Aktuální zprávy

Zde na této stránce najdete aktuální zprávy, určené hlavně pro posluchače kurzů.  Domácí úkoly však mohou být i inspirací pro všechny, kdo mají chuť kreslit či malovat doma. Pozor! Nezapomeňte si stránku vždy aktualizovat, jinak se vám načte starý obsah!

18.9. 2020  Domácí úkoly pro vás, milí malíři:

Domácí úkol pro skupiny začátečníků: Postavte si libovolný předmět (konvici, vázu a podobně) před kontrastní pozadí (přehoďte oblečení přes knihu a postavte za předmět a pozorujte negativní prostor kolem tělesa. Pak si podle postupu, který jsme se v tomto týdnu učili, zkuste nakreslit co nejpřesnější tvar vámi vybraného předmětu.

Domácí úkol pro skupiny mírně pokročilých: Jen připomínám, že jste dostali úkol už na lekci, a to v prostorové síti zakreslit postel. K nákresu dopište i všechny rozměry postele. Pokud byste ještě našli kousek času, nakreslete svou postel také v nárožní perspektivě pomocí měřící linie, kterou jsme se na lekci v tomto týdnu také učili. Nezapomeňte kresby přinést na lekci!

Domácí úkol pro pokročilé: Vzhledem k tématu lekce, která nás v příštím týdnu čeká, zkuste si už teď promyslet svou vlastní prostorovou kompozici, která může ale také nemusí být abstraktní. Jde mi o to, abyste vytvořili svůj vlastní obraz a zároveň si na něm zopakovali všechny své znalosti perspektivy a kompozice, které jsme se doposud naučili. A pokud budete mít chuť si zakreslit více, můžete přidat i domácí úkol od mírně pokročilých, případně od začátečníků. I vy, prosím, nezapomeňte kresby přinést na lekci.

Otázka za bonbón pro všechny: čím se liší mnohonožka od stonožky?

Přeji vám krásný víkend, hodně zdaru při vypracovávání úkolů a těším se na vás!

Mějte se krásně!

Vaše Eli

 

16.9.2020  Informace k situaci s Covidem:

Jak už jsem vám všem napsala do SMS zpráv, milí malíři, situace kolem covidu není nijak růžová, a tak jsme se společně dohodli, že budeme uvnitř v ateliéru nosit roušky a používat desinfekci. Přes víkend jsme s manželem trošku přestavěli místnost, kde si vaříte kávu, a vytvořili jsme tak místa, a byste mohli být v ateliéru od sebe dál. Samozřejmě můžeme  – pokud bude teplo – ještě využívat stan nebo balkón. Vím, že nošení roušek není nijak příjemné, ale je to jediná možnost, jak v této situaci fungovat. Já sama používám respirátor ffp2 nebo ffp3, abych měla před vámi čisté svědomí, že jsem udělala pro ochranu vaši i svou maximum. Až do minulého týdne jsem si myslela, že kovid je banální infekce, ale už mám i mezi svými známými lidi, kteří mají dost nepříjemný průběh. Je asi dost pravděpodobné, že se k nám všem infekce dostane, ale byla bych ráda, aby to nebylo zrovna ve Viridianu. Chtěla jsem ještě objednat germicidní lampu, ale jak jsem se dozvěděla, její záření prý ničí veškeré plasty, tak nevím, zda udělat z ateliéru holobyt. Pokud budeme všichni dodržovat základní hygienická pravidla a nosit pečlivě roušku, když spolu uvniř budeme, snížíme riziko přenosu na minimum a hlavně nebudeme muset jít do karantény. 

Takže vás poprosím, abyste vzali za své mušketýrské heslo “ JEDEN ZA VŠECHNY, VŠICHNI ZA JEDNOHO“ a roušky v ateliéru opravdu řádně nosili (tedy ne s nosem venku atd.). Bude to mít pro vás i jistou výhodu – všimla jsem si, že když máte roušky, méně mluvíte a více se soustředíte na práci :-). 

Věřím, že situaci zvládneme v pohodě, stejně jako jsme ji zvládli v létě, a že brzy bude lépe. Je nám spolu fajn, tak uděláme vše proto, abychom spolu mohli být i nadále. 

Díky, že jste dočetli až sem. Mám vás ráda. 

Vaše Eli

 

10. 9. 2020

Tak a je tady váš první domácí úkol v tomto školním roce, milí malíři:

protože jsme se teď ve všech skupinách věnovali kresbě tužkou, i na domácí cvičení si toto téma ponecháme. Nejprve si zkuste zaostřit ostrým nožem nebo řezákem tužku tak, aby byl její hrot co nejdelší a postupně se zužoval. Prosím, nezraňte se! Pak si nachystejte smirkový papír, jemnější, abyste mohli  hrot tužky průběžně naostřovat. 

Budeme kreslit vlastní dlaň – nebo spíše čáry života na své dlani. Dejte si ruku, která nekreslí, před sebe dlaní vzhůru a nejdříve pozorujte všechny drobné i výraznější čárečky, které na své dlani máte. Pak se je pokuste nakreslit. Neustále porovnávejte hustotu a tloušťku čar, dávejte pozor, abyste někde neudělali zbytečně hluboké stíny (stává se to, když se příliš soustředíte na nějaký detail). Nezapomeňte, že máte neustále ctít řád TVAR, OBJEM, DETAIL.

Dokončenou kresbu můžete porovnat s obrázky na internetu, kde se dozvíte, co vaše čáry života znamenají. Moc vám přeji, aby vám vaše dlaň vyvěštila, že stihnete udělat tento domácí úkol :-).

Mějte se krásně a buďte všichni zdraví!

Vaše 

Eli

P.S.: Málem bych zapomněla – otázka za bonbón pro všechny skupiny zní:

Kdo ilustroval:

a) Rumcajse

b) Rákosníčka

c) Boba a Bobka?

 

 


Pod touto čarou naleznete již archívní, neaktuální zprávy a dříve zadané domácí úkoly. Můžete je využít pro inspiraci k domácímu tvoření nebo jako vzpomínku na uplynulé dny s Viridianem.

 

Milí přátelé, milí malíři,

už za necelý týden se budeme opět setkávat a navzájem se inspirovat v našem  ateliéru. Věřím, že naše tvoření  nebude rušeno karanténou, ale kdyby přece jen,  v případě uzavření ateliéru vám budou peníze za neproběhlé kurzy vráceny, vyměněny za dárkové poukazy nebo budete mít na výběr dostatek náhradních akcí a workshopů, tak jako tomu bylo doposud.

Proto bych vás všechny chtěla poprosit, abyste byli ohleduplní vůči ostatním a v případě byť i banálního nachlazení zůstali doma až do úplného vyzdravení. Víte dobře, že o zameškané lekce ve Viridianu nepřijdete a vždy máte možnost si je nahradit. Pokud se všichni budeme chovat zodpovědně, měli bychom zvládnout i nadcházející podzimní období a plně si užívat společné tvůrčí chvíle.

Program na letošní školní rok ještě  aktualizujeme na těchto webových stránkách, konečnou verzi i s novými termíny byste měli mít k dispozici nejpozději 6. září. Snad se vám budou témata lekcí líbit a budete mít radost z  vašich obrázků i z nově nabytých znalostí.

Děkuji, že jste si pro své zdokonalování v kresbě, malbě a grafice vybrali právě kurzy Viridianu. Udělám vše, co je v mých silách, abyste si z kurzů odnesli co nejvíce nových vědomostí i praktických dovedností.

Už se na vás všechny moc těším!

Vaše

Elen Thiemlová

———————————————————————————————————–

28.6.2020

Milí malíři, konečně se nám podařilo nahradit téměř všechny zameškané lekce, a tak vám přináším informace o našich dalších setkáních:

v úterý 4. srpna ještě budeme nahrazovat lekci od 9.00 do 11.30 s úterní skupinou,

v pátek 7. srpna plánujeme od 18.00 hodin noční plenér v centru Hlučína (nezapomeňte čelovky, skládací stoličky, repelent a věci na malování), sraz v 18.00 na náměstí v Hlučíně

ve středu 19.8. 2020 máme od 16.00 naše již tradiční mezinárodní setkání ve stanu na zahradě Viridianu, vstupné je cokoliv na zub

ve středu 26. srpna 2020 máme od 9.00 do 20.00 Den otevřených dveří ve Viridianu, nezapomeňte pozvat své kamarády a blízké

a v  neděli 30. srpna 2020 od 13.00 hodin do cca 18.30 plánujeme plenér na Loděnici v Děhylově.

Pak už se můžeme  těšit na nový školní rok, který začne 7. září 2020. 

Děkuji za všechny vaše letní pozdravy a  obrázky, je od vás moc milé, že ani o dovolených na Viridian nezapomínáte. 

Moc se těším na viděnou na některé z našich akcí a pokud se rozhodnete přijít, nezapomeňte, že zprávu o případném zrušení nebo přesunutí akce mohu dát jen těm z vás, kdo se na akci nahlásíte. 

Mějte se co nejlépe, brzy se vám zase ozvu!

Vaše Eli

————————————————————————————————————————————–

Náhrady lekcí, zameškaných v době od 12.3. do 14.5. 2020:
 
Milí malíři, každému z vás chybí 9-10 lekcí, které jste zameškali kvůli kovidové karanténě. To je celkem 22,5 – 25 hodin výuky (protože 1 lekce má 2,5 hodin). Snažili jsme se společně najít nejlepší způsob, jak si zameškané hodiny nahradit. Vzhledem k tomu, že celková nabídka náhradních lekcí je vyšší, než původní rozsah lekcí, věřím, že si všichni vyberete. Kdyby jste však přesto měli pocit, že si z žádné náhradní varianty nemůžete vybrat, mohu vám vrátit peníze za ušlé kurzy nebo vyměnit lekce za dárkové certifikáty. Také je možné cenu ušlých lekcí odečíst od kurzovného na příští školní rok nebo sebou můžete vzít na lekce kamaráda, který si lekce nahradí místo vás. 
Prosím, přečtěte si celou nabídku až do konce (i vy, Ali a Petře!😀)

Skupiny začátečníků:
 
Skupina Začátečníci pondělí  9.00- 11.30 se rozhodli takto: 1. náhradní lekce v pátek 22. května od 9.00 do 11-30 (lekce č. 27 – kresba suchým pastelem, poté budou lekce probíhat v obvyklém čase, tedy v pondělky od 9.00 do 11.30 a  zbylých sedm zameškaných lekcí si každý nahradí  individuálně v rámci nabízeného náhradního programu). Proto byly na pondělky od 9.00 do 11.30 zařazeny výjimečně tyto lekce:
po 25. 5. 2020   od 9.00 do 11.30   lekce č. 26 – Kreslení akvarelovými pastelkami
po   1. 6. 2020   od 9.00 do 11.30   lekce č. 28 – Kurz malování olejovým pastelem
po   8. 6. 2020   od 9.00 do 11.30   lekce č. 29 – Malba Kvašovými barvami
po 15. 6. 2020   od 9.00 do 11.30   lekce č. 39 – Kurz monotypu
po 22. 6. 2020   od 9.00 do 11.30   lekce č. 33 – Malování akrylem I
po 29. 6. 2020   od 9.00 do 11.30   lekce č. 34 – Malování akrylem II
 Zbývají k nahrazení lekce 30, 31, 32, 36, 37, 38 a 40, případně lekce dle vlastního výběru v kterémkoliv jiném kurzu, plenéru nebo workshopu (lekce si můžete nahrazovat i hodinově, ne jen podle témat)
 
 
 Skupina Začátečníci pondělí 15.00 – 17.30 se rozhodli pro výuku v obvyklém čase, tedy v pondělky od 15.00 do 17.30 a inividuální náhrady v rámci nabízeného náhradního programu). V zájmu optimálního rozvrhu lekcí byly na pondělky od 15.00 do 17.30 výjimečně zařazeny tyto lekce:
po 25. 5. 2020   od 15.00 do 17.30   lekce č. 26 – Kreslení akvarelovými pastelkami
po   1. 6. 2020   od 15.00 do 17.30   lekce č. 28 – Kurz malování olejovým pastelem
po   8. 6. 2020   od 15.00 do 17.30   lekce č. 29 – Malba kvašovými barvami
po 15. 6. 2020   od 15.00 do 17.30   lekce č. 39 – Kurz monotypu
po 22. 6. 2020   od 15.00 do 17.30   lekce č. 33 – Malování akrylem I
po 29. 6. 2020   od 15.00 do 17.30   lekce č. 27 – Technika kresby suchým pastelem
 
 Zbývají k nahrazení lekce 30, 31, 32, 34, 36, 37, 38 a 40, případně lekce dle vlastního výběru  v kterémkoliv jiném kurzu, plenéru nebo workshopu (lekce si můžete nahrazovat i hodinově, ne jen podle témat)
 
               
Skupina Začátečníci  úterý   16.00 – 18.30 se rozhodla pro dvojité lekce vždy v úterý od 16.30 do 21.hodin  a inividuální náhrady v rámci nabízeného náhradního programu). V zájmu optimálního rozvrhu lekcí byly na úterky od 16. 00 do 17.30 výjimečně zařazeny tyto lekce:
úterý  26.5. 2020   16.00 – 18.30  lekce č. 30   Kresba perem a tuší
                              18.30 – 21.30  lekce č. 29   Kvašové barvy
úterý    2. 6. 2020   16.00 – 18.30  lekce č. 31   Kurz výstavby obrazu I
                              18.30 – 21.30  lekce č. 32   Kurz výstavby obrazu II
úterý    9. 6. 2020   16.00 – 18.30  lekce č. 33  Malování akrylem I
                              18.30 – 21.30  lekce č. 34  Malování akrylem II
úterý  16. 6. 2020   16.00 – 18.30  lekce č. 39  Kurz monotypu
                              18.30 – 21.30  lekce č. 28   Kurz malování olejovým pastelem
úterý  23. 6. 2020   16.00 – 18.30  lekce č. 26   Kreslení akvarelovými pastelkami
                              18.30 – 21.30  lekce č.  27   Technika kresby suchým pastelem
úterý  30. 6. 2020   16.00 – 18.30  lekce č. 36  Kurz malování akvarelem I
                              18.30 – 21.30  lekce č.  37  Kurz malování akvarelem II
 
Zbývají k nahrazení lekce 38 a 40, případně lekce dle vlastního výběru  v kterémkoliv jiném kurzu, plenéru nebo workshopu (lekce si můžete nahrazovat i hodinově, ne jen podle témat).
 
                               
 
Skupina Začátečníci  čtvrtek  17.45 – 20.15 se rozhodla chodit dvakrát týdně a to na dvojité lekce navíc (tedy kromě čtvrtka) vždy ve středy od 15.00 do 20.00 hodin v termínech 27. 5., 3. 6., 10. 6., 17. 6., 24. 6. Výuka v běžném čase ve čtvrtky od 17.45 do 20.15 zůstává nezměněna. Protože ne všichni z této skupiny mohou navštěvovat kurz dvakrát týdně, byla páteřní část lekcí zařazena v obvyklém čase, tedy ve čtvrtky v 17.45 hodin. Zde je podrobný rozpis lekcí:
 středa  27.5. 2020  15.00 – 17.30 lekce  č. 26
                                17.30 – 20.00  lekce č.  30
čtvrtek 28. 5.  2020 17.45 – 20.15  lekce č. 27
 
  středa  3. 6. 2020  15.00 – 17.30 lekce  č. 28
                                17.30 – 20.00  lekce č.  29
čtvrtek    4. 6.  2020 17.45 – 20.15  lekce č. 31
 
středa    10. 6. 2020  15.00 – 17.30 lekce  č. 32
                                17.30 – 20.00  lekce č. 40
čtvrtek    11. 6.  2020 17.45 – 20.15  lekce č. 33
 
středa  17. 6. 2020  15.00 – 17.30 lekce  č. 25
                                17.30 – 20.00  lekce č. 34
čtvrtek 18. 6. 2020 17.45 – 20.15  lekce č. 36
 
středa  24. 6. 2020  15.00 – 17.30 lekce  č. 37
                                17.30 – 20.00  lekce č. 38
čtvrtek 25. 6.  2020 17.45 – 20.15  lekce č. 39
 
Tímto budou veškeré lekce nahrazeny, pokud se někdo nemůže dostavit na výše uvedené termíny lekcí, může využít individuálních náhrad.
 
Skupiny pokročilých:
 
Skupina Pokročilí pondělí 17.45 – 20.15  se rozhodla pro individuální náhrady v rámci nabízeného náhradního programu, v dobu obvyklou pro tento kurz jsou lekce zařazeny výjimečně takto:
po 25. 5. 2020   od  17.45   lekce č. 27 
po   1. 6. 2020   od  17.45   lekce č. 34 
po   8. 6. 2020   od  17.45   lekce č. 30
po 15. 6. 2020   od  17.45   lekce č. 37
po 22. 6. 2020   od 17.45   lekce č. 38
po 29. 6. 2020   od  17.45   lekce č. 39
 
 
 
Skupina Pokročilí  úterý  9.00 – 11.30  se rozhodla pro dvojité lekce od 9.00 do 14.00 hodin vždy v úterky v termínech 26.5., 2.6., 9.6., 16.6., 23. 6. a 30.6. + individuální náhrady formou plenérů aj.
Dvojité  lekce jsou plánovány  výjimečně takto:
út. 26. 5.  2020    9.00 – 11.30 lekce č. 27 
                              11.30 – 14.00 lekce č. 30
út.   2. 6.  2020    9.00 – 11.30 lekce č. 28
                              11.30 – 14.00 lekce č. 32
út.   9. 6.  2020    9.00 – 11.30 lekce č. 29
                              11.30 – 14.00 lekce č. 31
út.   16. 6.  2020    9.00 – 11.30 lekce č. 26
                              11.30 – 14.00 lekce č. 37
út.   23. 6.  2020    9.00 – 11.30 lekce č. 33
                              11.30 – 14.00 lekce č. 34
út.   30. 6.  2020    9.00 – 11.30 lekce č. 38
                              11.30 – 14.00 lekce č. 39
Zbývají k nahrazení lekce 36 a 40, případně lekce dle vlastního výběru  v kterémkoliv jiném kurzu, plenéru nebo workshopu (lekce si můžete nahrazovat i hodinově, ne jen podle témat).
 
 
Skupina Pokročilí  středa  9.00 – 11.30  se rozhodla pro  pokračování kurzu v obvyklém čase a dvojitou lekci od 9.00 do 14.00 hodin dne 27.5. 2020 a následně individuální náhrady v rámci nabízeného náhradního programu).
V dobu obvyklou pro tento kurz jsou lekce zařazeny výjimečně takto:
st.   27. 5.  2020    9.00 – 11.30 lekce č. 29
                              11.30 – 14.00 lekce č. 32
st.    3. 6.  2020    9.00 – 11.30 lekce č. 26
st.  10. 6.  2020    9.00 – 11.30 lekce č. 27
st.  17. 6.  2020    9.00 – 11.30 lekce č. 37
st.  24. 6.  2020    9.00 – 11.30 lekce č. 30                             
 
Skupina Pokročilí čtvrtek    9.00 – 11.30  se rozhodla pro individuální náhrady v rámci nabízeného náhradního programu. V dobu obvyklou pro tento kurz jsou lekce zařazeny výjimečně takto:
čt.   28. 5.  2020    9.00 – 11.30 lekce č. 29
čt.    4. 6.  2020    9.00 – 11.30 lekce č. 27
čt.  11. 6.  2020    9.00 – 11.30 lekce č. 26
čt.  18. 6.  2020    9.00 – 11.30 lekce č. 30
st.  25. 6.  2020    9.00 – 11.30 lekce č. 37                            
 
 
Skupina Pokročilí  čtvrtek  15.00 – 17.30   se rozhodla pro pokračování výuky o prázdninách, a to formou dvojitých lekcí od 16.00 do 21.00 hodin v termínech 2.7. 2020 a 9.7. 2020 + individuální náhrady formou plenérů aj. 
V  dobu obvyklou pro tento kurz jsou lekce zařazeny výjimečně takto:
čt.   28. 5.  2020    15.00 – 17.30 lekce č. 29
čt.    4. 6.  2020     15.00 – 17.30 lekce č. 27
čt.  11. 6.  2020      15.00 – 17.30 lekce č. 26
čt.  18. 6.  2020     15.00 – 17.30 lekce č. 30
čt.  25. 6.  2020     15.00 – 17.30 lekce č. 37     
čt     2. 7.   2020    16.00 – 18.30  lekce č. 38   
                                 18.30 – 21.00  lekce č. 39
čt     9. 7.   2020    16.00 – 18.30  lekce č. 32  
                                 18.30 – 21.00  lekce č. 34
+ sobota   11.7. 2020    9.00 – 16.30 (3 lekce)  PLENÉR v Hlučíně  (Loděnice). V případě nepřízně počasí bude probíhat v ateliéru  workshop malování v netradičních kombinacích).                      
 
 
   
Vícehodinové lekce, workshopy a plenéry:
 
sobota  6. 6. 2020      9.00 – 16.30  (3 lekce)  AKVAREL – od úvodní teorie přes procvičování až k malbě vlastního obrázku. (lekce č. 36, 37 a 38 kurzu pro začátečníky)
neděle  7. 6. 2020    13.00 – 20.30 (3 lekce) PLENÉR na Vinné Hoře v Hlučíně (v případě nepřízně počasí bude probíhat v ateliéru nebo ve stanu workshop lavírovaná tuš a perokresba).
sobota    13. 6. 2020    9.00 – 16.30 (3 lekce)  STAROMISTROVSKÁ OLEJOMALBA – teorie + monochromatická podmalba
pátek      19. 6. 2020  13.00 – 20.30  (3 lekce)  AKVAREL – od úvodní teorie přes procvičování až k malbě vlastního obrázku. (lekce č. 36, 37 a 38 kurzu pro začátečníky)
sobota   11.7. 2020    9.00 – 16.30 (3 lekce)  PLENÉR v Hlučíně (v případě nepřízně počasí bude probíhat v ateliéru nebo workshop malování v netradičních kombinacích).
sobota   25.7.2020    9.00 – 16.30  (3 lekce)  AKRYL – úvodní teorie, praktický nácvik, malba vlastního obrázku
 
Věřím, že si z této široké nabídky vyberete. Na lekce se nahlašujte včas, aby na vás zbylo místo, odhlašujte se, prosím, také včas, pravidla odhlašování z lekcí prosím, dodržujte – najdete je https://www.viridian.cz/cenik-kurzovneho/.. 
Vzhledem k tomu, že množství nabízených náhradních lekcí je větší, než původní rozsah lekcí, je pravděpodobné, že  některé termíny nebudou plně obsazeny. Momentálně je třeba nejméně obsazeným kurzem náhradní kurz ve středy od 15.00 do 20.00 hodin.  Po telefonické domluvě proto můžete vzít na lekce i přátele jako náhradníky, kteří si vyberou lekce za vás.
Mohu přijít na lekce, i když už mám lekce nahrazeny?
Pokud byste měli zájem o lekce navíc, tedy budete mít vše nahrazeno a budete mít zájem ještě o jiné lekce, můžete si lekce zakoupit se stejnou slevou, s jakou jste kupovali lekce doposud. 
Ještě doplním přesný rozpis lekcí chronologicky, snad to bude už zítra. Zatím vás všechny zdravím a těším se na společné chvíle!
Vaše Elen
 
——————————————————————————————————————————–

8.5. 2020 Milí malíři, 

dohodli jsme se, že až do ukončení nouzového stavu pozastavíme zápis do kurzů na příští školní rok. Omlouvám se, že jsem vám v předchozí zprávě opomněla k zápisu podat informaci a děkuji, že mne na to upozorňujete.

Informace  o zápisu do kurzů na příští školní rok naleznete na

https://www.viridian.cz/2018/09/12/zapis-do-vytvarnych-kurzu/ 

informace k placení kurzovného na :

https://www.viridian.cz/cenik-kurzovneho/

Po  informaci o znovuotevření Viridianu jste mne zaplavili dotazy, zda už se můžete hlásit na příští školní rok a zároveň zaplatit kurzovné, protože jsem vás předtím prosila, abyste s platbami počkali, dokud se situace kolem koronaviru neujasní. Samozřejmě ani teď nevíme, co bude například v září, ale už jsme si udělali představu jak výuku a náhradu lekcí řešit, pokud by se ateliér musel opět dočasně uzavřít. Díky velkému stanu budeme moci zameškané lekce nahrazovat opět letními plenéry a workshopy, tak, jako tomu bude letos. Také momentálně připravujeme ateliér tak, abychom měli co nejvíce prostoru. Vše se dozvíte, až se sejdeme.

Pokud budete mít jakýkoliv dotaz nebo vám jen bude smutno, volejte na číslo 608315777.

Ještě se vám ozvu s domácími úkoly :-), teď jdeme připravovat Viridiánek na tu naši společnou zahradní párty! Už se těším na společné fotky v rouškách :-)!

Užijte si prodloužený víkend!

Vaše

Eli

 

5.5. 2020

Milí moji malíři, milí přátelé!

Moc vás všechny zdravím a konečně přináším pro všechny pozitivní zprávy. 
Na chvíli jsem se na webu i fb odmlčela, a to jen proto, že jsem byla zcela zaneprázdněna sbíráním informací a názorů odborníků, jak nadále řešit pokračování výuky ve Viridianu tak, abychom zajistili maximální bezpečí pro nás všechny. 
Děkuji  našim  „Viridiaňáckým“ lékařům, zdravotním sestrám, hygienikům a odborníkům, kteří se mnou byli ochotni konzultovat všechny mé otázky a pomohli mi vypracovat plán dalšího provozu ve Viridianu. 
A právě díky jejich cenným radám a inspirujícím nápadům jsme vypracovali koncepci výuky, která by měla být pro všechny bezpečná a věřím, že i zajímavá. 
Zde jsou nejdříve základní body, které níže rozvedu:
– výuka začne ve venkovním party stanu na zahradě Viridianu v týdnu od 18. května 2020
– začátky a konce lekcí budou kromě čtvrtka v obvyklou dobu, pouze ve čtvrtek bude výuka zahájena už v 15.00 pro skupinu V2 pokročilí, a v 17.45 pro skupinu V1 – začátečníci.
– všichni budeme mít roušky a budeme dbát na desinfekci rukou 
 do Viridianu si, prosím, doneste podepsanou plátěnou tašku nebo pytlík s ručníkem, hrnkem, lžičkou, gumovými rukavicemi a případně teplejším oblečením na práci. Tašku si můžete nechávat v zázemí hospodářské budovy
– zpočátku bude omezeno zapůjčování výtvarných pomůcek, hlavně těch, které jdou obtížně desinfikovat. Budou k dispozici krabičky pro každého účastníka s tužkou, uhlem, rudkou, gumou a strouhátkem.
– poprosím vás, abyste nenosili žádné jídlo pro ostatní. Trhá mi to srdce při vzpomínce, jak úžasné mňamky jste do Viridianu přinášeli, ale teď, pro klid duše, nebudeme v rámci výuky nic konzumovat. Pití a svačinu pro sebe si samozřejmě vezměte.
– výuka v následujících týdnech bude směřovat také k výuce v plenéru, pokud to počasí dovolí, budeme malovat v krajině
– na náhradách ušlých 9 lekcí se budeme domlouvat s každou skupinou zvlášť, tak, aby vám to co nejvíce vyhovovalo
– v prvním týdnu budeme pracovat podle původního plánu – to znamená, že budeme mít oficiální program lekce č. 35 ve skupinách začátečníků i pokročilých, poté se domluvíme na dalším plánu lekcí, tak, aby co nejlépe navazovaly.
– v prvním týdnu také ještě nebude zpřístupněn vnitřní ateliér, o jeho otevření se rozhodne v průběhu dalších dnů, podle aktuální situace 
i když budeme vždy po výuce desinfikovat povrchy, kterých se budete dotýkat, budete mít také k dispozici desinfekci Anti – COVID a hadříky, kterými si můžete pracovní plochy ještě pro vaši jistotu sami ošetřit.
– tvořit můžete také na balkóně, na zahradě nebo v hospodářské budově.
snad zde ani nemusím psát, že se ve Viridianu budeme scházet pouze za podmínky, že nebudeme mít jakékoliv příznaky infekce  a ani si nebudeme vědomi kontaktu s nakaženou osobou. Pokud se někdo nebude cítit dobře, bude lepší, když zůstane raději chvíli doma.
 
 
 
Nyní podrobněji:
 
Zítra 6.5., by měl být do Viridianu doručen velký párty stan o velikosti 5×8 m, se zpevněnou konstrukcí a s velkými okny pro venkovní výuku. Na zahradě bude ještě vyhrazeno místo, kde si můžete sundat roušku a napít se nebo najíst. 
Poprosím vás o donesení vlastních ručníků na ruce, protože se nám papírové ručníky v minulosti neosvědčily (opakovaně jsme řešili ucpané WC).
Pouze v případě, kdy budete používat vlastní pomůcky a předlohy, nemusíte mít rukavice. S knihami, časopisy a pomůckami z ateliéru bude  možné pracovat pouze v rukavicích.
Protože všechno zlé je i k něčemu dobré, má tato situace i svá pozitiva:
Díky venkovnímu ateliéru teď můžeme v letních měsících malovat i olejovými barvami, aniž bychom si poškozovali zdraví výpary z terpentýnu. Na podmínkách výuky olejomalby se domluvíme se zájemci na místě.
Připravíme se také skvěle na malování v plenéru. Svému prvnímu učiteli – mistru Josefu Drhovi, jsem vděčná nejvíce právě za to, že mne nadchl pro malování krajiny. 
Jednou z možností náhrad lekcí budou také celodenní plenéry, můžete už teď přinášet tipy na místa v okolí, kde bychom mohli malovat.
Výuka na zahradě a ve stanu je samozřejmě jen dočasná varianta a podle toho, jak se bude situace dále vyvíjet,  budeme pracovat i uvnitř ateliéru. 
Jak sami voláte a píšete, doma nemáte chuť ani náladu tvořit a právě to naše společné tvoření je to nejkrásnější, co nás spojuje. 
Dobrou náladu nám jistě nezkazí ani roušky, už teď je mi jasné, že si to spolu zase budeme skvěle užívat.
Loučím se s vámi tentokrát už jen snad na chvilku a moc se na vás všechny těším!!!!
Vaše
Eli
 
P.S.:

Informace k placení kurzovného na příští školní rok:

Ano, zápis do kurzů na příští školní rok je znovu obnoven a tedy už můžete uhradit kurzovné podle pravidel, která najdete na  https://www.viridian.cz/cenik-kurzovneho/

Po  informaci o znovuotevření Viridianu jste mne zaplavili dotazy, zda už se můžete hlásit na příští školní rok a zároveň zaplatit kurzovné, protože jsem vás předtím prosila, abyste s platbami počkali, dokud se situace kolem koronaviru neujasní. Samozřejmě ani teď nevíme, co bude například v září, ale už jsme si udělali představu jak výuku a náhradu lekcí řešit, pokud by se ateliér musel opět dočasně uzavřít. Díky velkému stanu budeme moci zameškané lekce nahrazovat opět letními plenéry a workshopy, tak, jako tomu bude letos. Také momentálně připravujeme ateliér tak, abychom měli co nejvíce prostoru. Vše se dozvíte, až se sejdeme.

Protože se vlna EET posouvá až na příští rok, můžete zaplatit kurzovné i hotově.

Všechny informace o rozvrhu lekcí na příští školní rok, o podmínkách přihlášení i přihlášku najdete odkazech: 

 

 
 
————————————————————————————————————————————————————————————————————————————

23.4. 2020 Krásný večer, milí malíři, zase se vám hlásím s dalšími úkoly. Jak už jsem psala minule, vůbec nevadí, pokud jste se k malování nebo kreslení ještě nedostali, úkoly vám zadávám jen pro případ, že budete mít čas a chuť na malování, ale žádnou inspiraci.  Vypadá to, že už se snad brzy budeme zase moci scházet, tak to ještě chvilku musíme bez sebe vydržet. Tak zde jsou pro vás nové úkoly:

Domácí úkol pro skupiny začátečníků: Pokud jste ještě nezačali  pracovat na přípravě pro 31. a 32. lekci, zkopíruji vám tady zadání: Abyste lépe  téma  kompozice pochopili, můžete si vypracovat libovolný počet zátiší, složených pouze ze tří předmětů. Tyto tři předměty pečlivě vyberte tak, aby se vám v kompozici líbily a zkuste je nakreslit v různých vzájemných pozicích. Použijte k tomu vždy stejný formát papíru, nejlépe A4 nebo A3. Pokud budete chtít formát zmenšit třeba na čtverec, označte výrazně hranice formátu. Formát může být na výšku i na šířku. Nemusíte při kresbě zacházet do přílišných detailů, ale určitě naznačte dopadající stíny všech tří předmětů a také jakýmkoliv způsobem naznačte vodorovnou rovinu, na které předměty leží. Neměňte předměty, cílem tohoto cvičení je nakreslit co nejhezčí kompozici daných tří předmětů!!!

Tyto obrázky můžete vypracovávat libovolnou technikou, důležité je, aby byly viditelné i z větší vzdálenosti (5m), protože je budeme používat při výkladu. Zezadu na hotová dílka napište: Příprava pro lekce č. 31 a 32  a až si přijdete tyto lekce nahradit, nezapomeňte si skici vzít sebou. 

Otázka za bonbón pro všechny začátečníky:  V čem se liší přírodní uhel od umělého (lisovaného)?

Domácí úkol pro všechny pokročilé:  Na lekci č.32  budeme ilustrovat pohádku. Už nyní si můžete vybrat pohádku, která vás k ilustrování inspiruje a zkuste alespoň naskicovat vaši vlastní představu. Udělejte alespoň 5 základních skic, které budou sledovat děj příběhu. Snažte se v každém obrázku zakomponovat jeden spojující prvek. Nebojte se kresby figur či zvířat, vymyslete vlastní, stylizované postavičky. Pokud se vám podaří naskicovat obrázky barevně, bude to úplně skvělé!!!Pracovat můžete libovolnou technikou. Na všechny obrázky si napište zezadu: příprava na lekci č. 32 a nezapomeňte si pak kresby vzít sebou na lekci.

Otázka za bonbón pro všechny pokročilé: Můžeme malovat akrylovými barvami na plátno, ošetřené šepsem pro olejomalbu?

Odpovědi i obrázky mi můžete posílat na mejlík, budu se těšit!

Mějte se všichni krásně!

Vaše

Eli

————————————————————————————————————————————————————————

18.4.2020   Tak jsem vás, milí malíři, nechala trošku odpočinout od malování, ale to jen proto, abych vám mohla uložit opět trošku více domácích úkolů :-). Jen bych vám na úvod chtěla říci, že se vůbec nemáte vinit za to, že se vám třeba do kreslení či malování nechce. Není to vaše vina, je to proto, že jsme se všichni octli v situaci, kterou jsme doposud nezažili, a nevíme, jak na ni reagovat. Není to dovolená, i když jsme nuceně doma. Protože právě o to jde – jsme doma nuceně, ne proto, že bychom se tak rozhodli, a proto i aktivity, které by nás v době normálního volna bavily, nás tolik netěší. Musíme se nejdříve vyrovnat s touto divnou situací, a teprve pak přijde ta správná nálada vzít tužku či štětec do ruky a začít…No a protože jsme každý jiný, i když jsme všichni Viridiaňáci, každý z nás se se „zarachem“ vypořádává různě dlouhou dobu. Pokud jste stále ještě nenašli chuť do kreslení, vůbec nevadí, ono to na vás zase přijde, až se sejdeme. Mám už vypracován plán náhrad lekcí, takže až se zase budeme moci scházet, dostanete termíny, ze kterých si budete moci vybrat. Ale zatím nebudeme předbíhat, vše se dozvíte, až se doba znovuotevření bude rýsovat konkrétněji.

Pokud tedy najdete čas (chuť, náladu atd.) zabývat se výtvarnem, zde jsou úkoly pro následující dny:

Domácí úkol pro skupiny začátečníků: Na 31. a 32. lekci budeme brát kompozici, tedy to, jak může autor ovlivnit diváka nejen tématem obrazu,ale i uspořádáním jednotlivých prvků v obraze. Abyste lépe toto složité téma pochopili, můžete si vypracovat libovolný počet zátiší, složených pouze ze tří předmětů. Tyto tři předměty pečlivě vyberte tak, aby se vám v kompozici líbily a zkuste je nakreslit v různých vzájemných pozicích. Použijte k tomu vždy stejný formát papíru, nejlépe A4 nebo A3, pokud budete chtít formát zmenšit třeba na čtverec, označte výrazně hranice formátu. Formát může být na výšku i na šířku. Nemusíte při kresbě zacházet do přílišných detailů, ale určitě naznačte dopadající stíny všech tří předmětů a také jakýmkoliv způsobem naznačte vodorovnou rovinu, na které předměty leží. Neměňte předměty, cílem tohoto cvičení je nakreslit co nejhezčí kompozici daných tří předmětů!!!

Tyto obrázky můžete vypracovávat libovolnou technikou, důležité je, aby byly viditelné i z větší vzdálenosti (5m), protože je budeme používat při výkladu. Zezadu na hotová dílka napište: Příprava pro lekce č. 31 a 32  a až si přijdete tyto lekce nahradit, nezapomeňte si skici vzít sebou. 

Protože je tento úkol pracnější, budete na něj teď mít delší dobu – 2 týdny.

Otázka za bonbón pro všechny začátečníky:  Kde se nachází horizont pozorovatele vůči danému tělesu viděnému z nadhledu?

Domácí úkol pro všechny pokročilé:     Na lekci č.31  jsme měli v plánu naučit se, jak přenášet, zvětšovat a kreslit obrazy podle fotografie. Pro náhradní lekci, která bude probíhat v pozdější době, si můžete už teď připravit fotografii nebo obrázek, který si později budete chtít namalovat, a na tomto obrázku si co nejpřesněji narýsujte síť 1x1cm.  Pokud je vám fotografie líto, udělejte si kopii a teprve na kopii síť narýsujte. V ateliéru se budeme učit ještě jiné způsoby přenášení motivů, ale tuto fotografii se sítí budeme považovat za základ.

Až to budete mít, můžete přikročit k dalšímu úkolu: vyberte si libovolný předmět, který máte rádi, a namalujte ho 12x jako samostatnou dominantu na 12 stejně velkých čtverců.  Na každém čtverci bude váš oblíbený předmět (soška, hrnek atd.), pokaždé však jinak natočený v prostoru. Můžete si vyhrát i s umístěním předmětu v jednotlivých čtvercích. Až budete hotovi, poskládejte jednotlivé čtverce s obrázky tak, aby se vám výsledná kompozice co nejvíce líbila. Pracovat můžete libovolnou technikou. Na všechny obrázky si napište zezadu: příprava na lekci č. 31.

Otázka za bonbón pro všechny pokročilé:  Vzpomenete si na hlavní znaky jednoúběžníkové perspektivy?

Odpovědi i obrázky mi můžete posílat na mejlík, budu se těšit!

Opatrujte se!

Vaše

Eli

 

———————————————————————————————————————————————————————-

9.4. 2020 Milí moji, vím, že teď asi před svátky máte více práce, než obvykle, a proto vám nebudu zadávat více domácích úkolů, než tento: nakreslete nebo namalujte obrázek, na kterém zachytíte zážitek z velikonočních svátků, který se vám vybaví třeba z dětství. Nedělejte si příliš starostí s vypracováním, může to být hodně volně pojaté. Důležité je, aby vás to bavilo a abyste si navodili příjemnou sváteční atmosféru. Pokud máte přístup na fb, najdete zde ve skupině Malíři z Viridianu ještě další úkoly. A pokud se vám nebude chtít kreslit, aspoň si zastrouhejte tužky a pastelky, ať je máte připraveny, až to „na vás přijde :-)“.

Moc vám přeji,  abyste svátky jara prožili v milé pohodě a hlavně ve zdraví. Těším se na vaše mejlíky a obrázky a také na fota vajíček, které malujete!

Opatrujte se!!!

Vaše Eli

————————————————————————————————————————————————————–

2.4.2020

Tak vás opět zdravím, milí malíři!

Musím vás pochválit za to, že (aspoň většina z vás 🙂 ) hezky vypracováváte úkoly. Občas se v nich ztrácím, protože je posíláte na mejl, do zpráv, na WhatsApp, na Messenger … a tak se znovu omlouvám za mírné zpoždění, se kterým na vaše úkoly reaguji. Každopádně mám ale obrovskou radost z toho, že doma tvoříte a že mi své obrázky posíláte.  Na fb stránce Malíři z Viridianu vám každý den přidávám také úkoly k zamyšlení nebo naskicování, abyste si cvičili oko a všímali si různých malířských přístupů nejen k malbě, ale i ke kompozici a podobně.

Příroda se nám teď doslova rozvíjí před očima, všímejte se, jak nádhernou barvu mají nově rašící lístky stromů. Právě teď je ještě doba, kdy dokážete rozpoznávat veliké množství různých zelení, nebude to trvat dlouho a škála zelených se zase zúží, až listy „dospějí“ a budou mít méně nápadnou barvu. Takže toto je tzv. pozorovací úkol pro všechny, tříbíte si tím barvocit. A teď už k novým úkolům na vypracování:

Knižní ilustrace nás fascinovaly už v dětství. Určitě znáte překrásné obrázky pravěkých zvířat od Zdeňka Buriana. Věděli jste, že jsou většinou namalovány kvašovými barvami? Bez kvašových barev se totiž většina knižních ilustrátorů neobejde. Není divu, vždyť byly pro ně speciálně vyvinuty! O výhodách malby kvašovými barvami, o tom, jak s nimi zacházet, jak je opravovat, překrývat a jiné užitečné rady se dozvíte na této lekci. Ukážeme si také práce význačných ilustrátorů, kteří to s kvašem opravdu uměli. No a samozřejmě si zkusíme ilustrovat vybraný příběh či pohádku.

Domácí úkol pro skupiny začátečníků: V následujícím týdnu by nás čekala lekce malování kvašovými barvami – lekce číslo 29. Vaším úkolem teď bude udělat si přípravu na tuto lekci –  opět můžete pracovat vodovkami nebo pastelkami. Protože kvašové barvy jsou velmi příjemné pro malbu detailních motivů, můžete si tentokrát připravit  obrázek nějaké květiny nebo přírodniny, který si pak v ateliéru namalujete kvašovými barvami. Krásně vypadá například i motýl. K přípravě můžete využít i obrázky z knih, které vás zaujmou a chtěli byste si je namalovat po svém. Vzhledem k tomu, že se budeme teprve učit, jak s kvašovými barvami zacházet, nebudeme tolik tlačit na to, aby to byla pouze vaše autorská tvorba. Až se v technice zdokonalíte, zkusíte si v ateliéru namalovat kvašovými barvami nějaké zátiší.  Pokud  byste cokoliv potřebovali, volejte, ráda vás uslyším). Malujte na papír minimální velikosti A5 a zezadu na hotové dílko napište: Příprava pro lekci č. 29. Až si přijdete tuto lekci nahradit, nezapomeňte si skicu vzít sebou. 

Otázka za bonbón pro všechny začátečníky: Kde leží horizont pro linie vodorovných rovin?

Domácí úkol pro všechny pokročilé:   Vaše příprava na náhradu lekce č. 29, kterou jsme měli v plánu na příští týden, by mohla proběhnout dvěma způsoby. Vše záleží na tom, zda doma máte tuš a redispero, nebo ne. V případě, že tuš vlastníte, zkuste si ji naředit na několik valérů (ideálně do malých, uzavíratelných lahviček) a poté zkuste namalovat libovolný motiv postupným stupňováním valérů. Prosím, nepředkreslujte motiv tužkou ani pastelkou, malujte volně, ať je malba co nejspontánnější. Zkuste další obrázek technikou „do mokrého“ a pak ještě jeden, kde si nejdříve papír narušíte jako při technice falešné suché jehly (kdo zapomněl, jak se dělá, volejte). Malbu můžete podtrhnout lehkou kresbou redisperem, ale pamatujte na to, že méně je někdy více.

Druhý způsob přípravy předpokládá, že tuš doma nemáte. V tom případě můžete použít červené víno (to snad doma najdete). Nalijte si  víno do skleničky, hezky se usaďte, dopřejte si pár doušků a pak s vínem postupujte, jako by to byla tuš. Tedy aplikujte metodu postupu jedna na postup dvě. Pokud nerozumíte, napijte se trošku více nebo mi zavolejte. V zásadě nevadí ani kombinace postupu jedna a postupu dvě :-). 

Pokud byste to náhodou s vínem přehnali a chtěli mi to v záplavě emocí sdělit, prosím, mezi druhou a sedmou hodinou ranní mne nechte spát. Díky!

Zapisujte si zkušenosti, které při této malbě získáte a spolu s obrázky doneste na náhradu lekce č. 29. Zezadu vše označte jako: Příprava na lekci č. 29 a nezapomeňte si pak na náhradní lekci vzít sebou.

Otázka za bonbón pro všechny pokročilé:  Z které značky červeného vína dokážete vytvořit nejvíce valérů 🙂 ?

Odpovědi i obrázky mi můžete posílat na mejl. tak, jako doposud.

Dávejte na sebe pozor a buďte v pohodě!

Vaše Eli

——————————————————————————————————————————————————————-

26.3. 2020

Milí malíři,

děkuji za všechny vaše mejlíky a smsky od vás, je moc milé být s vámi stále v kontaktu.  Také moc děkuji vám všem, kdo jste se zapojili do šití roušek. Bohužel u toho nemůžeme být společně,  jako jsme bývali při šití ekotašek, ale ten pocit sounáležitosti je i tak velmi silný.

Snad jste v rámci možností všichni v pořádku. Další týden našeho odloučení uběhl jako voda a tak mám pro vás zase další úkoly – opět to bude příprava na náhradu lekcí:

Domácí úkol pro skupiny začátečníků: V příštím týdnu by nás čekala práce s olejovým pastelem – lekce číslo 28. Opět si můžete udělat přípravu na tuto lekci – vodovkami nebo pastelkami. Zkuste vytvořit zpaměti libovolný motiv, u kterého nebude vadit, že se jednotlivé  odstíny  navzájem neprolnou. Asi nejvhodnější je motiv ve stylu kubismu nebo nějaká abstrakce. Vaší fantazii se meze nekladou, důležité je, abyste zjednodušovali tvary a objemy, nedělejte žádné titěrné detaily.  Vymyslete si kombinace barev, které se vám nejvíce líbí. Malujte na papír minimální velikosti A4 a zezadu na hotové dílko napište: Příprava pro lekci č. 28. Až si přijdete tuto lekci nahradit, nezapomeňte si skicu vzít sebou. Budeme podle ní tvořit. 

Otázka za bonbón pro všechny začátečníky: Jaké jsou hlavní znaky kubismu? Dokážete jmenovat malíře, kteří v tomto stylu tvořili?

Domácí úkol pro všechny pokročilé:    Pro skupiny pokročilých bude za domácí úkol také příprava na náhradu lekce č. 28, kterou jsme měli v plánu na příští týden. V lekci 28 budeme kreslit komiks. Myslím, že v tomto období se můžete inspirovat aktuálním děním kolem nás, ale téma pro komiks může být jakékoliv – třeba nějaký váš zážitek z dětství a podobně. Vytvořte a stylizujte alespoň jednu postavu – hlavního hrdinu, který bude děj vašeho komiksu propojovat.  Udělejte si, prosím, více skic a návrhů. Tuto přípravnou skicu můžete vypracovat jakoukoliv barevnou technikou na papír minimální velikosti A4. Zezadu ji označte jako: Příprava na lekci č. 28 a nezapomeňte si ji pak na náhradní lekci vzít sebou.

Otázka za bonbón pro všechny pokročilé:  Které české kreslíře komiksů znáte? Dokážete odhadnout techniky, které ke kresbě či malbě komiksů požili?

Odpovědi i obrázky mi můžete posílat na mejl tak, jako doposud.

Těším se na vás a jsem v myšlenkách stále s vámi!

Vaše Eli

———————————————————————————————————————————————————————

20. 3. 2020

Milí moji,

 proběhl první týden bez vás a nebudu zakrývat, že i přes všechny práce, které se mi doma nahromadily a které chci stihnout, je mi smutno. Je mi smutno po vašem smíchu, slovních přestřelkách, po vašich udivených očích, když vám vyprávím něco, o čem jste předtím neslyšeli… Promítám si vás každého jednoho po druhém a říkám si, co asi právě teď děláte. Děkuji, že mi posíláte své výtvory a domácí úkoly, jen, prosím, mějte strpení, nestíhám na všechny vaše obrázky hned odpovídat. Snažím se být na sítích co nejméně, v zájmu zachování duševního zdraví :-).

Hodně jsem uvažovala, jak řešit vzniklou situaci, a snad se mi podařilo vymyslet systém, jak budeme nahrazovat ušlé lekce. Je obrovskou výhodou, že máme lekce číslované a s přesným obsahem, bude tak pro nás jednodušší probrat přesně to, co momentálně probírat nemůžeme. 

Díky tomu teď můžeme společně nachystat přípravy na lekce, které si budete číslovat a na náhradní lekce si pak přípravy donesete.

Takže – milí Viridiaňáčci, vzhůru do práce:

Domácí úkol pro skupiny začátečníků: V tomto týdnu by nás čekala práce se suchým pastelem – lekce číslo 27. Vaším úkolem teď bude udělat si přípravu na tuto lekci – vodovkami nebo pastelkami. Vytvořte zpaměti libovolný motiv, ve kterém uplatníte měkké  přechody mezi odstíny – třeba krajinu s horami, drapérii, nebo nějakou abstrakci. Vaší fantazii se meze nekladou, důležité je, abyste zjednodušovali tvary a objemy, nedělejte žádné titěrné detaily.  Vymyslete si kombinace barev, které budete chtít použít, tak, abyste počítali i s mezitóny, které vzniknou prolínáním sousedních vrstev.  Můžete své dílko vykomponovat i s ohledem na simultánní kontrast – už jsme si o něm povídali (pro ty, kdo zapomněli: simultánní kontrast vzniká tam, kde se například stýkají dvě komplementární barvy – jedna barva tak posiluje barvu druhou. Stejně tak například světlá plocha vedle plochy tmavé se na hranici s tmavou plochou jeví jako světlejší, zatímco tmavá plocha se na hranici se světlou plochou jeví jako ještě tmavší. Simultánní kontrast vzniká i mezi teplými a studenými barvami… vzpomínáte? Pokud jste pozapomněli, volejte, ráda vám vše zopakuji po telefonu). Malujte na papír minimální velikosti A4 a zezadu na hotové dílko napište: Příprava pro lekci č. 27. Až si přijdete tuto lekci nahradit, nezapomeňte si skicu vzít sebou. Budeme podle ní tvořit. 

Otázka za bonbón pro všechny začátečníky: Kterým barvám říkáme útočné?

Domácí úkol pro všechny pokročilé:     Pro, vás milí pokročilí, mám také připraven úkol, který bude sloužit jako příprava na náhradu lekce č. 27, kterou jsme měli v plánu na příští týden. V lekci 27 budeme pracovat pastelem a uhlem. Pro tuto malbu si, prosím, připravte motiv, který byste si touto technikou chtěli namalovat. Může být vícebarevný, ale velmi hezky vypadá tato technika  i ve valérové malbě. Skicujte tak, že si intenzívními taky uvědomíte, kde budou oblasti stínu a které části zůstanou nasvícené. Hodně dobře vypadá i větší důraz na světlo a stín a zjednodušení ploch. Jako motiv si můžete vybrat například zmačkaný papír, pohled do místnosti, cokoliv, kde vyniknou přímky a hrany. Může to být samozřejmě i abstrakce nebo zvětšenina mikromotivu.  Také například struktury krystalu vypadají zcela fantasticky.

Tuto přípravnou skicu můžete vypracovat jakoukoliv barevnou technikou na papír minimální velikosti A4. Zezadu ji označte jako: Příprava na lekci č. 27 a nezapomeňte si ji pak na náhradní lekci vzít sebou.

Otázka za bonbón pro všechny pokročilé:   Inspirací pro lekci č. 27 mohou být například i díla Bohumila Kubišty. Víte, jaký vztah měl ke Kubištovi Picasso? (Vím, tale otázka je trochu těžší, ale máte teď dost času na bádání).

Odpovědi i obrázky mi můžete posílat na mejl. tak, jako doposud.

Dávejte na sebe pozor a nezapomínejte, že ten nejkrásnější a nejzajímavější svět máte ve své fantazii!

Vaše Eli

———————————————————————————————————————————————————————–

Milí malíři a přátelé, rozhodli jsme se až do odvolání uzavřít Ateliér Viridian, jak asi tušíte, kvůli šíření koronaviru. I když to nemáme dáno příkazem a neschází se v Ateliéru tolik lidí najednou,  považujeme to za rozumné řešení v této nemilé situaci. O žádné lekce nepřijdete, budete mít možnost náhrad, na kterých se domluvíme skupinově nebo individuálně, tak, jak jsme to vždy v minulosti v pohodě zvládali. A nebojte, zůstaneme spolu v kontaktu, můžete mi psát i volat a na oplátku vám budu dávat na tuto stránku domácí úkoly. Jen na ty bonbóny si budete muset chvilku počkat :-).

Budete mi moc chybět, ale aspoň nebudu trpět obavou, že jste kvůli docházce do Viridianu onemocněli. To bych si moc vyčítala. Takže – hlavu vzhůru, kreslete a malujte, posílejte mi na mejlík obrázky a hlavně zůstaňte zdraví!!!

Moc se na vás všechny těším zase v lepších časech!

Vaše Eli

13.3.2020

Domácí úkol pro skupiny začátečníků:  Vzhledem k tomu, že teď budeme asi doma déle, než jsme plánovali, zkuste doma pohledat všechny možné výtvarné prostředky, kterými budete domácí úkoly vypracovávat. Barvy, pokud doma máte, pastelky, tužky, gumy ořezávátka, nejrůznější papíry… prostě všechno, čím se dá tvořit. Dejte si vše do jednoho šuplíku nebo krabice, ať to máte hezky pohromadě. Nemusíme pracovat na velkých formátech, stačí, když se co nejčastěji dostanete ke studijní kresbě. V minulém domácím úkole jste měli namíchat barvy bramboru, cibule a chleba. Tentokrát bude vašim úkolem tyto tři věci co nejpečlivěji nakreslit  – můžete tužkou, a pokud máte pastelky, i pastelkami. Snažte se najít nejlepší způsob, jak barvy mezi sebou co nejlépe propojit. Obrázky mi můžete poslat mejlem.

Otázka za bonbón pro všechny začátečníky:  Jak namícháme terciární červenooranžovou barvu?

Domácí úkol pro všechny pokročilé:     Na lekcích v příštím týdnu jsme měli naplánován autoportrét. Což je v této situaci výhoda, protože svého vzácného modela máte u sebe doma. Zkuste se nakreslit či namalovat při různých natočeních obličeje a snažte se najít tu polohu hlavy, která vás nejlépe vystihuje. (Určitě doma najdete nějaké zrcadlo, které si můžete opřít o komínek knih na stole).  Můžete si zkusit i autoportrét ve stylu pop-artu, už jsme tento styl probrali a určitě najdete úžasný způsob, jak se v tomto duch vypodobnit. 

Otázka za bonbón pro všechny pokročilé:   Které české i světové portrétisty znáte?

Odpovědi i obrázky mi můžete posílat na mejlík, budu se těšit!

Opatrujte se!

Vaše Eli

 

6.3.2020 

Na stránkách už máte bližší informace o zápisu do celoročních kurzů na příští školní rok, najdete je pod třetí ikonou – https://www.viridian.cz/2018/09/12/zapis-do-vytvarnych-kurzu/

Domácí úkol pro skupiny začátečníků: Na lekcích tohoto týdne jsme se učili míchat barvy podle barevného kruhu. Na svých vodových barvách si nejděte tři primární barvy a pokuste se pouze z těchto barev namíchat barvy cibule, bramboru a chleba. Doufám, že všechny tyto tři potraviny doma najdete! Obrázek si přineste na lekci.  Za donesený domácí úkol vás čeká  bonbón :-).

Otázka za bonbón pro všechny začátečníky:  Které barvy najdete v duze?

Domácí úkol pro všechny pokročilé:    Pokuste se zpaměti nakreslit své rty a výsledek porovnejte v zrcadle. Můžete i barevně, ale pokud nestihnete, stačí i v tužce. Obrázek, prosím, přineste na lekci.

I  vás za donesený domácí úkol čeká bonbón nebo čokoládka :-).

Otázka za bonbón pro všechny pokročilé:  Kde se podle kánonu lidského obličeje nejčastěji nacházejí uši ?

————————————————————————————————————————————-

28.2. 2020

Na stránkách už máte bližší informace o zápisu do celoročních kurzů na příští školní rok, najdete je pod třetí ikonou – https://www.viridian.cz/2018/09/12/zapis-do-vytvarnych-kurzu/

Domácí úkol pro skupiny začátečníků:  Utrhněte si venku kousek trávy i s kořínky a zkuste vodovými barvami namíchat všechny barvy, které na rostlince najdete. Obrázek si přineste na lekci.  Za donesený domácí úkol vás čeká karamelka nebo jiný bonbón dle vlastního výběru.

Otázka za bonbón pro všechny začátečníky: Jak vypadá technika sfumato?

Domácí úkol pro všechny pokročilé:   Dokážete najít nějakou svou dětskou kresbu? Alespoň ve své paměti? Jak jste třeba kreslili krajinu? Hory se zapadajícím sluncem, domeček a k němu cestička? Pokuste se naskicovat nějakou svou oblíbenou krajinu, pracujte zpaměti, nekopírujte mistry ani fotografie. Můžete barevně, ale pokud nestihnete, stačí i v tužce. Obrázek, prosím, přineste na lekci.

I  vás za donesený domácí úkol čeká bonbón nebo čokoládka :-).

Otázka za bonbón pro všechny pokročilé: Jak se jmenoval malíř, který měl přezdívku „Celník“ ?

——————————————————————————————————————————————–

22.2.2020

Domácí úkol pro skupiny začátečníků:  Zkuste zapátrat ve své paměti a vzpomeňte si, jakou barvu jste měli nejraději v nejútlejším dětství. Změnila se nějak vaše obliba barev v dospívání? Kterým barvám dáváte přednost pro své oblečení a kterými se rádi obklopujete v interiéru? Najděte své staré školní vodové barvy a zkuste namalovat do několika čtverečků své nejoblíbenější barvy. Obrázek si přineste na lekci.  Za donesený domácí úkol vás čeká karamelka nebo jiný bonbón dle vlastního výběru.

Otázka za bonbón pro všechny začátečníky: O kterém malíři je známo, že měl tzv. modré období ?

Domácí úkol pro všechny pokročilé:   Tužkou, uhlem nebo rudkou nakreslete libovolný předmět s výraznou strukturou, například vlašský ořech. Dejte si záležet na co nejvěrnějším vyjádření povrchu, stačí udělat i záběr na detail do čtverečku 3×3 cm, tak, jak jsme to dělali kdysi na lekci o kresbě povrchu. Obrázek, prosím, přineste na lekci.

I  vás za donesený domácí úkol čeká bonbón nebo čokoládka :-).

Otázka za bonbón pro všechny pokročilé:  K čemu slouží malířský nůž?


15.2.2020

Domácí úkol pro skupiny začátečníků:  Vyberte si libovolný předmět, nakreslete jej měkkou tužkou v co největší škále valérů. Obrázek si přineste na lekci.  Za donesený domácí úkol vás čeká karamelka nebo jiný bonbón dle vlastního výběru.

Otázka za bonbón pro všechny začátečníky:  Co je to valér?

Domácí úkol pro všechny pokročilé:  Nakreslete libovolné květiny libovolnou technikou.  Obrázek, prosím, přineste na lekci.

I  vás za donesený domácí úkol čeká bonbón nebo čokoládka :-).

Otázka za bonbón pro všechny pokročilé:  Které květiny mají modrou barvu?


7. 2. 2020 

Domácí úkol pro skupiny začátečníků:  Najděte si fotografie postav v pohybu (z časopisu, novin atd.) a zkuste si podle nich nakreslit panáčky – zjednodušené figurky, na kterých si naznačíte kolečky hlavní klouby – ramenní, loketní, kyčelní a kolenní. Naznačte si i zápěstí a kotníky. Všímejte si například délky stehen, jak se vám změní v závislosti na natočení postavy v prostoru. Kreslete zjednodušeně, nemusíte kreslit detaily, raději udělejte více jednoduchých skic. Za donesený domácí úkol vás čeká karamelka nebo jiný bonbón dle vlastního výběru.

Otázka za bonbón pro všechny začátečníky:  Co je to pletenec ramenní a z čeho se skládá?

Domácí úkol pro všechny pokročilé:  Protože se v příštím týdnu budeme věnovat Pop – artu, najděte si ve starých časopisech nebo novinách komiksy a přineste si je na hodinu. Můžete i staré plakáty, pohlednice nebo reklamní letáčky s kreslenými obrázky.  Více už se dozvíte na lekci. A pro procvičení kresby si zkuste stejný domácí úkol, jaký mají zadán i začátečníci.

I  vás za donesený domácí úkol čeká bonbón nebo čokoládka :-).

Otázka za bonbón pro všechny pokročilé:  Kde na svém těle můžete nalézt kost hákovou?

P.S.: Do vaší sbírky zapomenutých věcí přibyla další šála! 🙂

P.P.S.: Těším se na vás!

————————————————————————————————————————————————–

1. 2. 2020 

Domácí úkol pro skupiny začátečníků:  podle své vlastní ruky nakreslete skicy – položte si na stůl menší zrcadlo, opřete jej například o knihy. Svou levou nebo pravou ruku (tu, kterou nekreslíte) položte na stůl tak, abyste ji v zrcadle viděli v různých pozicích a zkuste ji kreslit. Kreslete zjednodušeně, nemusíte kreslit detaily, raději udělejte více jednoduchých skic. Za donesený domácí úkol vás čeká karamelka nebo jiný bonbón dle vlastního výběru.

Otázka za bonbón pro všechny začátečníky:  Dokážete vyjmenovat alespoň některé svaly dolní končetiny?

Domácí úkol pro všechny pokročilé:   Tentokrát si zkuste stejný domácí úkol, jaký mají zadán i začátečníci. Určitě vám to pomůže na lekcích v příštím týdnu! I  vás za donesený domácí úkol čeká bonbón nebo čokoládka :-).

Otázka za bonbón pro všechny pokročilé:  Kudy prochází těžnice při kontrapostu?

P.S.: Rumové pralinky jsem dokoupila 🙂

———————————————————————————————————————————————-

24.1. 2020

Prosím, nejpozději do 31. ledna 2020 nahlaste svůj zájem o celoroční kurz ve školním roce 2020/2021, který začne v září 2020.  Musíme již vytvořit nový rozvrh na školní rok 2020/2021. Je to kvůli novým zájemcům, kteří se hlásí do kurzů na příští školní rok a potřebují znát alespoň předběžný rozvrh lekcí.  Kurzovné na příští školní rok zatím ještě neplaťte! 

Domácí úkol pro skupiny začátečníků:  podle živého modelu, zrcadla nebo fotografie zkuste nakreslit různá postavení hlavy a ramen, dávejte přitom pozor na vzdálenost ramen a jejich polohu vůči bradě. Zamyslete se nad tím, jak poloha ramen a brady ovlivňuje celkový výraz člověka. Kreslete zjednodušeně, nemusíte kreslit detaily obličeje, raději udělejte více jednoduchých skic. Za donesený domácí úkol vás čeká karamelka nebo jiný bonbón dle vlastního výběru.

Otázka za bonbón pro všechny začátečníky:  Jak se jmenují dlouhé kosti horní končetiny?

Domácí úkol pro všechny pokročilé:  zkuste namíchat tělový odstín, který vidíte na dlani své ruky. Použijte k tomu vodové barvy (stačí obyčejné) a zapisujte si kombinace barev, které jste použili. I vás za donesený domácí úkol čeká bonbón nebo čokoládka :-).

Otázka za bonbón pro všechny pokročilé:  Jaké znáte komplementární barvy?

Ztráty a nálezy: Nově nalezena pod stolem  šedá plastová nádobka na vodu. Najdete ji v krabici s kávami a čaji. Našel se štětec a tužka, nepatřící do série z Viridianu, máte je ve vitrínce!

————————————————————————————————————————————————-

17.1. 2020

Domácí úkol pro skupiny začátečníků:  nakreslete zjednodušenou rovně stojící lidskou figuru podle živého modelu nebo podle fotografie a podívejte se, kolikrát se vám vejde výška hlavy do výšky těla. Porovnejte délku končetin s délkou trupu a délkou hlavy.

Otázka za bonbón pro všechny začátečníky:  Kolik máme žeber v hrudníku? Kolik máme krčních obratlů?

Domácí úkol pro všechny pokročilé: zkuste nakreslit svou botu při pohledu zepředu a zboku. Snažte se co nejlépe vyjádřit zkratku, která vznikne při pohledu zepředu. Pokud budete mít čas, nakreslete botu z různých výšek (v rovině očí, shora atd.).

Otázka za bonbón pro všechny pokročilé:  Kolik prstních článků má palec u nohy?

Ztráty a nálezy: našel se štětec a tužka, nepatřící do série z Viridianu, máte je ve vitrínce!

———————————————————————————————————————————————

10.1. 2020

Prosím, nejpozději do 31. ledna 2020 nahlaste svůj zájem o celoroční kurz ve školním roce 2020/2021, který začne v září 2020. Je to kvůli novým zájemcům, kteří se hlásí do kurzů na příští školní rok a potřebují znát alespoň předběžný rozvrh lekcí.  Kurzovné na příští školní rok zatím ještě neplaťte! 

Domácí úkol pro skupiny začátečníků:  sedněte si tak, abyste si mohli dát nohy na židli nebo na stůl a zkuste si načrtnout svá chodidla. Samozřejmě bez ponožek. Vy, kdo doma moc netopíte, si ještě předtím uvařte čaj s rumem, ať se nenachladíte. Prosím, nezůstaňte jen u toho čaje s rumem, vaším úkolem je nakreslit si své nohy!

Na příští lekci si nezapomeňte to nejhorší oblečení, které doma najdete. Budete fakt špinaví!

Otázka za bonbón pro všechny začátečníky: jaké druhy perspektiv jsme v tomto školním roce probrali a jak se od sebe liší?

Domácí úkol pro všechny pokročilé: zkuste nakreslit jakýkoliv strom pouze tužkou a zaměřte se na prostorovost větví a kmene. Všimněte si, jak se zkracují větve, které směřují k vám. Všimněte si také, jak korunou stromu proniká světlo a jak se na jednotlivých větvích střídají stíny.

Otázka za bonbón pro všechny pokročilé:  jak se liší jedle od smrku?

 

—————————————————————————————————————————————————

3.1. 2020:

Vítám vás v novém roce 2020, milí Viridiaňáčci, a přeji jen to dobré vám všem!

Doufám, že jste si svátky užili v klidu a ve zdraví a že jste si také náležitě odpočinuli. Hned zkraje nového roku vás totiž čeká pěkný fičák – pokročilí si budou zkoušet malbu portrétu akvarelem (všichni modelové jsou již zajištěni a těší se na vás), začátečníci si budou osvojovat nádhernou kombinovanou techniku. Více informací najdete – jak dobře víte – v rozpisu jednotlivých lekcí. Pokud se chcete na lekce trochu lépe připravit, tak pokročilí mohou trénovat portrét v zrcadle nebo na nevinných obětech, začátečníkům stačí, když si dopředu rozmyslí, jaký by se jim líbil motiv obrázku (krajina, zátiší atd.).

Tak vám přeji krásný víkend a už se na vás všechny moc těším!

Vaše E.T.

P.S.: Pro ty, kdo s napětím sledují nekonečný příběh o věšení garnýží: UŽ VISÍ!!! Budeme to muset zapít!!!

————————————————————————————————————————————————-

Milí moji Viridiaňáčci!

Moc děkuji za všechna vaše přání, za krásné a milé dárky, ale hlavně za vaši přízeň a náklonnost. Byl to opět úžasný rok s vámi. Povedlo se nám společně vytvořit spoustu krásných obrázků a obrazů, naše výstavy neustále putují a jsou přijímány s  velikým nadšením. Díky výstavě „Zachraňme psy“ našlo několik desítek psů nový domov a také díky naší výstavě “ Zachraňme stromy – stromy zachraňují nás“ lidé více vnímají, jak důležité pro náš život stromy jsou. 

Remízek s ovocným sadem pro veřejnost, s květnatou loukou a hadníky, který jsme vloni společně vytvořili, přináší potěšení nejen lidem, ale i hmyzu, ptákům a zvířatům. 

 Společně jsme také v rámci našeho  „Útulku pro stromy“  zachránili  více než 200 stromů a také jim zajistili nový domov.  Pokud bychom dali zachráněné stromy vedle sebe, byl by z nich slušný lesík. Stromy, které byly původně odsouzeny k zániku,  díky nám žijí a zlepšují život nám všem.

Co více si přát? Samozřejmě, aby tomu tak bylo i nadále, abychom se spolu rádi scházeli a u společného tvoření zažívali ty krásné chvíle plné pohody, na které se vždycky tolik těšíme. K tomu je samozřejmě potřeba, abychom byli zdraví. Takže vám všem přeji do nového roku hlavně zdraví, štěstí, lásku, pohodu a také spoustu inspirace.

Těším se na vás v novém roce 2020!

Vaše

Elen Thiemlová

Možná jste si už všimli na stránce „Zveme vás“, ale pro jistotu vám to napíšu i tady – hned ze začátku roku vystavujeme:

1. 1. 2020 – 30. 3. 2020  výstava „ZACHRAŇME STROMY – STROMY ZACHRAŇUJÍ NÁS“ v Městské knihovně Petřvald

A také nezapomeňte, že 17. 1. 2020 od 9.00 do 20.00 je DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ V ATELIÉRU VIRIDIAN! Nezapomeňte pozvat své kamarády a známé a hlavně nezapomeňte alespoň na chvilku přijít posedět! Musíme spolu probrat spoustu důležitých věcí! 

 

Milí Viridiaňáci.

Snaha o zpřísnění trestu za týrání psů a zvířat vůbec bohužel ztroskotala na nepochopitelné ignoranci poslanců, kteří nakonec zpřísnění trestu odmítli. Nezbývá nám tedy nic jiného, než dál šířit osvětu, tak, jako jsme to dělali doposud. Naše výstava „Zachraňme psy!“ bude putovat dál, aby se i v těch nejodlehlejších koutech naší země lidé dozvěděli, co jsou to množírny, a hlavně aby  lidé z těchto množíren štěňata nekupovali. Pokud byste věděli o nějakém místě, kde může být výstava instalována, dejte nám vědět. Určitě se časem podaří zákon proti týrání zvířat přece jen prosadit, do té doby musíme za práva zvířat bojovat, co nám síly budou stačit. 

Domácí úkoly pro všechny skupiny – začátečníky i pokročilé – na tuto sváteční dobu: kreslete či malujte, co je vám milé, a pokud se budete dívat třeba na pohádky, zkuste si uvědomovat rysy jednotlivých herců – jaké mají či, jak tvarované obočí, nos, uši. A hlavně si dobře odpočiňte, ať jste v novém roce plni elánu! Od pondělí 6. ledna 2020 to zase spolu všichni rozjedem!

————————————————————————————————————————————————

Domácí úkol na tento týden pro všechny skupiny začátečníků na týden od 9. do 15. 12. 2019: kresba autoportrétu a studijní kresba očí, úst a nosu podle zrcadla (pokud nemáte stojan, stačí i menší zrzadlo opřené na stole o knížky). Zkoušejte si kreslit oči a ostatní části obličeje i pod jinými úhly, z poloprofilu, z nadhledu i podhledu, trénink se vám bude velmi hodit při kresbě portrétu, který vás čeká příští týden!

Domácí úkol pro všechny skupiny pokročilých na týden od 9. do 15. 12. 2019: Připravte si vlastní návrh na ilustraci svého zážitku z dětství, vytvořte alespoň zběžnou barevnou skicu velikosti A4 a přineste si ji na lekci. Budeme malovat kvašovými barvami a vytvoříme list do vaší knihy příběhů, kterou společně začneme tvořit.

 

Aktuálně můžete nosit své obrázky velikosti A3, které budeme průběžně obměňovat na naší dlouhodobé  výstavě v čekárně ordinace MUDr. Claudie Ondrušové v Hlučíně. Obrázky mohou být na výšku nebo na šířku a prosím – nejlépe pozitivní témata. Výstavu se snažíme obměňovat cca 1x do měsíce.

_____________________________________________________________________________________

 

Hledáme modely: Pokud byste  vy nebo někdo z vašich známých chtěli pózovat při kresbě aktu nebo portrétu, přihlaste se na telefonu 608777107. Termíny najdete v rozpisech lekcí u  Kurzu kresby a malby pro začátečníky a Kurzu kresby a malby pro pokročilé. 

Vánoční večírky: Protože se už všichni společně do ateliéru nevejdeme a je nás stále více, není možné z kapacitních důvodů pořádat společné vánoční večírky, jak jsme na ně bývali zvyklí. Proto jsme se rozhodli uspořádat vánoční večírky v každé ze skupin zvlášť, a to v posledním předvánočním týdnu podle rozpisu lekcí. O výuku ale nepřijdete, vánoční posezení bude následovat až po skončení lekce. Pokud máte kytaru nebo jiný hudební nástroj, určitě jej na poslední lekci vezměte sebou. 

 Přesun výstavy: výstavu „Zachraňme stromy – stromy zachraňují nás“  jsme přesunuli do knihovny v Petřvaldu, kde bude výstava viset od 6. ledna do 30. března 2020.

Protože je o naše výstavy neustále zájem, dohodli jsme se společně na dalších tématech kolektivních výstav. První z témat je „Voda“, druhé téma je „Srdeční záležitosti aneb co doopravdy potřebuji k životu“. Na tyto výstavy můžete nakreslit či namalovat libovolnou technikou obraz či obrázek do velikosti A3 (na výšku nebo na šířku) nebo maximálně A2, ale pouze na šířku. Uzávěrka pro výstavu „Voda“ bude 10.6. 2020, uzávěrka pro výstavu „Srdeční záležitosti…“ pak 31.12.2020. Podmínkou pro účast na  putovních výstavách je věnování vašeho obrázku  Viridianu pro účely vystavování. Je to hlavně proto, že během putování výstavy není možno zaručit, že se vaše díla vrátí nepoškozená, a proto je lepší, když jste smíření s jejich ztrátou. Odměnou za to, že věnujete na výstavu obraz, je vědomí, že vaše dílo vidí spousta lidí, zatímco u vás doma jen několik příbuzných a známých.

Akce šatna: Prosíme všechny kurzisty, aby si nejpozději do 10. prosince 2019 podepsali své pracovní oblečení a přezůvky, které si nechávají v šatně. Neoznačené pracovní oblečení a obuv budou po tomto datu zlikvidovány.

1 komentář: „Aktuální zprávy

Komentáře nejsou povoleny.