AKTUÁLNÍ ZPRÁVY

25.9. 2022
Milí malíři,
ve středu 28. září, v den státního svátku, bude Viridian uzavřen. Počítali jsme s tím i při výpočtu lekcí celoročního kurzu, to znamená, že za tento svátek (a ani za další svátky v průběhu roku) nebudeme mít náhradní výuku.
Užijte si krásně volno a nezapomeňte na heslo „Ani den bez čárky“!
Těším se na vás ve dnech všedních (a ve svátečních na vás budu usilovně myslet).
Vaše
Eli
18.9. 2022

Vážení a milí přátelé, milí malíři,

 
od pondělí 19. září 2022 se opět otevřou v Ateliéru Viridian pravidelné kurzy, a to každé pondělí a úterý v Hlučíně, ve středy a ve čtvrtky v ostravské pobočce Viridianu. 
 
Veškeré informace ohledně rozvrhu i plánovaných akcí naleznete zde na webových stránkách, v případě nejasností mi neváhejte zavolat na mobil 608 777107.
Moc se na vás  těším!
 
Vaše
          Elen Thiemlová
——————————————————————————————————————————————
7.9. 2022
Milí přátelé malíři,
necelé dva týdny před zahájením celoročních kurzů jsme v situaci, která se nám každým rokem opakuje – některé kurzy jsou již plné a vy jste se do nich nedostali, i když jste měli odeslanou přihlášku už na jaře.
Je to proto, že přednostní místo v kurzu mají Ti, kdo mají zaplacen celoroční kurz dříve,  bez ohledu na to, kdy byla odeslána přihláška! 
Zapisování do kurzů podle pořadí došlých plateb považujeme za spravedlivý, proto pokud máte zájem o konkrétní termín kurzu, zajistěte si místo včasnou platbou.
A pokud na vás letos ve vybraném termínu nezbylo místo, můžete využít možnost docházet do ateliéru jako náhradníci formou tzv. ateliérových hodin, případně si zkusit vybrat z některých připravovaných workshopů a speciálních lekcí.
Děkuji za pochopení, přeji vám krásné zářijové dny a
těším se na vás od 19. září ve Viridianu!
Vaše Elen Thiemlová
————————————————————————————————–
Milí přátelé,
prázdniny nám utekly jako voda, zažili jsme spolu spoustu hezkých chvil na našich letních akcích, a teď už je pomalu čas „zasednout do lavic“ či spíše se postavit ke stojanům v našich pravidelných kurzech. Nezapomeňte, prosím, že
v pondělí 19. září 2022  bude zahájení nového školního roku v Ateliéru Viridian v Hlučíně, na Hrnčířské ulici č. 262/20 (od 9:00 hodin do 20:30 hodin)
a ve středu  21. září 2022 bude zahájení nového školního roku v ostravském Ateliéru Viridian (Ostrava – Kunčičky, Velichova 422/5) od 9:00 hodin do 20:30 hodin.
Také se můžete přihlásit na tyto workshopy a minikurz:
Vaše
Eli
—————————————————————————————–
Milí malíři,
zítra – v pondělí 15. srpna, se máme v 17:00 hodin sejít na plenéru na Loděnici v Děhylově. Protože často voláte, zda se plenér uskuteční i v dešti, který je na zítřek hlášen, nechám na vás, zda budete chtít přijet. Možná se nám déšť vyhne, uvidíme. Každopádně se nemusíte obávat, že o předplacené peníze za plenér přijdete, pokud se na plenér kvůli obavy z deště nedostavíte. Můžete si předplatné vybrat na některé z následných lekcí během školního roku.
Budu na místě v 17:00, ať už bude pršet, nebo ne, podle předpovědi by už v 17:00 pršet nemělo. Pokud déšť neustane, můžeme zajet do ateliéru, kde mám pro vás také připraven program.
Tak se večer nezapomeňte pomodlit, ať nám vyjde počasí, a zítra v 17:00 se na vás moc těším na Loděnici!
Vaše Elen Thiemlová

Léto s Viridianem bude zábavné, ale také se toho můžete mnoho naučit. Určitě si nenechte ujít noční plenér a Vánoce ve Viridianu, moc se na vás těšíme! (Pro více informací rozklikněte nadpis):

PLENÉR NA LODĚNICI - KURZ KRAJINOMALBY 15. 8. 2022

  Loděnice v Děhylově je pro malíře ideálním místem, protože se blízko dá dobře zaparkovat, je také blízko vlakové zastávky Děhylov a také se zde dá dojít od autobusové zastávky autobusu č. 75.  Z krajinářského hlediska zde najdeme nepřeberné množství motivů, protože se můžeme zaměřit nejen na řeku a její zákoutí, ale i řadu krásných stromů, které břeh řeky lemují.

Na tomto plenéru se společně pokusíme proniknout do hlavních zásad práce v plenéru. Ukážeme si, jak zvládnout složitější perspektivu vodního toku a jak si pomoci s přenesením správných proporcí a směrů v krajině. Krajinomalba je nádherná disciplína, někdy však může být docela těžké rozkoukat se v terénu a vybrat si vhodný motiv.  Prakticky si ukážeme lineární, barevnou a vzdušnou perspektivu a také hlavní zásady komponování krajiny, stejně jako nejrůznější finty krajinářů

Důležité upozornění:

Pomůcky nejsou v ceně plenéru. Vezměte si své vlastní kreslířské a malířské vybavení, skicák a stoličku. Skládací plenérový stojan si vezměte hlavně v případě, že budete malovat olejovými barvami.  Nezapomeňte repelent, pokrývku hlavy a pevnou obuv. Určitě si vezměte oblečení, ve kterém se ani nespálíte na slunci, ani neprochladnete. Svačinku a pití si nezapomeňte také, venku při malování chutná dvojnásobně! Pokud budete chtít radu, jaké vybavení si máte vzít sebou, volejte na mobil 608 777 107 vyučující Elen Thiemlové, ochotně vám poradí.

Zde je kopie zprávy, kterou před časem sdílela na fb vyučující lektorka Elen Thiemlová kurzistům:
Co si máte nachystat:
určitě si nezapomeňte přibalit svačinku, hlavně pití, REPELENT, pokrývku hlavy a nějakou nepromokavou větrovku nebo pláštěnku. I když budeme sedět spíš ve stínu, vezměte si raději nějaký krém s ochranným faktorem.
Pro vlastní tvorbu si vezměte to, s čím pracujete nejraději, určitě si ale nezapomeňte skicák nebo výkresy s podložkou (aspoň A3), nějaké obyčejné papíry na skici, tužky (2B – 6B), plastickou pryž, špejli, svorky na přichycení papíru a ořezávátko nebo nožík. Potřebujete také na něčem pohodlně sedět, takže ideální je rybářská stolička s opěrkou. Někomu stačí si sednout i na noviny, to už nechám na vás.
Pokud si sebou budete brát olejové barvy, nezapomeňte si terpentýn nebo médium a malířský stojan, bez něj se olejem v krajině maluje velmi nepohodlně. A také našepsovaná plátna nebo sololity si přibalte, ideálně ve speciálním zásobníku na mokré obrazy. Často se mi stává, že si zapomenu terpentýnku, nebo malou skleničku s uzávěrem, a také hadry na utírání štětců. Bez těch je člověk s olejovými barvami v krajině dost „nahraný“, tak nedělejte stejnou chybu, jako já.
Samozřejmě paleta je také zapotřebí, a to jak u olejových, tak i u akrylových barev.
Bez štětců toho také moc nenamalujete, ty si také nezapomeňte, a můžete si do malé petky dát hustý mýdlový roztok, ve kterém štětce promnete, aby vám v nich nezaschly barvy dřív, než je doma řádně vyčistíte.
Pro skicování v krajině je super i uhel, akvarelové barvy, rudka, suchý pastel, jen počítejte s tím, že se zašpiníte. Stačí, když si přibalíte starší ručník, který si položíte na kolena. A do sáčku navlhčený hadřík na ruce.
To, že pro malování akvarelem potřebujete akvarelový papír, určitě víte, tak si hlavně nezapomeňte kelímek na vodu.
Pokud se nechcete zašpinit, ideální jsou akvarelové pastelky, které můžete lehce rozmýt, nebo použít jen nasucho.
Hlavně nemějte obavy, že vám kresba v krajině nepůjde, budu stále s vámi a ukážu vám, jak se v plenéru zorientovat, jak začít a jak se na jednotlivé krajinné prvky dívat. Každý jednou začínal a právě kresba v krajině vám vylepší vaše prostorové vnímání, v krajině se dá vysvětlit mnohem snadněji i perspektiva. Skicování v plenéru je také nádherný relax, až to jednou zkusíte, budete se rádi ke kresbě či malbě v krajině vracet. Věřím, že nám počasí vyjde, musíme využít doby, kdy se dá v krajině pracovat.
Kdybyste cokoliv potřebovali objasnit, můžete mi i volat na číslo 608 777 107.
Moc se na vás těším!
Vaše Elen Thiemlová
P.S.: Pokud si budete kupovat skládací stoličku, rovnou si kupte i čelovku, budete ji potřebovat na našem společném nočním plenéru!

Tento plenér je velmi vhodný i jako příprava na talentové zkoušky na střední či vysoké školy uměleckého směru a na fakulty architektury.

 TERMÍNY KONÁNÍ PLENÉRU:    

pondělí       15. 8. 2022            17:00 – 19:30     

neděle         28. 8. 2022           14:00 – 16:30        

VYUČUJE:  Elen Thiemlová (www.thiemlova.eu)

CENA: 435 Kč 

Pro ty, kdo mají zaplaceno celoroční kurzovné na školní rok 2022/2023, je cena plenéru 390 Kč.
Informace o všech cenách, slevách, náhradách lekcí a podobně naleznete také na tomto odkazu:  CENY LEKCÍ A SLEVY.
Také si tuto lekci můžete vybrat  jako rodinnou či teambuildingovou lekci. Vše vám vysvětlíme přímo v ateliéru nebo na telefonním čísle 608777107.

TRADIČNÍ NOČNÍ PLENÉR NA MÍROVÉM NÁMĚSTÍ V HLUČÍNĚ 17. 8. 2022

Jako každý rok ani letos si nenecháme ujít romantiku společného nočního setkání se skicáky a čelovkami na hlučínském náměstí.
 V přilehlých uličkách je krásně vidět sbíhání rovnoběžných linií do úběžníku, víceúrovňovou perspektivu, žabí perspektivu, nakloněné roviny a jiné perspektivní lahůdky. Určitě bude hodně prostoru na vaše dotazy, tak si je nezapomeňte nachystat!  Většina z vás právě po těchto našich „lovech úběžníků“ perspektivu začala chápat a používat.

TERMÍN KONÁNÍ PLENÉRU:  

středa  17. 8. 2022 od 19:00 do cca 21:30 hodin!

Sraz bude v 19.00 na Mírovém náměstí v Hlučíně, ČELOVKU (SVÍTÍCÍ 🙂  ) SEBOU!

Nezapomeňte si čelovku, repelent, teplejší oblečení, skládací stoličku, skicáky a kreslící potřeby! Určitě doporučujeme tmavý papír a bílé pastelky nebo suché pastely. Také pití a něco na zub si přibalte, v noci vyhládne.

Zde je kopie zprávy, kterou před časem sdílela na fb vyučující lektorka Elen Thiemlová kurzistům:
Co si máte nachystat na plenér?
Určitě si nezapomeňte přibalit svačinku, hlavně pití, REPELENT, pokrývku hlavy a nějakou nepromokavou větrovku nebo pláštěnku. 
Pro vlastní tvorbu si vezměte to, s čím pracujete nejraději, určitě si ale nezapomeňte skicák nebo výkresy s podložkou (aspoň A3), nějaké obyčejné papíry na skici, tužky (2B – 6B), plastickou pryž, špejli, svorky na přichycení papíru a ořezávátko nebo nožík. Potřebujete také na něčem pohodlně sedět, takže ideální je rybářská stolička s opěrkou. Někomu stačí si sednout i na noviny, to už nechám na vás.
Pokud si sebou budete brát olejové barvy, nezapomeňte si terpentýn nebo médium a malířský stojan, bez něj se olejem v krajině maluje velmi nepohodlně. A také našepsovaná plátna nebo sololity si přibalte, ideálně ve speciálním zásobníku na mokré obrazy. Často se mi stává, že si zapomenu terpentýnku, nebo malou skleničku s uzávěrem, a také hadry na utírání štětců. Bez těch je člověk s olejovými barvami v krajině dost „nahraný“, tak nedělejte stejnou chybu, jako já.
Samozřejmě paleta je také zapotřebí, a to jak u olejových, tak i u akrylových barev.
Bez štětců toho také moc nenamalujete, ty si také nezapomeňte, a můžete si do malé petky dát hustý mýdlový roztok, ve kterém štětce promnete, aby vám v nich nezaschly barvy dřív, než je doma řádně vyčistíte.
Pro skicování v krajině je super i uhel, akvarelové barvy, rudka, suchý pastel, jen počítejte s tím, že se zašpiníte. Stačí, když si přibalíte starší ručník, který si položíte na kolena. A do sáčku navlhčený hadřík na ruce.
To, že pro malování akvarelem potřebujete akvarelový papír, určitě víte, tak si hlavně nezapomeňte kelímek na vodu.
Pokud se nechcete zašpinit, ideální jsou akvarelové pastelky, které můžete lehce rozmýt, nebo použít jen nasucho.
Hlavně nemějte obavy, že vám kresba v krajině nepůjde, budu stále s vámi a ukážu vám, jak se v plenéru zorientovat, jak začít a jak se na jednotlivé krajinné prvky dívat. Každý jednou začínal a právě kresba v krajině vám vylepší vaše prostorové vnímání, v krajině se dá vysvětlit mnohem snadněji i perspektiva. Skicování v plenéru je také nádherný relax, až to jednou zkusíte, budete se rádi ke kresbě či malbě v krajině vracet. Věřím, že nám počasí vyjde, musíme využít doby, kdy se dá v krajině pracovat.
Kdybyste cokoliv potřebovali objasnit, můžete mi i volat na číslo 608 777 107.
Moc se na vás těším!
Vaše Elen Thiemlová
P.S.: Pokud si budete kupovat skládací stoličku, rovnou si kupte i čelovku, budete ji potřebovat na našem společném nočním plenéru!

Tento plenér je velmi vhodný i jako příprava na talentové zkoušky na střední či vysoké školy uměleckého směru a na fakulty architektury.

Tento plenér je již tradičně zdarma pro širokou veřejnost, nejen pro členy Viridianu!

V případě nepříznivého počasí se akce přesouvá na jiný termín, který se včas dozvíte!

WORKSHOP ZÁKLADY REALISTICKÉ KRESBY INTENZÍVNĚ 18. 8. 2022 Ostrava

Tvořit můžeme i bez znalostí realistické kresby, pokud však chcete dokázat vyjádřit své myšlenky, bez základních znalostí, jak kreslit reálné objekty, se neobejdete. Realistickou kresbu podle trojrozměrných předmětů, ať je to zátiší, portrét, figura nebo krajina, se dokážeme naučit, pokud známe správné postupy. Na tomto workshopu se dozvíte, jak se dívat na kreslený objekt, abychom ho dokázali co nejlépe interpretovat na papíře či plátně. Naučíte se, jak můžete každý den jednoduše zdokonalovat svou vizuální paměť i pozorovací schopnosti. Jednoduché kresby tužkou postupně doplníme novými poznatky o tom, jaké kreslící materiály můžete použít. Dozvíte se, jaký je rozdíl  mezi kresbou a malbou, ukážeme si principy, které vám pomohou zvládnout kresbu  prostorových objektů. Dozvíte se, co znamená kreslení pravou mozkovou hemisférou.

Hlavní obsah workshopu:

vizování a blokování – správné postupy při přenášení proporcí, směrů a linií

násobné a poměrné poměřování

jak vám pomůže osa předmětu, vertikální a horizontální roviny při kresbě modelu

jak správně odměřit prostor mezi jednotlivými předměty v zátiší

jak správně usadit kreslené objekty v prostoru, aby „nelítaly“ a byly vůči sobě ve správném prostorovém vztahu

co je to liniová a obrysová kresba a mnoho jiných důležitých informací

Tento workshop je velmi vhodný i jako příprava na talentové zkoušky na střední či vysoké školy uměleckého směru a na fakulty architektury.

Zapůjčení veškerých potřebných pomůcek a papíry v ceně kurzu!

MÍSTO A TERMÍNY KONÁNÍ WORKSHOPŮ:    

čtvrtek   18. 8. 2022         16:30 – 20:30         ateliér Ostrava – Kunčičky

sobota      3. 9. 2022           8:00 – 12:00        ateliér Hlučín

VYUČUJE:  Elen Thiemlová 

CENA WORKSHOPU:   840 Kč za 4 hodiny výuky (240 minut).

Pro ty, kdo mají zaplaceno celoroční kurzovné na školní rok 2022/2023, je cena tohoto workshopu 755 Kč.

Informace o všech cenách, slevách, náhradách lekcí a podobně naleznete také na tomto odkazu:  CENY LEKCÍ A SLEVY.
Také si tento workshop můžete objednat  jako rodinnou či teambuildingovou akci. Vše vám vysvětlíme přímo v ateliéru nebo na telefonním čísle 608777107.

WORKSHOP AKVAREL ÚPLNĚ OD ZAČÁTKU 20. 8. 2022 Ostrava

Akvarel nás fascinuje svou lehkostí a průzračností. Co potřebujeme  k tomu, abychom mohli také tvořit touto nádhernou technikou? Možná právě tento intenzívní kurz akvarelu úplně od začátku, který patří ve Viridianu k nejžádanějším.

Obsah kurzu :

teorie míchání barev – barevný kruh, napínání mokrého akvarelového papíru, základní postupy v malbě akvarelem – nácvik, příprava skici a přenos skici na papír, malba přírodniny, míchání obtížných odstínů, malba vlastního obrázku podle předlohy nebo podle 3D modelu. Dozvíte se také, se kterými technikami můžete akvarel kombinovat a mnoho dalších důležitých informací.

Nezapomeňte si pohodlné pracovní oblečení a pokud máte nějaké modely nebo předlohy (fotky, obrázky), které byste si chtěli zkusit namalovat, vezměte je sebou také. Společně se podíváme, kterou předlohu můžete pro malbu použít. Jinak v ateliéru máme dostatek vhodných předloh i modelů, určitě si vyberete.

Tento workshop je velmi vhodný i jako příprava na talentové zkoušky na střední či vysoké školy uměleckého směru a na fakulty architektury.

Zapůjčení  potřebných pomůcek včetně mistrovských akvarelových barev v ceně kurzu!

MÍSTO A TERMÍNY KONÁNÍ WORKSHOPU:    

sobota    20. 8. 2022          16:00 – 20:00       ateliér Ostrava – Kunčičky

VYUČUJE:  Elen Thiemlová (www.thiemlova.eu

CENA WORKSHOPU:   980 Kč za 4 hodiny výuky (240 minut) včetně všech potřebných pomůcek.

Pro ty, kdo mají zaplaceno celoroční kurzovné na školní rok 2022/2023, je cena tohoto workshopu 880 Kč.

Také si tento workshop můžete objednat  jako rodinnou či teambuildingovou akci. Vše vám vysvětlíme přímo v ateliéru nebo na telefonním čísle 608777107.

WORKSHOP OLEJOMALBA ÚPLNĚ OD ZAČÁTKU 20. 8. 2022 Ostrava

Tento workshop jsme připravili na základě četných přání posluchačů, kteří se chtějí v co nejkratším čase dozvědět, jak správně postupovat při malbě olejovými barvami ve vrstvách a vyzkoušet si malbu olejovými barvami podle osvědčených pravidel.  Olejomalbu je potřeba pochopit a respektovat reakce barev, jejich schnutí a optické vlastnosti. Moderní postupy, které se snaží vše urychlit a zjednodušit, olejomalbě škodí a zcela tuto techniku devalvují. Na našem kurzu se dozvíte, jak s olejovými barvami bezpečně a správně pracovat, a to jak rychlejším způsobem, tak i metodou starých mistrů. Pak už bude jen na vás, který způsob malby si pro vaši vaší tvorbu zvolíte.

Obsah kurzu :

Dozvíte se, jaké postupy musíme dodržet, aby se  obraz po čase nezměnil v šedavou, nevýraznou malbu. Naučíte se připravit si správně podklady pro olejomalbu, což je základním předpokladem pro trvanlivost obrazu. Dozvíte se, jak napínat plátno, aby se vám pod malbou nevlnilo. Vysvětlíme vám, jak barvy správně míchat, které barvy spolu míchat nesmíte a které barvy nikdy  nesmíte použít v podmalbě, protože by vám obraz zničily. Naučíte se, jak správně postupovat v malbě po vrstvách, kterou znali a používali staří mistři. Naučíte se také míchat média, která jsou pro staromistrovskou olejomalbu nezbytná. Zároveň se také dozvíte, jak malovat olejovými barvami jednodušeji, tedy metodou alla prima.

Probereme rozdíly mezi staromistrovskou a moderní olejomalbou, techniky přemalby, lazurovací techniky, sgrafitové efekty a jiné. Dozvíte se, jak velká kouzla dokáže vytvořit imprimitura, jak ovlivní výsledný vzhled obrazu tónované podklady a kdy je dobré tyto efektní styly malby postupy využít.

Dozvíte se jak dosáhnout barevné harmonie v obraze či jak namalovat pozadí, aby ladilo s ústředním motivem obrazu.

Pomůcky pro účastníky:

Na tomto workshopu budete mít v ateliéru připraveno vše, co potřebujete k namalování první vrstvy obrazu – takzvané podmalby. K dispozici budete mít olejové barvy, papír,  tužky a akvarelové pastelky k zapisování poznámek a vytvoření skic, latex a sololitové desky do velikosti 35 x 50 cm (velikost desky si můžete vybrat). Pro nácvik přípravy médií je v ateliéru k dispozici také terpentýn, damarový lak závěrečný a lněný olej. Na workshop si prosím, přineste vlastní štětce, stačí štětinové.   Pokud vám nevyhovuje pro malbu sololit, přineste si také plátno. Nezapomeňte si pohodlné pracovní oblečení a pokud máte nějaké modely nebo předlohy (fotky, obrázky), které byste si chtěli zkusit namalovat, vezměte je sebou také. Společně se podíváme, kterou předlohu můžete pro malbu použít. Jinak v ateliéru máme dostatek vhodných předloh i modelů, určitě si vyberete. 

MÍSTO A TERMÍN KONÁNÍ :    

sobota    20. 8. 2022         10:00 – 15:00       ateliér Ostrava – Kunčičky

VYUČUJE:  Elen Thiemlová (www.thiemlova.eu

CENA WORKSHOPU: 1 490 Kč za pět hodin výuky  (300 minut) včetně všech potřebných pomůcek.

Pro ty, kdo mají zaplaceno celoroční kurzovné na školní rok 2022/2023, je cena tohoto workshopu 1 340 Kč.

Také si tento workshop můžete objednat  jako rodinnou či teambuildingovou akci. Vše vám vysvětlíme přímo v ateliéru nebo na telefonním čísle 608777107.

VÁNOCE VE VIRIDIANU 24.8.2022 V HLUČÍNĚ

Ve středu     24. 8. 2022 od 16:00 do 21:00  si určitě rezervujte svůj čas na VÁNOCE VE VIRIDIANU !
Jak jsme si v době kovidu slíbili
– SPOLEČNOU OSLAVU VÁNOC SI NENECHÁME VZÍT!
Opět budeme slavit Vánoce se zpožděním, tedy Vánoce z roku 2021, které jsme kvůli kovidu nemohli společně slavit. V létě si to o to více užijeme, stejně, jako jsme si užili srpnové Vánoce v loňském roce. Nezapomeňte včas napéct cukroví a perníčky, nejlépe koncem července! 🙂 Prosím, nahlaste svou účast a ideálně také, zda plánujete přinést nějakou část štědrovečerního menu, ať se nám třeba nesejde tuna bramborového salátu :-). Vždycky jsme se skvěle dopředu domluvili, kdo donese kapra, hrachovku atd. , bude super, když to tak uděláme i letos. A prosím nezapomeňte vzít sebou hezky zabalený dárek v ceně do 20 Kč, čím vtipnější, tím lépe. Už se na to naše společné zpívání koled ve třicetistupňových vedrech moc těšíme!

PROSÍME O NAHLÁŠENÍ VAŠÍ ÚČASTI DOPŘEDU!

PLENÉR NA LODĚNICI - KURZ KRAJINOMALBY 28. 8. 2022

Loděnice v Děhylově pro malíře ideální, protože se blízko dá dobře zaparkovat, je také blízko vlakové zastávky Děhylov a také se zde dá dojít od autobusové zastávky autobusu č. 75.  Z krajinářského hlediska zde najdeme nepřeberné množství motivů, protože se můžeme zaměřit nejen na řeku a její zákoutí, ale i řadu krásných stromů, které břeh řeky lemují.

Na tomto plenéru se společně pokusíme proniknout do hlavních zásad práce v plenéru. Ukážeme si, jak zvládnout složitější perspektivu vodního toku a jak si pomoci s přenesením správných proporcí a směrů. Krajinomalba je nádherná disciplína, někdy však může být docela těžké rozkoukat se v terénu a vybrat si vhodný motiv.  Prakticky si ukážeme lineární, barevnou a vzdušnou perspektivu a také hlavní zásady komponování krajiny, stejně jako nejrůznější finty krajinářů

Důležité upozornění:

Pomůcky nejsou v ceně plenéru. Vezměte si své vlastní kreslířské a malířské vybavení, skicák a stoličku. Skládací plenérový stojan si vezměte hlavně v případě, že budete malovat olejovými barvami.  Nezapomeňte repelent, pokrývku hlavy a pevnou obuv. Určitě si vezměte oblečení, ve kterém se ani nespálíte na slunci, ani neprochladnete. Svačinku a pití si nezapomeňte také, venku při malování chutná dvojnásobně! Pokud budete chtít radu, jaké vybavení si máte vzít sebou, volejte na mobil 608 777 107 vyučující Elen Thiemlové, ochotně vám poradí.

Zde je kopie zprávy, kterou před časem sdílela na fb vyučující lektorka Elen Thiemlová kurzistům:
Co si máte nachystat:
určitě si nezapomeňte přibalit svačinku, hlavně pití, REPELENT, pokrývku hlavy a nějakou nepromokavou větrovku nebo pláštěnku. I když budeme sedět spíš ve stínu, vezměte si raději nějaký krém s ochranným faktorem.
Pro vlastní tvorbu si vezměte to, s čím pracujete nejraději, určitě si ale nezapomeňte skicák nebo výkresy s podložkou (aspoň A3), nějaké obyčejné papíry na skici, tužky (2B – 6B), plastickou pryž, špejli, svorky na přichycení papíru a ořezávátko nebo nožík. Potřebujete také na něčem pohodlně sedět, takže ideální je rybářská stolička s opěrkou. Někomu stačí si sednout i na noviny, to už nechám na vás.
Pokud si sebou budete brát olejové barvy, nezapomeňte si terpentýn nebo médium a malířský stojan, bez něj se olejem v krajině maluje velmi nepohodlně. A také našepsovaná plátna nebo sololity si přibalte, ideálně ve speciálním zásobníku na mokré obrazy. Často se mi stává, že si zapomenu terpentýnku, nebo malou skleničku s uzávěrem, a také hadry na utírání štětců. Bez těch je člověk s olejovými barvami v krajině dost „nahraný“, tak nedělejte stejnou chybu, jako já.
Samozřejmě paleta je také zapotřebí, a to jak u olejových, tak i u akrylových barev.
Bez štětců toho také moc nenamalujete, ty si také nezapomeňte, a můžete si do malé petky dát hustý mýdlový roztok, ve kterém štětce promnete, aby vám v nich nezaschly barvy dřív, než je doma řádně vyčistíte.
Pro skicování v krajině je super i uhel, akvarelové barvy, rudka, suchý pastel, jen počítejte s tím, že se zašpiníte. Stačí, když si přibalíte starší ručník, který si položíte na kolena. A do sáčku navlhčený hadřík na ruce.
To, že pro malování akvarelem potřebujete akvarelový papír, určitě víte, tak si hlavně nezapomeňte kelímek na vodu.
Pokud se nechcete zašpinit, ideální jsou akvarelové pastelky, které můžete lehce rozmýt, nebo použít jen nasucho.
Hlavně nemějte obavy, že vám kresba v krajině nepůjde, budu stále s vámi a ukážu vám, jak se v plenéru zorientovat, jak začít a jak se na jednotlivé krajinné prvky dívat. Každý jednou začínal a právě kresba v krajině vám vylepší vaše prostorové vnímání, v krajině se dá vysvětlit mnohem snadněji i perspektiva. Skicování v plenéru je také nádherný relax, až to jednou zkusíte, budete se rádi ke kresbě či malbě v krajině vracet. Věřím, že nám počasí vyjde, musíme využít doby, kdy se dá v krajině pracovat.
Kdybyste cokoliv potřebovali objasnit, můžete mi i volat na číslo 608 777 107.
Moc se na vás těším!
Vaše Elen Thiemlová

Tento plenér je velmi vhodný i jako příprava na talentové zkoušky na střední či vysoké školy uměleckého směru a na fakulty architektury.

 TERMÍN KONÁNÍ PLENÉRU:      

neděle         28. 8. 2022           14:00 – 16:30        

VYUČUJE:  Elen Thiemlová (www.thiemlova.eu)

CENA: 435 Kč 

Pro ty, kdo mají zaplaceno celoroční kurzovné na školní rok 2022/2023, je cena plenéru 390 Kč.
Informace o všech cenách, slevách, náhradách lekcí a podobně naleznete také na tomto odkazu:  CENY LEKCÍ A SLEVY.
Také si tuto lekci můžete vybrat  jako rodinnou či teambuildingovou lekci. Vše vám vysvětlíme přímo v ateliéru nebo na telefonním čísle 608777107.

PLENÉR U POŠTOVNÍHO RYBNÍKU - KURZ KRAJINOMALBY 30. 8. 2022

Společně půjdeme malovat do plenéru, ke krásnému Poštovnímu rybníku. Hlučín je nádherné  městečko a motivů pro malíře je v něm nekonečně. Poštovní rybník je však pro malíře ideální, protože se blízko něj dá dobře zaparkovat, je přímo u vlakové zastávky Děhylov a také u autobusové zastávky autobusu č. 75.  Z krajinářského hlediska zde najdeme nepřeberné množství motivů, protože se můžeme zaměřit nejen na rybník samotný, ale i na krásnou alej stromů, která ho lemuje.

Na tomto plenéru se společně pokusíme proniknout do hlavních zásad práce v plenéru. Krajinomalba je nádherná disciplína, někdy však může být docela těžké rozkoukat se v terénu a vybrat si vhodný motiv.  Prakticky si ukážeme lineární, barevnou a vzdušnou perspektivu a také hlavní zásady komponování krajiny, stejně jako nejrůznější finty krajinářů

Důležité upozornění:

Pomůcky nejsou v ceně plenéru. Vezměte si své vlastní kreslířské a malířské vybavení, skicák a stoličku. Skládací plenérový stojan si vezměte hlavně v případě, že budete malovat olejovými barvami.  Nezapomeňte repelent, pokrývku hlavy a pevnou obuv. Určitě si vezměte oblečení, ve kterém se ani nespálíte na slunci, ani neprochladnete. Svačinku a pití si nezapomeňte také, venku při malování chutná dvojnásobně! Pokud budete chtít radu, jaké vybavení si máte vzít sebou, volejte na mobil 608 777 107 vyučující Elen Thiemlové, ochotně vám poradí.

Zde je kopie zprávy, kterou před časem sdílela na fb vyučující lektorka Elen Thiemlová kurzistům:
Co si máte nachystat:
určitě si nezapomeňte přibalit svačinku, hlavně pití, REPELENT, pokrývku hlavy a nějakou nepromokavou větrovku nebo pláštěnku. I když budeme sedět spíš ve stínu, vezměte si raději nějaký krém s ochranným faktorem.
Pro vlastní tvorbu si vezměte to, s čím pracujete nejraději, určitě si ale nezapomeňte skicák nebo výkresy s podložkou (aspoň A3), nějaké obyčejné papíry na skici, tužky (2B – 6B), plastickou pryž, špejli, svorky na přichycení papíru a ořezávátko nebo nožík. Potřebujete také na něčem pohodlně sedět, takže ideální je rybářská stolička s opěrkou. Někomu stačí si sednout i na noviny, to už nechám na vás.
Pokud si sebou budete brát olejové barvy, nezapomeňte si terpentýn nebo médium a malířský stojan, bez něj se olejem v krajině maluje velmi nepohodlně. A také našepsovaná plátna nebo sololity si přibalte, ideálně ve speciálním zásobníku na mokré obrazy. Často se mi stává, že si zapomenu terpentýnku, nebo malou skleničku s uzávěrem, a také hadry na utírání štětců. Bez těch je člověk s olejovými barvami v krajině dost „nahraný“, tak nedělejte stejnou chybu, jako já.
Samozřejmě paleta je také zapotřebí, a to jak u olejových, tak i u akrylových barev.
Bez štětců toho také moc nenamalujete, ty si také nezapomeňte, a můžete si do malé petky dát hustý mýdlový roztok, ve kterém štětce promnete, aby vám v nich nezaschly barvy dřív, než je doma řádně vyčistíte.
Pro skicování v krajině je super i uhel, akvarelové barvy, rudka, suchý pastel, jen počítejte s tím, že se zašpiníte. Stačí, když si přibalíte starší ručník, který si položíte na kolena. A do sáčku navlhčený hadřík na ruce.
To, že pro malování akvarelem potřebujete akvarelový papír, určitě víte, tak si hlavně nezapomeňte kelímek na vodu.
Pokud se nechcete zašpinit, ideální jsou akvarelové pastelky, které můžete lehce rozmýt, nebo použít jen nasucho.
Hlavně nemějte obavy, že vám kresba v krajině nepůjde, budu stále s vámi a ukážu vám, jak se v plenéru zorientovat, jak začít a jak se na jednotlivé krajinné prvky dívat. Každý jednou začínal a právě kresba v krajině vám vylepší vaše prostorové vnímání, v krajině se dá vysvětlit mnohem snadněji i perspektiva. Skicování v plenéru je také nádherný relax, až to jednou zkusíte, budete se rádi ke kresbě či malbě v krajině vracet. Věřím, že nám počasí vyjde, musíme využít doby, kdy se dá v krajině pracovat.
Kdybyste cokoliv potřebovali objasnit, můžete mi i volat na číslo 608 777 107.
Moc se na vás těším!
Vaše Elen Thiemlová
Tento plenér je velmi vhodný i jako příprava na talentové zkoušky na střední či vysoké školy uměleckého směru a na fakulty architektury.

 TERMÍNY KONÁNÍ PLENÉRU:    

čtvrtek      30. 8. 2022            16:30 – 19:00

VYUČUJE:  Elen Thiemlová (www.thiemlova.eu)

CENA: 435 Kč 

Pro ty, kdo mají zaplaceno celoroční kurzovné na školní rok 2022/2023, je cena plenéru 390 Kč.
Informace o všech cenách, slevách, náhradách lekcí a podobně naleznete také na tomto odkazu:  CENY LEKCÍ A SLEVY.
Také si tuto lekci můžete vybrat  jako rodinnou či teambuildingovou lekci. Vše vám vysvětlíme přímo v ateliéru nebo na telefonním čísle 608777107.

po   19. 9. 2022         9:00 – 20:30     ZAHÁJENÍ CELOROČNÍCH KURZŮ  – ateliér Hlučín

st    21. 9. 2022         9:00 – 20:30     ZAHÁJENÍ CELOROČNÍCH KURZŮ – ateliér Ostrava 

WORKSHOP KRESBA ZÁTIŠÍ U MALÍŘSKÉHO STOJANU 7. 10. 2022 Hlučín

Už jste někdy zkoušeli kreslit nebo malovat u malířského stojanu?
Kreslení u stojanu je mnohem pohodlnější, než u stolu, jen musíte vědět, jak se k němu nejlépe postavit.
Při kresbě u stolu vidíte svou kresbu nebo malbu pod jiným úhlem (dostává se vám do perspektivní zkratky), a tak čím větší obraz kreslíte nebo malujete, tím více dochází ke zkreslení objektů. Tento problém při kresbě u stojanu odpadá, protože vidíte model i kresbu pod stejným úhlem pohledu a navíc se vám mnohem snadněji poměřuje a kontroluje směry a související roviny. A týká se to kresby všech prostorových objektů, ať už je to zátiší, kytice nebo figura.
Bohužel v knihách o kreslení jsou často chybné nebo nedostatečné informace o tom, jak si nejlépe pro kresbu stojan nasměrovat a nastavit výšku papíru či plátna, abyste mohli co nejrychleji a nejpřesněji přenášet směry a proporce. Když si umíte najít správné pozorovací stanoviště, velmi vám to usnadní práci.
Dalším, již léta tradovaným problémem, je chybný způsob poměřování a přenášení směrů.
Na workshopu kresby u malířského stojanu se dozvíte, jak správně a bez zbytečných chyb poměřovat, jak vnímat prostor jako malíři a jak prostor převést na plochu papíru či plátna. Zkusíte si kresbu jednoduchého zátiší u stojanu přírodním uhlem, rudkou nebo tužkou.
Co se na workshopu naučíte:
vizování a blokování – správné postupy při přenášení proporcí, směrů a linií
násobné a poměrné poměřování (co je to modul, kánon a podobné důležité pomůcky v kresbě)
jak nám pomůže osa předmětu, vertikální a horizontální roviny
jak správně odměřit prostor mezi jednotlivými předměty v zátiší
jak správně usadit kreslené objekty v prostoru
a mnoho dalšího.

Tento workshop je velmi vhodný i jako příprava na talentové zkoušky na střední či vysoké školy uměleckého směru a na fakulty architektury.

Zapůjčení veškerých potřebných pomůcek a papíry v ceně kurzu!

MÍSTO A TERMÍN KONÁNÍ WORKSHOPU:    

pátek 7. 10. 2022           16:00 – 20:00        ateliér Hlučín

VYUČUJE:  Elen Thiemlová

CENA WORKSHOPU:   840 Kč za 4 hodiny výuky (240 minut) včetně všech potřebných pomůcek.

Pro ty, kdo mají zaplaceno celoroční kurzovné na školní rok 2022/2023, je cena tohoto workshopu  755 Kč.

Informace o všech cenách, slevách, náhradách lekcí a podobně naleznete také na tomto odkazu:  CENY LEKCÍ A SLEVY.
Také si tento workshop můžete objednat  jako rodinnou či teambuildingovou akci. Vše vám vysvětlíme přímo v ateliéru nebo na telefonním čísle 608777107.

KDE AKTUÁLNĚ VISÍ NAŠE SPOLEČNÉ VÝSTAVY?

Až do 31. srpna můžete vidět na třech různých místech naše tři kolektivní výstavy, a to
výstavu „ZACHRAŇME PSY“ v nákupním centru Géčko,
výstavu „Střípky z Viridianu“ v knihovně města Ostravy v Ostravě – Michálkovicích a
minivýstavu v knihovně města Ostravy v Ostravě – Přívoze na náměstí Sv. Čecha č. 7.
Přijďte se podívat, věříme, že se vám budou výstavy líbit!

Už probíhá zápis do celoročních kurzů kresby, malby a grafiky na školní rok 2022/2023! Informace o rozvrhu na školní rok 2022/23 najdete zde.
Pondělí 19. září 2022  bude zahájení nového školního roku v Ateliéru Viridian, pobočka Hlučín, na Hrnčířské ulici č. 262/20 (od 9:00 hodin do 20:30 hodin)
Středa  21. září 2022 bude zahájení nového školního roku v Ateliéru Viridian, pobočka Ostrava – Kunčičky, Velichova 422/5 (od 9:00 hodin do 20:30 hodin)

————————————————————————————————————-

ARCHÍV STARŠÍCH ZPRÁV:

Milí malíři a příznivci výtvarného umění,

až do 31. srpna můžete vidět na třech různých místech naše tři kolektivní výstavy, a to

výstavu „ZACHRAŇME PSY“ v nákupním centru Géčko,

výstavu „Střípky z Viridianu“ v knihovně města Ostravy v Ostravě – Michálkovicích a

minivýstavu v knihovně města Ostravy v Ostravě – Přívoze na náměstí Sv. Čecha č. 7.

Přijďte se podívat, věříme, že se vám budou výstavy líbit!

—————————————————————————————————————————————————-

30. 6. 2022
Milí přátelé,
právě jsme ve Viridianu ukončili školní rok 2021/2022 a je před námi období letních prázdnin. Věřím, že si všichni užijete krásné letní počasí a budete o prázdninách hodně malovat a skicovat, protože nás opět čekají další výstavy –  jednou z nich je i připravovaná putovní výstava s názvem „Voda“.
Pokud budete chtít načerpat inspiraci, můžete se zajít podívat na obrázky a obrazy, které vytvořili členové Viridianu v uplynulém období –
v pátek 1. července jsme pověsili dvě naše putovní výstavy – do nákupního centra Géčko jsme instalovali výstavu „Zachraňme psy“
a do knihovny města Ostravy v Ostravě – Michálkovicích zase výstavu „Střípky z Viridianu“.
Vernisáž výstavy „Střípky z Viridianu proběhne v pátek 8. července v 17:00 hodin, hrát bude skvělá skupina Mentalicca.
Věříme, že si najdete čas a přijdete se podívat.
Právě uplynulý školní rok byl odlišný od předchozích let hlavně tím, že jsme nově otevřeli i pobočku v Ostravě – Kunčičkách. Nejdříve jsme to považovali za provizorní řešení, jen na dobu, co bude uzavřen most přes Odru, vám se však v Ostravě zalíbilo a tak budou lekce i v následujícím školním roce probíhat opět na obou místech – tedy v ateliéru v Hlučíně i v Ostravě. (Níže naleznete plánovaný rozvrh hodin na příští školní rok.)
Další novinkou, kterou jsme v loňském školním roce na vaše přání zavedli, bylo rozlišení docházky na klasické lekce (trvající 150 minut) a ateliérové hodiny, které vám umožňují setrvávat v ateliéru po tak dlouhou dobu, jak potřebujete. Původně byly zavedeny jen kvůli náhradám za zameškané kovidové lekce, ale některým z vás tato možnost velmi vyhovuje, a tak si budete moci i v příštím školním roce ateliérové hodiny rezervovat. V současné době přijímáme přihlášky do celoročních kurzů, od poloviny srpna bude možné se hlásit na krátkodobější kurzy a jednotlivé lekce.
Plán na nový školní rok je připraven, ještě zbývá  plán prázdninových lekcí a workshopů, ten zde bude nejpozději do 7. 7. 2022.
Moc děkuji za krásný rok s vámi, milí malíři, a těším se na další zážitky nejen na lekcích, ale i na všech akcích, které nás v budoucnu čekají.
Mějte se všichni moc hezky a brzy na viděnou!
Vaše Elen

Už se můžete zapisovat do kurzů kresby, malby a grafiky na školní rok 2022/2023!

Plánovaný rozvrh hodin na školní rok 2022/23 (rozvrh může být pozměněn podle převažujícího zájmu):
Školní rok bude začínat 19. 9. 2022, končit 30. 6. 2023, bude mít 36 klasických lekcí (trvajících 150 minut, tedy 2,5 hodiny). 
PONDĚLÍ
ateliér Hlučín
9:00 – 11:30
POKROČILÍ : kresba, malba, grafika, olejomalba
ateliér Hlučín 15:00 – 17:30 ZAČÁTEČNÍCI: kresba, malba, grafika 

mohou se zde hlásit  i mírně pokročilí a pokročilí na olejomalbu, akryl, akvarel atd.
ateliér Hlučín 17:45 – 20:15        POKROČILÍ : kresba, malba, grafika, olejomalba
ÚTERÝ

ateliér Hlučín

9:00 – 11:30 MÍRNĚ POKROČILÍ A POKROČILÍ: kresba, malba, grafika, olejomalba
ÚTERÝ

ateliér Hlučín

11:45 – 14:15 MIX: kresba, malba, grafika, olejomalba 

mohou se zde hlásit začátečníci, mírně pokročilí i pokročilí, bude zde kombinovaný program a možnost pracovat delší dobu na svých obrazech (prodloužené lekce a ateliérové hodiny) 

ÚTERÝ

ateliér Hlučín

15:00 – 17:30 MIX: kresba, malba, grafika, olejomalba 

mohou se zde hlásit začátečníci, mírně pokročilí i pokročilí, bude zde kombinovaný program a možnost pracovat delší dobu na svých obrazech (prodloužené lekce a ateliérové hodiny)

ÚTERÝ

ateliér Hlučín

17:45 – 20:15 MÍRNĚ POKROČILÍ A POKROČILÍ: kresba, malba, grafika, olejomalba
STŘEDA

ateliér Ostrava

 9:00 – 11:30 MIX: kresba, malba, grafika, olejomalba 

mohou se zde hlásit začátečníci, mírně pokročilí i pokročilí, bude zde kombinovaný program a možnost pracovat delší dobu na svých obrazech (prodloužené lekce a ateliérové hodiny)

STŘEDA

ateliér Ostrava

11:45 – 14:15 MIX: kresba, malba, grafika, olejomalba 

mohou se zde hlásit začátečníci, mírně pokročilí i pokročilí, bude zde kombinovaný program a možnost pracovat delší dobu na svých obrazech (prodloužené lekce a ateliérové hodiny)

STŘEDA

ateliér Ostrava

15:00 – 17:30 ZAČÁTEČNÍCI: kresba, malba, grafika 

mohou se zde hlásit  i mírně pokročilí a pokročilí na olejomalbu, akryl, akvarel atd.
STŘEDA

ateliér Ostrava

17:45 – 20.15  ZAČÁTEČNÍCI: kresba, malba, grafika 

mohou se zde hlásit  i mírně pokročilí a pokročilí na olejomalbu, akryl, akvarel atd.
ČTVRTEK 

ateliér Ostrava
9:00 – 11:30 ZAČÁTEČNÍCI: kresba, malba, grafika 

mohou se zde hlásit  i mírně pokročilí a pokročilí na olejomalbu, akryl, akvarel atd.
ČTVRTEK

ateliér Ostrava

11:45 – 14:15 MIX: kresba, malba, grafika, olejomalba 

mohou se zde hlásit začátečníci, mírně pokročilí i pokročilí, bude zde kombinovaný program a možnost pracovat delší dobu na svých obrazech (prodloužené lekce a ateliérové hodiny)

ČTVRTEK

ateliér Ostrava
15:00 – 17:30
ZAČÁTEČNÍCI: kresba, malba, grafika 

mohou se zde hlásit  i mírně pokročilí a pokročilí na olejomalbu, akryl, akvarel atd.
ČTVRTEK 

ateliér Ostrava

17:45 – 20:15 soukromé lekce, konzultace, teambuildingové lekce a specializované kurzy
 

Po domluvě, v případě volného místa v  ateliéru, si můžete lekce prodloužit  – stačí si dokoupit ateliérové hodiny.

Prodloužené lekce  umožňují individuální příchod i odchod v těchto časech:

Pondělí 15:00 – 20:15 (Hlučín)

Úterý 9:00 – 20:15 (Hlučín)

Středa 9:00 – 20:15 (Ostrava)

Čtvrtek 9:00 – 17:30 (Ostrava)

Přihlášky posílejte, prosím,  na email info@viridian.cz
V případě, že se už nestihnete na vámi vybraný termín přihlásit prostřednictvím emailu, můžete se přihlásit i na telefonu 608777107. 

1 komentář: „AKTUÁLNÍ ZPRÁVY

Komentáře nejsou povoleny.