Strom

VIRIDIAN NA POMOC STROMŮM

 

 

Ateliér Viridian opět přišel s revolučním nápadem, tentokrát jak pomoci stromům a keřům – založil

 ÚTULEK PRO STROMY A KEŘE!

Je to místo, kde můžete přinést stromky a keře, které se vám na zahradě nehodí, nebo které najdete na místech, kde by nemohly přežít (třeba v okapech, mezi dlaždicemi atd.). Tyto stromky a keře si zase mohou z útulku vzít zdarma  lidé, kteří pro ně na svém pozemku najdou místo a budou o ně pečovat. Stromky a keře, které nikdo chtít nebude, se pokusíme vysázet na místech, kde to bude možné. Samozřejmě po domluvě s vlastníkem pozemku. Určitě by bylo skvělé zřídit útulků pro stromy a keře co nejvíce, aby ani jeden stromek či keř nemusel zbytečně umřít. Chce to nějaké místo ve stínu, kde mohou stromky počkat na „nové páníčky“ a samozřejmě někoho, kdo je ochoten je aspoň 2x týdně zalít. Spousty nechtěných stromků a keřů totiž zbytečně končí na skládkách a kompostech, a přitom by mohly klidně žít a přispívat lepšímu klimatu. Zatím se nám podařilo zřídit útulek pro stromy a keře na obou adresách ateliéru, a to: ATELIÉR VIRIDIAN, HRNČÍŘKÁ 20, 748 01 HLUČÍN, a  na adrese ATELIÉR VIRIDIAN, Velichova 422/5, OSTRAVA – KUNČIČKY.

Pokud k nám budete chtít přinést stromky nebo keře (případně si je odnést), volejte na 608315777  – Elen Thiemlová. Do útulku můžete přinést i materiál na ochranu stromků – kůly (dlouhé cca 2m), zbytky králičího nebo ovčího pletiva a zbytky drátu. Použijeme je při výsadbě.

 

Úplně skvělé by také bylo, kdyby se chtěl někdo z vás nebo vašich přátel věnovat výměně stromů přímo na sociálních sítích, aby stromy nemusely být zbytečně traumatizovány prolukou mezi vyrytím a výsadbou.

Aktuální skvělá zpráva: podařilo se nám získat další pozemek pro výsadbu nechtěných stromů a keřů!!!

 

Další aktivitou Viridianu pro záchranu stromů je

PUTOVNÍ VÝSTAVA „ZACHRAŇME STROMY, STROMY ZACHRAŇUJÍ NÁS“

 

je aktuálně připravena k zapůjčení, pokud byste měli zájem ji ve svých prostorách vystavit, neváhejte nás kontaktovat. Výstavu zapůjčujeme zdarma.

 

Kde už tuto výstavu viděli:

První zastávkou této putovní výstavy byla

od 27. února do 30. dubna  2019 Městská knihovna v Ostravě – Michálkovicích. 

poté se výstava postupně přemísťovala do těchto míst:

1. května – 30. srpna 2019  Dům kultury Hlučín

28. června – 31. srpna 2019  Knihovna města Ostravy – pobočka Přívoz (Náměstí Svatopluka ČECHA 7)

4. září – 5. listopadu 2019  Městská knihovna Orlová

Další zastavení výstavy:

1. ledna 2020 – 30.března 2020 Městská knihovna Petřvald

1. prosince – 30.prosince 2020  Dům kultury města Ostravy

 

O výstavě „zachraňme stromy – stromy zachraňují nás!“

Výstava má dodat lidem naději a ukázat, že jde stále hodně udělat proto, aby se situace v naší zemi změnila k lepšímu. Každý z nás může udělat alespoň trošku, v rámci svých možností. Inspirací pro tuto výstavu byla jedna ze zahraničních posluchaček kurzů v našem ateliéru – Korejka Kim , která  nám vyprávěla, jak si v Jižní Koreji vysázeli znovu lesy – za občanské války totiž Japonci vytěžili v Jižní Koreji všechny lesy a z Jižní Koreje byla poušť. Světoví experti tvrdili, že je tato situace už nezvratná, že se lesy už nikdy nedají obnovit, protože díky vykácení lesů vyschla rozsáhlá území. Korejci to ale nevzdali a neúnavně sázeli stromy (a chodili je pravidelně  zalévat – vodu nosili do hor v batozích na zádech), dokud si svou zem znovu nezalesnili – dnes téměř na 80 % území Jižní Koreje rostou překrásné lesy! My v naší zemi naštěstí zdaleka nemáme tak katastrofální situaci, stále ještě můžeme situaci zlepšit. K tomu má, kromě jiného, napomoci i tato putovní výstava Ateliéru Viridian , která není jen prezentací děl, které jsme ve Viridianu vytvořili, ale informuje veřejnost o tom, co je potřeba  a hlavně co každý z nás může pro záchranu stromů udělat. Zcela jednoduchým a přitom velice účinným způsobem, jak zachránit spoustu stromů, je například i malá nálepka „Nechci letáky“ na vaší poštovní schránce.

 

 

VÝSADBA STROMŮ S ATELIÉREM VIRIDIAN

 

V roce 2018 se nám podařilo vysadit sad pro veřejnost. Zasadili jsme nejrůznější ovocné stromy a také několik ořechů na pozemku pana Pavla Kuchejdy, který nám svůj pozemek k tomuto účelu poskytl. Zaseli jsme zde také květnatou louku. Informace i s fotografiemi naleznete na FB.

 

 

V průběhu roku chodíme s Viridianem nejen  sázet a zalévat stromy, ale i například opravovat oplocenky a podobně. Není to akce jen pro malíře, naopak, vítáme všechny, kdo budou chtít pomoci.  Pokud byste nám chtěli pomoci, přihlaste se na mobilu 608315777, řekneme vám nejbližší termíny. Pokud máte děti, můžete je na akce vzít  také. Když dítě zasadí vlastníma rukama strom, bude si prý po celý další život stromů a přírody vážit.

Sraz všech ochotných sázečů a pomocníků bývá většinou  v 8.30 na parkovišti před Viridianem (Hrnčířská ulice 20, Hlučín).

Co si můžete vzít sebou na sázení stromů:

Kdo se k nám chcete přidat, nezapomeňte si, prosím, pracovní boty, nejlépe holínky a pokud máte, tak i rýč. Potřebujeme také kůly pro stavbu oplocenek, cca 2m dlouhé. Kdyby vám doma takové překážely, vezměte je sebou (třeba ze starého plotu atd.). Také se bude hodit králičí pletivo a drát na obalení stromů.

Pokud byste vy sami chtěli přinést zeleň na výsadbu, nahlaste nám to, prosím, aspoň 14 dnů předem, abychom stihli zajistit obalový materiál na stromky.

Prosíme – nahlaste se nám na výsadbu včas, ať víme, s kolika lidmi máme počítat, (musíme připravit sadbu, oplocení, vodu atd.),

nejlépe  na E-mail info@viridian.cz,

  • kdo budete moci přijet autem a vzít do něj kanystr nebo petky s vodou na zalití stromků, dejte nám vědět
  • kdo můžete do auta vzít někoho dalšího, dejte vědět také, budeme se umísťovat do aut na parkovišti před Viridianem
  • můžete napéct i buchty a navařit kávu pro sázeče do termosek, vašemu dobrodiní nebudeme klást žádné meze

V sobotu 5. října  2019 jsme dosazovali remízek ve Vítkově u Opavy. Také jsme sundávali oplocenky ze stromů zasazených dříve. Počasí nám bohužel nepřálo, hodně pršelo, ale i tak jsme udělali hodně práce.

LEKCE ZDARMA PRO POMOCNÍKY S VÝSADBOU STROMŮ

Každý, kdo přijde s Viridianem sázet stromy, dostane vstupenku na jednu lekci kresby a malby ve Viridianu zdarma. Můžete ji využít pro sebe, nebo někomu darovat, třeba k vánocům. Pro rodiče s dětmi jsou za pomoc s výsadbou stromů připraveny speciální lekce –více informací najdete na stránce Ceny a slevy.

Budeme moc rádi, když s námi půjdete. Rádi vás poznáme!