alespoň podívat na stránku

http://www.josefdrha.com

– uvidíte spoustu překrásných obrazů, které namaloval. 

 

 

2.2.2021 

Milí přátelé,

 mám pro vás další milou zprávu, na léto by chtěli naši výstavu také do Městské knihovny v Ostravě – Přívoze. Tak,  prosím, tvořte, co to dá, samozřejmě teď je prioritou křížová cesta, hned po ní výstava v Muzeu Hlučínska, pak knihovna Přívoz. Posílejte mi své práce i s přihláškami, ať se mohu lépe orientovat, které obrázky se dají dát na velké panely a které mohou viset samostatně, protože mají rámy. Kromě křížové cesty jsou témata neomezená. Pokud byste našli čas, tak nezapomeňte, že máte pracovat také na projektech našich dvou budoucích putovních výstav, která mají témata : „Voda“ a Vše, co potřebuji k životu“. A nezapomeňte, že mi můžete kdykoliv volat, pokud budete potřebovat s něčím poradit.

Jsem v myšlenkách stále s vámi!

Vaše Eli

———————————————————————————————————————————————————————–

27.2. 2021 

Milí malíři,

i když je náš život utlumený Covidem, zájem o vaše umění naštěstí neutuchá. Sotva jsme začali pracovat na obrázcích pro křížovou cestu, už  mám pro vás všechny další radostnou novinu: oslovil mne pan ředitel Muzea Hlučínska – Mgr. Chrástecký s dotazem, zda bychom mohli připravit výstavu na období od poloviny dubna do poloviny května 2021. Pan ředitel se vyjádřil, že by měli zájem o výstavu, která by byla průřezem naší tvorby, tedy můžeme vystavovat libovolná témata. Ve výstavních zámeckých prostorách je možné vystavit obrazy zarámované, mají ale také k dispozici stojany, kde se dají nainstalovat i práce nerámované a nepaspartované, ty je ale potřeba vyskládat a nalepit je na velký arch papíru, podobně jako u našich předchozích kolektivních výstav. Výstavu obrazů, které jsou různě veliké, různě zarámované a s různými tématy je potřeba uspořádat tak, aby působila co nejvíce harmonicky, a tak necháme výběr našich obrazů a obrázků na vedení kulturního centra.  Pro nás to tedy znamená,  že nejdříve musíme vědět, jaké máme možnosti – kolik bychom mohli mít obrazů k dispozici a jakých. Proto vás poprosím, pokud máte zájem účastnit se výstavy, zašlete co nejdříve vyplněnou přihlášku s fotografií vašeho díla na adresu
 
                                                                                     elen.thiemlova@gmail.com.

    

Nejdříve pošlete nabídku – vyplněnou přihlášku s fotografií obrazu, který jste ochotni na výstavu přivézt. Kvůli výběru je potřeba, aby každý váš obraz měl svou vyplněnou přihlášku, tedy jeden obraz – jedna přihláška. Pokud budete chtít nabídnout k výběru více vašich děl, ke každému dílu zašlete přihlášku

A toto je důležité – prosím, přihlaste se jen vy, kdo můžete obrazy či obrázky doručit po vlastní ose. Pokud bude váš obraz vybrán, budete vyzváni, abyste jej doručili – a teď, prosím, pozor:

Obrazy na papírech bez rámu je nutno dovézt do 1. 4. 2021 do Viridianu, protože je musíme nalepit spolu s dalšími na podkladní papír a dá hodně práce vymyslet, jak je co nejlépe s ostatními obrázky vykomponovat.

Vybrané obrazy v rámech nebo paspartách je potřeba dovézt přímo do Muzea Hlučínska (Zámecká 286, 748 01 Hlučín) ve dnech 13. 4 a 14. 4. od 8.00 do 15.00 hodin (to bych vám pak samozřejmě dala vědět).

Pokud budete mít jakékoliv dotazy, pište nebo volejte, teď se hlavně dobře doma rozhlédněte, co byste mohli na výstavu nabídnout.

Prosím, buďte připraveni i na variantu, že vaše dílo na výstavu nebude vybráno, prostor v zámecké galerii má své limity a také bude snaha koncepci výstavy sladit.

Také se může stát, že nám Covid zhatí i tuto výstavu, ale myslím, že je předčasné to vzdávat dopředu. Musíme věřit, že to vyjde, a každopádně už budeme připraveni na nějakou další naši společnou výstavu.

Přihlášku vám přikládám v mejlu v příloze, ale pro jistotu jsem vám ji zkopírovala i zde, pro případ, že by vám příloha nešla otevřít:

     

 Přihláška na kolektivní výstavu v Kulturním centru v Hlučíně 2021

 

JMÉNO, PŘÍJMENÍ, TITUL: …………………………………………………………………………………………………………………………….

ADRESA: …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

TELEFON:                                            E-mail:

——————————————————————————————

NÁZEV DÍLA: ………………………………………………………………………………………….

TECHNIKA : …………………………………………………………………………………………….

ROK: ……………………………………………………………………………………………………….

OBRAZ JE NAMALOVÁN NA   A) papíře  B) plátně C) sololitu D) lepence E) jiné

ROZMĚR V OBRAZU V RÁMU nebo v paspartě: ………………………………………………………………………………….

ROZMĚR OBRAZU BEZ RÁMU nebo rozměr papíru: …………………………………………………………………….

FOTO OBRAZU – NUTNÉ!  V případě, že je obraz zarámován nebo zapaspartován, prosíme foto obrazu i s rámem nebo paspartou!!

 

 

               

 

 

            ….zde vložte fotografii přihlašovaného díla nebo přiložte k přihlášce

 

 

 


 

  POTVRZUJI SVÝM PODPISEM, ŽE :

– OBRAZ JE V ŘÁDNÉM A STABILNÍM RÁMU, OPATŘEN ZEZADU PEVNÝM ZÁVĚSEM

– OBRAZ JE ZEZADU POPSÁN POVINNÝMI ÚDAJI (JMÉNO AUTORA, ADRESA, TELEFON, NÁZEV DÍLA, TECHNIKA, ROK)

– JSEM SI VĚDOM SKUTEČNOSTI, ŽE PRACOVNÍCI KULTURNÍHO CENTRA NEPŘEBÍRAJÍ HMOTNOU ODPOVĚDNOST ZA VYSTAVOVANÉ OBRAZY A ŽE VÝSTAVA ANI JEDNOTLIVÉ OBRAZY NEJSOU POJIŠTĚNY.

– NEPOŽADUJI ÚHRADU ZA ZVEŘEJNĚNÍ SVÉHO AUTORSKÉHO DÍLA.

– BERU NA VĚDOMÍ, ŽE DÍLA NERÁMOVANÁ, DORUČENÁ POUZE NA PAPÍŘE, VYŽADUJÍ ÚPRAVU – JE NUTNÉ JE NALEPIT NA PODKLADNÍ PAPÍR, COŽ BUDE PROVEDENO S MAXIMÁLNÍ OPATRNOSTÍ

– OSOBNĚ ZAJISTÍM VČASNÉ DORUČENÍ  SVÉHO OBRAZU NA VÝSTAVU A PO SKONČENÍ VÝSTAVY SI OBRAZ BEZ PRODLENÍ ODVEZU VE STANOVENÉM TERMÍNU

 

 

DATUM:                                                                         PODPIS:      

vvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvv

Moc vás všechny zdravím a už téměř notoricky dodávám, že je mi po vás všech moc smutno.

Těším se na vaši odezvu a hlavně na vás!

Buďte všichni zdraví!!!

Vaše Eli

————————————————————————————————————————————————————————

21.1.2021

Dnes by se Zdeněk Miler dožil sta let. 
Jeho Krtečka znají snad ve všech koutech zeměkoule, a dokonce i ve vesmíru. 
Zdeňka jako člověka však mohl poznat málokdo. Nejen proto, že měl celý život spoustu práce, ale také proto, že byl introvert a společnosti se spíš stranil. O to více děkuji osudu, že mi dopřál se s ním setkat a že jsme se stali přáteli. 
Zdeněk byl úžasný učitel a rádce a svou touhu předávat moudra neztrácel ani tehdy, když už byl upoután na lůžko.
Jednou, poté, co oslavil devadesátiny, jsem se ho zeptala, co by si přál, kdyby ulovil zlatou rybku. Odpověděl, že by si moc přál, aby všichni jeho blízcí, a také všechny děti na světě, byli zdraví.
Zdeňkovi se ale nesplnilo jeho poslední a největší přání, o kterém mi řekl, a to, aby po jeho smrti nikdo nepokračoval v jeho díle, tedy aby už nikdo nenatáčel ani nekreslil další díly Krtka.
Ještě den před svou smrtí mi vyprávěl, jak pošle Krtečka ke svatému Petrovi, aby už v jeho díle nikdo nemohl pokračovat. 
„Já jsem Krtek, a nikdo mu nemůže dát tu duši, kterou mám já, to by pak taky mohlo dopadnout jak se Sekorovým Ferdou Mravencem, ten taky ztratil duši, když ho prodali Němcům“, říkával. 
To ještě bohužel netušil, co jeho nádherného Krtečka čeká… 
Nekazme si ale tento slavnostní den, kdy můžeme zavzpomínat, jak se nám jako malinkým tajil dech, když Krteček odlepoval vosu z lízátka nebo zachraňoval ptáče. 
A poděkujme společně tam nahoru, že tady Zdeněk Miler byl a nechal nám po sobě tolik krásných pohádek.

—————————————————————————————————————————————————————-

18.2.2021

Dobré ráno, milí malíři,

je něco málo po čtvrté hodině ranní a nedaří se mi spát, tak vám tady jdu napsat kratinkou zprávu, že by možná dnes, ale také možná zítra, pozítří nebo úplně později mělo vyjít v novinách něco o tom, jak malujeme křížovou cestu. Tak prosím všechny, kdo denní tisk kupujete, pokud článek najdete, abyste mi ho poslali, třeba vyfocený nebo oskenovaný. Nechodím teď moc do obchodu a noviny většinou nekupuji, a navíc v Hlučíně třeba neseženu verzi, ve které to vyjde. Ano, máte pravdu, měla jsem se paní redaktorky zeptat, ze kterých je novin (tuším, že říkala, že je z MS Deníku) a kdy článek vyjde,  ale zaskočila mě venku, tak jsem jen odpověděla na její otázky. 

Chtěla jsem vám moc poděkovat, že na mne  myslíte a zůstáváte se mnou v kontaktu, je moc fajn vědět, že vám společný čas ve Viridianu dával něco víc, než jen výtvarné vzdělávání. Také na vás neustále vzpomínám a každý den je pro mne spojen s konkrétními lidmi – tedy s vámi (třeba dnes ráno v 9.00 bych se těšila na  obě Hanky, Janu, Jarku, Lenku, Martu, Šárku, Zdeňka)….a je skvělé vědět, že i vy jste v myšlenkách v Hlučíně, když máte mít svou lekci. Stále přemýšlím, jak celou situaci řešit, a už se něco rýsuje (také kvůli tomu trpím nespavostí). Až budu mít koncept alespoň částečně vymyšlený, napíšu vám více. 

Zatím se mějte všichni moc hezky, nezapomínejte kreslit nebo (a) malovat alespoň chvilku denně a dávejte na sebe pozor!

Vaše Eli

—————————————————————————————————————————————————————

 

14.2. 2021

Tak zase dalších čtrnáct dní minimálně se neuvidíme. Co k tomu říci. Už mi tolik chybíte. Doufala jsem, že bude alespoň částečné uvolnění. Věřila jsem tomu a těšila se na vás….Dneska asi více nenapíšu. Jdu to nějak vstřebat…

Opatrujte se!

——————————————————————————————————————————————————————– 

12.2. 2021

Milí malíři,

i když neustále sleduji informace ohledně uvolnění opatření, vůbec nejsem chytrá z toho, co se nám vlastně snaží říci. Tak budeme se už moci scházet, nebo ne? Prosím, pokud někdo z vás ví více, napište mi nebo zavolejte, fakt nevím, co máme dělat, zda otevřít Viridian, nebo čekat. 

Díky za vaše reakce a rady!

 

——————————————————————————————————————————————————————-

11.2.2021

Milí přátelé, dnes se má rozhodnout o tom, zda bude prodloužen nouzový stav. Zatím to vypadá, že nouzový stav bude ukončen 14.2.2021, tedy máme snad naději, že bychom se od 15. února mohli opět scházet. Buďte, prosím, v pohotovosti, nachystejte si své složky s domácími úkoly, roušky nebo respirátory. Pokud dojde k uvolnění opatření, začnou vaše lekce probíhat od pondělí 15. února podle plánovaného rozvrhu. Budu vám všem posílat E-mail i sms, pokud vám do neděle 14. února ode mne nepřijde žádná sms ani E-mail, kontaktujte mne, prosím, telefonicky. Snad se už konečně budeme zase moci spolu scházet a s nadšením tvořit. Už se na vás všechny moc těším!

———————————————————————————————————————————————————————

4.2. 2021

Trošku jsem se opozdila s dalším psaním pro vás, milí malíři, protože momentálně provádíme sanační práce na domě, kde sídlí Viridian. I tak jsme se ale krásně zvládli domluvit na vypracování všech 15 zastavení křížové cesty se všemi, kdo se přípravy chtějí zúčastnit. Moc mne těší, že máte zájem podílet se na tomto krásném projektu a opravdu moc se těším na vaše obrázky. A pokud někteří z vás ještě váháte, zkuste si alespoň nějaké zastavení naskicovat, možná vás téma zaujme a vytvoříte něco mimořádného. Určitě není pozdě se k nám přidat, bude to krásná výstava – čím více obrázků, tím lépe. 

Dalším úkolem, na kterém byste mohli začít pomalu pracovat, je vytvoření návrhu na Velikonoční pozdrav. Tady se mohou vyřádit i ti z vás, kdo rádi kreslíte květiny a zvířátka. Opět můžete vytvořit i verzi pro grafické zpracování, třeba monotyp, suchou jehlu či linoryt.

Věřím, že se už brzy zase uvidíme. 

Děkuji za vaše milé mejlíky a smsky, na všechny co nejdříve odpovím.

Mějte se co nejlépe!

Vaše Eli

——————————————————————————————————————————————————————–

 

25.1. 2021

Milí malíři,


mám pro vás tentokrát výjimečný domácí úkol, troufám si napsat, že takový jsme ještě nedostali:
pan Tomáš Matýsek, který na Hlučínsku obnovuje staré polní cesty, mne oslovil s prosbou, zda bychom pro jednu z cest (z Darkoviček do Hlučína) vytvořili obrázky pro plánovanou křížovou cestu, kterou zde chtějí umístit. Jeho představa je taková, že by každé ze 14+1 zastavení bylo namalováno jiným autorem, a tím by byla tato křížová cesta unikátní. Obrázky by měly být na formát A4 na výšku, poté budou oskenovány na odolné desky, které budou umístěny do dřevěných vitrínek na sloupech, které budou cestu lemovat. 
Je to jistě krásná výzva a protože předpokládám, že ji nenecháte bez ohlasu, je potřeba se domluvit, jak to udělat, abychom potřebný počet obrázků vytvořili a také co uděláme v případě, že autorů bude více, než 15. Pokud bude obrázků více, než je možné na křížovou cestu umístit (a to také doufám), bude výběr na panu Matýskovi. Vůbec to neznamená, že se projektu mají zúčastnit jen naši „profláknutí“ mistři, naopak, opravdu moc bych si přála, abyste se o obrázky pokusili všichni. Vím, že jde o  figurální motiv a někteří z vás už teď z toho mají lechtání kolem žaludku, ale tím, že se o to alespoň pokusíte, uděláte kus práce na sobě. A navíc vytvoříme společně další úžasnou kolekci obrázků, která se určitě bude líbit podobně, jako všechny naše předchozí výstavy.
 
Proto prosím všechny, kdo by měli zájem obrázek pro křížovou cestu vytvořit, aby mne kontaktovali – je totiž potřeba se domluvit, které zastavení křížové cesty má autor vytvořit přednostně, abychom dali dohromady všech 14+1 zastavení.  Každý z vás, kdo se ke tvorbě přihlásí, bude mít přiděleno číslo zastavení, abychom zajistili, že bude v potřebném čase vytvořena kompletní křížová cesta. Poté, co namalujete zadané číslo zastavení, můžete začít pracovat i na dalších zastaveních, protože máme v plánu vaše obrázky vystavit v kapli v Darkovičkách. Samozřejmě v této době není možno plánovat výstavy dopředu, tak vám nic konkrétního zatím slibovat nebudu, ale věřím, že pro tuto výstavu budou k dispozici i další místa. Minimálně mám v plánu (s pomocí Honzy Reka – díky, Honzo ) vytvořit galerii fotek na našich webových stránkách Viridianu, kde by pak byly vaše obrázky vystaveny trvale. A dnes jsme také dostali milou nabídku od naší členky Olgy Pokorné, majitelky restaurace Perla v Hlučíně, že by mohla být výstava vašich obrázků přímo v prostoru restaurace (po uvolnění opatření).
 
Takže shrnu informace:
– máme vytvořit obrázky pro křížovou cestu z tak, aby každý z obrázků zastavení byl od jiného autora
každý, kdo se bude chtít na křížové cestě podílet, si napíše o číslo zastavení, které má namalovat
– malovat můžete libovolnou technikou, ale takovou, aby se dala oskenovat. 
– formát A4 na výšku
– pokud se sejde více obrázků od více autorů, bude si z nich vybírat pan Matýsek, ostatní budou použity pro výstavy a pro prezentaci na webu Viridianu a na sociálních sítích.
– uzávěrka bude 30. března, tedy těsně před Velikonocemi.  
– stačí, když namalujete jen jedno zastavení, ale můžete samozřejmě všechna, důležité je, abychom dokázali společně vytvořit všech 14+1 obrázků
– zvolte, prosím, výraznější techniku, aby byl obrázek zřetelný i pro poutníky, kteří si na cestu krajinou nevezmou brýle
– unikátnost této křížové cesty má spočívat v různorodosti obrázků, danou tím, že každý z obrázků bude vytvořen jiným autorem, jinou technikou a jiným stylem
– tato výzva – prosba – se týká všech Viridiaňáků, tedy i těch, které už dávno odvál čas do jiných měst a jiných aktivit
– při jakýchkoliv nejasnostech mi pište nebo volejte na číslo 608315777!
– pro vaši představu přidávám i témata jednotlivých zastavení křížové cesty:

1.zastavení – Pilátův soud
2.zastavení – Ježíšův kříž
3.zastavení – Ježíšův první pád
4.zastavení – Ježíš potkává Pannu Marii
5.zastavení – Ježíš potkává Šimona
6.zastavení – Ježíš potkává Veroniku
7.zastavení – Ježíšův druhý pád
8.zastavení – Ježíš potkává ženy jeruzalémské
9.zastavení – Ježíšův třetí pád
10.zastavení – příprava na Ježíšovo ukřižování
11.zastavení – Ježíšovo ukřižování
12.zastavení – Ježíšova smrt
13.zastavení – Ježíšovo mrtvé tělo na klíně matky
14.zastavení – Ježíšův pohřeb

15. zastavení – Prázdný hrob. Ježíš vstal z mrtvých – Vzkříšení

Tak, to je prozatím ode mne vše, moc neváhejte a honem se mi hlaste o číslo, nebo namalujte rovnou celou kalvárii.

Snad už se brzy také budeme moci zase scházet a nebude to stále jen o domácích úkolech. 

Moc se těším na vás i na vaše obrázky, milí Viridiaňáčci! Opatrujte se!

Vaše Eli

PS.: Zítra až do 15.00 vám nebudu moci zvednout telefon, ale ozvu se vám hned, jak to půjde!

——————————————————————————————————————————————————————–

18.1.2021

Milí přátelé,

tak jsme se zase nedočkali, už to vypadalo docela slibně, ale nakonec vláda nic zásadního nevyhlásila. Jediné pozitivum pro nás je, že nám alespoň otevřou papírnictví, tak pokud vám došly papíry na domácí úkoly, můžete od zítřka doplnit zásoby. Protože teď kolem sebe máme spoustu sněhu, bude vaším úkolem  namalovat sníh. A to tak, aby ani místečko na papíře či plátně nezůstalo bílé. Kdo máte za sebou lekce malování sněhu, určitě víte, jak na to, ostatním poradím, že škála šedých se dělá z komplementárních barev (to jsou ty, co proti sobě stojí na barevném kruhu)  a z bílé. Nezapomeňte obrázek budovat podle zásad barevné perspektivy, tedy teplejší dopředu a studenější dozadu. Motivem může být krajina, nebo nějaký blízký motiv, to už nechám na vás. Kdo už je ostřílen šípy perspektivy, nezapomene pamatovat ani na horizont a úběžníky.

Začátečníci, kteří ještě teorii barevného kruhu neměli, mohou zkusit nakreslit třeba kus zasněženého plotu nebo větev stromu pokrytou sněhem. Pokud by se ještě ani příští týden opatření neuvolnila, pošlete mi, prosím, obrázky na mejlík.

Budu se na vás, na vaše obrázky a hlavně snad na brzké setkání s vámi všemi moc těšit!

Vaše Eli

——————————————————————————————————————————————————————

13.1.2021

V této smutné době jsou smutné zprávy tíživé dvojnásob. Své místo u pozemského stojanu navždy opustila naše dlouholetá členka, noblesní žena a skvělá parťačka Drahuška Suchá. Kdo jste ji znali, zapalte, prosím, zítra v 15.30 svíčku. ..
 
Drahuško, zůstáváš stále s námi. Ani jedna chvilka s Tebou se nedá zapomenout. Moc Ti přejeme, abys tam nahoře mohla dále malovat své milované tygry. Budeme Tě mít rádi napořád!
 
Maker:S,Date:2017-8-16,Ver:6,Lens:Kan03,Act:Lar02,E-ve
 
——————————————————————————————————————————————————————–

Milí malíři, 

už se mi to ani nechce psát, ale musím: jak víte, vláda opět prodloužila omezení, která se dotýkají i provozu Viridianu, a to do 22. ledna 2021 včetně. Bližší informace naleznete na 

https://koronavirus.mzcr.cz/usneseni-vlady/

Co k tomu říci? Je jasné, že s tím nic neuděláme. Zbývá jen doufat, že se situace brzy umoudří. Možná právě teď je ta doba, kdy si máte promyslet, co byste měli a chtěli namalovat – nějakou svou vizi nebo zážitek. Zkuste skicovat návrhy pro své obrazy, abychom pak, až se zase sejdeme, mohli naše malování rozjet na plné obrátky. I vy, začátečníci, se nic nebojte, každý z nás má v sobě velkou představivost, jen jí musíme dát šanci. Pište si ke skicám i data a nezapomeňte si dopsat i převažující barvy, které budete na svém obrázku chtít. A pokud si nebudete vědět rady, pište mi na mejl, nebo volejte. Víte, že vás vždy ráda uslyším. 

Zatím se všichni opatrujte, těším se na všechny vaše mejlíky a telefonáty!

Vaše Eli

———————————————————————————————————————————————————————

 

Neděle  3. 1. 2021

Vítám vás všechny v novém roce 2021, milí přátelé.

Asi pro vás nebude překvapením zpráva, že se do 10. ledna 2021 včetně nebudeme moci sejít, tedy všechny lekce, plánované od 4. do 10. ledna, včetně sobotního speciálu, musíme přesunout do doby, kdy se uvolní vládní opatření. 

I tak ale prosím nezapomínejte na naše heslo „ANI DEN BEZ ČÁRKY“, určitě si v době, kdy jste měli mít kurz, najděte aspoň chvilku na nějakou studijní kresbu či malbu. Ušlé lekce si budete moci opět nahradit, nebo můžete dostat peníze nazpět, záleží jen na vás, jak se rozhodnete. Vzhledem k vašemu velkému zájmu o víkendové speciály a malování v plenéru bude v teplejším období připravena i nabídka venkovního malování, sobotních workshopů a tématických bloků jako náhrada za lekce, které jsme zameškali v loňském roce a případně za lekce, které nebudeme moci absolvovat v roce novém.. Náhradní termíny kurzů v ateliéru i speciálů a workshopů budete mí k dispozici hned, jak to bude možné – tedy až nebudeme mít zaracha. 

Přeji vám hodně zdraví do nového roku, klidnou mysl i přes všechno, co se kolem nás děje a schopnost uvědomovat si šťastné okamžiky i ve chvílích zdánlivě banálních. A také vám – a nám všem přeji, abychom se zase mohli co nejdříve scházet a smát se spolu, jak jsme byli zvyklí…

Těším se na viděnou!

Vaše

Elen

———————————————————————————————————————————————————————–

Čtvrtek 31. 12. 2020

Milí přátelé, milí malíři,

je poslední den roku a asi všichni stejně přemítáme nad tím, co nám tento rok dal, nebo vzal. Není vůbec jednoduché srovnat se s událostmi, které se dějí kolem nás a zasahují do našeho života tak citelně, jako nikdy předtím. O to více si uvědomujeme, jak je skvělé, že máme svého koníčka – nebo spíš velkého koně – zaujetí pro výtvarné umění. I v této nelehké době jsme jedni z mála, kdo se mohou svému velkému hobby věnovat. I v době, kdy musíme být zavřeni a izolováni od ostatních, si můžeme něco namalovat nebo nakreslit, nebo se alespoň kochat obrazy mistrů v knihách nebo na internetu. 

Chci vám všem poděkovat za krásný rok s vámi. I když probíhal s přestávkami, vždy jsem cítila vaši podporu a náklonnost, která mi dodávala sílu.

Přeji vám všem, abyste se do své práce těšili každý den stejně jako já. A do nového roku 2021 vám všem také přeji hlavně zdraví, štěstí, pohodu, lásku, inspiraci, čas pro sebe a spoustu krásných zážitků.

Mám vás moc ráda!

Vaše Elen

 

PF 2021


Čtvrtek 24. 12. 2020 

Je tady Štědrý den, a jistě máte ještě spoustu práce s přípravami na večer, tak jen kratince, ale od srdce, vám všem přeji, aby vaše letošní Vánoce byly, i přes všechno, co se kolem nás děje, byly krásné a klidné, milí přátelé. Prožijte je ve zdraví a v pohodě!

Vaše Eli

———————————————————————————————————————————————————————–

Neděle  20. 1. 2020

Milí přátelé,  Ateliér Viridian je v této době plné omezení otevřen samozřejmě také omezeně. Vzhledem k této mimořádné situaci můžete využít i formu individuálních – soukromých lekcí, je však potřeba se domluvit na termínu. 

Vzhledem k nejasnému vývoji situace ruším zítřejší plánování náhradních lekcí, které měly být uvedeny vždy v pondělky ve 21. 00 hodin. 

 

V případě jakýchkoliv dotazů mi můžete volat na číslo 608777107, nejlépe mezi 21.00 – 22.00 hodinou. 

Přeji vám všem krásnou adventní neděli!

Vše Eli

————————————————————————————————————————————————————————

Sobota 13. 12. 2020

Vláda už nám tam zase něco kutí, tak uvidíme, čeho se od nich dočkáme, každopádně zatím platí vše, na čem jsme se domluvili, a pokud by byla nějaká změna, budu vás kontaktovat. Takže prosím, choďte co nejčastěji na tuto stránku, kontrolujte mejly (i spamy) a smsky.

 
PROSÍM, NEZAPOMEŇTE, ŽE V PONDĚLÍ VE 21.00 ZDE BUDOU NOVÉ TERMÍNY, A TO I NA LEDEN!
 
Mějte krásný adventní víkend!
 
Vaše Eli
 
—————————————————————————————————————————————
 
Neděle  6.12.2020 

Vypadá to, ze nás budou chtít zase zavřít. Uvidíme. Nesmíme klesat na mysli. A hlavně nesmíme zapomenout na naše heslo: Ani den bez čárky!“

———————————————————————————————————————————————————————

Neděle 29.11.2020

Milí malíři, 

přináším vám informace o tom, jak bude výuka a náhrady covid lekcí probíhat.

Prosím, přečtěte si text až do konce a dejte mi vědět (e-mailem), že jste tuto zprávu četli a vzali na vědomí. Všechny další informace budete nacházet  vždy zde, protože se zahájením kurzů už nebudu mít tolik času vás kontaktovat jiným způsobem.

Výuka v každé skupině bude zahájena lekcí, která odpovídá programu na internetových stránkách (-> aktuální lekce v rozpisu lekcí). Rozvrh lekcí zůstává stejný, jako před covidem, bude ale rozšířen o lekce a workshopy, kterými budeme nahrazovat lekce zameškané za dobu covidu (od 12. 10. 2020 do 2. 12. 2020). 

Budeme dodržovat vládní opatření, tedy v ateliéru budeme nosit roušky, udržovat si vzdálenost 2 metry a používat dezinfekci na ruce.

Prosím, abyste se doma přesvědčili, že vám rouška nepadá ani při mluvení a zakrývá po celou dobu ústa i nos. Zde bych vás poprosila, abyste zvážili, zda jste ochotni nošení roušek po celou dobu výuky akceptovat. Pokud vám činí zakrytí nosu a úst problém, můžeme se dohodnout na vrácení kurzovného. V ateliéru nebudeme jíst ani pít. Pokud se budete potřebovat najíst nebo napít, je pro vás připravena místnost v přízemí, kde bude nachystána varná konvice, čaje, kávy atd. Před vstupem do této místnosti, stejně jako před vstupem do ateliéru, provedeme dezinfekci rukou připravenou dezinfekcí Anti-Covid. Před použitím pomůcek, knih a výtvarných materiálů si také budeme desinfikovat ruce.

K nadýchání na čerstvém vzduchu bez roušek můžete využít také balkón nebo zahradu.

Poprosím vás také o přesné dodržování začátku a konce lekce – na lekci přicházejte maximálně 10 minut napřed, po skončení lekce se nebudeme v ateliéru zdržovat déle, než je nezbytně nutné, aby nedocházelo k promíchávání skupin. Toto se netýká pouze 3 posluchačů, kteří mají domluvenu výjimku už od loňského roku kvůli zaměstnání a s jejichž přítomností v následující skupině je počítáno.

 

Náhrady lekcí ušlých za dobu covidu :

Skupinám začátečníků se budou nahrazovat zvlášť lekce, které jsou potřebné k navázání na dané učivo (kurz zachycení povrchu, perspektiva I,II,III, a kresba lebky).

Další ušlé lekce si začátečníci i pokročilí budou nahrazovat na tzv. „všeobecných lekcích“ a workshopech, jejichž termíny budou vypsány zde na této stránce a na Facebooku a to vždy v pondělky od 21.00 hodin. Pohlídejte si tuto dobu, ať se včas stihnete písemně přihlásit na termín. (Nezapomeňte si stránku vždy aktualizovat, abyste našli „čerstvé“ informace). Termíny náhrad budou vypisovány průběžně, nemá smysl vypisovat termíny na dva měsíce dopředu, když nevíme, jak dlouho nám vláda dovolí ateliér navštěvovat. Takže ještě jednou opakuji – vždy v pondělky ve 21 hodin, až do vyčerpání nabídky náhrad, zde a na fb naleznete nové termíny náhradních lekcí. Je na vás abyste se snažili využít termíny náhradních lekcí co nejlépe, po dosažení poměrného počtu náhradních lekcí budou náhrady ukončeny.

Na obsahu lekcí se budeme domlouvat přímo s přihlášenými na daný termín, vždy si bude možné vybrat z široké nabídky technik tak, abyste,  případě zájmu, mohli tvořit v tomto předvánočním období obrazy a obrázky jako originální dárky pro své blízké.

Další možnosti náhrad lekcí:

Na vaše četná přání je rozšířena nabídka také o

  • workshopy (vícehodinové, půldenní a celodenní lekce)
  • soukromé konzultace a individuální lekce 
  • dárkové certifikáty – budou možné ve dvou formách:
    • dárkový certifikát na jednu běžnou lekci, která je součástí skupinové výuky, bude vydáván v poměru 1:1, tedy za 1 lekci běžnou bude vystaven 1 dárkový certifikát
    • dárkový certifikát na 1 soukromou lekci bude vystaven v poměru 3:1, tedy za 3 běžné lekce bude 1 lekce soukromá, případně 3x konzultace v délce 45 minut

Náhrady lekcí je také možno kombinovat například si část ušlých lekcí můžete nahradit na náhradních lekcích a zbytek vyměnit za dárkové certifikáty a podobně.

Výměna za dárkové certifikáty bude možná do 30. 1. 2021; tyto budou mít platnost do 30. 6. 2021. Pokud by ale bylo nutné ateliér znovu uzavřít, prodlužuje se platnost dárkových certifikátů o dobu, po kterou byl ateliér uzavřen.

Přihlášení na termíny všech lekcí je možné pouze písemně emailem a je závazné. V případě, že se na lekci nemůžete dostavit, platí pravidla uvedená ve storno podmínkách.

Je také možné vrácení peněz za lekce z období  nucené uzávěry Viridianu (Za lekce, které jste zameškali mimo toto období – tedy důvod vaší neúčasti na kurzu nesouvisel s činností Ateliéru – se peníze nevracejí! )

Případné vrácení peněz za covid lekce bude možné nejpozději do 20. 12. 2020.

Prosím, abyste se nejpozději do 15. 12. 2020 rozhodli, jakou formou budete chtít zameškané covid lekce nahradit, a tuto skutečnost mi poslali emailemPokud do 15.12. 2020 písemně nesdělíte, jakou formu náhrad lekcí jste si zvolili, ani písemně nepožádáte o vrácení peněz do 15.12. 2020, budou vaše zameškané lekce považovány za promlčené.

Termíny náhradních lekcí budou vypisovány podle počtu zájemců o náhradní lekce, proto je potřeba, abyste právě do poloviny prosince sdělili, která forma náhrady lekcí vám bude vyhovovat. 

Výměna za dárkové certifikáty bude možná do 30. 1. 2021; tyto budou mít platnost do 30. 6. 2021

Náhrady lekcí budou možné do 30. 6. 2021. (Tento termín se případně bude posouvat, pokud by došlo k opětovnému uzavření ateliéru.) 

Hlásit se na náhrady lekcí je možné také do lekcí, které probíhají v tzv. „řádném rozvrhu“, pokud se v dané skupině uvolní místo. 

Někteří z vás projevili zájem o soukromé konzultace a lekce. Často žádáte o možnost soukromě konzultovat vaše obrazy či kresby, nebo o doučení perspektivy, kresby figury nebo některé z výtvarných technik a podobně. A chcete třeba přijít sami, nebo s přáteli.  V  ceníku kurzovného naleznete novou nabídku těchto soukromých lekcí a konzultací. Můžete využít i nabídky výměny zameškaných covid lekcí za soukromé konzultace nebo lekce pro jednotlivce nebo menší skupiny. Samozřejmě v době, kdy se vládní opatření uvolní. Zde jsou možnosti náhrady:

Podle této tabulky snadno zjistíte, v jakém poměru lze vyměňovat vaše zameškané covid lekce za lekce soukromé, například:

v případě, že bude chtít přijít na lekci individuálně jedna osoba, nahradí si touto soukromou lekcí 3 lekce zameškané z období covidu.
Jednu soukromou lekci můžete získat výměnou za 3 promeškané lekce z období covidu, případně jednu konzultaci dlouhou 45 minut můžete získat výměnou za 1 promeškanou lekci z období covidu. 
Pokud budou na lekci 2 osoby, nahradí si tak každá 2,5 zameškané lekce z období covidu.
Pokud budou na lekci 3 osoby, nahradí si tak každá 2 zameškané lekce z období covidu.
Pokud budou na lekci 4 osoby, nahradí si tak každá 1,5 zameškané lekce z období covidu.
Pokud bude na lekci 5 a více osob, nahradí si každá 1 zameškanou lekci z období covidu.

Můžete se například domluvit s partnerem (partnerkou) nebo přáteli a přijít na lekci, která vás zajímá v termínu, který si vy sami (po domluvě) zvolíte. Je možné i pro partnera (kamarády) využít výměny lekcí za dárkové certifikáty a společnou návštěvu lekce věnovat jako dárek. Téma lekce si můžete vybrat z celé nabídky kurzů Ateliéru Viridian. V případě, že byste si vybrali lekci, na které musí být přítomen i živý model, je potřeba doplatit poměrnou část honoráře pro model, jejíž výše bude záviset na počtu osob v kurzu a také na tom, zda půjde o portrét či akt.  

                                                                            ——————————————

Věřím, že si z této nabídky zvolíte pro vás nejlepší variantu.  Snad se mi podařilo zodpovědět vaše nejčastější dotazy, zítra večer zde naleznete první termíny náhradních lekcí. Všechny ostatní lekce poběží stejně, jako před uzavřením ateliéru.

Nezbývá než doufat, že se nám podaří do Vánoc namalovat aspoň pár hezkých obrázků. A že nám bude přáno ateliér navštěvovat co nejdéle.

 

Vaše Eli

 

 

 


———————————————————————————————————————————————————————-

29.11. 2020

Krásné nedělní ráno, milí malíři.

Vím, že jste stejně netrpěliví, jako já, kdy se konečně zase budeme moci scházet, ale vláda zatím, bohužel, rozhodnutí o uvolnění opatření nevydala. Takže zatím musíme vyčkat. Přijdu s novými informacemi hned, jak to bude možné. 

Zatím vám všem přeji krásnou adventní neděli a jsem v myšlenkách s vámi!

Vaše Eli

———————————————————————————————————————————————————————

 

 

 

19.11. 2020

Tak mě tady máte zase, milí malíři.

Myslela jsem si, že budu lépe zvládat naše druhé odloučení, protože jsme si to už zkusili na jaře. A tak jsem si pořád říkala, že pokud budeme muset zavřít i na podzim, budu na to lépe psychicky připravená, ale opak je pravdou. Opravdu mi zoufale chybíte. Každý den si představuji, jak jste se mnou a kreslíte a malujete a smějeme se spolu… A když se ráno probouzím, přeji si, aby ten kovid byl jen zlý sen, ze kterého se probudím. I když se snažím sedřít na zahradě či při domácích pracích, hlavu nezastavím, a tak  sama sebe deptám přemýšlením, jak se to všechno bude do budoucna vyvíjet. Naštěstí mě drží milé vzpomínky na naše společné chvíle, a snažím se myslet na to, jak to bude krásné, až se zase uvidíme.

Nemohu ale zapomenout na to, že se blíží Vánoce, a možná někteří z vás uvažujete, že byste potřebovali vrátit nevychozené kurzovné. Prosím, neostýchejte se mi ozvat, jak už jsme vám dříve psala, jsem připravená vám peníze vrátit.

Vím, že už se těšíte na domácí úkoly, tak tady je máte:

Domácí úkol pro skupiny začátečníků: 1.) Vyberte si pět různých květů (například růže, tulipán, astra..) tak, aby se jejich vzhled co nejvíce lišil. Samozřejmě můžete pracovat s fotografiemi nebo obrázky. Načrtněte schéma květů a navzájem porovnejte proporce okvětních lístků a květů jako celku. Zkuste si uvědomit nejvýraznější rozdíly mezi květy a v čem spočívají. 

2.) Zkuste zpaměti nakreslit svůj oblíbený kabát nebo bundu se všemi detaily, na které si vzpomenete. Pak zkontrolujte, kolik detailů jste dokázali zachytit. Potom si kabát (bundu) nakreslete tužkou, rudkou nebo uhlem. Pokud ještě najdete čas, nakreslete detail  tkaniny. Už jsme se učili, jak zachytit texturu povrchu, nezapomeňte, že hodně pomáhá lupa a zaměření na minimální plošku.

Schovejte si vypracovaný úkol do složky s pracemi, které mi přinesete po znovuotevření Viridianu ukázat. 

Domácí úkol pro mírně pokročilé: Vypracujte, prosím, stejné úkoly, jako pro začátečníky, pouze si květů načrtněte sedm.

Domácí úkol pro všechny pokročilé: Vypracujte, prosím, stejné úkoly, jako pro začátečníky, pouze si květů načrtněte deset. Pokud přidáte i rozbor listů, máte u mě jedničku s hvězdičkou zaručenu :-).

A ještě zbývá:

Otázka za bonbón pro všechny :   Pokud byste měli vybrat pět obrazů, které vás nejvíce oslovují, které by to byly?

Budu moc ráda, když mi úkoly i odpovědi na otázku pošlete na mejlík, těším se!

Loučím se s vámi, milí moji malíři, buďte v pohodě a zdraví a pilně kreslete a malujte!

Tak snad brzy na viděnou!

Vaše Eli

 

 


10.11. 2020 

Zdravím vás opět, moji milí,

doufám, že vy, kdo máte zahrádku, už máte česnek v zemi a vy, kdo zahrádku nemáte, jste si ho aspoň zkusili nakreslit. Máte přece za úkol skicovat nejrůznější předměty, které doma najdete. 

Nevím, jestli mne má těšit, že vás beze mne nebaví kreslit ani malovat, jak mi teď často píšete nebo voláte, ale pokud se aspoň trošku k malování přimějete, určitě vám to zlepší náladu. A nemusíte se pokoušet o žádné veliké umění, stačí jen črtat, ať si uvolníte ruku. Pojďme si teď dát slib všichni společně, že se budeme držet hesla: „Ani den bez čárky!“ Nachystejte si jakékoliv papíry a tužky a každý den zkuste alespoň deset minut kreslit – cokoliv, co vidíte kolem sebe. A vůbec neřešte, že třeba lítají proporce nebo podoba, o to tady teď nejde. Zkuste co nejméně kontrolovat tužku (nebo jiný kreslící nástroj, který použijete)  a kreslete s očima upřenýma na kreslený objekt, ať se vám co nejvíce zautomatizuje spojení oko-mozek-ruka. Po takové rozcvičce možná budete mít chuť nakreslit si něco „načisto“, nebo rovnou něco namalovat. A opět – pracujte po malých krůčcích, bude vás to více bavit. Pokud si před sebe postavíte velké plátno s úmyslem namalovat rovnou veliký obraz, spíš vás to může demotivovat. Ale je to na každém z vás, co vám vyhovuje nejlépe.  

Děkuji, že mi posíláte své výtvory a domácí úkoly, znovu poprosím, abyste je posílali pouze na E-mail,  snažím se být na sítích co nejméně, takže třeba na WhatsAppu se mé odpovědi ani nemusíte dočkat. V zájmu zachování duševního zdraví doma uklízím, co se dá, přešívám, obšívám, okopávám a hlavně se snažím nemyslet na tu divnou realitu, která teď kolem nás panuje.

Před dvěma týdny jsme s maminkou našly na hřbitově v Šenově maličkého kocourka, tak jsme ho vzali domů a opravdu se s ním nenudíme. Přinesl tolik světla do našeho života, že ani nechápu, kde se ta láska v tak malinkém tvorečkovi bere. Opět to jen potvrzuje dávnou pravdu, že nejvíce síly člověk najde v přírodě. Takže pokud by na vás šly chmury, zamiřte do nejbližšího útulku :-), přinesete si domů nejen skvělou společnost, ale i pohyblivý trenažér na malování. Vzpomínáte na Leonardovu kočku, kterou jsem vám ukazovala? Nemáte se čeho bát, jak jsme si už stokrát říkali, nikdo učený z nebe nespadl, ani Leonardo. Akorát ten Leonardo měl pádný důvod sedět a pozorovat svět kolem sebe. Možná i vy teď máte trochu více času k pozorování, proto ho co nejlépe využijte, až se za pár týdnů? budeme zase scházet, uvidíte jak se vám to bude hodit.

Takže – milí Viridiaňáčci, vzhůru do práce:

Domácí úkol pro skupiny začátečníků: Milí začátečníci, procvičujte si, prosím, i nadále cvičení, která jsme spolu probrali, a zkuste napsat stínovým písmem monogramy svých milých, alespoň tři monogramy v psacím krasopisu. Schovejte si vypracovaný úkol do složky s pracemi, které mi přinesete po znovuotevření Viridianu ukázat. A už si také můžete vypracované monogramy přepsat na vlastnoručně vyrobené jmenovky k dárkům.

Domácí úkol pro mírně pokročilé: Vám, milí mírně pokročilí, dám teď tento úkol: najděte si fotografii zimní krajiny, která vás zaujme, a zkuste ji převést do grafické podoby, jako byste ji chtěli vypracovat v suché jehle. Nezapomeňte co nejpozorněji zkontrolovat kompozici obrázku a případně ji upravit podle svých představ.  Vymyslete, jak co nejlépe odlišit barevné plochy a jak přitom vypracovat prostor s ohledem na pravidlo, že největší kontrasty patří dopředu.

Domácí úkol pro všechny pokročilé:  Pro, vás milí pokročilí, mám také připraven úkol:  prosím, namalujte jakýkoliv vánoční motiv, který byste chtěli navrhnout jako dekoraci na vánoční dárkový papír. Může být vícebarevný, ale i ve valérové kresbě nebo malbě. Vánoční motiv můžete vypracovat jakoukoliv  technikou na papír minimální velikosti A4. Zkuste vymyslet i navazování motivu při opakování po celé ploše papíru.

Otázka za bonbón pro všechny :   Nejlepší kreslíři komiksů patří k umělcům, kteří dokonale zvládají anatomii těla, a to i při natočení a v pohybu. Dokážete jmenovat alespoň jednoho českého a tři zahraniční tvůrce v tomto oboru?

Tak to by snad na chvilku stačilo, musíte mít také čas na procházky. Nezapomeňte si všímat nejen krásných barev, ale sledujte i řád růstu stromů, už jsme si o něm říkali (v kurzech pro pokročilé).

Jsem v myšlenkách stále s vámi, a moc vám všem přeji, ať jste v pohodě a zdraví!

Tak snad brzy na viděnou, milí moji!

Vaše Eli

———————————————————————————————————————————————————————

30.10. 2020

Milí moji,

tak to zase vypadá, že si na společné setkání ještě nějaký týden počkáme. Zatím hlásili, že do 20. listopadu. Bylo by krásné, kdybychom se po 20. listopadu mohli opět scházet u stojanů, to bychom stihli ještě něco namalovat k Vánocům. Je ale také možné, že se do konce roku neuvidíme.  Chci vám jen říci – nebo spíš napsat, že pokud kdokoliv z vás bude chtít vrátit kurzovné, napište, peníze za nevychozené lekce vám obratem pošlu na účet. Jak jsem již dříve psala, mám několik variant, jak vám zameškané lekce nahradit. Vše bude záležet na tom, kolik lekcí nám bude chybět. Pokud bychom mohli ještě před Vánocemi otevřít, udělali bychom sobotní i nedělní workshopy, kde byste si mohli namalovat nebo vytisknte nakreslit brambor. Zaměřte se na jeho povrch ale samozřejmě nezapomeňte na objem. Bude skvělé, když obrázky donesete na lekci.

Domácí úkol pro pokročilé: Zkuste nakreslit své klíče od domu (bytu). Zaměřte se na prostorovost vašeho obrázku. Vymyslete abstraktní obraz, jehož ústředním bodem bude klíč (klíče). Prosím, nezapomeňte kresby přinést na lekci.

Otázka za bonbón pro všechny:  Co je to futurismus?

Těším se na vás všechny a přeji vám krásný víkend!

 

Vaše Eli

———————————————————————————————————————————————-

 

25.9. 2020  A opět jsou tady domácí úkoly pro vás, milí malíři:

Domácí úkol pro skupiny začátečníků: vezměte si stolní lampu a nasviťte s ní libovolný předmět (jablko, konvici, vázu a podobně). Zkuste naskicovat stín, který těleso vrhá. Pak lampu přibližujte a oddalujte od předmětu a všímejte si stínů, které budou dopadat na podložku nebo na pozadí. Opět je schématicky zakreslete. Skici, prosím, přineste na lekci.

Domácí úkol pro skupiny mírně pokročilých: Nakreslete zubní kartáček tak, aby byl jasně zřetelný rozdíl mezi hladkým tělem kartáčku a štětinami. Nezapomeňte také, že jste dostali úkol už na minulé lekci, a to v prostorové síti zakreslit postel. K nákresu dopište i všechny rozměry postele. Pokud byste ještě našli kousek času, nakreslete svou postel také v nárožní perspektivě pomocí měřící linie, kterou jsme se na lekci v tomto týdnu také učili. Nezapomeňte kresby přinést na lekci!

Domácí úkol pro pokročilé: Postavte si na stůl nebo skříňku zrcadlo tak, aby se v něm odráželo okno. Zkuste nakreslit prostor kolem zrcadla i odraz v zrcadle co nejpečlivěji. A pokud budete mít chuť si zakreslit více, můžete přidat i domácí úkol od mírně pokročilých, případně od začátečníků. I vy, prosím, nezapomeňte kresby přinést na lekci.

Otázka za bonbón pro všechny: Co je to suchá jehla a jak se liší od linorytu? A  která z těchto technik využívá tisku z hloubky?

Mějte všichni krásný víkend, užívejte si volna a od úterý se na vás všechny budu moc těšit!

 

Vaše Eli

———————————————————————————————————————————————-

18.9. 2020  Domácí úkoly pro vás, milí malíři:

Domácí úkol pro skupiny začátečníků: Postavte si libovolný předmět (konvici, vázu a podobně) před kontrastní pozadí (přehoďte oblečení přes knihu a postavte za předmět a pozorujte negativní prostor kolem tělesa. Pak si podle postupu, který jsme se v tomto týdnu učili, zkuste nakreslit co nejpřesnější tvar vámi vybraného předmětu.

Domácí úkol pro skupiny mírně pokročilých: Jen připomínám, že jste dostali úkol už na lekci, a to v prostorové síti zakreslit postel. K nákresu dopište i všechny rozměry postele. Pokud byste ještě našli kousek času, nakreslete svou postel také v nárožní perspektivě pomocí měřící linie, kterou jsme se na lekci v tomto týdnu také učili. Nezapomeňte kresby přinést na lekci!

Domácí úkol pro pokročilé: Vzhledem k tématu lekce, která nás v příštím týdnu čeká, zkuste si už teď promyslet svou vlastní prostorovou kompozici, která může ale také nemusí být abstraktní. Jde mi o to, abyste vytvořili svůj vlastní obraz a zároveň si na něm zopakovali všechny své znalosti perspektivy a kompozice, které jsme se doposud naučili. A pokud budete mít chuť si zakreslit více, můžete přidat i domácí úkol od mírně pokročilých, případně od začátečníků. I vy, prosím, nezapomeňte kresby přinést na lekci.

Otázka za bonbón pro všechny: čím se liší mnohonožka od stonožky?

Přeji vám krásný víkend, hodně zdaru při vypracovávání úkolů a těším se na vás!

Mějte se krásně!

Vaše Eli

 

16.9.2020  Informace k situaci s Covidem:

Jak už jsem vám všem napsala do SMS zpráv, milí malíři, situace kolem covidu není nijak růžová, a tak jsme se společně dohodli, že budeme uvnitř v ateliéru nosit roušky a používat desinfekci. Přes víkend jsme s manželem trošku přestavěli místnost, kde si vaříte kávu, a vytvořili jsme tak místa, a byste mohli být v ateliéru od sebe dál. Samozřejmě můžeme  – pokud bude teplo – ještě využívat stan nebo balkón. Vím, že nošení roušek není nijak příjemné, ale je to jediná možnost, jak v této situaci fungovat. Já sama používám respirátor ffp2 nebo ffp3, abych měla před vámi čisté svědomí, že jsem udělala pro ochranu vaši i svou maximum. Až do minulého týdne jsem si myslela, že kovid je banální infekce, ale už mám i mezi svými známými lidi, kteří mají dost nepříjemný průběh. Je asi dost pravděpodobné, že se k nám všem infekce dostane, ale byla bych ráda, aby to nebylo zrovna ve Viridianu. Chtěla jsem ještě objednat germicidní lampu, ale jak jsem se dozvěděla, její záření prý ničí veškeré plasty, tak nevím, zda udělat z ateliéru holobyt. Pokud budeme všichni dodržovat základní hygienická pravidla a nosit pečlivě roušku, když spolu uvniř budeme, snížíme riziko přenosu na minimum a hlavně nebudeme muset jít do karantény. 

Takže vás poprosím, abyste vzali za své mušketýrské heslo “ JEDEN ZA VŠECHNY, VŠICHNI ZA JEDNOHO“ a roušky v ateliéru opravdu řádně nosili (tedy ne s nosem venku atd.). Bude to mít pro vás i jistou výhodu – všimla jsem si, že když máte roušky, méně mluvíte a více se soustředíte na práci :-). 

Věřím, že situaci zvládneme v pohodě, stejně jako jsme ji zvládli v létě, a že brzy bude lépe. Je nám spolu fajn, tak uděláme vše proto, abychom spolu mohli být i nadále. 

Díky, že jste dočetli až sem. Mám vás ráda. 

Vaše Eli

 

10. 9. 2020

Tak a je tady váš první domácí úkol v tomto školním roce, milí malíři:

protože jsme se teď ve všech skupinách věnovali kresbě tužkou, i na domácí cvičení si toto téma ponecháme. Nejprve si zkuste zaostřit ostrým nožem nebo řezákem tužku tak, aby byl její hrot co nejdelší a postupně se zužoval. Prosím, nezraňte se! Pak si nachystejte smirkový papír, jemnější, abyste mohli  hrot tužky průběžně naostřovat. 

Budeme kreslit vlastní dlaň – nebo spíše čáry života na své dlani. Dejte si ruku, která nekreslí, před sebe dlaní vzhůru a nejdříve pozorujte všechny drobné i výraznější čárečky, které na své dlani máte. Pak se je pokuste nakreslit. Neustále porovnávejte hustotu a tloušťku čar, dávejte pozor, abyste někde neudělali zbytečně hluboké stíny (stává se to, když se příliš soustředíte na nějaký detail). Nezapomeňte, že máte neustále ctít řád TVAR, OBJEM, DETAIL.

Dokončenou kresbu můžete porovnat s obrázky na internetu, kde se dozvíte, co vaše čáry života znamenají. Moc vám přeji, aby vám vaše dlaň vyvěštila, že stihnete udělat tento domácí úkol :-).

Mějte se krásně a buďte všichni zdraví!

Vaše 

Eli

P.S.: Málem bych zapomněla – otázka za bonbón pro všechny skupiny zní:

Kdo ilustroval:

a) Rumcajse

b) Rákosníčka

c) Boba a Bobka?

 

 


Pod touto čarou naleznete již archívní, neaktuální zprávy a dříve zadané domácí úkoly. Můžete je využít pro inspiraci k domácímu tvoření nebo jako vzpomínku na uplynulé dny s Viridianem.

 

Milí přátelé, milí malíři,

už za necelý týden se budeme opět setkávat a navzájem se inspirovat v našem  ateliéru. Věřím, že naše tvoření  nebude rušeno karanténou, ale kdyby přece jen,  v případě uzavření ateliéru vám budou peníze za neproběhlé kurzy vráceny, vyměněny za dárkové poukazy nebo budete mít na výběr dostatek náhradních akcí a workshopů, tak jako tomu bylo doposud.

Proto bych vás všechny chtěla poprosit, abyste byli ohleduplní vůči ostatním a v případě byť i banálního nachlazení zůstali doma až do úplného vyzdravení. Víte dobře, že o zameškané lekce ve Viridianu nepřijdete a vždy máte možnost si je nahradit. Pokud se všichni budeme chovat zodpovědně, měli bychom zvládnout i nadcházející podzimní období a plně si užívat společné tvůrčí chvíle.

Program na letošní školní rok ještě  aktualizujeme na těchto webových stránkách, konečnou verzi i s novými termíny byste měli mít k dispozici nejpozději 6. září. Snad se vám budou témata lekcí líbit a budete mít radost z  vašich obrázků i z nově nabytých znalostí.

Děkuji, že jste si pro své zdokonalování v kresbě, malbě a grafice vybrali právě kurzy Viridianu. Udělám vše, co je v mých silách, abyste si z kurzů odnesli co nejvíce nových vědomostí i praktických dovedností.

Už se na vás všechny moc těším!

Vaše

Elen Thiemlová

—————————————————————————————————————————————————————

Náhrady lekcí, zameškaných v době od 12.3. do 14.5. 2020:
 
Milí malíři, každému z vás chybí 9-10 lekcí, které jste zameškali kvůli kovidové karanténě. To je celkem 22,5 – 25 hodin výuky (protože 1 lekce má 2,5 hodin). Snažili jsme se společně najít nejlepší způsob, jak si zameškané hodiny nahradit. Vzhledem k tomu, že celková nabídka náhradních lekcí je vyšší, než původní rozsah lekcí, věřím, že si všichni vyberete. Kdyby jste však přesto měli pocit, že si z žádné náhradní varianty nemůžete vybrat, mohu vám vrátit peníze za ušlé kurzy nebo vyměnit lekce za dárkové certifikáty. Také je možné cenu ušlých lekcí odečíst od kurzovného na příští školní rok nebo sebou můžete vzít na lekce kamaráda, který si lekce nahradí místo vás. 
Prosím, přečtěte si celou nabídku až do konce (i vy, Ali a Petře!😀)

Skupiny začátečníků:
 
Skupina Začátečníci pondělí  9.00- 11.30 se rozhodli takto: 1. náhradní lekce v pátek 22. května od 9.00 do 11-30 (lekce č. 27 – kresba suchým pastelem, poté budou lekce probíhat v obvyklém čase, tedy v pondělky od 9.00 do 11.30 a  zbylých sedm zameškaných lekcí si každý nahradí  individuálně v rámci nabízeného náhradního programu). Proto byly na pondělky od 9.00 do 11.30 zařazeny výjimečně tyto lekce:
po 25. 5. 2020   od 9.00 do 11.30   lekce č. 26 – Kreslení akvarelovými pastelkami
po   1. 6. 2020   od 9.00 do 11.30   lekce č. 28 – Kurz malování olejovým pastelem
po   8. 6. 2020   od 9.00 do 11.30   lekce č. 29 – Malba Kvašovými barvami
po 15. 6. 2020   od 9.00 do 11.30   lekce č. 39 – Kurz monotypu
po 22. 6. 2020   od 9.00 do 11.30   lekce č. 33 – Malování akrylem I
po 29. 6. 2020   od 9.00 do 11.30   lekce č. 34 – Malování akrylem II
 Zbývají k nahrazení lekce 30, 31, 32, 36, 37, 38 a 40, případně lekce dle vlastního výběru v kterémkoliv jiném kurzu, plenéru nebo workshopu (lekce si můžete nahrazovat i hodinově, ne jen podle témat)
 
 
 Skupina Začátečníci pondělí 15.00 – 17.30 se rozhodli pro výuku v obvyklém čase, tedy v pondělky od 15.00 do 17.30 a inividuální náhrady v rámci nabízeného náhradního programu). V zájmu optimálního rozvrhu lekcí byly na pondělky od 15.00 do 17.30 výjimečně zařazeny tyto lekce:
po 25. 5. 2020   od 15.00 do 17.30   lekce č. 26 – Kreslení akvarelovými pastelkami
po   1. 6. 2020   od 15.00 do 17.30   lekce č. 28 – Kurz malování olejovým pastelem
po   8. 6. 2020   od 15.00 do 17.30   lekce č. 29 – Malba kvašovými barvami
po 15. 6. 2020   od 15.00 do 17.30   lekce č. 39 – Kurz monotypu
po 22. 6. 2020   od 15.00 do 17.30   lekce č. 33 – Malování akrylem I
po 29. 6. 2020   od 15.00 do 17.30   lekce č. 27 – Technika kresby suchým pastelem
 
 Zbývají k nahrazení lekce 30, 31, 32, 34, 36, 37, 38 a 40, případně lekce dle vlastního výběru  v kterémkoliv jiném kurzu, plenéru nebo workshopu (lekce si můžete nahrazovat i hodinově, ne jen podle témat)
 
               
Skupina Začátečníci  úterý   16.00 – 18.30 se rozhodla pro dvojité lekce vždy v úterý od 16.30 do 21.hodin  a inividuální náhrady v rámci nabízeného náhradního programu). V zájmu optimálního rozvrhu lekcí byly na úterky od 16. 00 do 17.30 výjimečně zařazeny tyto lekce:
úterý  26.5. 2020   16.00 – 18.30  lekce č. 30   Kresba perem a tuší
                              18.30 – 21.30  lekce č. 29   Kvašové barvy
úterý    2. 6. 2020   16.00 – 18.30  lekce č. 31   Kurz výstavby obrazu I
                              18.30 – 21.30  lekce č. 32   Kurz výstavby obrazu II
úterý    9. 6. 2020   16.00 – 18.30  lekce č. 33  Malování akrylem I
                              18.30 – 21.30  lekce č. 34  Malování akrylem II
úterý  16. 6. 2020   16.00 – 18.30  lekce č. 39  Kurz monotypu
                              18.30 – 21.30  lekce č. 28   Kurz malování olejovým pastelem
úterý  23. 6. 2020   16.00 – 18.30  lekce č. 26   Kreslení akvarelovými pastelkami
                              18.30 – 21.30  lekce č.  27   Technika kresby suchým pastelem
úterý  30. 6. 2020   16.00 – 18.30  lekce č. 36  Kurz malování akvarelem I
                              18.30 – 21.30  lekce č.  37  Kurz malování akvarelem II
 
Zbývají k nahrazení lekce 38 a 40, případně lekce dle vlastního výběru  v kterémkoliv jiném kurzu, plenéru nebo workshopu (lekce si můžete nahrazovat i hodinově, ne jen podle témat).
 
                               
 
Skupina Začátečníci  čtvrtek  17.45 – 20.15 se rozhodla chodit dvakrát týdně a to na dvojité lekce navíc (tedy kromě čtvrtka) vždy ve středy od 15.00 do 20.00 hodin v termínech 27. 5., 3. 6., 10. 6., 17. 6., 24. 6. Výuka v běžném čase ve čtvrtky od 17.45 do 20.15 zůstává nezměněna. Protože ne všichni z této skupiny mohou navštěvovat kurz dvakrát týdně, byla páteřní část lekcí zařazena v obvyklém čase, tedy ve čtvrtky v 17.45 hodin. Zde je podrobný rozpis lekcí:
 středa  27.5. 2020  15.00 – 17.30 lekce  č. 26
                                17.30 – 20.00  lekce č.  30
čtvrtek 28. 5.  2020 17.45 – 20.15  lekce č. 27
 
  středa  3. 6. 2020  15.00 – 17.30 lekce  č. 28
                                17.30 – 20.00  lekce č.  29
čtvrtek    4. 6.  2020 17.45 – 20.15  lekce č. 31
 
středa    10. 6. 2020  15.00 – 17.30 lekce  č. 32
                                17.30 – 20.00  lekce č. 40
čtvrtek    11. 6.  2020 17.45 – 20.15  lekce č. 33
 
středa  17. 6. 2020  15.00 – 17.30 lekce  č. 25
                                17.30 – 20.00  lekce č. 34
čtvrtek 18. 6. 2020 17.45 – 20.15  lekce č. 36
 
středa  24. 6. 2020  15.00 – 17.30 lekce  č. 37
                                17.30 – 20.00  lekce č. 38
čtvrtek 25. 6.  2020 17.45 – 20.15  lekce č. 39
 
Tímto budou veškeré lekce nahrazeny, pokud se někdo nemůže dostavit na výše uvedené termíny lekcí, může využít individuálních náhrad.
 
Skupiny pokročilých:
 
Skupina Pokročilí pondělí 17.45 – 20.15  se rozhodla pro individuální náhrady v rámci nabízeného náhradního programu, v dobu obvyklou pro tento kurz jsou lekce zařazeny výjimečně takto:
po 25. 5. 2020   od  17.45   lekce č. 27 
po   1. 6. 2020   od  17.45   lekce č. 34 
po   8. 6. 2020   od  17.45   lekce č. 30
po 15. 6. 2020   od  17.45   lekce č. 37
po 22. 6. 2020   od 17.45   lekce č. 38
po 29. 6. 2020   od  17.45   lekce č. 39
 
 
 
Skupina Pokročilí  úterý  9.00 – 11.30  se rozhodla pro dvojité lekce od 9.00 do 14.00 hodin vždy v úterky v termínech 26.5., 2.6., 9.6., 16.6., 23. 6. a 30.6. + individuální náhrady formou plenérů aj.
Dvojité  lekce jsou plánovány  výjimečně takto:
út. 26. 5.  2020    9.00 – 11.30 lekce č. 27 
                              11.30 – 14.00 lekce č. 30
út.   2. 6.  2020    9.00 – 11.30 lekce č. 28
                              11.30 – 14.00 lekce č. 32
út.   9. 6.  2020    9.00 – 11.30 lekce č. 29
                              11.30 – 14.00 lekce č. 31
út.   16. 6.  2020    9.00 – 11.30 lekce č. 26
                              11.30 – 14.00 lekce č. 37
út.   23. 6.  2020    9.00 – 11.30 lekce č. 33
                              11.30 – 14.00 lekce č. 34
út.   30. 6.  2020    9.00 – 11.30 lekce č. 38
                              11.30 – 14.00 lekce č. 39
Zbývají k nahrazení lekce 36 a 40, případně lekce dle vlastního výběru  v kterémkoliv jiném kurzu, plenéru nebo workshopu (lekce si můžete nahrazovat i hodinově, ne jen podle témat).
 
 
Skupina Pokročilí  středa  9.00 – 11.30  se rozhodla pro  pokračování kurzu v obvyklém čase a dvojitou lekci od 9.00 do 14.00 hodin dne 27.5. 2020 a následně individuální náhrady v rámci nabízeného náhradního programu).
V dobu obvyklou pro tento kurz jsou lekce zařazeny výjimečně takto:
st.   27. 5.  2020    9.00 – 11.30 lekce č. 29
                              11.30 – 14.00 lekce č. 32
st.    3. 6.  2020    9.00 – 11.30 lekce č. 26
st.  10. 6.  2020    9.00 – 11.30 lekce č. 27
st.  17. 6.  2020    9.00 – 11.30 lekce č. 37
st.  24. 6.  2020    9.00 – 11.30 lekce č. 30                             
 
Skupina Pokročilí čtvrtek    9.00 – 11.30  se rozhodla pro individuální náhrady v rámci nabízeného náhradního programu. V dobu obvyklou pro tento kurz jsou lekce zařazeny výjimečně takto:
čt.   28. 5.  2020    9.00 – 11.30 lekce č. 29
čt.    4. 6.  2020    9.00 – 11.30 lekce č. 27
čt.  11. 6.  2020    9.00 – 11.30 lekce č. 26
čt.  18. 6.  2020    9.00 – 11.30 lekce č. 30
st.  25. 6.  2020    9.00 – 11.30 lekce č. 37                            
 
 
Skupina Pokročilí  čtvrtek  15.00 – 17.30   se rozhodla pro pokračování výuky o prázdninách, a to formou dvojitých lekcí od 16.00 do 21.00 hodin v termínech 2.7. 2020 a 9.7. 2020 + individuální náhrady formou plenérů aj. 
V  dobu obvyklou pro tento kurz jsou lekce zařazeny výjimečně takto:
čt.   28. 5.  2020    15.00 – 17.30 lekce č. 29
čt.    4. 6.  2020     15.00 – 17.30 lekce č. 27
čt.  11. 6.  2020      15.00 – 17.30 lekce č. 26
čt.  18. 6.  2020     15.00 – 17.30 lekce č. 30
čt.  25. 6.  2020     15.00 – 17.30 lekce č. 37     
čt     2. 7.   2020    16.00 – 18.30  lekce č. 38   
                                 18.30 – 21.00  lekce č. 39
čt     9. 7.   2020    16.00 – 18.30  lekce č. 32  
                                 18.30 – 21.00  lekce č. 34
+ sobota   11.7. 2020    9.00 – 16.30 (3 lekce)  PLENÉR v Hlučíně  (Loděnice). V případě nepřízně počasí bude probíhat v ateliéru  workshop malování v netradičních kombinacích).                      
 
 
   
Vícehodinové lekce, workshopy a plenéry:
 
sobota  6. 6. 2020      9.00 – 16.30  (3 lekce)  AKVAREL – od úvodní teorie přes procvičování až k malbě vlastního obrázku. (lekce č. 36, 37 a 38 kurzu pro začátečníky)
neděle  7. 6. 2020    13.00 – 20.30 (3 lekce) PLENÉR na Vinné Hoře v Hlučíně (v případě nepřízně počasí bude probíhat v ateliéru nebo ve stanu workshop lavírovaná tuš a perokresba).
sobota    13. 6. 2020    9.00 – 16.30 (3 lekce)  STAROMISTROVSKÁ OLEJOMALBA – teorie + monochromatická podmalba
pátek      19. 6. 2020  13.00 – 20.30  (3 lekce)  AKVAREL – od úvodní teorie přes procvičování až k malbě vlastního obrázku. (lekce č. 36, 37 a 38 kurzu pro začátečníky)
sobota   11.7. 2020    9.00 – 16.30 (3 lekce)  PLENÉR v Hlučíně (v případě nepřízně počasí bude probíhat v ateliéru nebo workshop malování v netradičních kombinacích).
sobota   25.7.2020    9.00 – 16.30  (3 lekce)  AKRYL – úvodní teorie, praktický nácvik, malba vlastního obrázku
 
Věřím, že si z této široké nabídky vyberete. Na lekce se nahlašujte včas, aby na vás zbylo místo, odhlašujte se, prosím, také včas, pravidla odhlašování z lekcí prosím, dodržujte – najdete je https://www.viridian.cz/cenik-kurzovneho/.. 
Vzhledem k tomu, že množství nabízených náhradních lekcí je větší, než původní rozsah lekcí, je pravděpodobné, že  některé termíny nebudou plně obsazeny. Momentálně je třeba nejméně obsazeným kurzem náhradní kurz ve středy od 15.00 do 20.00 hodin.  Po telefonické domluvě proto můžete vzít na lekce i přátele jako náhradníky, kteří si vyberou lekce za vás.
Mohu přijít na lekce, i když už mám lekce nahrazeny?
Pokud byste měli zájem o lekce navíc, tedy budete mít vše nahrazeno a budete mít zájem ještě o jiné lekce, můžete si lekce zakoupit se stejnou slevou, s jakou jste kupovali lekce doposud. 
Ještě doplním přesný rozpis lekcí chronologicky, snad to bude už zítra. Zatím vás všechny zdravím a těším se na společné chvíle!
Vaše Elen
 
——————————————————————————————————————————–

8.5. 2020 Milí malíři, 

dohodli jsme se, že až do ukončení nouzového stavu pozastavíme zápis do kurzů na příští školní rok. Omlouvám se, že jsem vám v předchozí zprávě opomněla k zápisu podat informaci a děkuji, že mne na to upozorňujete.

Informace  o zápisu do kurzů na příští školní rok naleznete na

https://www.viridian.cz/2018/09/12/zapis-do-vytvarnych-kurzu/ 

informace k placení kurzovného na :

https://www.viridian.cz/cenik-kurzovneho/

Po  informaci o znovuotevření Viridianu jste mne zaplavili dotazy, zda už se můžete hlásit na příští školní rok a zároveň zaplatit kurzovné, protože jsem vás předtím prosila, abyste s platbami počkali, dokud se situace kolem koronaviru neujasní. Samozřejmě ani teď nevíme, co bude například v září, ale už jsme si udělali představu jak výuku a náhradu lekcí řešit, pokud by se ateliér musel opět dočasně uzavřít. Díky velkému stanu budeme moci zameškané lekce nahrazovat opět letními plenéry a workshopy, tak, jako tomu bude letos. Také momentálně připravujeme ateliér tak, abychom měli co nejvíce prostoru. Vše se dozvíte, až se sejdeme.

Pokud budete mít jakýkoliv dotaz nebo vám jen bude smutno, volejte na číslo 608315777.

Ještě se vám ozvu s domácími úkoly :-), teď jdeme připravovat Viridiánek na tu naši společnou zahradní párty! Už se těším na společné fotky v rouškách :-)!

Užijte si prodloužený víkend!

Vaše

Eli

 

5.5. 2020

Milí moji malíři, milí přátelé!

Moc vás všechny zdravím a konečně přináším pro všechny pozitivní zprávy. 
Na chvíli jsem se na webu i fb odmlčela, a to jen proto, že jsem byla zcela zaneprázdněna sbíráním informací a názorů odborníků, jak nadále řešit pokračování výuky ve Viridianu tak, abychom zajistili maximální bezpečí pro nás všechny. 
Děkuji  našim  „Viridiaňáckým“ lékařům, zdravotním sestrám, hygienikům a odborníkům, kteří se mnou byli ochotni konzultovat všechny mé otázky a pomohli mi vypracovat plán dalšího provozu ve Viridianu. 
A právě díky jejich cenným radám a inspirujícím nápadům jsme vypracovali koncepci výuky, která by měla být pro všechny bezpečná a věřím, že i zajímavá. 
Zde jsou nejdříve základní body, které níže rozvedu:
– výuka začne ve venkovním party stanu na zahradě Viridianu v týdnu od 18. května 2020
– začátky a konce lekcí budou kromě čtvrtka v obvyklou dobu, pouze ve čtvrtek bude výuka zahájena už v 15.00 pro skupinu V2 pokročilí, a v 17.45 pro skupinu V1 – začátečníci.
– všichni budeme mít roušky a budeme dbát na desinfekci rukou 
 do Viridianu si, prosím, doneste podepsanou plátěnou tašku nebo pytlík s ručníkem, hrnkem, lžičkou, gumovými rukavicemi a případně teplejším oblečením na práci. Tašku si můžete nechávat v zázemí hospodářské budovy
– zpočátku bude omezeno zapůjčování výtvarných pomůcek, hlavně těch, které jdou obtížně desinfikovat. Budou k dispozici krabičky pro každého účastníka s tužkou, uhlem, rudkou, gumou a strouhátkem.
– poprosím vás, abyste nenosili žádné jídlo pro ostatní. Trhá mi to srdce při vzpomínce, jak úžasné mňamky jste do Viridianu přinášeli, ale teď, pro klid duše, nebudeme v rámci výuky nic konzumovat. Pití a svačinu pro sebe si samozřejmě vezměte.
– výuka v následujících týdnech bude směřovat také k výuce v plenéru, pokud to počasí dovolí, budeme malovat v krajině
– na náhradách ušlých 9 lekcí se budeme domlouvat s každou skupinou zvlášť, tak, aby vám to co nejvíce vyhovovalo
– v prvním týdnu budeme pracovat podle původního plánu – to znamená, že budeme mít oficiální program lekce č. 35 ve skupinách začátečníků i pokročilých, poté se domluvíme na dalším plánu lekcí, tak, aby co nejlépe navazovaly.
– v prvním týdnu také ještě nebude zpřístupněn vnitřní ateliér, o jeho otevření se rozhodne v průběhu dalších dnů, podle aktuální situace 
i když budeme vždy po výuce desinfikovat povrchy, kterých se budete dotýkat, budete mít také k dispozici desinfekci Anti – COVID a hadříky, kterými si můžete pracovní plochy ještě pro vaši jistotu sami ošetřit.
– tvořit můžete také na balkóně, na zahradě nebo v hospodářské budově.
snad zde ani nemusím psát, že se ve Viridianu budeme scházet pouze za podmínky, že nebudeme mít jakékoliv příznaky infekce  a ani si nebudeme vědomi kontaktu s nakaženou osobou. Pokud se někdo nebude cítit dobře, bude lepší, když zůstane raději chvíli doma.
 
 
 
Nyní podrobněji:
 
Zítra 6.5., by měl být do Viridianu doručen velký párty stan o velikosti 5×8 m, se zpevněnou konstrukcí a s velkými okny pro venkovní výuku. Na zahradě bude ještě vyhrazeno místo, kde si můžete sundat roušku a napít se nebo najíst. 
Poprosím vás o donesení vlastních ručníků na ruce, protože se nám papírové ručníky v minulosti neosvědčily (opakovaně jsme řešili ucpané WC).
Pouze v případě, kdy budete používat vlastní pomůcky a předlohy, nemusíte mít rukavice. S knihami, časopisy a pomůckami z ateliéru bude  možné pracovat pouze v rukavicích.
Protože všechno zlé je i k něčemu dobré, má tato situace i svá pozitiva:
Díky venkovnímu ateliéru teď můžeme v letních měsících malovat i olejovými barvami, aniž bychom si poškozovali zdraví výpary z terpentýnu. Na podmínkách výuky olejomalby se domluvíme se zájemci na místě.
Připravíme se také skvěle na malování v plenéru. Svému prvnímu učiteli – mistru Josefu Drhovi, jsem vděčná nejvíce právě za to, že mne nadchl pro malování krajiny. 
Jednou z možností náhrad lekcí budou také celodenní plenéry, můžete už teď přinášet tipy na místa v okolí, kde bychom mohli malovat.
Výuka na zahradě a ve stanu je samozřejmě jen dočasná varianta a podle toho, jak se bude situace dále vyvíjet,  budeme pracovat i uvnitř ateliéru. 
Jak sami voláte a píšete, doma nemáte chuť ani náladu tvořit a právě to naše společné tvoření je to nejkrásnější, co nás spojuje. 
Dobrou náladu nám jistě nezkazí ani roušky, už teď je mi jasné, že si to spolu zase budeme skvěle užívat.
Loučím se s vámi tentokrát už jen snad na chvilku a moc se na vás všechny těším!!!!
Vaše
Eli
 
P.S.:

Informace k placení kurzovného na příští školní rok:

Ano, zápis do kurzů na příští školní rok je znovu obnoven a tedy už můžete uhradit kurzovné podle pravidel, která najdete na  https://www.viridian.cz/cenik-kurzovneho/

Po  informaci o znovuotevření Viridianu jste mne zaplavili dotazy, zda už se můžete hlásit na příští školní rok a zároveň zaplatit kurzovné, protože jsem vás předtím prosila, abyste s platbami počkali, dokud se situace kolem koronaviru neujasní. Samozřejmě ani teď nevíme, co bude například v září, ale už jsme si udělali představu jak výuku a náhradu lekcí řešit, pokud by se ateliér musel opět dočasně uzavřít. Díky velkému stanu budeme moci zameškané lekce nahrazovat opět letními plenéry a workshopy, tak, jako tomu bude letos. Také momentálně připravujeme ateliér tak, abychom měli co nejvíce prostoru. Vše se dozvíte, až se sejdeme.

Protože se vlna EET posouvá až na příští rok, můžete zaplatit kurzovné i hotově.

Všechny informace o rozvrhu lekcí na příští školní rok, o podmínkách přihlášení i přihlášku najdete odkazech: 

 

 
 
————————————————————————————————————————————————————————————————————————————

23.4. 2020 Krásný večer, milí malíři, zase se vám hlásím s dalšími úkoly. Jak už jsem psala minule, vůbec nevadí, pokud jste se k malování nebo kreslení ještě nedostali, úkoly vám zadávám jen pro případ, že budete mít čas a chuť na malování, ale žádnou inspiraci.  Vypadá to, že už se snad brzy budeme zase moci scházet, tak to ještě chvilku musíme bez sebe vydržet. Tak zde jsou pro vás nové úkoly:

Domácí úkol pro skupiny začátečníků: Pokud jste ještě nezačali  pracovat na přípravě pro 31. a 32. lekci, zkopíruji vám tady zadání: Abyste lépe  téma  kompozice pochopili, můžete si vypracovat libovolný počet zátiší, složených pouze ze tří předmětů. Tyto tři předměty pečlivě vyberte tak, aby se vám v kompozici líbily a zkuste je nakreslit v různých vzájemných pozicích. Použijte k tomu vždy stejný formát papíru, nejlépe A4 nebo A3. Pokud budete chtít formát zmenšit třeba na čtverec, označte výrazně hranice formátu. Formát může být na výšku i na šířku. Nemusíte při kresbě zacházet do přílišných detailů, ale určitě naznačte dopadající stíny všech tří předmětů a také jakýmkoliv způsobem naznačte vodorovnou rovinu, na které předměty leží. Neměňte předměty, cílem tohoto cvičení je nakreslit co nejhezčí kompozici daných tří předmětů!!!

Tyto obrázky můžete vypracovávat libovolnou technikou, důležité je, aby byly viditelné i z větší vzdálenosti (5m), protože je budeme používat při výkladu. Zezadu na hotová dílka napište: Příprava pro lekce č. 31 a 32  a až si přijdete tyto lekce nahradit, nezapomeňte si skici vzít sebou. 

Otázka za bonbón pro všechny začátečníky:  V čem se liší přírodní uhel od umělého (lisovaného)?

Domácí úkol pro všechny pokročilé:  Na lekci č.32  budeme ilustrovat pohádku. Už nyní si můžete vybrat pohádku, která vás k ilustrování inspiruje a zkuste alespoň naskicovat vaši vlastní představu. Udělejte alespoň 5 základních skic, které budou sledovat děj příběhu. Snažte se v každém obrázku zakomponovat jeden spojující prvek. Nebojte se kresby figur či zvířat, vymyslete vlastní, stylizované postavičky. Pokud se vám podaří naskicovat obrázky barevně, bude to úplně skvělé!!!Pracovat můžete libovolnou technikou. Na všechny obrázky si napište zezadu: příprava na lekci č. 32 a nezapomeňte si pak kresby vzít sebou na lekci.

Otázka za bonbón pro všechny pokročilé: Můžeme malovat akrylovými barvami na plátno, ošetřené šepsem pro olejomalbu?

Odpovědi i obrázky mi můžete posílat na mejlík, budu se těšit!

Mějte se všichni krásně!

Vaše

Eli

————————————————————————————————————————————————————————

18.4.2020   Tak jsem vás, milí malíři, nechala trošku odpočinout od malování, ale to jen proto, abych vám mohla uložit opět trošku více domácích úkolů :-). Jen bych vám na úvod chtěla říci, že se vůbec nemáte vinit za to, že se vám třeba do kreslení či malování nechce. Není to vaše vina, je to proto, že jsme se všichni octli v situaci, kterou jsme doposud nezažili, a nevíme, jak na ni reagovat. Není to dovolená, i když jsme nuceně doma. Protože právě o to jde – jsme doma nuceně, ne proto, že bychom se tak rozhodli, a proto i aktivity, které by nás v době normálního volna bavily, nás tolik netěší. Musíme se nejdříve vyrovnat s touto divnou situací, a teprve pak přijde ta správná nálada vzít tužku či štětec do ruky a začít…No a protože jsme každý jiný, i když jsme všichni Viridiaňáci, každý z nás se se „zarachem“ vypořádává různě dlouhou dobu. Pokud jste stále ještě nenašli chuť do kreslení, vůbec nevadí, ono to na vás zase přijde, až se sejdeme. Mám už vypracován plán náhrad lekcí, takže až se zase budeme moci scházet, dostanete termíny, ze kterých si budete moci vybrat. Ale zatím nebudeme předbíhat, vše se dozvíte, až se doba znovuotevření bude rýsovat konkrétněji.

Pokud tedy najdete čas (chuť, náladu atd.) zabývat se výtvarnem, zde jsou úkoly pro následující dny:

Domácí úkol pro skupiny začátečníků: Na 31. a 32. lekci budeme brát kompozici, tedy to, jak může autor ovlivnit diváka nejen tématem obrazu,ale i uspořádáním jednotlivých prvků v obraze. Abyste lépe toto složité téma pochopili, můžete si vypracovat libovolný počet zátiší, složených pouze ze tří předmětů. Tyto tři předměty pečlivě vyberte tak, aby se vám v kompozici líbily a zkuste je nakreslit v různých vzájemných pozicích. Použijte k tomu vždy stejný formát papíru, nejlépe A4 nebo A3, pokud budete chtít formát zmenšit třeba na čtverec, označte výrazně hranice formátu. Formát může být na výšku i na šířku. Nemusíte při kresbě zacházet do přílišných detailů, ale určitě naznačte dopadající stíny všech tří předmětů a také jakýmkoliv způsobem naznačte vodorovnou rovinu, na které předměty leží. Neměňte předměty, cílem tohoto cvičení je nakreslit co nejhezčí kompozici daných tří předmětů!!!

Tyto obrázky můžete vypracovávat libovolnou technikou, důležité je, aby byly viditelné i z větší vzdálenosti (5m), protože je budeme používat při výkladu. Zezadu na hotová dílka napište: Příprava pro lekce č. 31 a 32  a až si přijdete tyto lekce nahradit, nezapomeňte si skici vzít sebou. 

Protože je tento úkol pracnější, budete na něj teď mít delší dobu – 2 týdny.

Otázka za bonbón pro všechny začátečníky:  Kde se nachází horizont pozorovatele vůči danému tělesu viděnému z nadhledu?

Domácí úkol pro všechny pokročilé:     Na lekci č.31  jsme měli v plánu naučit se, jak přenášet, zvětšovat a kreslit obrazy podle fotografie. Pro náhradní lekci, která bude probíhat v pozdější době, si můžete už teď připravit fotografii nebo obrázek, který si později budete chtít namalovat, a na tomto obrázku si co nejpřesněji narýsujte síť 1x1cm.  Pokud je vám fotografie líto, udělejte si kopii a teprve na kopii síť narýsujte. V ateliéru se budeme učit ještě jiné způsoby přenášení motivů, ale tuto fotografii se sítí budeme považovat za základ.

Až to budete mít, můžete přikročit k dalšímu úkolu: vyberte si libovolný předmět, který máte rádi, a namalujte ho 12x jako samostatnou dominantu na 12 stejně velkých čtverců.  Na každém čtverci bude váš oblíbený předmět (soška, hrnek atd.), pokaždé však jinak natočený v prostoru. Můžete si vyhrát i s umístěním předmětu v jednotlivých čtvercích. Až budete hotovi, poskládejte jednotlivé čtverce s obrázky tak, aby se vám výsledná kompozice co nejvíce líbila. Pracovat můžete libovolnou technikou. Na všechny obrázky si napište zezadu: příprava na lekci č. 31.

Otázka za bonbón pro všechny pokročilé:  Vzpomenete si na hlavní znaky jednoúběžníkové perspektivy?

Odpovědi i obrázky mi můžete posílat na mejlík, budu se těšit!

Opatrujte se!

Vaše

Eli

 

———————————————————————————————————————————————————————-

9.4. 2020 Milí moji, vím, že teď asi před svátky máte více práce, než obvykle, a proto vám nebudu zadávat více domácích úkolů, než tento: nakreslete nebo namalujte obrázek, na kterém zachytíte zážitek z velikonočních svátků, který se vám vybaví třeba z dětství. Nedělejte si příliš starostí s vypracováním, může to být hodně volně pojaté. Důležité je, aby vás to bavilo a abyste si navodili příjemnou sváteční atmosféru. Pokud máte přístup na fb, najdete zde ve skupině Malíři z Viridianu ještě další úkoly. A pokud se vám nebude chtít kreslit, aspoň si zastrouhejte tužky a pastelky, ať je máte připraveny, až to „na vás přijde :-)“.

Moc vám přeji,  abyste svátky jara prožili v milé pohodě a hlavně ve zdraví. Těším se na vaše mejlíky a obrázky a také na fota vajíček, které malujete!

Opatrujte se!!!

Vaše Eli

————————————————————————————————————————————————————–

2.4.2020

Tak vás opět zdravím, milí malíři!

Musím vás pochválit za to, že (aspoň většina z vás 🙂 ) hezky vypracováváte úkoly. Občas se v nich ztrácím, protože je posíláte na mejl, do zpráv, na WhatsApp, na Messenger … a tak se znovu omlouvám za mírné zpoždění, se kterým na vaše úkoly reaguji. Každopádně mám ale obrovskou radost z toho, že doma tvoříte a že mi své obrázky posíláte.  Na fb stránce Malíři z Viridianu vám každý den přidávám také úkoly k zamyšlení nebo naskicování, abyste si cvičili oko a všímali si různých malířských přístupů nejen k malbě, ale i ke kompozici a podobně.

Příroda se nám teď doslova rozvíjí před očima, všímejte se, jak nádhernou barvu mají nově rašící lístky stromů. Právě teď je ještě doba, kdy dokážete rozpoznávat veliké množství různých zelení, nebude to trvat dlouho a škála zelených se zase zúží, až listy „dospějí“ a budou mít méně nápadnou barvu. Takže toto je tzv. pozorovací úkol pro všechny, tříbíte si tím barvocit. A teď už k novým úkolům na vypracování:

Knižní ilustrace nás fascinovaly už v dětství. Určitě znáte překrásné obrázky pravěkých zvířat od Zdeňka Buriana. Věděli jste, že jsou většinou namalovány kvašovými barvami? Bez kvašových barev se totiž většina knižních ilustrátorů neobejde. Není divu, vždyť byly pro ně speciálně vyvinuty! O výhodách malby kvašovými barvami, o tom, jak s nimi zacházet, jak je opravovat, překrývat a jiné užitečné rady se dozvíte na této lekci. Ukážeme si také práce význačných ilustrátorů, kteří to s kvašem opravdu uměli. No a samozřejmě si zkusíme ilustrovat vybraný příběh či pohádku.

Domácí úkol pro skupiny začátečníků: V následujícím týdnu by nás čekala lekce malování kvašovými barvami – lekce číslo 29. Vaším úkolem teď bude udělat si přípravu na tuto lekci –  opět můžete pracovat vodovkami nebo pastelkami. Protože kvašové barvy jsou velmi příjemné pro malbu detailních motivů, můžete si tentokrát připravit  obrázek nějaké květiny nebo přírodniny, který si pak v ateliéru namalujete kvašovými barvami. Krásně vypadá například i motýl. K přípravě můžete využít i obrázky z knih, které vás zaujmou a chtěli byste si je namalovat po svém. Vzhledem k tomu, že se budeme teprve učit, jak s kvašovými barvami zacházet, nebudeme tolik tlačit na to, aby to byla pouze vaše autorská tvorba. Až se v technice zdokonalíte, zkusíte si v ateliéru namalovat kvašovými barvami nějaké zátiší.  Pokud  byste cokoliv potřebovali, volejte, ráda vás uslyším). Malujte na papír minimální velikosti A5 a zezadu na hotové dílko napište: Příprava pro lekci č. 29. Až si přijdete tuto lekci nahradit, nezapomeňte si skicu vzít sebou. 

Otázka za bonbón pro všechny začátečníky: Kde leží horizont pro linie vodorovných rovin?

Domácí úkol pro všechny pokročilé:   Vaše příprava na náhradu lekce č. 29, kterou jsme měli v plánu na příští týden, by mohla proběhnout dvěma způsoby. Vše záleží na tom, zda doma máte tuš a redispero, nebo ne. V případě, že tuš vlastníte, zkuste si ji naředit na několik valérů (ideálně do malých, uzavíratelných lahviček) a poté zkuste namalovat libovolný motiv postupným stupňováním valérů. Prosím, nepředkreslujte motiv tužkou ani pastelkou, malujte volně, ať je malba co nejspontánnější. Zkuste další obrázek technikou „do mokrého“ a pak ještě jeden, kde si nejdříve papír narušíte jako při technice falešné suché jehly (kdo zapomněl, jak se dělá, volejte). Malbu můžete podtrhnout lehkou kresbou redisperem, ale pamatujte na to, že méně je někdy více.

Druhý způsob přípravy předpokládá, že tuš doma nemáte. V tom případě můžete použít červené víno (to snad doma najdete). Nalijte si  víno do skleničky, hezky se usaďte, dopřejte si pár doušků a pak s vínem postupujte, jako by to byla tuš. Tedy aplikujte metodu postupu jedna na postup dvě. Pokud nerozumíte, napijte se trošku více nebo mi zavolejte. V zásadě nevadí ani kombinace postupu jedna a postupu dvě :-). 

Pokud byste to náhodou s vínem přehnali a chtěli mi to v záplavě emocí sdělit, prosím, mezi druhou a sedmou hodinou ranní mne nechte spát. Díky!

Zapisujte si zkušenosti, které při této malbě získáte a spolu s obrázky doneste na náhradu lekce č. 29. Zezadu vše označte jako: Příprava na lekci č. 29 a nezapomeňte si pak na náhradní lekci vzít sebou.

Otázka za bonbón pro všechny pokročilé:  Z které značky červeného vína dokážete vytvořit nejvíce valérů 🙂 ?

Odpovědi i obrázky mi můžete posílat na mejl. tak, jako doposud.

Dávejte na sebe pozor a buďte v pohodě!

Vaše Eli

——————————————————————————————————————————————————————-

26.3. 2020

Milí malíři,

děkuji za všechny vaše mejlíky a smsky od vás, je moc milé být s vámi stále v kontaktu.  Také moc děkuji vám všem, kdo jste se zapojili do šití roušek. Bohužel u toho nemůžeme být společně,  jako jsme bývali při šití ekotašek, ale ten pocit sounáležitosti je i tak velmi silný.

Snad jste v rámci možností všichni v pořádku. Další týden našeho odloučení uběhl jako voda a tak mám pro vás zase další úkoly – opět to bude příprava na náhradu lekcí:

Domácí úkol pro skupiny začátečníků: V příštím týdnu by nás čekala práce s olejovým pastelem – lekce číslo 28. Opět si můžete udělat přípravu na tuto lekci – vodovkami nebo pastelkami. Zkuste vytvořit zpaměti libovolný motiv, u kterého nebude vadit, že se jednotlivé  odstíny  navzájem neprolnou. Asi nejvhodnější je motiv ve stylu kubismu nebo nějaká abstrakce. Vaší fantazii se meze nekladou, důležité je, abyste zjednodušovali tvary a objemy, nedělejte žádné titěrné detaily.  Vymyslete si kombinace barev, které se vám nejvíce líbí. Malujte na papír minimální velikosti A4 a zezadu na hotové dílko napište: Příprava pro lekci č. 28. Až si přijdete tuto lekci nahradit, nezapomeňte si skicu vzít sebou. Budeme podle ní tvořit. 

Otázka za bonbón pro všechny začátečníky: Jaké jsou hlavní znaky kubismu? Dokážete jmenovat malíře, kteří v tomto stylu tvořili?

Domácí úkol pro všechny pokročilé:    Pro skupiny pokročilých bude za domácí úkol také příprava na náhradu lekce č. 28, kterou jsme měli v plánu na příští týden. V lekci 28 budeme kreslit komiks. Myslím, že v tomto období se můžete inspirovat aktuálním děním kolem nás, ale téma pro komiks může být jakékoliv – třeba nějaký váš zážitek z dětství a podobně. Vytvořte a stylizujte alespoň jednu postavu – hlavního hrdinu, který bude děj vašeho komiksu propojovat.  Udělejte si, prosím, více skic a návrhů. Tuto přípravnou skicu můžete vypracovat jakoukoliv barevnou technikou na papír minimální velikosti A4. Zezadu ji označte jako: Příprava na lekci č. 28 a nezapomeňte si ji pak na náhradní lekci vzít sebou.

Otázka za bonbón pro všechny pokročilé:  Které české kreslíře komiksů znáte? Dokážete odhadnout techniky, které ke kresbě či malbě komiksů požili?

Odpovědi i obrázky mi můžete posílat na mejl tak, jako doposud.

Těším se na vás a jsem v myšlenkách stále s vámi!

Vaše Eli

———————————————————————————————————————————————————————

20. 3. 2020

Milí moji,

 proběhl první týden bez vás a nebudu zakrývat, že i přes všechny práce, které se mi doma nahromadily a které chci stihnout, je mi smutno. Je mi smutno po vašem smíchu, slovních přestřelkách, po vašich udivených očích, když vám vyprávím něco, o čem jste předtím neslyšeli… Promítám si vás každého jednoho po druhém a říkám si, co asi právě teď děláte. Děkuji, že mi posíláte své výtvory a domácí úkoly, jen, prosím, mějte strpení, nestíhám na všechny vaše obrázky hned odpovídat. Snažím se být na sítích co nejméně, v zájmu zachování duševního zdraví :-).

Hodně jsem uvažovala, jak řešit vzniklou situaci, a snad se mi podařilo vymyslet systém, jak budeme nahrazovat ušlé lekce. Je obrovskou výhodou, že máme lekce číslované a s přesným obsahem, bude tak pro nás jednodušší probrat přesně to, co momentálně probírat nemůžeme. 

Díky tomu teď můžeme společně nachystat přípravy na lekce, které si budete číslovat a na náhradní lekce si pak přípravy donesete.

Takže – milí Viridiaňáčci, vzhůru do práce:

Domácí úkol pro skupiny začátečníků: V tomto týdnu by nás čekala práce se suchým pastelem – lekce číslo 27. Vaším úkolem teď bude udělat si přípravu na tuto lekci – vodovkami nebo pastelkami. Vytvořte zpaměti libovolný motiv, ve kterém uplatníte měkké  přechody mezi odstíny – třeba krajinu s horami, drapérii, nebo nějakou abstrakci. Vaší fantazii se meze nekladou, důležité je, abyste zjednodušovali tvary a objemy, nedělejte žádné titěrné detaily.  Vymyslete si kombinace barev, které budete chtít použít, tak, abyste počítali i s mezitóny, které vzniknou prolínáním sousedních vrstev.  Můžete své dílko vykomponovat i s ohledem na simultánní kontrast – už jsme si o něm povídali (pro ty, kdo zapomněli: simultánní kontrast vzniká tam, kde se například stýkají dvě komplementární barvy – jedna barva tak posiluje barvu druhou. Stejně tak například světlá plocha vedle plochy tmavé se na hranici s tmavou plochou jeví jako světlejší, zatímco tmavá plocha se na hranici se světlou plochou jeví jako ještě tmavší. Simultánní kontrast vzniká i mezi teplými a studenými barvami… vzpomínáte? Pokud jste pozapomněli, volejte, ráda vám vše zopakuji po telefonu). Malujte na papír minimální velikosti A4 a zezadu na hotové dílko napište: Příprava pro lekci č. 27. Až si přijdete tuto lekci nahradit, nezapomeňte si skicu vzít sebou. Budeme podle ní tvořit. 

Otázka za bonbón pro všechny začátečníky: Kterým barvám říkáme útočné?

Domácí úkol pro všechny pokročilé:     Pro, vás milí pokročilí, mám také připraven úkol, který bude sloužit jako příprava na náhradu lekce č. 27, kterou jsme měli v plánu na příští týden. V lekci 27 budeme pracovat pastelem a uhlem. Pro tuto malbu si, prosím, připravte motiv, který byste si touto technikou chtěli namalovat. Může být vícebarevný, ale velmi hezky vypadá tato technika  i ve valérové malbě. Skicujte tak, že si intenzívními taky uvědomíte, kde budou oblasti stínu a které části zůstanou nasvícené. Hodně dobře vypadá i větší důraz na světlo a stín a zjednodušení ploch. Jako motiv si můžete vybrat například zmačkaný papír, pohled do místnosti, cokoliv, kde vyniknou přímky a hrany. Může to být samozřejmě i abstrakce nebo zvětšenina mikromotivu.  Také například struktury krystalu vypadají zcela fantasticky.

Tuto přípravnou skicu můžete vypracovat jakoukoliv barevnou technikou na papír minimální velikosti A4. Zezadu ji označte jako: Příprava na lekci č. 27 a nezapomeňte si ji pak na náhradní lekci vzít sebou.

Otázka za bonbón pro všechny pokročilé:   Inspirací pro lekci č. 27 mohou být například i díla Bohumila Kubišty. Víte, jaký vztah měl ke Kubištovi Picasso? (Vím, tale otázka je trochu těžší, ale máte teď dost času na bádání).

Odpovědi i obrázky mi můžete posílat na mejl. tak, jako doposud.

Dávejte na sebe pozor a nezapomínejte, že ten nejkrásnější a nejzajímavější svět máte ve své fantazii!

Vaše Eli

———————————————————————————————————————————————————————–

Milí malíři a přátelé, rozhodli jsme se až do odvolání uzavřít Ateliér Viridian, jak asi tušíte, kvůli šíření koronaviru. I když to nemáme dáno příkazem a neschází se v Ateliéru tolik lidí najednou,  považujeme to za rozumné řešení v této nemilé situaci. O žádné lekce nepřijdete, budete mít možnost náhrad, na kterých se domluvíme skupinově nebo individuálně, tak, jak jsme to vždy v minulosti v pohodě zvládali. A nebojte, zůstaneme spolu v kontaktu, můžete mi psát i volat a na oplátku vám budu dávat na tuto stránku domácí úkoly. Jen na ty bonbóny si budete muset chvilku počkat :-).

Budete mi moc chybět, ale aspoň nebudu trpět obavou, že jste kvůli docházce do Viridianu onemocněli. To bych si moc vyčítala. Takže – hlavu vzhůru, kreslete a malujte, posílejte mi na mejlík obrázky a hlavně zůstaňte zdraví!!!

Moc se na vás všechny těším zase v lepších časech!

Vaše Eli

13.3.2020

Domácí úkol pro skupiny začátečníků:  Vzhledem k tomu, že teď budeme asi doma déle, než jsme plánovali, zkuste doma pohledat všechny možné výtvarné prostředky, kterými budete domácí úkoly vypracovávat. Barvy, pokud doma máte, pastelky, tužky, gumy ořezávátka, nejrůznější papíry… prostě všechno, čím se dá tvořit. Dejte si vše do jednoho šuplíku nebo krabice, ať to máte hezky pohromadě. Nemusíme pracovat na velkých formátech, stačí, když se co nejčastěji dostanete ke studijní kresbě. V minulém domácím úkole jste měli namíchat barvy bramboru, cibule a chleba. Tentokrát bude vašim úkolem tyto tři věci co nejpečlivěji nakreslit  – můžete tužkou, a pokud máte pastelky, i pastelkami. Snažte se najít nejlepší způsob, jak barvy mezi sebou co nejlépe propojit. Obrázky mi můžete poslat mejlem.

Otázka za bonbón pro všechny začátečníky:  Jak namícháme terciární červenooranžovou barvu?

Domácí úkol pro všechny pokročilé:     Na lekcích v příštím týdnu jsme měli naplánován autoportrét. Což je v této situaci výhoda, protože svého vzácného modela máte u sebe doma. Zkuste se nakreslit či namalovat při různých natočeních obličeje a snažte se najít tu polohu hlavy, která vás nejlépe vystihuje. (Určitě doma najdete nějaké zrcadlo, které si můžete opřít o komínek knih na stole).  Můžete si zkusit i autoportrét ve stylu pop-artu, už jsme tento styl probrali a určitě najdete úžasný způsob, jak se v tomto duch vypodobnit. 

Otázka za bonbón pro všechny pokročilé:   Které české i světové portrétisty znáte?

Odpovědi i obrázky mi můžete posílat na mejlík, budu se těšit!

Opatrujte se!

Vaše Eli

 

6.3.2020 

Na stránkách už máte bližší informace o zápisu do celoročních kurzů na příští školní rok, najdete je pod třetí ikonou – https://www.viridian.cz/2018/09/12/zapis-do-vytvarnych-kurzu/

Domácí úkol pro skupiny začátečníků: Na lekcích tohoto týdne jsme se učili míchat barvy podle barevného kruhu. Na svých vodových barvách si nejděte tři primární barvy a pokuste se pouze z těchto barev namíchat barvy cibule, bramboru a chleba. Doufám, že všechny tyto tři potraviny doma najdete! Obrázek si přineste na lekci.  Za donesený domácí úkol vás čeká  bonbón :-).

Otázka za bonbón pro všechny začátečníky:  Které barvy najdete v duze?

Domácí úkol pro všechny pokročilé:    Pokuste se zpaměti nakreslit své rty a výsledek porovnejte v zrcadle. Můžete i barevně, ale pokud nestihnete, stačí i v tužce. Obrázek, prosím, přineste na lekci.

I  vás za donesený domácí úkol čeká bonbón nebo čokoládka :-).

Otázka za bonbón pro všechny pokročilé:  Kde se podle kánonu lidského obličeje nejčastěji nacházejí uši ?

————————————————————————————————————————————-

28.2. 2020

Na stránkách už máte bližší informace o zápisu do celoročních kurzů na příští školní rok, najdete je pod třetí ikonou – https://www.viridian.cz/2018/09/12/zapis-do-vytvarnych-kurzu/

Domácí úkol pro skupiny začátečníků:  Utrhněte si venku kousek trávy i s kořínky a zkuste vodovými barvami namíchat všechny barvy, které na rostlince najdete. Obrázek si přineste na lekci.  Za donesený domácí úkol vás čeká karamelka nebo jiný bonbón dle vlastního výběru.

Otázka za bonbón pro všechny začátečníky: Jak vypadá technika sfumato?

Domácí úkol pro všechny pokročilé:   Dokážete najít nějakou svou dětskou kresbu? Alespoň ve své paměti? Jak jste třeba kreslili krajinu? Hory se zapadajícím sluncem, domeček a k němu cestička? Pokuste se naskicovat nějakou svou oblíbenou krajinu, pracujte zpaměti, nekopírujte mistry ani fotografie. Můžete barevně, ale pokud nestihnete, stačí i v tužce. Obrázek, prosím, přineste na lekci.

I  vás za donesený domácí úkol čeká bonbón nebo čokoládka :-).

Otázka za bonbón pro všechny pokročilé: Jak se jmenoval malíř, který měl přezdívku „Celník“ ?

——————————————————————————————————————————————–

22.2.2020

Domácí úkol pro skupiny začátečníků:  Zkuste zapátrat ve své paměti a vzpomeňte si, jakou barvu jste měli nejraději v nejútlejším dětství. Změnila se nějak vaše obliba barev v dospívání? Kterým barvám dáváte přednost pro své oblečení a kterými se rádi obklopujete v interiéru? Najděte své staré školní vodové barvy a zkuste namalovat do několika čtverečků své nejoblíbenější barvy. Obrázek si přineste na lekci.  Za donesený domácí úkol vás čeká karamelka nebo jiný bonbón dle vlastního výběru.

Otázka za bonbón pro všechny začátečníky: O kterém malíři je známo, že měl tzv. modré období ?

Domácí úkol pro všechny pokročilé:   Tužkou, uhlem nebo rudkou nakreslete libovolný předmět s výraznou strukturou, například vlašský ořech. Dejte si záležet na co nejvěrnějším vyjádření povrchu, stačí udělat i záběr na detail do čtverečku 3×3 cm, tak, jak jsme to dělali kdysi na lekci o kresbě povrchu. Obrázek, prosím, přineste na lekci.

I  vás za donesený domácí úkol čeká bonbón nebo čokoládka :-).

Otázka za bonbón pro všechny pokročilé:  K čemu slouží malířský nůž?


15.2.2020

Domácí úkol pro skupiny začátečníků:  Vyberte si libovolný předmět, nakreslete jej měkkou tužkou v co největší škále valérů. Obrázek si přineste na lekci.  Za donesený domácí úkol vás čeká karamelka nebo jiný bonbón dle vlastního výběru.

Otázka za bonbón pro všechny začátečníky:  Co je to valér?

Domácí úkol pro všechny pokročilé:  Nakreslete libovolné květiny libovolnou technikou.  Obrázek, prosím, přineste na lekci.

I  vás za donesený domácí úkol čeká bonbón nebo čokoládka :-).

Otázka za bonbón pro všechny pokročilé:  Které květiny mají modrou barvu?


7. 2. 2020 

Domácí úkol pro skupiny začátečníků:  Najděte si fotografie postav v pohybu (z časopisu, novin atd.) a zkuste si podle nich nakreslit panáčky – zjednodušené figurky, na kterých si naznačíte kolečky hlavní klouby – ramenní, loketní, kyčelní a kolenní. Naznačte si i zápěstí a kotníky. Všímejte si například délky stehen, jak se vám změní v závislosti na natočení postavy v prostoru. Kreslete zjednodušeně, nemusíte kreslit detaily, raději udělejte více jednoduchých skic. Za donesený domácí úkol vás čeká karamelka nebo jiný bonbón dle vlastního výběru.

Otázka za bonbón pro všechny začátečníky:  Co je to pletenec ramenní a z čeho se skládá?

Domácí úkol pro všechny pokročilé:  Protože se v příštím týdnu budeme věnovat Pop – artu, najděte si ve starých časopisech nebo novinách komiksy a přineste si je na hodinu. Můžete i staré plakáty, pohlednice nebo reklamní letáčky s kreslenými obrázky.  Více už se dozvíte na lekci. A pro procvičení kresby si zkuste stejný domácí úkol, jaký mají zadán i začátečníci.

I  vás za donesený domácí úkol čeká bonbón nebo čokoládka :-).

Otázka za bonbón pro všechny pokročilé:  Kde na svém těle můžete nalézt kost hákovou?

P.S.: Do vaší sbírky zapomenutých věcí přibyla další šála! 🙂

P.P.S.: Těším se na vás!

————————————————————————————————————————————————–

1. 2. 2020 

Domácí úkol pro skupiny začátečníků:  podle své vlastní ruky nakreslete skicy – položte si na stůl menší zrcadlo, opřete jej například o knihy. Svou levou nebo pravou ruku (tu, kterou nekreslíte) položte na stůl tak, abyste ji v zrcadle viděli v různých pozicích a zkuste ji kreslit. Kreslete zjednodušeně, nemusíte kreslit detaily, raději udělejte více jednoduchých skic. Za donesený domácí úkol vás čeká karamelka nebo jiný bonbón dle vlastního výběru.

Otázka za bonbón pro všechny začátečníky:  Dokážete vyjmenovat alespoň některé svaly dolní končetiny?

Domácí úkol pro všechny pokročilé:   Tentokrát si zkuste stejný domácí úkol, jaký mají zadán i začátečníci. Určitě vám to pomůže na lekcích v příštím týdnu! I  vás za donesený domácí úkol čeká bonbón nebo čokoládka :-).

Otázka za bonbón pro všechny pokročilé:  Kudy prochází těžnice při kontrapostu?

P.S.: Rumové pralinky jsem dokoupila 🙂

———————————————————————————————————————————————-

24.1. 2020

Prosím, nejpozději do 31. ledna 2020 nahlaste svůj zájem o celoroční kurz ve školním roce 2020/2021, který začne v září 2020.  Musíme již vytvořit nový rozvrh na školní rok 2020/2021. Je to kvůli novým zájemcům, kteří se hlásí do kurzů na příští školní rok a potřebují znát alespoň předběžný rozvrh lekcí.  Kurzovné na příští školní rok zatím ještě neplaťte! 

Domácí úkol pro skupiny začátečníků:  podle živého modelu, zrcadla nebo fotografie zkuste nakreslit různá postavení hlavy a ramen, dávejte přitom pozor na vzdálenost ramen a jejich polohu vůči bradě. Zamyslete se nad tím, jak poloha ramen a brady ovlivňuje celkový výraz člověka. Kreslete zjednodušeně, nemusíte kreslit detaily obličeje, raději udělejte více jednoduchých skic. Za donesený domácí úkol vás čeká karamelka nebo jiný bonbón dle vlastního výběru.

Otázka za bonbón pro všechny začátečníky:  Jak se jmenují dlouhé kosti horní končetiny?

Domácí úkol pro všechny pokročilé:  zkuste namíchat tělový odstín, který vidíte na dlani své ruky. Použijte k tomu vodové barvy (stačí obyčejné) a zapisujte si kombinace barev, které jste použili. I vás za donesený domácí úkol čeká bonbón nebo čokoládka :-).

Otázka za bonbón pro všechny pokročilé:  Jaké znáte komplementární barvy?

Ztráty a nálezy: Nově nalezena pod stolem  šedá plastová nádobka na vodu. Najdete ji v krabici s kávami a čaji. Našel se štětec a tužka, nepatřící do série z Viridianu, máte je ve vitrínce!

————————————————————————————————————————————————-

17.1. 2020

Domácí úkol pro skupiny začátečníků:  nakreslete zjednodušenou rovně stojící lidskou figuru podle živého modelu nebo podle fotografie a podívejte se, kolikrát se vám vejde výška hlavy do výšky těla. Porovnejte délku končetin s délkou trupu a délkou hlavy.

Otázka za bonbón pro všechny začátečníky:  Kolik máme žeber v hrudníku? Kolik máme krčních obratlů?

Domácí úkol pro všechny pokročilé: zkuste nakreslit svou botu při pohledu zepředu a zboku. Snažte se co nejlépe vyjádřit zkratku, která vznikne při pohledu zepředu. Pokud budete mít čas, nakreslete botu z různých výšek (v rovině očí, shora atd.).

Otázka za bonbón pro všechny pokročilé:  Kolik prstních článků má palec u nohy?

Ztráty a nálezy: našel se štětec a tužka, nepatřící do série z Viridianu, máte je ve vitrínce!

———————————————————————————————————————————————

10.1. 2020

Prosím, nejpozději do 31. ledna 2020 nahlaste svůj zájem o celoroční kurz ve školním roce 2020/2021, který začne v září 2020. Je to kvůli novým zájemcům, kteří se hlásí do kurzů na příští školní rok a potřebují znát alespoň předběžný rozvrh lekcí.  Kurzovné na příští školní rok zatím ještě neplaťte! 

Domácí úkol pro skupiny začátečníků:  sedněte si tak, abyste si mohli dát nohy na židli nebo na stůl a zkuste si načrtnout svá chodidla. Samozřejmě bez ponožek. Vy, kdo doma moc netopíte, si ještě předtím uvařte čaj s rumem, ať se nenachladíte. Prosím, nezůstaňte jen u toho čaje s rumem, vaším úkolem je nakreslit si své nohy!

Na příští lekci si nezapomeňte to nejhorší oblečení, které doma najdete. Budete fakt špinaví!

Otázka za bonbón pro všechny začátečníky: jaké druhy perspektiv jsme v tomto školním roce probrali a jak se od sebe liší?

Domácí úkol pro všechny pokročilé: zkuste nakreslit jakýkoliv strom pouze tužkou a zaměřte se na prostorovost větví a kmene. Všimněte si, jak se zkracují větve, které směřují k vám. Všimněte si také, jak korunou stromu proniká světlo a jak se na jednotlivých větvích střídají stíny.

Otázka za bonbón pro všechny pokročilé:  jak se liší jedle od smrku?

 

—————————————————————————————————————————————————

3.1. 2020:

Vítám vás v novém roce 2020, milí Viridiaňáčci, a přeji jen to dobré vám všem!

Doufám, že jste si svátky užili v klidu a ve zdraví a že jste si také náležitě odpočinuli. Hned zkraje nového roku vás totiž čeká pěkný fičák – pokročilí si budou zkoušet malbu portrétu akvarelem (všichni modelové jsou již zajištěni a těší se na vás), začátečníci si budou osvojovat nádhernou kombinovanou techniku. Více informací najdete – jak dobře víte – v rozpisu jednotlivých lekcí. Pokud se chcete na lekce trochu lépe připravit, tak pokročilí mohou trénovat portrét v zrcadle nebo na nevinných obětech, začátečníkům stačí, když si dopředu rozmyslí, jaký by se jim líbil motiv obrázku (krajina, zátiší atd.).

Tak vám přeji krásný víkend a už se na vás všechny moc těším!

Vaše E.T.

P.S.: Pro ty, kdo s napětím sledují nekonečný příběh o věšení garnýží: UŽ VISÍ!!! Budeme to muset zapít!!!

————————————————————————————————————————————————-

Milí moji Viridiaňáčci!

Moc děkuji za všechna vaše přání, za krásné a milé dárky, ale hlavně za vaši přízeň a náklonnost. Byl to opět úžasný rok s vámi. Povedlo se nám společně vytvořit spoustu krásných obrázků a obrazů, naše výstavy neustále putují a jsou přijímány s  velikým nadšením. Díky výstavě „Zachraňme psy“ našlo několik desítek psů nový domov a také díky naší výstavě “ Zachraňme stromy – stromy zachraňují nás“ lidé více vnímají, jak důležité pro náš život stromy jsou. 

Remízek s ovocným sadem pro veřejnost, s květnatou loukou a hadníky, který jsme vloni společně vytvořili, přináší potěšení nejen lidem, ale i hmyzu, ptákům a zvířatům. 

 Společně jsme také v rámci našeho  „Útulku pro stromy“  zachránili  více než 200 stromů a také jim zajistili nový domov.  Pokud bychom dali zachráněné stromy vedle sebe, byl by z nich slušný lesík. Stromy, které byly původně odsouzeny k zániku,  díky nám žijí a zlepšují život nám všem.

Co více si přát? Samozřejmě, aby tomu tak bylo i nadále, abychom se spolu rádi scházeli a u společného tvoření zažívali ty krásné chvíle plné pohody, na které se vždycky tolik těšíme. K tomu je samozřejmě potřeba, abychom byli zdraví. Takže vám všem přeji do nového roku hlavně zdraví, štěstí, lásku, pohodu a také spoustu inspirace.

Těším se na vás v novém roce 2020!

Vaše

Elen Thiemlová

Možná jste si už všimli na stránce „Zveme vás“, ale pro jistotu vám to napíšu i tady – hned ze začátku roku vystavujeme:

1. 1. 2020 – 30. 3. 2020  výstava „ZACHRAŇME STROMY – STROMY ZACHRAŇUJÍ NÁS“ v Městské knihovně Petřvald

A také nezapomeňte, že 17. 1. 2020 od 9.00 do 20.00 je DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ V ATELIÉRU VIRIDIAN! Nezapomeňte pozvat své kamarády a známé a hlavně nezapomeňte alespoň na chvilku přijít posedět! Musíme spolu probrat spoustu důležitých věcí! 

 

Milí Viridiaňáci.

Snaha o zpřísnění trestu za týrání psů a zvířat vůbec bohužel ztroskotala na nepochopitelné ignoranci poslanců, kteří nakonec zpřísnění trestu odmítli. Nezbývá nám tedy nic jiného, než dál šířit osvětu, tak, jako jsme to dělali doposud. Naše výstava „Zachraňme psy!“ bude putovat dál, aby se i v těch nejodlehlejších koutech naší země lidé dozvěděli, co jsou to množírny, a hlavně aby  lidé z těchto množíren štěňata nekupovali. Pokud byste věděli o nějakém místě, kde může být výstava instalována, dejte nám vědět. Určitě se časem podaří zákon proti týrání zvířat přece jen prosadit, do té doby musíme za práva zvířat bojovat, co nám síly budou stačit. 

Domácí úkoly pro všechny skupiny – začátečníky i pokročilé – na tuto sváteční dobu: kreslete či malujte, co je vám milé, a pokud se budete dívat třeba na pohádky, zkuste si uvědomovat rysy jednotlivých herců – jaké mají či, jak tvarované obočí, nos, uši. A hlavně si dobře odpočiňte, ať jste v novém roce plni elánu! Od pondělí 6. ledna 2020 to zase spolu všichni rozjedem!

————————————————————————————————————————————————

Domácí úkol na tento týden pro všechny skupiny začátečníků na týden od 9. do 15. 12. 2019: kresba autoportrétu a studijní kresba očí, úst a nosu podle zrcadla (pokud nemáte stojan, stačí i menší zrzadlo opřené na stole o knížky). Zkoušejte si kreslit oči a ostatní části obličeje i pod jinými úhly, z poloprofilu, z nadhledu i podhledu, trénink se vám bude velmi hodit při kresbě portrétu, který vás čeká příští týden!

Domácí úkol pro všechny skupiny pokročilých na týden od 9. do 15. 12. 2019: Připravte si vlastní návrh na ilustraci svého zážitku z dětství, vytvořte alespoň zběžnou barevnou skicu velikosti A4 a přineste si ji na lekci. Budeme malovat kvašovými barvami a vytvoříme list do vaší knihy příběhů, kterou společně začneme tvořit.

 

Aktuálně můžete nosit své obrázky velikosti A3, které budeme průběžně obměňovat na naší dlouhodobé  výstavě v čekárně ordinace MUDr. Claudie Ondrušové v Hlučíně. Obrázky mohou být na výšku nebo na šířku a prosím – nejlépe pozitivní témata. Výstavu se snažíme obměňovat cca 1x do měsíce.

_____________________________________________________________________________________

 

Hledáme modely: Pokud byste  vy nebo někdo z vašich známých chtěli pózovat při kresbě aktu nebo portrétu, přihlaste se na telefonu 608777107. Termíny najdete v rozpisech lekcí u  Kurzu kresby a malby pro začátečníky a Kurzu kresby a malby pro pokročilé. 

Vánoční večírky: Protože se už všichni společně do ateliéru nevejdeme a je nás stále více, není možné z kapacitních důvodů pořádat společné vánoční večírky, jak jsme na ně bývali zvyklí. Proto jsme se rozhodli uspořádat vánoční večírky v každé ze skupin zvlášť, a to v posledním předvánočním týdnu podle rozpisu lekcí. O výuku ale nepřijdete, vánoční posezení bude následovat až po skončení lekce. Pokud máte kytaru nebo jiný hudební nástroj, určitě jej na poslední lekci vezměte sebou. 

 Přesun výstavy: výstavu „Zachraňme stromy – stromy zachraňují nás“  jsme přesunuli do knihovny v Petřvaldu, kde bude výstava viset od 6. ledna do 30. března 2020.

Protože je o naše výstavy neustále zájem, dohodli jsme se společně na dalších tématech kolektivních výstav. První z témat je „Voda“, druhé téma je „Srdeční záležitosti aneb co doopravdy potřebuji k životu“. Na tyto výstavy můžete nakreslit či namalovat libovolnou technikou obraz či obrázek do velikosti A3 (na výšku nebo na šířku) nebo maximálně A2, ale pouze na šířku. Uzávěrka pro výstavu „Voda“ bude 10.6. 2020, uzávěrka pro výstavu „Srdeční záležitosti…“ pak 31.12.2020. Podmínkou pro účast na  putovních výstavách je věnování vašeho obrázku  Viridianu pro účely vystavování. Je to hlavně proto, že během putování výstavy není možno zaručit, že se vaše díla vrátí nepoškozená, a proto je lepší, když jste smíření s jejich ztrátou. Odměnou za to, že věnujete na výstavu obraz, je vědomí, že vaše dílo vidí spousta lidí, zatímco u vás doma jen několik příbuzných a známých.

Akce šatna: Prosíme všechny kurzisty, aby si nejpozději do 10. prosince 2019 podepsali své pracovní oblečení a přezůvky, které si nechávají v šatně. Neoznačené pracovní oblečení a obuv budou po tomto datu zlikvidovány.

1 komentář: „Aktuální zprávy

Komentáře nejsou povoleny.