O Ateliéru Viridian

 

 

Vítáme vás na stránkách Viridianu!

Děkujeme za váš zájem o kurzy kresby, malby a grafiky Ateliéru Viridian a za veškerou podporu, kterou Viridianu vyjadřujete.

Ateliér Viridian je zde pro vás  už od roku 1997 a byl první v naší republice, kdo nabídl kurzy kresby a malby dospělým zájemcům.  Každým rokem přináší inspirující výuku nejen začínajícím výtvarníkům, ale i těm, kteří ve Viridianu tvoří  dlouhodobě. Věříme, že i vy si z naší široké nabídky kurzů vyberete a stanete se tak součástí naší skvělé party, která nejen s láskou a nadšením tvoří, ale také pomáhá dětem, zvířatům, stromům a přírodě vůbec. Naučíte se relaxovat malováním, potěšíte své blízké svými obrázky, získáte smysl života, bude vám mnohem veseleji, podělíte se s ostatními o své radosti i starosti a nasajete spoustu inspirace.

Proč navštěvovat právě ateliér Viridian?

Ateliér Viridian má ve výuce olejomalby, krajinomalby, grafiky a výtvarném vzdělávání dospělých velmi dlouhou kontinuitu a tradici. Informace o malování olejem, krajiny a grafice se tu bez přestávky předávají už od dob Julia Mařáka.  Zakladatelka ateliéru Elen Thiemlová, která ve Viridianu vyučuje již více než 25 let, byla dlouholetou soukromou žačkou Josefa Drhy (známý ostravský malíř a grafik) a Zdeňka Milera (malíř, ilustrátor a režisér, autor světoznámého Krtečka).

 Koncepci výuky ve Viridianu vytvářeli uznávaní mistři malířského řemesla malíř, ilustrátor a režisér ZDENĚK MILER, autor světoznámého KRTEČKA, malíř a grafik JOSEF DRHA, malíř a operní zpěvák LUBOMÍR PROCHÁZKA, malíř VOJTĚCH PETRÁŠ a malíř, ilustrátor, spisovatel a zoolog LUDVÍK KUNC.

Výuka je systematická a vy máte možnost vědět vždy dopředu, co přesně se bude na lekci probírat. Můžete si tak k probíranému tématu připravit dotazy – u kurzů máte vždy podrobný rozpis lekcí.

 • Viridian má nejdelší tradici, nabídl jako první v ČR v porevoluční době výtvarné vzdělávání dospělým.
 • Viridian je DRŽITELEM SVĚTOVÉHO REKORDU, V ROCE 2006 USPOŘÁDAL PRVNÍ MOBILNÍ VÝSTAVU OBRAZŮ NA SVĚTĚ, která je zapsána V KNIZE REKORDŮ!
 • Viridian má spoustu absolventů ze všech koutů světa, protože výuka ve Viridianu probíhá už tradičně také v anglickém jazyceAbsolventi mají skvělé renomé u nás i v zahraničí – Viridian jim dal základ k další úspěšné kariéře.
 • Viridan úspěšně připravil velkou řadu mladých lidí na talentové zkoušky na vysoké i střední školy uměleckého směru, dnes jsou z nich renomovaní malíři, ilustrátoři, architekti, zahradní architekti, módní návrháři, sochaři, šperkaři, učitelé výtvarné výchovy a kunsthistorici.
 • Ve Viridianu víte přesně, kolik hodin a kolik lekcí za své peníze získáte. Délka jedné lekce je minimálně 150 minut. Výuka je systematická a vy máte možnost vědět vždy dopředu, co přesně se bude na lekci probírat. Můžete si tak k probíranému tématu připravit dotazy – u kurzů máte vždy podrobný rozpis lekcí.
 • Viridian odměňuje stálé posluchače výraznými slevami.
 • Své zaplacené lekce máte také možnost vyměnit nebo darovat.
 • V ceně kurzu vám  zapůjčíme pomůcky v nejvyšší umělecké kvalitě, které si tak můžete zdarma vyzkoušet. V ceně kurzů jsou zahrnuty i platby modelům.
 • VIRIDIAN DÁVÁ I LEKCE ZDARMA – ZA POMOC PŘI ADOPCI PSŮ A PŘI SÁZENÍ STROMŮ!
 • V Ateliéru Viridian máte možnost tisknout své grafické práce na jednom z největších grafických lisů v republice: tento  unikátní hlubotiskový lis  si nechal na zakázku vyrobit v leteckých závodech malíř a grafik Josef Drha. V roce 1997 jej daroval manželům Thiemlovým  na podporu právě založeného Viridianu. Tento lis je schopen tisknout všechny druhy monotypů, hlubotiskových a kombinovaných technik i techniky tisku z výšky,  jako jsou například dřevořez, dřevoryt a linoryt. Lis má velmi přesné nastavení válce a umožňuje  přítlak v rovině i mírném sklonu.
 • V Ateliéru Viridian máte také jedinečnou možnost využívat  rozsáhlé sbírky  nejrůznějších předmětů,, ze kterých si můžete sestavit vlastní neopakovatelné zátiší. Kresbu nebo malbu můžete také trénovat na řadě bust v životní velikosti, kostře a figuríně v životní velikosti a na  sádrovém svalovci.
 • Ke kresbě a malbě můžete využít i balkón a zahradu s výhledem na středověké opevnění (baštu) a kostel.
 • Ateliér Viridian je skvěle dostupný z centra Ostravy, Ostravy-Poruby i Opavy – nachází se v centru Hlučína, 3 minuty od autobusového nádraží a 8 minut od vlakového nádraží. Od 7. září 2021 můžete navštěvovat kurzy Viridianu také v dalším sídle ateliéru na adrese Ostrava – Kunčičky, Velichova 422/5.
 • Přímo před Ateliérem Viridian v Hlučíně je velké parkoviště s velmi nízkým parkovným. U ateliéru v Ostravě Kunčičkách pak můžete parkovat zcela zdarma.
 • Ateliér Viridian se nachází v rekreační oblasti – v blízkosti hlučínské štěrkovny, řeky Opavice, malebného Poštovního rybníka a překrásné Vinné Hory, ze které je rozhled do širokého okolí. Malíři z Ateliéru Viridian tak mají možnost malovat v blízkosti ateliéru, kde mají zázemí, a to nejen při malbě přírody, ale i krásných hlučínských uliček. Ostravské sídlo ateliéru zase sousedí s koňským rančem, takže o krásné motivy není nouze.
 • V létě si po malování můžete zaplavat ve štěrkovně, která je jen 10 minut pěší chůze od hlučínského ateliéru.
 • Pokud přijedete na kole, máte ho kde u nás schovat.
 • Město Hlučín je vyhlášené svou čistotou a klidem, stejně jako skvělými restauracemi, kavárnami, cukrárnami a obchůdky, ve kterých seženete snad úplně všechno. Malíři z Viridianu velmi rádi spojují návštěvu Ateliéru Viridian s návštěvou obchůdků a podniků tohoto milého městečka. Často společně chodí na obědy, večeře, na kávičku či pivo. 
 • Ateliér Viridian založil ÚTULEK PRO STROMY A KEŘE, kde můžete přinést, ale také si zdarma odnést stromy nebo keře, které by jinak skončily na skládce.

CO VE VIRIDIANU NEČEKEJTE:

 • Prosím, nehlaste se k nám, pokud věříte, že z vás někdo udělá malíře snadno a rychle během několika málo lekcí a zapojením jen poloviny mozku :).
 • Nečekejte kolektivní omalovávání cizích předloh (opravdu nemá žádný smyl kolektivně obkreslovat fotky či obrázky, snad jen ten, že lektor má takto nejméně práce a hlavně se na něj neprovalí, že toho ve skutečnosti moc neumí). Ve Viridianu kreslíme a malujeme hlavně podle trojrozměrných předmětů a modelů, což je také jediná cesta, jak se doopravdy naučit kreslit a jak se dopracovat k vlastní tvorbě. Předlohy používáme pouze pro studijní účely, pro nácvik technik a malířských postupů.
 • JE ZVLÁŠTNÍ, ŽE NIKDO NEVĚŘÍ TOMU, ŽE BY Z NĚJ MOHL BÝT KLAVÍRNÍ VIRTUÓZ BĚHEM JEDINÉ LEKCE, SPOUSTA LIDÍ JE VŠAK OCHOTNA UTRÁCET HORENTNÍ SUMY ZA KURZY SLIBUJÍCÍ NĚCO PODOBNÉHO VE VÝTVARNÉ OBLASTI.
 • POKUD VĚŘÍTE, ŽE MÁTE V PRAVÉ HEMISFÉŘE ČUDLÍK, KTERÝM STAČÍ OTOČIT A BUDOU Z VÁS MALÍŘI, VŮBEC K NÁM, PROSÍM, NECHOĎTE.
 • DOBRÝ MALÍŘ MUSÍ UMĚT OBSTOJNĚ KRESLIT, PROTOŽE KRESBA JE ZÁKLAD VŠEHO, A I KDYŽ JI NA PRVNÍ POHLED POD MALBOU NEVIDÍME, POZNÁME, ZDA MÁ MALÍŘ JASNO V PROPORCÍCH, PERSPEKTIVĚ, VE TVARECH…
 • UMĚNÍ KRESLIT JE SCHOPNOST, KTEROU JE TŘEBA ROZVÍJET POSTUPNĚ, KROK ZA KROKEM. POKUD SE CHYSTÁTE JEDNOTLIVÉ KROKY PŘESKOČIT, NEBUDETE UMĚT ANI KRESLIT, ANI MALOVAT.
 • MY VÁS NA VAŠÍ CESTĚ K VLASTNÍ TVORBĚ KROK ZA KROKEM POVEDEME A BUDEME VÁM STÁLE NABLÍZKU, ABYCHOM VÁM CESTU ZKRÁTILI A UŠETŘILI VÁS ZBYTEČNÝCH CHYB, ZÁROVEŇ VÁS ALE POVZBUDILI, PROTOŽE CHYBY DĚLÁME VŠICHNI A JEN NA CHYBÁCH SE TOHO NEJVÍCE NAUČÍME.
 • POKUD SE TEDY CHCETE OPRAVDU NAUČIT KRESLIT A MALOVAT, PŘIJĎTE ZA NÁMI DO ATELIÉRU VIRIDIAN, RÁDI VÁS MEZI SEBOU UVÍTÁME!

BUDEME SE NA VÁS TĚŠIT!