KURZ PERSPEKTIVY A ZOBRAZOVÁNÍ PROSTORU


Jen dobrá znalost perspektivy nám umožní zachytit prostorové motivy správně. Dokonce i kresbu figury nebo portrétu si dokážeme usnadnit, pokud víme, co se s tělesy v prostoru děje a jak je vnímají naše oči.

Abyste si perspektivu dobře osvojili, potřeba začít u nejjednodušších základů perspektivy, v praxi si je procvičit a pak pomalu postupovat dál a dál, až se dopracujete k vlastnímu ztvárnění prostorových objektů – ať už je to zátiší, lidské tělo, místnost či krajina. Věříme, že po absolvování tohoto kurzu najdete i vy v perspektivě zalíbení a hlavně nejlepšího pomocníka, který vám ve vašem výtvarném kouzlení vždy ochotně přispěchá na pomoc.

Tento kurz by měl být samozřejmou součástí přípravy na talentové zkoušky na vysoké školy uměleckého směru a na fakulty architektury.

V ceně kurzu jsou pomůcky potřebné k osvojení probíraných technik. Seznam pomůcek najdete zde.

Obsah kurzu:

1. lekce: Vysvětlíme si, jak nakreslit domy, interiéry, figury, zvířata, stroje, uličky atd. v jednoúběžníkové  a v dvojúběžníkové perspektivě. Začneme společně kresbou skleněné krychle, na které si ukážeme sbíhání rovnoběžek, perspektivní zkratky i zmenšování proporcí směrem do dálky.

2. lekce: Naučíme se, jak nakreslit předměty z nadhledu či podhledu, jak nakreslit nakloněné roviny (například otevřené víko krabice, ubíhající štíty domů atd.). Nezapomeneme ani na perspektivu kružnice a válce, která nám pomůže například při kresbě květin ve váze atd. Ptačí a žabí perspektiva nám pomůže nejen při malbě krajiny, ale můžeme ji aplikovat i např. na kresbu zátiší či figury. Dozvíme se také, jak můžeme pomocí perspektivy dramaticky ztvárnit obyčejné motivy a jak přenést atmosféru na diváka.

3. lekce: Kresba skleněných krychlí a kvádrů v jednostředé  a dvoustředé perspektivě. Budeme kreslit tužkou nebo uhlem u stojanů, případně u stolů, abychom si vyzkoušeli, jak fungují pravidla perspektivního zobrazování, která jsme si osvojili v předchozích dvou lekcích. Naučíme se uplatnit zákony perspektivy v praxi. Neustále budete moci konzultovat jakékoliv vaše dotazy či pochybnosti, které se v procesu kresby mohou vyskytnout.

4. lekce: Kresba postavy v perspektivě. Perspektiva je skvělý pomocník při kresbě lidské figury. Díky perspektivě jsme schopni odvodit velikost vzdálenějších končetin, usazení nohou a podobně.  Na lekci kresby figury si zkusíte aplikovat na kresbu postavy zákony perspektivy. V perspektivě načrtneme také prostor, který se kolem postavy nachází.  Vše vám vysvětlíme, poradíme, jak si pomoci při zakreslování perspektivních zkratek a budeme vám neustále nablízku, kdybyste potřebovali poradit.

5. lekce: Stafáž v krajině, jak umístit figury v dalekém prostoru, jak vykonstruovat prostorovou perspektivní síť a jak s její pomocí odvodit velikost předmětů v prostoru. Po této lekci se vám určitě budou všechny prostorové motivy kreslit mnohem jednodušeji

6. lekce: Perspektiva stínů v závislosti na zdroji světla, perspektiva stínů v krajině při západu a východu slunce, při měsíčním svitu, jak namalovat pouliční osvětlení. Jak zvládnout posun stínů při malbě v plenéru a jak nejlépe zachytit světlo v krajině.
 7. lekce: Perspektiva a její magie – jak nakreslit zrakové klamy. Anamorfóza.

8. lekce: Jak převést půdorys do perspektivy, jak rozdělit pravidelně se opakující plochy a nepravidelně se opakující plochy v ubíhajícím prostoru.

9. lekce: Atmosférická perspektiva a barevná perspektiva. Vytvořit dojem hloubky a dálky na plochém papíru je otázkou znalostí nejen lineární, ale také barevné a vzdušné perspektivy. Na této lekci  si názorně ukážeme, jakými prostředky můžeme vytvořit optickou iluzi prostoru, jaké máme možnosti odstupňování jednotlivých prvků v obraze v závislosti na námi zamýšlené kompozici.

 Bude dostatek prostoru i na vaše dotazy.

 

KDY se můžete na kurz přihlásit? V podstatě kdykoliv během roku, pokud je v ateliéru volné místo. Máte možnost vybrat si ateliér v Hlučíně nebo v Ostravě, a dokonce si můžete zvolit i čas, který vám nejlépe vyhovuje.

Stačí napsat na info@viridian.cz nebo zavolat na 608 777 107, společně najdeme čas, který vám bude nejlépe vyhovovat.

Pro olejomalbu jsou vyhrazeny oddělené ateliéry, aby ostatní účastníci kurzů nemuseli vdechovat výpary z ředidel.  Dobu, kdy budete chtít přicházet na lekce olejomalby, si můžete rezervovat v době, kdy je ateliér otevřen. Rezervace prosím zasílejte na info@viridian.cz.

CENA KURZU   je  4 455 Kč, kurz obsahuje celkem 9 lekcí.

Cena za jednu lekci tohoto kurzu vás tak vyjde na 495 Kč (=198 Kč/hodinu). Lekce trvá 2,5 hodiny (150 minut), pokud se domluvíte s vyučujícím lektorem na delším setrvání v ateliéru, můžete si k lekci připlatit ateliérové hodiny. Pokud si ke kurzu přikoupíte další lekce, můžete využít slevy na kurzovném podle platného ceníku.

Informace o všech cenách, slevách, náhradách lekcí a podobně naleznete také na tomto odkazu:  CENY LEKCÍ A SLEVY

 

 

Přihlásit se na kurz