Krajinomalba

KRAJINOMALBA

KRAJINOMALBA – KRESBA A MALBA KRAJINY 

Ateliér Viridian má ve výuce krajinomalby velmi dlouhou tradici, a to  už od dob Julia Mařáka. Zakladatelka ateliéru Elen Thiemlová, která ve Viridianu vyučuje již více než 21 let, byla totiž, mimo jiné, dlouholetou soukromou žačkou známého malíře Josefa Drhy, se kterým malovala v plenéru až téměř do konce jeho života. Josef Drha bral soukromé hodiny krajinomalby u Viléma Wünscheho. Vilém Wünsche studoval u profesorů Jaroslava Bendy a Arnošta Hofbauera, poté přešel do soukromé školy Ferdinanda Engelmüllera,  byl také žákem Maxe Švabinského  a studoval též jako stipendista v Paříži. Ferdinand Engelmüller – učitel Viléma Wünscheho, byl malíř a grafik, který se učil u prof. Julia Mařáka.

Rady výše uvedených mistrů, které ve Viridianu předáváme už více než 21 let, vám při kresbě a malbě krajiny mohou být velmi užitečné.

Výuka kresby a malby krajiny probíhá  buď v ateliéru, nebo v plenéru. V době, kdy počasí není příznivé pro malování venku, se s námi můžete naučit, jak malovat stromy, vodu, perspektivu a jiné prvky krajiny. Pokud to počasí dovolí, maluje se venku, v plenéru. Město Hlučín, kde Ateliér Viridian sídlí, je totiž rájem  malířů, a hlavně plenéristů. Nádherná příroda všude v blízkosti ateliéru k malování krajiny přímo vybízí. Plenéry probíhají u krásného Poštovního rybníka, v malebných uličkách Hlučína nebo na magické Vinné Hoře, odkud je rozhled široko do kraje.

A ještě bonusy navíc:

 • ke kresbě a malbě můžete využít i balkón a zahradu s výhledem na středověké opevnění (baštu) a kostel!  Ateliér Viridian se totiž nachází na skvělém místě a má kromě zahrady i balkón!
 • v teplých dnech si můžete malování zkombinovat s plaváním –  vyhlášená hlučínská štěrkovna je jen 10 minut pěší chůze od ateliéru
 • můžete si jít zamalovat do krásných hlučínských uliček – polní stojan vám půjčíme  (nejkrásněji se maluje u cukrárny na náměstí ☺)

Pomůcky pro účastníky:

V ceně kurzu jsou pomůcky potřebné k osvojení probíraných technik. Seznam pomůcek najdete zde.

Termíny:

Najdete u jednotlivých lekcí podle rozpisu níže.

Důležité upozornění pro vás:

Přihlásit se můžete na níže uvedených kontaktech, den předem si pro jistotu ověřte telefonicky, zda se kurz v uvedeném termínu koná!

Informace o zrušení kurzu nebo o jeho přesunutí na jiný termín poskytujeme jen těm zájemcům, kteří mají kurz zaplacen!

Vyhrazujeme si právo zrušení termínu z důvodu nenaplnění kurzu, v tomto případě se informujte o náhradním termínu nebo vrácení kurzovného telefonicky.

Cena kurzu:

Aktuální cenu kurzů najdete v našem Ceníku.

 

Fotky z kurzu naleznete v našem albu: Galerie – Krajinomalba

Přihlásit se na kurz

Obsah lekcí:

Pro více informací o lekci klikněte na konkrétní lekci.

Kurz skicování krajiny pro začátečníky

Kurz malování krajiny pro pokročilé

Kurz krajinomalby pro pokročilé

Pokud chcete malovat krajinu, měli byste vědět, jak namalovat její hlavní prvky – stromy, vodu, kamení, oblaka a podobně:

Kurz malování - moře, útesy, pláže

Kurz malování vody a jejích podob

Jak kreslit a malovat stromy

Kurz malování sněhu, ledu a deště pro pokročilé

Perspektiva stínů – kurz pro pokročilé

Krajinu můžete kreslit tužkou, uhlem, rudkou, nebo malovat různými technikami – rádi vás je naučíme v Ateliéru Viridian. Možná byste nejdřív potřebovali kurz míchání barev a stínování barvami, poté se můžete pustit do všech barevných technik, které naleznete v seznamu níže, včetně olejomalby:

Kurz míchání barev pro začátečníky

Stínování barvami pro začátečníky

Malování temperovými barvami pro začátečníky

Kreslení akvarelovými pastelkami pro začátečníky

Technika kresby suchým pastelem pro začátečníky

Kurz malování olejovým pastelem pro začátečníky

Malba kvašovými barvami pro začátečníky

Kresba perem a tuší pro začátečníky

Lavírovaná tuš a perokresba – kurz pro pokročilé

Přihlásit se na kurz

KURZ OLEJOMALBY – TECHNIKA  A TEORIE

Technologie malby olejovými barvami podle starých mistrů –předávaná od dob prof. Julia Mařáka a jiných mistrů olejomalby!

Možná se i vám líbí obrazy starých mistrů a rádi byste uměli malovat olejem. Řekneme vám to popravdě: pokud chcete malovat olejem, nejdříve se dobře naučte, jak správně postupovat. Pokud totiž nedodržíte správný postup malby, váš obraz se dříve či později znehodnotí (ztmavne, zkrakeluje atd. díky nevhodné kombinaci barev, ředidel a podobně) a váš čas, peníze i vaše dílo přijdou vniveč. Přitom při správném postupu malby mohou vaše díla přežít více než 500 let, stejně jako obrazy starých mistrů! A hlavně – nevěřte podvodníkům (ani knihám), kteří vám slibují, že vás naučí olejomalbu snadno a rychle. Olejomalbu je potřeba pochopit a respektovat reakce barev, jejich schnutí a optické vlastnosti. Moderní postupy, které se snaží vše urychlit a zjednodušit, olejomalbě škodí a zcela tuto techniku devalvují. Pokud chcete malovat snadno a rychle, je pro vás určitě vhodnější malba akrylem, temperou nebo kvašem.

Pokud jste se ale rozhodli, že chcete znát postupy starých mistrů, rádi vám ve Viridianu rady mistrů malířského řemesla předáme. Ateliér Viridian má ve výuce olejomalby velmi dlouhou  kontinuitu a tradici.  Informace o malování olejem, krajiny a grafice se tu bez přestávky předávají už od dob Julia Mařáka,  protože  zakladatelka ateliéru Elen Thiemlová, která ve Viridianu vyučuje již více než 21 let, byla dlouholetou soukromou žačkou Josefa Drhy (známý ostravský malíř a grafik) a Zdeňka Milera (malíř ilustrátor a režisér, autora světoznámého Krtečka).

První z učitelů Elen Thiemlové – Josef Drha, bral soukromé hodiny krajinomalby a olejomalby u Vilém Wünscheho a soukromé lekce kresby aktu u malíře, ilustrátora a scénografa Jana Obšila. Jan Obšil  byl žákem Maxe Švabinského  a Karla Svolinského. Vilém Wünsche studoval u profesorů Jaroslava Bendy a Arnošta Hofbauera, poté přešel do soukromé školy Ferdinanda Engelmüllera,  byl také žákem Maxe Švabinského  a studoval také jako stipendista v Paříži. Max Švabinský byl všestranný grafik, malíř a rytec. Stejně tak Ferdinand Engelmüller – učitel Viléma Wünscheho, byl malíř a grafik, který se učil u prof. Julia Mařáka.

Rady výše uvedených mistrů, které ve Viridianu předáváme už více než 21 let, určitě pomohou i vám vytvořit dílo, které tady zůstane i příštím generacím…

Cíl kurzu:

Cílem tohoto kurzu je naučit všechny zájemce o olejomalbu tuto nádhernou techniku správně tak, aby nedocházelo k neočekávaným reakcím barev a předat tak dědictví starých mistrů, jejichž obrazy nás oslovují dodnes.

Obsah kurzu :

vlastnosti olejových barev, média, pojidla, ředidla, podložky a podklady, míchání olejových barev, podmalba, rozdíly mezi staromistrovskou a moderní olejomalbou, techniky přemalby, lazurovací techniky, sgrafitové efekty, imprimitura a tónované podklady, technika alla prima atd.

Délka kurzu:

Teorie staromistrovské olejomalby je natolik složitá, že je rozdělena do tří lekcí, které můžete absolvovat jednou týdně po 150 minutách, nebo v jednom dni – podívejte se na níže uvedené varianty:

Varianta a: Tři lekce jednou týdně, každá v délce 150 minut

Varianta b: Celodenní varianta, hlavně pro zájemce ze vzdálenějších míst naší vlasti, kteří nemohou chodit na pravidelné lekce: tři lekce v jednom dni, každá v délce 150 minut

Pomůcky pro účastníky:

Tento kurz je veden formou přednášek, v ateliéru budete mít k dispozici papír a tužky k zapisování poznámek.

Termíny:

Varianta a:

 • 20. 3. 2019 18.00 – 20.30 1. část
 • 27. 3. 2019 18.00 – 20.15 2. část
 • 3. 4. 2019 18.00 – 20.15 3. část

Varianta b:

 • sobota 1. 12. 2018
  • 9.00 – 11.30 (1. část)
  • 13.00 – 15.30 (2. část)
  • 15.45 – 18.15 (3. část)

 

 • sobota 20. 7. 2019
  • 9.00 – 11.30 (1. část)
  • 13.00 – 15.30 (2. část)
  • 15.45 – 18.15 (3. část)

Cena kurzu:

Cena všech tří částí 3x 430 Kč = 1290 Kč, slevy pro absolventy apod. najdete v Ceníku.