Aktuální zprávy

Zde na této stránce najdete aktuální zprávy, určené hlavně pro posluchače kurzů.  Domácí úkoly však mohou být i inspirací pro všechny, kdo mají chuť kreslit či malovat doma.

Milí malíři,

děkuji za všechny vaše mejlíky a smsky od vás, je moc milé být s vámi stále v kontaktu.  Také moc děkuji vám všem, kdo jste se zapojili do šití roušek. Bohužel u toho nemůžeme být společně,  jako jsme bývali při šití ekotašek, ale ten pocit sounáležitosti je i tak velmi silný.

Snad jste v rámci možností všichni v pořádku. Další týden našeho odloučení uběhl jako voda a tak mám pro vás zase další úkoly – opět to bude příprava na náhradu lekcí:

Domácí úkol pro skupiny začátečníků: V příštím týdnu by nás čekala práce s olejovým pastelem – lekce číslo 28. Opět si můžete udělat přípravu na tuto lekci – vodovkami nebo pastelkami. Zkuste vytvořit zpaměti libovolný motiv, u kterého nebude vadit, že se jednotlivé  odstíny  navzájem neprolnou. Asi nejvhodnější je motiv ve stylu kubismu nebo nějaká abstrakce. Vaší fantazii se meze nekladou, důležité je, abyste zjednodušovali tvary a objemy, nedělejte žádné titěrné detaily.  Vymyslete si kombinace barev, které se vám nejvíce líbí. Malujte na papír minimální velikosti A4 a zezadu na hotové dílko napište: Příprava pro lekci č. 28. Až si přijdete tuto lekci nahradit, nezapomeňte si skicu vzít sebou. Budeme podle ní tvořit. 

Otázka za bonbón pro všechny začátečníky: Jaké jsou hlavní znaky kubismu? Dokážete jmenovat malíře, kteří v tomto stylu tvořili?

Domácí úkol pro všechny pokročilé:    Pro skupiny pokročilých bude za domácí úkol také příprava na náhradu lekce č. 28, kterou jsme měli v plánu na příští týden. V lekci 28 budeme kreslit komiks. Myslím, že v tomto období se můžete inspirovat aktuálním děním kolem nás, ale téma pro komiks může být jakékoliv – třeba nějaký váš zážitek z dětství a podobně. Vytvořte a stylizujte alespoň jednu postavu – hlavního hrdinu, který bude děj vašeho komiksu propojovat.  Udělejte si, prosím, více skic a návrhů. Tuto přípravnou skicu můžete vypracovat jakoukoliv barevnou technikou na papír minimální velikosti A4. Zezadu ji označte jako: Příprava na lekci č. 28 a nezapomeňte si ji pak na náhradní lekci vzít sebou.

Otázka za bonbón pro všechny pokročilé:  Které české kreslíře komiksů znáte? Dokážete odhadnout techniky, které ke kresbě či malbě komiksů požili?

Odpovědi i obrázky mi můžete posílat na mejl tak, jako doposud.

Těším se na vás a jsem v myšlenkách stále s vámi!

Vaše Eli

———————————————————————————————————————————————————————

20. 3. 2020

Milí moji,

 proběhl první týden bez vás a nebudu zakrývat, že i přes všechny práce, které se mi doma nahromadily a které chci stihnout, je mi smutno. Je mi smutno po vašem smíchu, slovních přestřelkách, po vašich udivených očích, když vám vyprávím něco, o čem jste předtím neslyšeli… Promítám si vás každého jednoho po druhém a říkám si, co asi právě teď děláte. Děkuji, že mi posíláte své výtvory a domácí úkoly, jen, prosím, mějte strpení, nestíhám na všechny vaše obrázky hned odpovídat. Snažím se být na sítích co nejméně, v zájmu zachování duševního zdraví :-).

Hodně jsem uvažovala, jak řešit vzniklou situaci, a snad se mi podařilo vymyslet systém, jak budeme nahrazovat ušlé lekce. Je obrovskou výhodou, že máme lekce číslované a s přesným obsahem, bude tak pro nás jednodušší probrat přesně to, co momentálně probírat nemůžeme. 

Díky tomu teď můžeme společně nachystat přípravy na lekce, které si budete číslovat a na náhradní lekce si pak přípravy donesete.

Takže – milí Viridiaňáčci, vzhůru do práce:

Domácí úkol pro skupiny začátečníků: V tomto týdnu by nás čekala práce se suchým pastelem – lekce číslo 27. Vaším úkolem teď bude udělat si přípravu na tuto lekci – vodovkami nebo pastelkami. Vytvořte zpaměti libovolný motiv, ve kterém uplatníte měkké  přechody mezi odstíny – třeba krajinu s horami, drapérii, nebo nějakou abstrakci. Vaší fantazii se meze nekladou, důležité je, abyste zjednodušovali tvary a objemy, nedělejte žádné titěrné detaily.  Vymyslete si kombinace barev, které budete chtít použít, tak, abyste počítali i s mezitóny, které vzniknou prolínáním sousedních vrstev.  Můžete své dílko vykomponovat i s ohledem na simultánní kontrast – už jsme si o něm povídali (pro ty, kdo zapomněli: simultánní kontrast vzniká tam, kde se například stýkají dvě komplementární barvy – jedna barva tak posiluje barvu druhou. Stejně tak například světlá plocha vedle plochy tmavé se na hranici s tmavou plochou jeví jako světlejší, zatímco tmavá plocha se na hranici se světlou plochou jeví jako ještě tmavší. Simultánní kontrast vzniká i mezi teplými a studenými barvami… vzpomínáte? Pokud jste pozapomněli, volejte, ráda vám vše zopakuji po telefonu). Malujte na papír minimální velikosti A4 a zezadu na hotové dílko napište: Příprava pro lekci č. 27. Až si přijdete tuto lekci nahradit, nezapomeňte si skicu vzít sebou. Budeme podle ní tvořit. 

Otázka za bonbón pro všechny začátečníky: Kterým barvám říkáme útočné?

Domácí úkol pro všechny pokročilé:     Pro, vás milí pokročilí, mám také připraven úkol, který bude sloužit jako příprava na náhradu lekce č. 27, kterou jsme měli v plánu na příští týden. V lekci 27 budeme pracovat pastelem a uhlem. Pro tuto malbu si, prosím, připravte motiv, který byste si touto technikou chtěli namalovat. Může být vícebarevný, ale velmi hezky vypadá tato technika  i ve valérové malbě. Skicujte tak, že si intenzívními taky uvědomíte, kde budou oblasti stínu a které části zůstanou nasvícené. Hodně dobře vypadá i větší důraz na světlo a stín a zjednodušení ploch. Jako motiv si můžete vybrat například zmačkaný papír, pohled do místnosti, cokoliv, kde vyniknou přímky a hrany. Může to být samozřejmě i abstrakce nebo zvětšenina mikromotivu.  Také například struktury krystalu vypadají zcela fantasticky.

Tuto přípravnou skicu můžete vypracovat jakoukoliv barevnou technikou na papír minimální velikosti A4. Zezadu ji označte jako: Příprava na lekci č. 27 a nezapomeňte si ji pak na náhradní lekci vzít sebou.

Otázka za bonbón pro všechny pokročilé:   Inspirací pro lekci č. 27 mohou být například i díla Bohumila Kubišty. Víte, jaký vztah měl ke Kubištovi Picasso? (Vím, tale otázka je trochu těžší, ale máte teď dost času na bádání).

Odpovědi i obrázky mi můžete posílat na mejl. tak, jako doposud.

Dávejte na sebe pozor a nezapomínejte, že ten nejkrásnější a nejzajímavější svět máte ve své fantazii!

Vaše Eli

———————————————————————————————————————————————————————–

Milí malíři a přátelé, rozhodli jsme se až do odvolání uzavřít Ateliér Viridian, jak asi tušíte, kvůli šíření koronaviru. I když to nemáme dáno příkazem a neschází se v Ateliéru tolik lidí najednou,  považujeme to za rozumné řešení v této nemilé situaci. O žádné lekce nepřijdete, budete mít možnost náhrad, na kterých se domluvíme skupinově nebo individuálně, tak, jak jsme to vždy v minulosti v pohodě zvládali. A nebojte, zůstaneme spolu v kontaktu, můžete mi psát i volat a na oplátku vám budu dávat na tuto stránku domácí úkoly. Jen na ty bonbóny si budete muset chvilku počkat :-).

Budete mi moc chybět, ale aspoň nebudu trpět obavou, že jste kvůli docházce do Viridianu onemocněli. To bych si moc vyčítala. Takže – hlavu vzhůru, kreslete a malujte, posílejte mi na mejlík obrázky a hlavně zůstaňte zdraví!!!

Moc se na vás všechny těším zase v lepších časech!

Vaše Eli

13.3.2020

Domácí úkol pro skupiny začátečníků:  Vzhledem k tomu, že teď budeme asi doma déle, než jsme plánovali, zkuste doma pohledat všechny možné výtvarné prostředky, kterými budete domácí úkoly vypracovávat. Barvy, pokud doma máte, pastelky, tužky, gumy ořezávátka, nejrůznější papíry… prostě všechno, čím se dá tvořit. Dejte si vše do jednoho šuplíku nebo krabice, ať to máte hezky pohromadě. Nemusíme pracovat na velkých formátech, stačí, když se co nejčastěji dostanete ke studijní kresbě. V minulém domácím úkole jste měli namíchat barvy bramboru, cibule a chleba. Tentokrát bude vašim úkolem tyto tři věci co nejpečlivěji nakreslit  – můžete tužkou, a pokud máte pastelky, i pastelkami. Snažte se najít nejlepší způsob, jak barvy mezi sebou co nejlépe propojit. Obrázky mi můžete poslat mejlem.

Otázka za bonbón pro všechny začátečníky:  Jak namícháme terciární červenooranžovou barvu?

Domácí úkol pro všechny pokročilé:     Na lekcích v příštím týdnu jsme měli naplánován autoportrét. Což je v této situaci výhoda, protože svého vzácného modela máte u sebe doma. Zkuste se nakreslit či namalovat při různých natočeních obličeje a snažte se najít tu polohu hlavy, která vás nejlépe vystihuje. (Určitě doma najdete nějaké zrcadlo, které si můžete opřít o komínek knih na stole).  Můžete si zkusit i autoportrét ve stylu pop-artu, už jsme tento styl probrali a určitě najdete úžasný způsob, jak se v tomto duch vypodobnit. 

Otázka za bonbón pro všechny pokročilé:   Které české i světové portrétisty znáte?

Odpovědi i obrázky mi můžete posílat na mejlík, budu se těšit!

Opatrujte se!

Vaše Eli

 

6.3.2020 

Na stránkách už máte bližší informace o zápisu do celoročních kurzů na příští školní rok, najdete je pod třetí ikonou – https://www.viridian.cz/2018/09/12/zapis-do-vytvarnych-kurzu/

Domácí úkol pro skupiny začátečníků: Na lekcích tohoto týdne jsme se učili míchat barvy podle barevného kruhu. Na svých vodových barvách si nejděte tři primární barvy a pokuste se pouze z těchto barev namíchat barvy cibule, bramboru a chleba. Doufám, že všechny tyto tři potraviny doma najdete! Obrázek si přineste na lekci.  Za donesený domácí úkol vás čeká  bonbón :-).

Otázka za bonbón pro všechny začátečníky:  Které barvy najdete v duze?

Domácí úkol pro všechny pokročilé:    Pokuste se zpaměti nakreslit své rty a výsledek porovnejte v zrcadle. Můžete i barevně, ale pokud nestihnete, stačí i v tužce. Obrázek, prosím, přineste na lekci.

I  vás za donesený domácí úkol čeká bonbón nebo čokoládka :-).

Otázka za bonbón pro všechny pokročilé:  Kde se podle kánonu lidského obličeje nejčastěji nacházejí uši ?

————————————————————————————————————————————-

28.2. 2020

Na stránkách už máte bližší informace o zápisu do celoročních kurzů na příští školní rok, najdete je pod třetí ikonou – https://www.viridian.cz/2018/09/12/zapis-do-vytvarnych-kurzu/

Domácí úkol pro skupiny začátečníků:  Utrhněte si venku kousek trávy i s kořínky a zkuste vodovými barvami namíchat všechny barvy, které na rostlince najdete. Obrázek si přineste na lekci.  Za donesený domácí úkol vás čeká karamelka nebo jiný bonbón dle vlastního výběru.

Otázka za bonbón pro všechny začátečníky: Jak vypadá technika sfumato?

Domácí úkol pro všechny pokročilé:   Dokážete najít nějakou svou dětskou kresbu? Alespoň ve své paměti? Jak jste třeba kreslili krajinu? Hory se zapadajícím sluncem, domeček a k němu cestička? Pokuste se naskicovat nějakou svou oblíbenou krajinu, pracujte zpaměti, nekopírujte mistry ani fotografie. Můžete barevně, ale pokud nestihnete, stačí i v tužce. Obrázek, prosím, přineste na lekci.

I  vás za donesený domácí úkol čeká bonbón nebo čokoládka :-).

Otázka za bonbón pro všechny pokročilé: Jak se jmenoval malíř, který měl přezdívku „Celník“ ?

——————————————————————————————————————————————–

22.2.2020

Domácí úkol pro skupiny začátečníků:  Zkuste zapátrat ve své paměti a vzpomeňte si, jakou barvu jste měli nejraději v nejútlejším dětství. Změnila se nějak vaše obliba barev v dospívání? Kterým barvám dáváte přednost pro své oblečení a kterými se rádi obklopujete v interiéru? Najděte své staré školní vodové barvy a zkuste namalovat do několika čtverečků své nejoblíbenější barvy. Obrázek si přineste na lekci.  Za donesený domácí úkol vás čeká karamelka nebo jiný bonbón dle vlastního výběru.

Otázka za bonbón pro všechny začátečníky: O kterém malíři je známo, že měl tzv. modré období ?

Domácí úkol pro všechny pokročilé:   Tužkou, uhlem nebo rudkou nakreslete libovolný předmět s výraznou strukturou, například vlašský ořech. Dejte si záležet na co nejvěrnějším vyjádření povrchu, stačí udělat i záběr na detail do čtverečku 3×3 cm, tak, jak jsme to dělali kdysi na lekci o kresbě povrchu. Obrázek, prosím, přineste na lekci.

I  vás za donesený domácí úkol čeká bonbón nebo čokoládka :-).

Otázka za bonbón pro všechny pokročilé:  K čemu slouží malířský nůž?


15.2.2020

Domácí úkol pro skupiny začátečníků:  Vyberte si libovolný předmět, nakreslete jej měkkou tužkou v co největší škále valérů. Obrázek si přineste na lekci.  Za donesený domácí úkol vás čeká karamelka nebo jiný bonbón dle vlastního výběru.

Otázka za bonbón pro všechny začátečníky:  Co je to valér?

Domácí úkol pro všechny pokročilé:  Nakreslete libovolné květiny libovolnou technikou.  Obrázek, prosím, přineste na lekci.

I  vás za donesený domácí úkol čeká bonbón nebo čokoládka :-).

Otázka za bonbón pro všechny pokročilé:  Které květiny mají modrou barvu?


7. 2. 2020 

Domácí úkol pro skupiny začátečníků:  Najděte si fotografie postav v pohybu (z časopisu, novin atd.) a zkuste si podle nich nakreslit panáčky – zjednodušené figurky, na kterých si naznačíte kolečky hlavní klouby – ramenní, loketní, kyčelní a kolenní. Naznačte si i zápěstí a kotníky. Všímejte si například délky stehen, jak se vám změní v závislosti na natočení postavy v prostoru. Kreslete zjednodušeně, nemusíte kreslit detaily, raději udělejte více jednoduchých skic. Za donesený domácí úkol vás čeká karamelka nebo jiný bonbón dle vlastního výběru.

Otázka za bonbón pro všechny začátečníky:  Co je to pletenec ramenní a z čeho se skládá?

Domácí úkol pro všechny pokročilé:  Protože se v příštím týdnu budeme věnovat Pop – artu, najděte si ve starých časopisech nebo novinách komiksy a přineste si je na hodinu. Můžete i staré plakáty, pohlednice nebo reklamní letáčky s kreslenými obrázky.  Více už se dozvíte na lekci. A pro procvičení kresby si zkuste stejný domácí úkol, jaký mají zadán i začátečníci.

I  vás za donesený domácí úkol čeká bonbón nebo čokoládka :-).

Otázka za bonbón pro všechny pokročilé:  Kde na svém těle můžete nalézt kost hákovou?

P.S.: Do vaší sbírky zapomenutých věcí přibyla další šála! 🙂

P.P.S.: Těším se na vás!

————————————————————————————————————————————————–

1. 2. 2020 

Domácí úkol pro skupiny začátečníků:  podle své vlastní ruky nakreslete skicy – položte si na stůl menší zrcadlo, opřete jej například o knihy. Svou levou nebo pravou ruku (tu, kterou nekreslíte) položte na stůl tak, abyste ji v zrcadle viděli v různých pozicích a zkuste ji kreslit. Kreslete zjednodušeně, nemusíte kreslit detaily, raději udělejte více jednoduchých skic. Za donesený domácí úkol vás čeká karamelka nebo jiný bonbón dle vlastního výběru.

Otázka za bonbón pro všechny začátečníky:  Dokážete vyjmenovat alespoň některé svaly dolní končetiny?

Domácí úkol pro všechny pokročilé:   Tentokrát si zkuste stejný domácí úkol, jaký mají zadán i začátečníci. Určitě vám to pomůže na lekcích v příštím týdnu! I  vás za donesený domácí úkol čeká bonbón nebo čokoládka :-).

Otázka za bonbón pro všechny pokročilé:  Kudy prochází těžnice při kontrapostu?

P.S.: Rumové pralinky jsem dokoupila 🙂

———————————————————————————————————————————————-

24.1. 2020

Prosím, nejpozději do 31. ledna 2020 nahlaste svůj zájem o celoroční kurz ve školním roce 2020/2021, který začne v září 2020.  Musíme již vytvořit nový rozvrh na školní rok 2020/2021. Je to kvůli novým zájemcům, kteří se hlásí do kurzů na příští školní rok a potřebují znát alespoň předběžný rozvrh lekcí.  Kurzovné na příští školní rok zatím ještě neplaťte! 

Domácí úkol pro skupiny začátečníků:  podle živého modelu, zrcadla nebo fotografie zkuste nakreslit různá postavení hlavy a ramen, dávejte přitom pozor na vzdálenost ramen a jejich polohu vůči bradě. Zamyslete se nad tím, jak poloha ramen a brady ovlivňuje celkový výraz člověka. Kreslete zjednodušeně, nemusíte kreslit detaily obličeje, raději udělejte více jednoduchých skic. Za donesený domácí úkol vás čeká karamelka nebo jiný bonbón dle vlastního výběru.

Otázka za bonbón pro všechny začátečníky:  Jak se jmenují dlouhé kosti horní končetiny?

Domácí úkol pro všechny pokročilé:  zkuste namíchat tělový odstín, který vidíte na dlani své ruky. Použijte k tomu vodové barvy (stačí obyčejné) a zapisujte si kombinace barev, které jste použili. I vás za donesený domácí úkol čeká bonbón nebo čokoládka :-).

Otázka za bonbón pro všechny pokročilé:  Jaké znáte komplementární barvy?

Ztráty a nálezy: Nově nalezena pod stolem  šedá plastová nádobka na vodu. Najdete ji v krabici s kávami a čaji. Našel se štětec a tužka, nepatřící do série z Viridianu, máte je ve vitrínce!

————————————————————————————————————————————————-

17.1. 2020

Domácí úkol pro skupiny začátečníků:  nakreslete zjednodušenou rovně stojící lidskou figuru podle živého modelu nebo podle fotografie a podívejte se, kolikrát se vám vejde výška hlavy do výšky těla. Porovnejte délku končetin s délkou trupu a délkou hlavy.

Otázka za bonbón pro všechny začátečníky:  Kolik máme žeber v hrudníku? Kolik máme krčních obratlů?

Domácí úkol pro všechny pokročilé: zkuste nakreslit svou botu při pohledu zepředu a zboku. Snažte se co nejlépe vyjádřit zkratku, která vznikne při pohledu zepředu. Pokud budete mít čas, nakreslete botu z různých výšek (v rovině očí, shora atd.).

Otázka za bonbón pro všechny pokročilé:  Kolik prstních článků má palec u nohy?

Ztráty a nálezy: našel se štětec a tužka, nepatřící do série z Viridianu, máte je ve vitrínce!

———————————————————————————————————————————————

10.1. 2020

Prosím, nejpozději do 31. ledna 2020 nahlaste svůj zájem o celoroční kurz ve školním roce 2020/2021, který začne v září 2020. Je to kvůli novým zájemcům, kteří se hlásí do kurzů na příští školní rok a potřebují znát alespoň předběžný rozvrh lekcí.  Kurzovné na příští školní rok zatím ještě neplaťte! 

Domácí úkol pro skupiny začátečníků:  sedněte si tak, abyste si mohli dát nohy na židli nebo na stůl a zkuste si načrtnout svá chodidla. Samozřejmě bez ponožek. Vy, kdo doma moc netopíte, si ještě předtím uvařte čaj s rumem, ať se nenachladíte. Prosím, nezůstaňte jen u toho čaje s rumem, vaším úkolem je nakreslit si své nohy!

Na příští lekci si nezapomeňte to nejhorší oblečení, které doma najdete. Budete fakt špinaví!

Otázka za bonbón pro všechny začátečníky: jaké druhy perspektiv jsme v tomto školním roce probrali a jak se od sebe liší?

Domácí úkol pro všechny pokročilé: zkuste nakreslit jakýkoliv strom pouze tužkou a zaměřte se na prostorovost větví a kmene. Všimněte si, jak se zkracují větve, které směřují k vám. Všimněte si také, jak korunou stromu proniká světlo a jak se na jednotlivých větvích střídají stíny.

Otázka za bonbón pro všechny pokročilé:  jak se liší jedle od smrku?

 

—————————————————————————————————————————————————

3.1. 2020:

Vítám vás v novém roce 2020, milí Viridiaňáčci, a přeji jen to dobré vám všem!

Doufám, že jste si svátky užili v klidu a ve zdraví a že jste si také náležitě odpočinuli. Hned zkraje nového roku vás totiž čeká pěkný fičák – pokročilí si budou zkoušet malbu portrétu akvarelem (všichni modelové jsou již zajištěni a těší se na vás), začátečníci si budou osvojovat nádhernou kombinovanou techniku. Více informací najdete – jak dobře víte – v rozpisu jednotlivých lekcí. Pokud se chcete na lekce trochu lépe připravit, tak pokročilí mohou trénovat portrét v zrcadle nebo na nevinných obětech, začátečníkům stačí, když si dopředu rozmyslí, jaký by se jim líbil motiv obrázku (krajina, zátiší atd.).

Tak vám přeji krásný víkend a už se na vás všechny moc těším!

Vaše E.T.

P.S.: Pro ty, kdo s napětím sledují nekonečný příběh o věšení garnýží: UŽ VISÍ!!! Budeme to muset zapít!!!

————————————————————————————————————————————————-

Milí moji Viridiaňáčci!

Moc děkuji za všechna vaše přání, za krásné a milé dárky, ale hlavně za vaši přízeň a náklonnost. Byl to opět úžasný rok s vámi. Povedlo se nám společně vytvořit spoustu krásných obrázků a obrazů, naše výstavy neustále putují a jsou přijímány s  velikým nadšením. Díky výstavě „Zachraňme psy“ našlo několik desítek psů nový domov a také díky naší výstavě “ Zachraňme stromy – stromy zachraňují nás“ lidé více vnímají, jak důležité pro náš život stromy jsou. 

Remízek s ovocným sadem pro veřejnost, s květnatou loukou a hadníky, který jsme vloni společně vytvořili, přináší potěšení nejen lidem, ale i hmyzu, ptákům a zvířatům. 

 Společně jsme také v rámci našeho  „Útulku pro stromy“  zachránili  více než 200 stromů a také jim zajistili nový domov.  Pokud bychom dali zachráněné stromy vedle sebe, byl by z nich slušný lesík. Stromy, které byly původně odsouzeny k zániku,  díky nám žijí a zlepšují život nám všem.

Co více si přát? Samozřejmě, aby tomu tak bylo i nadále, abychom se spolu rádi scházeli a u společného tvoření zažívali ty krásné chvíle plné pohody, na které se vždycky tolik těšíme. K tomu je samozřejmě potřeba, abychom byli zdraví. Takže vám všem přeji do nového roku hlavně zdraví, štěstí, lásku, pohodu a také spoustu inspirace.

Těším se na vás v novém roce 2020!

Vaše

Elen Thiemlová

Možná jste si už všimli na stránce „Zveme vás“, ale pro jistotu vám to napíšu i tady – hned ze začátku roku vystavujeme:

1. 1. 2020 – 30. 3. 2020  výstava „ZACHRAŇME STROMY – STROMY ZACHRAŇUJÍ NÁS“ v Městské knihovně Petřvald

A také nezapomeňte, že 17. 1. 2020 od 9.00 do 20.00 je DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ V ATELIÉRU VIRIDIAN! Nezapomeňte pozvat své kamarády a známé a hlavně nezapomeňte alespoň na chvilku přijít posedět! Musíme spolu probrat spoustu důležitých věcí! 

 

Milí Viridiaňáci.

Snaha o zpřísnění trestu za týrání psů a zvířat vůbec bohužel ztroskotala na nepochopitelné ignoranci poslanců, kteří nakonec zpřísnění trestu odmítli. Nezbývá nám tedy nic jiného, než dál šířit osvětu, tak, jako jsme to dělali doposud. Naše výstava „Zachraňme psy!“ bude putovat dál, aby se i v těch nejodlehlejších koutech naší země lidé dozvěděli, co jsou to množírny, a hlavně aby  lidé z těchto množíren štěňata nekupovali. Pokud byste věděli o nějakém místě, kde může být výstava instalována, dejte nám vědět. Určitě se časem podaří zákon proti týrání zvířat přece jen prosadit, do té doby musíme za práva zvířat bojovat, co nám síly budou stačit. 

Domácí úkoly pro všechny skupiny – začátečníky i pokročilé – na tuto sváteční dobu: kreslete či malujte, co je vám milé, a pokud se budete dívat třeba na pohádky, zkuste si uvědomovat rysy jednotlivých herců – jaké mají či, jak tvarované obočí, nos, uši. A hlavně si dobře odpočiňte, ať jste v novém roce plni elánu! Od pondělí 6. ledna 2020 to zase spolu všichni rozjedem!

————————————————————————————————————————————————

Domácí úkol na tento týden pro všechny skupiny začátečníků na týden od 9. do 15. 12. 2019: kresba autoportrétu a studijní kresba očí, úst a nosu podle zrcadla (pokud nemáte stojan, stačí i menší zrzadlo opřené na stole o knížky). Zkoušejte si kreslit oči a ostatní části obličeje i pod jinými úhly, z poloprofilu, z nadhledu i podhledu, trénink se vám bude velmi hodit při kresbě portrétu, který vás čeká příští týden!

Domácí úkol pro všechny skupiny pokročilých na týden od 9. do 15. 12. 2019: Připravte si vlastní návrh na ilustraci svého zážitku z dětství, vytvořte alespoň zběžnou barevnou skicu velikosti A4 a přineste si ji na lekci. Budeme malovat kvašovými barvami a vytvoříme list do vaší knihy příběhů, kterou společně začneme tvořit.

 

Aktuálně můžete nosit své obrázky velikosti A3, které budeme průběžně obměňovat na naší dlouhodobé  výstavě v čekárně ordinace MUDr. Claudie Ondrušové v Hlučíně. Obrázky mohou být na výšku nebo na šířku a prosím – nejlépe pozitivní témata. Výstavu se snažíme obměňovat cca 1x do měsíce.

_____________________________________________________________________________________

 

Hledáme modely: Pokud byste  vy nebo někdo z vašich známých chtěli pózovat při kresbě aktu nebo portrétu, přihlaste se na telefonu 608777107. Termíny najdete v rozpisech lekcí u  Kurzu kresby a malby pro začátečníky a Kurzu kresby a malby pro pokročilé. 

Vánoční večírky: Protože se už všichni společně do ateliéru nevejdeme a je nás stále více, není možné z kapacitních důvodů pořádat společné vánoční večírky, jak jsme na ně bývali zvyklí. Proto jsme se rozhodli uspořádat vánoční večírky v každé ze skupin zvlášť, a to v posledním předvánočním týdnu podle rozpisu lekcí. O výuku ale nepřijdete, vánoční posezení bude následovat až po skončení lekce. Pokud máte kytaru nebo jiný hudební nástroj, určitě jej na poslední lekci vezměte sebou. 

 Přesun výstavy: výstavu „Zachraňme stromy – stromy zachraňují nás“  jsme přesunuli do knihovny v Petřvaldu, kde bude výstava viset od 6. ledna do 30. března 2020.

Protože je o naše výstavy neustále zájem, dohodli jsme se společně na dalších tématech kolektivních výstav. První z témat je „Voda“, druhé téma je „Srdeční záležitosti aneb co doopravdy potřebuji k životu“. Na tyto výstavy můžete nakreslit či namalovat libovolnou technikou obraz či obrázek do velikosti A3 (na výšku nebo na šířku) nebo maximálně A2, ale pouze na šířku. Uzávěrka pro výstavu „Voda“ bude 10.6. 2020, uzávěrka pro výstavu „Srdeční záležitosti…“ pak 31.12.2020. Podmínkou pro účast na  putovních výstavách je věnování vašeho obrázku  Viridianu pro účely vystavování. Je to hlavně proto, že během putování výstavy není možno zaručit, že se vaše díla vrátí nepoškozená, a proto je lepší, když jste smíření s jejich ztrátou. Odměnou za to, že věnujete na výstavu obraz, je vědomí, že vaše dílo vidí spousta lidí, zatímco u vás doma jen několik příbuzných a známých.

Akce šatna: Prosíme všechny kurzisty, aby si nejpozději do 10. prosince 2019 podepsali své pracovní oblečení a přezůvky, které si nechávají v šatně. Neoznačené pracovní oblečení a obuv budou po tomto datu zlikvidovány.