Základní kurz olejomalby pro začátečníky

Technologie malby olejovými barvami podle starých mistrů – předávaná od dob prof. Julia Mařáka a jiných mistrů olejomalby, se v Ateliéru Viridian vyučuje už více než 26 let!

Možná se i vám líbí obrazy starých mistrů a rádi byste uměli malovat olejem. Není to tak těžké, jak by se mohlo na první pohled zdát, ale je potřeba dodržovat osvědčené postupy, které zaručí dlouhodobou krásu a hloubku barev.  Pokud totiž nedodržíte správný postup malby, váš obraz se dříve či později znehodnotí (ztmavne, zkrakeluje atd. díky nevhodné kombinaci barev, ředidel a podobně) a váš čas, peníze i vaše dílo přijdou vniveč. Přitom při správném postupu malby mohou vaše díla přežít více než 500 let, stejně jako obrazy starých mistrů!  Olejomalbu je potřeba pochopit a respektovat reakce barev, jejich schnutí a optické vlastnosti. Moderní postupy, které se snaží vše urychlit a zjednodušit, olejomalbě škodí a zcela tuto techniku devalvují. Na našem kurzu se dozvíte, jak s olejovými barvami pracovat, a to jak moderním, rychlejším způsobem, tak i metodou starých mistrů. Pak už bude jen na vás, který způsob malby si pro vaši vaší tvorbu zvolíte.

Obsah kurzu :

  1. lekce: VŠE, CO POTŘEBUJETE VĚDĚT, ABYSTE MOHLI ZAČÍT MALOVAT TOUTO NÁDHERNOU TECHNIKOU – ÚVOD DO TEORIE MALBY, ZÁKLADNÍ PRAVIDLA, NAPŘ. JAK PŘIPRAVIT PODKLADY PRO MALBU – NAPÍNÁNÍ PLÁTNA, ŠEPSOVÁNÍ, PŘÍPRAVA PODLOŽEK ATD.
  2. lekce: VLASTNOSTI OLEJOVÝCH BAREV – NEZBYTNÁ TEORIE, PŘÍPRAVA SKICI A PŘENOS SKICI NA PODLOŽKU
  3. lekce:  MONOCHROMATICKÁ PODMALBA A TEORIE MALBY VE VRSTVÁCH
  4. lekce:  MALBA VE VRSTVÁCH A PŘÍPRAVA MÉDIÍ
  5. lekce:  IMPRIMITURY A TÓNOVANÉ PODKLADY, JEJICH POUŽITÍ, POKRAČOVÁNÍ MALBY VE VRSTVÁCH
  6. lekce: LAZUROVACÍ TECHNIKA, POKRAČOVÁNÍ MALBY VE VRSTVÁCH, PŘÍPRAVA DALŠÍCH TYPŮ MÉDIÍ
  7. lekce: ALLA PRIMA TECHNIKA A MOŽNOSTI VYUŽITÍ
  8. lekce: MALBA ŠPACHTLÍ
  9. lekce: ZÁVĚREČNÉ ÚPRAVY OBRAZU, ČIŠTĚNÍ STARÝCH OBRAZŮ, ODPOVĚDI NA DOTAZY.

 

 

Na kurzu se dozvíte, jak s olejovými barvami pracovat, abyste dosáhli co největšího barevného a prostorového účinku barev, a také jaké postupy musíte dodržet, aby se váš obraz po čase nezměnil v šedavou, nevýraznou malbu. Naučíte se připravit si správně podklady pro olejomalbu, což je základním předpokladem pro trvanlivost obrazu. Dozvíte se, jak barvy správně míchat, které barvy spolu míchat nesmíte a které barvy nikdy  nesmíte použít v podmalbě, protože by vám obraz zničily. Naučíte se, jak správně postupovat v malbě po vrstvách, kterou znali a používali staří mistři. Naučíte se také míchat média, která jsou pro staromistrovskou olejomalbu nezbytná. Zároveň se také dozvíte, jak malovat olejovými barvami jednodušeji, tedy metodou alla prima.

Probereme rozdíly mezi staromistrovskou a moderní olejomalbou, techniky přemalby, lazurovací techniky, sgrafitové efekty a jiné. Dozvíte se, jak velká kouzla dokáže vytvořit imprimitura, jak ovlivní výsledný vzhled obrazu tónované podklady a kdy je dobré tyto efektní styly malby postupy využít.

Dozvíte se také, jak dosáhnout barevné harmonie v obraze či jak namalovat pozadí, aby ladilo s ústředním motivem obrazu.

Pomůcky pro účastníky:

k dispozici jsou v ateliéru papír,  tužky a akvarelové pastelky k zapisování poznámek a vytvoření skic, latex a sololit do velikosti 50 x 70 cm. Pro přípravu médií je v ateliéru k dispozici také terpentýn, damarový lak závěrečný a lněný olej. Na první a druhé  lekci budete mít k dispozici potřebné pomůcky i olejové barvy k namalování první vrstvy obrazu – tzv. podmalby. Na další lekce si, prosím, noste vlastní  barvy a štětce, tyto pomůcky nejsou zahrnuty v ceně kurzu!

Rádi vám s výběrem barev, štětců i dalších pomůcek poradíme.  Pokud vám nevyhovuje pro malbu sololit, přineste si také plátna. Seznam doporučených barev se dozvíte na úvodní lekci.

KDY? napište nám na info@viridian.cz, společně najdeme čas, který vám bude nejlépe vyhovovat.

 Pro olejomalbu jsou vyhrazeny oddělené ateliéry jak v Hlučíně, tak v Ostravě, aby ostatní účastníci kurzů nemuseli vdechovat výpary z ředidel.  Dobu, kdy budete chtít přicházet na lekce olejomalby, si můžete rezervovat v době, kdy je ateliér otevřen. Rezervace prosím zasílejte na info@viridian.cz.

CENA KURZU: 4 815 Kč, kurz obsahuje celkem 9 lekcí.

Cena za jednu lekci tohoto kurzu vás tak vyjde na 535 Kč (= 214 Kč/hodinu). Lekce trvá 2,5 hodiny (150 minut), pokud se domluvíte s vyučujícím lektorem na delším setrvání v ateliéru, můžete si k lekci připlatit ateliérové hodiny.

Informace o všech cenách, slevách, náhradách lekcí a podobně naleznete také na tomto odkazu:  CENY LEKCÍ A SLEVY.