Teorie staromistrovské olejomalby

KURZ OLEJOMALBY

Technologie malby olejovými barvami podle starých mistrů – předávaná od dob prof. Julia Mařáka a jiných mistrů olejomalby!

Možná se i vám líbí obrazy starých mistrů a rádi byste uměli malovat olejem. Není to tak těžké, jak by se mohlo na první pohled zdát, ale je potřeba dodržovat osvědčené postupy, které zaručí dlouhodobou krásu a hloubku barev.  Pokud totiž nedodržíte správný postup malby, váš obraz se dříve či později znehodnotí (ztmavne, zkrakeluje atd. díky nevhodné kombinaci barev, ředidel a podobně) a váš čas, peníze i vaše dílo přijdou vniveč. Přitom při správném postupu malby mohou vaše díla přežít více než 500 let, stejně jako obrazy starých mistrů!  Olejomalbu je potřeba pochopit a respektovat reakce barev, jejich schnutí a optické vlastnosti. Moderní postupy, které se snaží vše urychlit a zjednodušit, olejomalbě škodí a zcela tuto techniku devalvují. Pokud chcete malovat snadno a rychle, je pro vás určitě vhodnější malba akrylem, temperou nebo kvašem.

Pokud jste se ale rozhodli, že chcete znát postupy starých mistrů, rádi vám ve Viridianu rady mistrů malířského řemesla předáme. Ateliér Viridian má ve výuce olejomalby velmi dlouhou  kontinuitu a tradici. Vyučujeme zde technologii olejomalby, kterou používal Julius Mařák a jeho současníci, už více než 25 let.  Znalosti, které vám předáme, určitě pomohou i vám vytvořit dílo, které tady zůstane i příštím generacím…

Obsah kurzu :

Vlastnosti olejových barev, média, pojidla, ředidla, podložky a podklady, míchání olejových barev, podmalba, rozdíly mezi staromistrovskou a moderní olejomalbou, techniky přemalby, lazurovací techniky, sgrafitové efekty, imprimitura a tónované podklady, technika alla prima atd…

Základní principy výstavby obrazu, míchání barev, barevná harmonie, symboly v obraze další důležité informace.

Upozorňujeme, že praktická část kurzu, tedy míchání médií a malba podmalby, není vhodná pro ty, kdo trpí astmatem nebo jinými respiračními problémy! Pokud trpíte chronickými dýchacími problémy, můžete raději zvolit malbu mistrovskými akrylovými barvami, kterou vás rádi naučíme v našem kurzu malby akrylem. 

Délka kurzu :

Záleží jen na vás, zda si vyberete pouze teoretický, nebo i praktický kurz. Techniku podmalby, přemaleb, lazurování, práci se špachtlí a další postupy si můžete postupně osvojovat na tzv. průběžných lekcích, jejichž nabídku naleznete v rozvrhu hodin.. Pro intenzívní zasvěcení do tajů olejomalby je připraven i celodenní workshop.

Pomůcky pro účastníky:

k dispozici je papír a tužky k zapisování poznámek, latex a sololit do velikosti 50 x 70 cm. Pro přípravu médií je v ateliéru k dispozici také terpentýn, damarový lak závěrečný a lněný olej. Na  lekce si, prosím, noste vlastní  barvy, štětce, špachtle, paletu, terpentýnku a maličké lahvičky na média, tyto pomůcky nejsou zahrnuty v ceně kurzu!  Pokud vám nevyhovuje pro malbu sololit, přineste si také plátna. Seznam doporučených barev se dozvíte na úvodní lekci.

Termíny:

v době, kdy v ateliérech probíhají kurzy, je možné se domluvit také na malbě olejovými barvami. Podmínkou je samozřejmě, aby bylo v ateliéru místo. Pro olejomalbu jsou vyhrazeny oddělené ateliéry, aby ostatní účastníci kurzů nemuseli vdechovat výpary z ředidel.  Můžete se učit malovat postupně, nebo zvolit úvodní workshop a poté přicházet malovat do ateliéru v době, kterou si zarezervujete.

V sobotu  2. 10. 2021 je pro vás připraven úvodní worshop – Olejomalba starých mistrů i moderních umělců (cena 1485 Kč)

        od 9:00 do 17:15 v Ateliéru Viridian v Ostravě – Kunčičkách, Velichova 422/5   KURZ JE PLNĚ OBSAZEN!

Znalosti, které vám na tomto workshopu předáme, vám pomohou vytvořit dílo, které tady zůstane i příštím generacím…

Obsah kurzu :

Na kurzu se dozvíte, jak s olejovými barvami pracovat, abyste dosáhli co největšího barevného a prostorového účinku barev, a také jaké postupy musíte dodržet, aby se váš obraz po čase nezměnil v šedavou, nevýraznou malbu. Naučíte se připravit si správně podklady pro olejomalbu, což je základním předpokladem pro trvanlivost obrazu. Dozvíte se, jak barvy správně míchat, které barvy spolu míchat nesmíte a které barvy nikdy  nesmíte použít v podmalbě, protože by vám obraz zničily. Naučíte se, jak správně postupovat v malbě po vrstvách, kterou znali a používali staří mistři. Naučíte se také míchat média, která jsou pro staromistrovskou olejomalbu nezbytná. Zároveň se také dozvíte, jak malovat olejovými barvami jednodušeji, tedy metodou alla prima.

Na workshopu probereme rozdíly mezi staromistrovskou a moderní olejomalbou, techniky přemalby, lazurovací techniky, sgrafitové efekty a jiné. Dozvíte se, jak velká kouzla dokáže vytvořit imprimitura, jak ovlivní výsledný vzhled obrazu tónované podklady a kdy je dobré tyto efektní styly malby postupy využít.

Zkusíte si namalovat první vrstvu obrazu, kde se také dozvíte základní principy výstavby obrazu, tedy základy kompozice.

Získáte také hodně informací o míchání barev, jak dosáhnout barevné harmonie v obraze či jak namalovat pozadí, aby ladilo s ústředním motivem obrazu.

Prakticky si vyzkoušíte přípravu sololitových podkladů pro malbu, míchání médií a malbu první vrstvy obrazu.

Upozorňujeme, že praktická část kurzu, tedy míchání médií a malba podmalby, není vhodná pro ty, kdo trpí astmatem nebo jinými respiračními problémy! Pokud trpíte chronickými dýchacími problémy, můžete raději zvolit malbu mistrovskými akrylovými barvami, kterou vás rádi naučíme v našem kurzu malby akrylem. 

Na tomto workshopu jsou všechny potřebné pomůcky v ceně kurzu!

Workshop bude probíhat době od  9.00 –  17.15 ,

výuka bude rozdělena na tři části: (9.00 – 11.30 (1. část)  12.00 – 14.30 (2. část)   14.45 – 17.15 (3. část))

 

 

Těšíme se na vás!

Přihlásit se na kurz