pes

ZACHRAŇME PSY!

Kolektivní výstavou „Zachraňme psy!“ apelují malíři z Viridianu na veřejnost, aby nebyla lhostejná vůči týrání psů v množírnách a týrání zvířat  všeobecně. Výstava také vybízí, aby si lidé raději adoptovali psy z útulků, než kupovali psy bez průkazu původu, protože právě takoví psi bývají často produktem množíren. Výstava putuje už od loňského roku a všude, kde byla vystavena, vzbuzuje veliký zájem veřejnosti a dokonce zvyšuje počet adoptovaných psů z útulků. Výstava vyprovokovala i zájem médií o problematiku množíren, což bylo jejím hlavním cílem a snad to pomůže urychlit i přípravu nového zákona o týrání zvířat.

Aktuální místo výstavy

Od 9. listopadu do 20. prosince 2018 můžete výstavu „Zachraňme psy“ vidět v Knihovně v Kravařích.

 

Do této knihovny můžete po dobu konání výstavy přinést dary pro opuštěné psy v útulku: pejsci přivítají psí pamlsky, piškoty, obojky, staré deky, ne však krmivo, protože v útulcích používají pouze krmiva, na které jsou psi zvyklí.

Fotografie z výstav naleznete zde nebo na FB nebo na Instagramu

Autorkou obrázku je Mgr. Liliana Mikulová

Je velikým paradoxem, že utrpení psů je vlastně způsobeno naší velkou láskou k nim. Zní to jako nesmysl? Jen zdánlivě. Poptávka po psech je totiž veliká a to nahrává takzvaným množitelům psů, kteří ve strašných podmínkách psy množí a prodávají bez průkazu původu. Spoustu informací o tomto problému naleznete na internetu, o množírnách se dozvíte více i třeba na videu“Množírny – kruté továrny na sny

Co se s tím dá dělat?

Každý z nás může přiložit svou ruku k dílu a udělat něco proto, aby množírny u nás už nebyly neviditelnými objekty, ale bylo dosaženo toho, že se tato činnost oficiálně stane trestnou činností. Například nahlásit podezření na Státní veterinární správu dle tohoto návodu.

A hlavně: nekupovat štěňata, jejichž původ není zcela dobře a jednoznačně prokazatelný a nepodporovat tak množitele. Všechny inzeráty typu: „prodám štěně bez PP“ jsou podezřelé!!!

Co ušetříte na výdajích za štěně, to často mnohonásobně utratíte za veterinární péči. Nebuďte lhostejní! Množírna, to je peklo, peklo pro zvířata, která si ho rozhodně nezaslouží. Mějte oči otevřené a všímejte si, kde ve vašem okolí stojí nevyužívaný starý kravín, z něhož je takřka neustále slyšet štěkot psů. Nenechejte to být, když blízko vašeho bydliště na zanedbané oplocené zahradě stojí něco jako přístřešek a z něj na vás vykukuje několik bezbranných hlaviček psů malým otvorem. Nezdá se vám garáž v sousedství, ze které se line až neuvěřitelný zápach z výkalů a časté vytí? Nenechejte takové objekty už dále bez povšimnutí a upozorněte na ně. Mnohdy je to jen naše lhostejnost, která dovolí, aby bezbranní tvorové zbytečně trpěli, aby fenky dopované hormony rodily 2 x i 3 x za rok štěňata a pak umíraly zbytečně vysílením ještě mladé, zapomenuté někde v kleci. Nepodporujme množírny tím, že před množiteli budeme zavírat oči a že o množírnách nebudeme chtít nic slyšet!

A hlavně  – nekupujte, adoptujte! V útulcích čeká spousta úžasných psů!

Nejdůležitějším způsobem, jak do budoucna zabránit týrání psů a zvířat vůbec, je výchova dětí k lásce a úctě ke všemu živému. Je to náročný úkol, ale pokud se nepokusíme jej zrealizovat, vše zůstane při starém. Věříme, že naděje tu stále ještě je – přijďte si o tom popovídat na vernisáže výstavy „ZACHRAŇME PSY“.

V článku byly volně použity informace ze stránek:

www.nekupujadoptuj.cz/psi       www.stop-množitelům.cz        www.psidetektiv.cz