O Ateliéru Viridian

VIRIDIAN SLAVÍ 27 LET, BYL PRVNÍ V NAŠÍ REPUBLICE, KDO NABÍDL KURZY KRESBY, MALBY A GRAFIKY DOSPĚLÝM ZÁJEMCŮM! 

 

 

Asi nejkrásnější charakteristiku Viridianu napsal Lubomír Procházka, malíř a operní zpěvák:

ATELIÉR VIRIDIAN JE DRAHOKAM, KTERÝ VZNIKL Z LÁSKY K UMĚNÍ A LIDSKÉ IMAGINACE.

OBRUŠUJE SE S KAŽDÝM NOVÝM ČLENEM A S KAŽDÝM NOVÝM ČLENEM ZÁŘÍ VÍCE A VÍCE.

PROZÁŘIL UŽ SPOUSTU SRDCÍ A JEHO ZÁŘE DOSAHUJE AŽ DALEKO ZA HRANICE NAŠÍ ZEMĚ.

ATELIÉR VIRIDIAN JE JAKO KRÁSNÁ STAVBA, JEJÍŽ CIHLY TVOŘÍ TISÍCE OBRÁZKŮ A OBRAZŮ, KTERÉ ZDE VZNIKLY.

TA STAVBA JE TU PRO VŠECHNY, KDOKOLIV MŮŽE PŘIJÍT A KOCHAT SE, NASÁT NÁDHERNOU INSPIRACI, KTERÁ ZDE VŠUDE PRÝŠTÍ V IMAGINÁRNÍCH ZDECH, A PAK SE PODÍLET NA STAVBĚ S OSTATNÍMI.

ATELIÉR VIRIDIAN MÁ PEVNÉ ZÁKLADY, KTERÉ SAHAJÍ AŽ DO HLUBOKÉ MINULOSTI, KDY JEŠTĚ UMĚNÍ BYLO UMĚNÍM A ŘEMESLO BYLO OTÁZKOU CTI.

JSEM ŠTASTNÝ, ŽE JSEM SE MOHL K BUDOVÁNÍ KRÁSNÉHO DOMU VIRIDIANU PŘIPOJIT.

BĚŽ  KAM CHCEŠ, TU KRÁSU, POHODU A SKVĚLOU PARTU JINDE NENAJDEŠ!“

 

Trocha historie:

Ateliér Viridian je zde pro vás  už od roku 1997 a byl první v naší republice, kdo nabídl kurzy kresby a malby dospělým zájemcům.  Každým rokem přináší inspirující výuku nejen začínajícím výtvarníkům, ale i těm, kteří ve Viridianu tvoří  dlouhodobě.

 

 

Historicky první zmínka v novinách o Viridianu, který měl v té době ještě název STŘEDISKO PRO ROZVOJ UMĚNÍ VIRIDIAN.

Koncepci výuky ve Viridianu nám pomáhali vytvářet uznávaní mistři malířského řemesla – malíř, ilustrátor a režisér ZDENĚK MILER, autor světoznámého KRTEČKA

 

Zdeněk Miler, výtvarník, autor Krtečka (FOTO Elen Thiemlová)

malíř a grafik JOSEF DRHA

Josef Drha, malíř a grafik (FOTO Elen Thiemlová)

malíř a operní zpěvák LUBOMÍR PROCHÁZKA

 

 

Lubomír Procházka, malíř, operní zpěvák (FOTO Elen Thiemlová)

 

malíř VOJTĚCH PETRÁŠ

 

Malíř Vojtěch Petráš se skupinou Viridiaňáků na plenéru ve Štramberku (zcela vpravo lektor kurzu Mgr. Jan Drozd). (FOTO Elen Thiemlová)

 

 

 

a malíř, ilustrátor, spisovatel a zoolog LUDVÍK KUNC

Malíř, spisovatel a zoolog Ludvík Kunc při jedné z přednášek o kresbě zvířat ve Viridianu (FOTO Elen Thiemlová)

 

 

Ateliér Viridian má ve výuce olejomalby, krajinomalby, grafiky a výtvarném vzdělávání dospělých velmi dlouhou kontinuitu a tradici.  Zakladatelka ateliéru Elen Thiemlová, která ve Viridianu vyučuje již více než 26 let, byla dlouholetou soukromou žačkou Josefa Drhy (známý ostravský malíř a grafik) a Zdeňka Milera (malíř, ilustrátor a režisér, autor světoznámého Krtečka). Její tvorbu můžete najít na stránkách www.thiemlova.eu.

Elen Thiemlová s Josefem Drhou na plenéru

 

VIRIDIAN si velmi brzy získal renomé, zprávy o otevření výtvarných kurzů pro dospělé se začaly objevovat i v nejrůznějších časopisech, do Viridianu také několikrát přijela televize a natočila zde krásné dokumenty. 

 

 

 

 

 

  Malíři z Viridianu malovali obrazy nejen pro sebe a své blízké, ale také zdarma namalovali řadu velkých obrazů pro dětská oddělení nemocnic.

Pro děti také členové Viridianu pořádali akce na muzejních nocích a lampiónové průvody v maskách, na které se děti i jejich rodiče a prarodiče každý rok těšili.

 

 

 

 

Viridian je DRŽITELEM SVĚTOVÉHO REKORDU, V ROCE 2006 USPOŘÁDAL PRVNÍ MOBILNÍ VÝSTAVU OBRAZŮ NA SVĚTĚ, která je zapsána V KNIZE REKORDŮ!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Viridian má spoustu absolventů ze všech koutů světa, protože výuka ve Viridianu probíhá už tradičně také v anglickém jazyce. Absolventi mají skvělé renomé u nás i v zahraničí – Viridian jim dal základ k další úspěšné kariéře.

Viridan úspěšně připravil velkou řadu mladých lidí na talentové zkoušky na vysoké i střední školy uměleckého směru, dnes jsou z nich renomovaní malíři, ilustrátoři, architekti, zahradní architekti, módní návrháři, sochaři, šperkaři, učitelé výtvarné výchovy a kunsthistorici.

V Ateliéru Viridian máte jedinečnou možnost využívat  rozsáhlé sbírky  nejrůznějších předmětů, ze kterých si můžete sestavit vlastní neopakovatelné zátiší. Kresbu nebo malbu můžete také trénovat na řadě bust v životní velikosti, kostře a figuríně v životní velikosti a na sádrovém svalovci.

 

Ke kresbě a malbě můžete využít i balkón a zahradu,  s výhledem na středověké opevnění (baštu) a kostel.

Na balkóně hlučínského Viridianu se v létě krásně relaxuje.

 

 

Pobočku ateliéru v Ostravě – Kunčičkách jsme otevřeli v roce 2021 těsně po uvolnění kovidových opatření, protože sotva jsme mohli znovu otevřít kurzy, uzavřeli nám most přes Odru. Pobočku jsme plánovali jako dočasné řešení, nakonec zde ale proběhly kurzy ve školním roce 2022/2023  i ve školním roce 2023/2024. Od července roku 2024 je pobočka k dispozici pouze pro soukromé lekce, výuka skupinových kurzů se opět vrací do hlučínského ateliéru.

 

 ATELIÉR VIRIDIAN V HLUČÍNĚ NA HRNČÍŘSKÉ ULICI 262/20 JE SKVĚLE DOSTUPNÝ AUTEM, AUTOBUSEM I VLAKEM, NACHÁZÍ SE TOTIŽ PŘÍMO V CENTRU HLUČÍNA, 4 MINUTY OD AUTOBUSOVÉHO NÁDRAŽÍ A CCA 10 MINUT OD VLAKOVÉHO NÁDRAŽÍ PĚŠÍ CHŮZÍ.

 PŘED ATELIÉREM JE VELIKÉ PARKOVIŠTĚ S VELMI PŘÍZNIVOU CENOU ZA PARKOVÁNÍ.

Sídlo Ateliéru Viridian na Hrnčířské ulici 262/20 v centru Hlučína

 

V OKOLÍ ATELIÉRU JSOU KRÁSNÉ MOTIVY K MALOVÁNÍ. HLUČÍNSKÝ VIRIDIAN SE TOTIŽ NACHÁZÍ PŘÍMO V NÁDHERNÉ REKREAČNÍ OBLASTI – V BLÍZKOSTI HLUČÍNSKÉ ŠTĚRKOVNY, DĚHYLOVSKÉ LODĚNICE, POŠTOVNÍHO RYBNÍKA A PŘEKRÁSNÉ VINNÉ HORY, ZE KTERÉ JE ROZHLED DO ŠIROKÉHO OKOLÍ.

Markéta Navarro s obrázkem – plenér na Loděnici v Děhylově

 

Na veliké zahradě ostravského Viridianu jsou i velmi vzrostlé stromy, na kterých se učíme, jak je kreslit.

Malíři z Ateliéru Viridian tak mají možnost malovat v blízkosti ateliéru, kde mají zázemí, a to nejen při malbě přírody, ale i krásných hlučínských uliček. Každý rok v létě pořádá Ateliér Viridian zdarma noční plenér na hlučínském náměstí pro širokou veřejnost, kdokoliv může přijít a zeptat se na vše, co ho ohledně kresby nebo malby zajímá.

 

Noční plenéry na hlučínském Mírovém náměstí se staly každoroční letní tradicí.

 

 

 

V létě si po malování můžete zaplavat ve štěrkovně, která je jen 10 minut pěší chůze od hlučínského ateliéru.

Pokud přijedete na kole, máte ho kde u nás schovat.

 

Malíři z Ateliéru Viridian založili ÚTULEK PRO STROMY A KEŘE, ZASADILI SAD PRO VEŘEJNOST A KVĚTNATOU LOUKU (BLÍZKO HLUČÍNSKÉ CIHELNY) A DÁLE SE AKTIVNĚ PODÍLEJÍ NA VÝSADBĚ A ZÁCHRANĚ STROMŮ.

Podařilo se nám zasadit sad pro veřejnost přímo uprostřed velkého lánu, protože nám k tomu pan Pavel Kuchejda poskytl svůj pozemek. Sad s květnatou loukou přispívá k zadržení vody v krajině a v budoucnu bude příjemným osvěžením pro poutníky, kteří se budou procházet krásnou hlučínskou krajinou.

 

Uprostřed lánu, kde byla mrtvá půda, to dnes vypadá jako rajská zahrada. Květnatá louka i sad poskytují úkryt nejrůznějším živočichům a hmyzu.

 

 

 

 

JAK MŮŽETE VIDĚT, MALÍŘE Z VIRIDIANU POJÍ VÍCE SPOLEČNÝCH ZÁJMŮ, NEJEN ZÁJEM O MALOVÁNÍ. JE TO KROMĚ JINÉHO I SNAHA BRÁNIT TÝRANÍ ZVÍŘAT. DNES JIŽ VELMI ZNÁMÁ PUTOVNÍ VÝSTAVA VIRIDIANU S NÁZVEM „ZACHRAŃME PSY“ POMOHLA VYBURCOVAT VEŘEJNOST K BOJI PROTI MNOŽÍRNÁM A PŘISPĚLA K TOMU, ŽE SI LIDÉ ZAČALI VÍCE ADOPTOVAT PSY Z ÚTULKU. ATELIÉR VIRIDIAN TAKÉ LIDI K ADOPCI MOTIVUJE – KAŽDÝ, KDO SI ADOPTUJE PSA Z ÚTULKU, DOSTANE DÁRKOVÝ CERTIFIKÁT NA DVĚ LEKCE KRESBY A MALBY.

 

 

 

 Budeme moc rádi, když se i vy stanete součástí naší skvělé party, která nejen s láskou a nadšením tvoří, ale také pomáhá dětem, zvířatům, stromům a přírodě vůbec. Naučíte se relaxovat malováním, potěšíte své blízké svými obrázky, získáte smysl života, bude vám mnohem veseleji, podělíte se s ostatními o své radosti i starosti a nasajete spoustu inspirace.

Tak neváhejte a přijďte mezi nás, těšíme se na vás!