O Ateliéru Viridian

VIRIDIAN SLAVÍ 25 LET, BYL PRVNÍ V NAŠÍ REPUBLICE, KDO NABÍDL KURZY KRESBY, MALBY A GRAFIKY DOSPĚLÝM ZÁJEMCŮM! 

 

BĚŽ  KAM CHCEŠ, TU KRÁSU, POHODU A SKVĚLOU PARTU JINDE NENAJDEŠ!“

 

ATELIÉR VIRIDIAN JE DRAHOKAM, KTERÝ VZNIKL Z LÁSKY K UMĚNÍ A LIDSKÉ IMAGINACE.

 

OBRUŠUJE SE S KAŽDÝM NOVÝM ČLENEM A S KAŽDÝM NOVÝM ČLENEM ZÁŘÍ VÍCE A VÍCE.

PROZÁŘIL UŽ SPOUSTU SRDCÍ A JEHO ZÁŘE DOSAHUJE AŽ DALEKO ZA HRANICE NAŠÍ ZEMĚ.

ATELIÉR VIRIDIAN JE JAKO KRÁSNÁ STAVBA, JEJÍŽ CIHLY TVOŘÍ TISÍCE OBRÁZKŮ A OBRAZŮ, KTERÉ ZDE VZNIKLY.

TA STAVBA JE TU PRO VŠECHNY, KDOKOLIV MŮŽE PŘIJÍT A KOCHAT SE, NASÁT NÁDHERNOU INSPIRACI, KTERÁ ZDE VŠUDE PRÝŠTÍ V IMAGINÁRNÍCH ZDECH, A PAK SE PODÍLET NA STAVBĚ S OSTATNÍMI.

ATELIÉR VIRIDIAN MÁ PEVNÉ ZÁKLADY, KTERÉ SAHAJÍ AŽ DO HLUBOKÉ MINULOSTI, KDY JEŠTĚ UMĚNÍ BYLO UMĚNÍM A ŘEMESLO BYLO OTÁZKOU CTI.

JSEM ŠTASTNÝ, ŽE JSEM SE MOHL K BUDOVÁNÍ KRÁSNÉHO DOMU VIRIDIANU PŘIPOJIT.

BĚŽ  KAM CHCEŠ, TU KRÁSU, POHODU A SKVĚLOU PARTU JINDE NENAJDEŠ!“

Lubomír Procházka, malíř a operní zpěvák

Ateliér Viridian je zde pro vás  už od roku 1997 a byl první v naší republice, kdo nabídl kurzy kresby a malby dospělým zájemcům.  Každým rokem přináší inspirující výuku nejen začínajícím výtvarníkům, ale i těm, kteří ve Viridianu tvoří  dlouhodobě.

 

 

Historicky první zmínka v novinách o Viridianu, který měl v té době ještě název STŘEDISKO PRO ROZVOJ UMĚNÍ VIRIDIAN.

Koncepci výuky ve Viridianu nám pomáhali vytvářet uznávaní mistři malířského řemesla – malíř, ilustrátor a režisér ZDENĚK MILER, autor světoznámého KRTEČKA

 

Zdeněk Miler, výtvarník, autor Krtečka

malíř a grafik JOSEF DRHA

Josef Drha, malíř a grafik

malíř a operní zpěvák LUBOMÍR PROCHÁZKA

 

 

Lubomír Procházka, malíř, operní zpěvák

 

malíř VOJTĚCH PETRÁŠ

 

Malíř Vojtěch Petráš se skupinou Viridiaňáků na plenéru ve Štramberku (zcela vpravo lektor kurzu Mgr. Jan Drozd).

 

a malíř, ilustrátor, spisovatel a zoolog LUDVÍK KUNC

Malíř, spisovatel a zoolog Ludvík Kunc při jedné z přednášek o kresbě zvířat ve Viridianu

 

 

Ateliér Viridian má ve výuce olejomalby, krajinomalby, grafiky a výtvarném vzdělávání dospělých velmi dlouhou kontinuitu a tradici.  Zakladatelka ateliéru Elen Thiemlová, která ve Viridianu vyučuje již více než 25 let, byla dlouholetou soukromou žačkou Josefa Drhy (známý ostravský malíř a grafik) a Zdeňka Milera (malíř, ilustrátor a režisér, autor světoznámého Krtečka). Její tvorbu můžete najít na stránkách www.thiemlova.eu.

Elen Thiemlová s Josefem Drhou na plenéru

 

VIRIDIAN SI VELMI BRZY ZÍSKAL RENOMÉ, ZPRÁVY O OTEVŘENÍ VÝTVARNÝCH KURZŮ PRO DOSPĚLÉ SE ZAČALY OBJEVOVAT I V NEJRŮZNĚJŠÍCH ČASOPISECH.

 

 

 

 

 

  MALÍŘI Z VIRIDIANU  MALOVALI ZDARMA  OBRAZY PRO DĚTSKÁ ODDĚLENÍ NEMOCNIC NEBO POŘÁDALI LAMPIÓNOVÉ PRŮVODY V MASKÁCH

 

 

 

 

 

Viridian je DRŽITELEM SVĚTOVÉHO REKORDU, V ROCE 2006 USPOŘÁDAL PRVNÍ MOBILNÍ VÝSTAVU OBRAZŮ NA SVĚTĚ, která je zapsána V KNIZE REKORDŮ!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Viridian má spoustu absolventů ze všech koutů světa, protože výuka ve Viridianu probíhá už tradičně také v anglickém jazyce. Absolventi mají skvělé renomé u nás i v zahraničí – Viridian jim dal základ k další úspěšné kariéře.

Viridan úspěšně připravil velkou řadu mladých lidí na talentové zkoušky na vysoké i střední školy uměleckého směru, dnes jsou z nich renomovaní malíři, ilustrátoři, architekti, zahradní architekti, módní návrháři, sochaři, šperkaři, učitelé výtvarné výchovy a kunsthistorici.

V Ateliéru Viridian máte jedinečnou možnost využívat  rozsáhlé sbírky  nejrůznějších předmětů, ze kterých si můžete sestavit vlastní neopakovatelné zátiší. Kresbu nebo malbu můžete také trénovat na řadě bust v životní velikosti, kostře a figuríně v životní velikosti a na sádrovém svalovci.

 

Ke kresbě a malbě můžete využít i balkón a zahradu, a to v Hlučíně s výhledem na středověké opevnění (baštu) a kostel, v Ostravě – Kunčičkách s výhledem na koňský ranč, který je v bezprostřední blízkosti ateliéru.

Na balkóně hlučínského Viridianu se v létě krásně relaxuje.

 

OBROVSKOU VÝHODOU JE TAKÉ SNADNÉ PARKOVÁNÍ ZDARMA U POBOČKY ATELIÉRU V OSTRAVĚ- KUNČIČKÁCH NA ULICI VELICHOVA 422/5. POBOČKU ATELIÉRU JSME ZŘÍDILI KVŮLI UZAVŘENÍ MOSTU PŘES ODRU, A POVAŽOVALI JSME JI ZA DOČASNOU, ALE KURZISTŮM SE V NÍ ZAČALO TAK LÍBIT (I PŘES JEJÍ ZCHÁTRALÝ VZHLED), ŽE JSME SE ROZHODLI OTEVŘÍT ZDE KURZY I VE ŠKOLNÍM ROCE 2022/2023.

Sídlo ostravského Viridianu s rozsáhlým pozemkem, na kterém lze pořádat velké akce – jako například OPEN CAR FESTIVAL a podobně.

 

 

HLAVNÍ SÍDLO ATELIÉRU VIRIDIAN V HLUČÍNĚ NA HRNČÍŘSKÉ ULICI 262/20 MÁ PRO MALÍŘE K DISPOZICI VÍCE ATELIÉRŮ, PROTO ZDE BYL NA JAŘE ROKU 2022 OTEVŘEN I KLUB PRO MALÍŘE Z VIRIDIANU, KDE SE MOHOU MALÍŘI SCHÁZET, BESEDOVAT NEBO TVOŘIT. PŘED ATELIÉREM JE VELIKÉ PARKOVIŠTĚ S VELMIPŘÍZNIVOU CENOU ZA PARKOVÁNÍ.

Sídlo Ateliéru Viridian na Hrnčířské ulici 262/20 v centru Hlučína

 

V OKOLÍ OBOU ATELIÉRŮ JSOU KRÁSNÉ MOTIVY K MALOVÁNÍ. HLUČÍNSKÁ POBOČKA VIRIDIANU SE NACHÁZÍ PŘÍMO V NÁDHERNÉ REKREAČNÍ OBLASTI – V BLÍZKOSTI HLUČÍNSKÉ ŠTĚRKOVNY, DĚHYLOVSKÉ LODĚNICE, POŠTOVNÍHO RYBNÍKA A PŘEKRÁSNÉ VINNÉ HORY, ZE KTERÉ JE ROZHLED DO ŠIROKÉHO OKOLÍ.

Markéta Navarro s obrázkem – plenér na Loděnici v Děhylově

 

Na veliké zahradě ostravského Viridianu jsou i velmi vzrostlé stromy, na kterých se učíme, jak je kreslit.

Malíři z Ateliéru Viridian tak mají možnost malovat v blízkosti ateliéru, kde mají zázemí, a to nejen při malbě přírody, ale i krásných hlučínských uliček. Každý rok v létě pořádá Ateliér Viridian zdarma noční plenér na hlučínském náměstí pro širokou veřejnost, kdokoliv může přijít a zeptat se na vše, co ho ohledně kresby nebo malby zajímá.

 

Noční plenéry na hlučínském Mírovém náměstí se staly každoroční letní tradicí.

 

 

Ostravské sídlo ateliéru sousedí s koňským rančem, takže o krásné motivy není nouze.

 

 

V létě si po malování můžete zaplavat ve štěrkovně, která je jen 10 minut pěší chůze od hlučínského ateliéru.

Pokud přijedete na kole, máte ho kde u nás schovat.

 

Malíři z Ateliéru Viridian založili ÚTULEK PRO STROMY A KEŘE, ZASADILI SAD PRO VEŘEJNOST A KVĚTNATOU LOUKU (BLÍZKO HLUČÍNSKÉ CIHELNY) A DÁLE SE AKTIVNĚ PODÍLEJÍ NA VÝSADBĚ A ZÁCHRANĚ STROMŮ.

Podařilo se nám zasadit sad pro veřejnost přímo uprostřed velkého lánu, protože nám k tomu pan Pavel Kuchejda poskytl svůj pozemek. Sad s květnatou loukou přispívá k zadržení vody v krajině a v budoucnu bude příjemným osvěžením pro poutníky, kteří se budou procházet krásnou hlučínskou krajinou.

 

Uprostřed lánu, kde byla mrtvá půda, to dnes vypadá jako rajská zahrada. Květnatá louka i sad poskytují úkryt nejrůznějším živočichům a hmyzu.

 

 

 

 

JAK MŮŽETE VIDĚT, MALÍŘE Z VIRIDIANU POJÍ VÍCE SPOLEČNÝCH ZÁJMŮ, NEJEN ZÁJEM O MALOVÁNÍ. JE TO KROMĚ JINÉHO I SNAHA BRÁNIT TÝRANÍ ZVÍŘAT. DNES JIŽ VELMI ZNÁMÁ PUTOVNÍ VÝSTAVA VIRIDIANU S NÁZVEM „ZACHRAŃME PSY“ POMOHLA VYBURCOVAT VEŘEJNOST K BOJI PROTI MNOŽÍRNÁM A PŘISPĚLA K TOMU, ŽE SI LIDÉ ZAČALI VÍCE ADOPTOVAT PSY Z ÚTULKU. ATELIÉR VIRIDIAN TAKÉ LIDI K ADOPCI MOTIVUJE – KAŽDÝ, KDO SI ADOPTUJE PSA Z ÚTULKU, DOSTANE DÁRKOVÝ CERTIFIKÁT NA DVĚ LEKCE KRESBY A MALBY.

 

 

 

 Budeme moc rádi, když se i vy stanete součástí naší skvělé party, která nejen s láskou a nadšením tvoří, ale také pomáhá dětem, zvířatům, stromům a přírodě vůbec. Naučíte se relaxovat malováním, potěšíte své blízké svými obrázky, získáte smysl života, bude vám mnohem veseleji, podělíte se s ostatními o své radosti i starosti a nasajete spoustu inspirace.

Tak neváhejte a přijďte mezi nás, těšíme se na vás!